Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SAPKOWSKI, Andrzej
Autor Wiadomość
Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-05-09, 17:41   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Ktoś się zapatruje na zakup najnowszej książki Sapkowskiego - Żmii? :)

Przeczytałem, zdecydowane rozczarowanie. Owszem, czyta się raczej lekko i często widać charakterystyczny styl Sapkowskiego, który zyskał mu tylu wiernych czytelników. Rzecz w tym, że nie bardzo widzę sens powstania tej książki. Przesłanie jest mocno mętne, a autor popełnia charakterystyczny dla siebie grzech pychy, we fragmentach poświęconych czasom Aleksandra Macedońskiego szastając słowami, których znaczenie nie jest zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika, a których w przypisach nie wyjaśniono. Erudycja to dobra rzecz. Silenie się na erudycję to bufonada.

Książka sprawdza się głównie w opisach scen batalistycznych, to Sapkowski umie robić doskonale. Mam wrażenie jakby autor chciał pokazać, iż jest na tyle utalentowany, że niekoniecznie musi pisać historie, w których głównym orężem jest miecz - równie zręcznie daje sobie radę z dowolnie wybranym orężem w dowolnym okresie - od starożytności po współczesność. No i udowodnił. Tyle tylko, że ja jako czytelnik miałem z tego średnią satysfakcję.

"Żmija" to niestety klasyczny przykład odcinania kuponów od sławy.

andy 

Wysłany: 2010-05-10, 15:09   

Paleolog napisał/a:
"Żmija" to niestety klasyczny przykład odcinania kuponów od sławy.

Nie czytałem jeszcze to co do zawartości ww. wypowiadał się nie będę. Ale patrząc po ostatnich dokonaniach - Cykl husycki to się nie dziwię. Bo autor znany i lubiany to cuś nowego jak napisze to prosić się wydawnictw nie bedzie. A jak dutki się kończą to ... trzeba podreperować budżet

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-06-27, 12:22   

Wstyd się przyznać, ale cykl wiedźmiński przeczytałem dopiero teraz. Od pierwszego do ostatniego tomu, jednym cięgiem. I... nie chcę nawet specjalnie pisać o swoich wrażeniach z lektury - tak tych pozytywnych (wszak Sapkowski opowiadaczem jest znakomitym), jak i tych mniej entuzjastycznych (bo po raz kolejny autor udowodnił, że choć znakomicie zaczyna to nieco gorzej kończy - im bliżej ostatniej strony tym bardziej ta świetna historia niebezpiecznie zbliża się do latynoamerykańskiej telenoweli, zwłaszcza kazirodczy pomysł z Dunym był iście kretyński. Tego wrażenia nie zaciera nawet piękne ostatnie zdanie ostatniego tomu).
Nie to jest jednak najważniejsze.
Chcę napisać o uczuciu pustki, jakie towarzyszy mi po zakończeniu lektury. Żalu, że to już koniec. Dziwnie podobnego do żalu, jaki wiąże się z rozstaniem z bliskimi ludźmi, których prędko, ba - może nawet już nigdy, nie spotkamy.

Na pewno znacie to uczucie - wspólne dla wszystkich wielotomowych historii, które kiedyś nas wciągnęły, zauroczyły, z bohaterami których zdążyliśmy się zżyć i zaprzyjaźnić. A kiedy wreszcie kończymy czytanie zostaje smutek, melancholia i poczucie straty czegoś ważnego.
I wtedy - nieważne jak bardzo byłoby się zajętym i ile świetnych książek czekałoby na półce na swoją kolej - gdzieś w głowie kołacze się zdanie: jaka szkoda, że to już koniec... bo co ja teraz, do licha ciężkiego, będę robił?

To niezawodny znak, że książki były warte czytania.

Bruixa 

Wysłany: 2010-06-29, 22:29   

Paleologu, jak widzę, najlepsze zostawiłeś sobie na deser ;-) .
Ja przeciwnie - zaczęłam od opowiadań o wiedźminie i 5 tomów powieściowych. Następne były "Świat króla Artura. Maladie" i opowiadania "Coś się kończy, coś się zaczyna" - nadal przyjemna lektura. Potem czekałam z utęsknieniem na kolejne książki Sapkowskiego. "Narrenturm z początku mi się podobało, ale dalej było coraz gorzej. Po lekturze "Żmii" zwątpiłam, że autor jeszcze napisze coś, co mnie porwie. Przykre, bo saga o wiedźminie była dla mnie odkryciem i przeżyciem i podobnie jak Ty, odczułam żal i pustkę po jej zakończeniu. :cry:

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-06-30, 21:41   

Podpisuję się czterema rękami :) pod postem Bruixy.
"Wiedźmin", czytany jeszcze od czasów podstawówki, a potem długo-długo, zanim zebrało się wszystkie tomy - miał nieodparty urok. Nadal chętnie do niego wracam i zaraziłam nim mojego męża. "Świat króla Artura. Maladie" zaskoczył, ale wrażenia nadal były pozytywne. A potem poleciało z górki...
Ostatnim tomem trylogii husyckiej byłam tak rozczarowana, że po "Żmiję" nawet nie sięgnęłam, po przeczytaniu Waszych opinii nie mam zresztą za bardzo na to ochoty.
Ale "Wiedźmin"... Nadal. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-07-04, 11:27   

Paleolog napisał/a:
jaka szkoda, że to już koniec... bo co ja teraz, do licha ciężkiego, będę robił?

Zgadzam się w całej rozciągłości. Niemniej jednak to zdanie niesie też w sobie paradoks. Z jednej strony tęsknota za bohaterami, chęć powrotu do kreowanego przez autora świata i postaci. Z drugiej jednak, o czym już wspominałeś, niechęć przed zrobieniem ze znakomitej serii telenoweli.

Taka pustka towarzyszyła mi kilkukrotnie, czy to po Władcy Pierścieni, czy po znakomitym cyklu G.R.R. Martina (ale tu nadzieja jest, bo saga się jeszcze nie skończyła. Na pewno jeszcze do opowieści powrócę), czy po cyklu hyperiońskim Dana Simmonsa. Z Wiedźminem myślę było podobnie. Mam w tym świecie swoich ulubionych bohaterów, których bardzo miło wspominam. :)

jagus 

Wysłany: 2010-07-25, 16:08   

Paleolog napisał/a:
To niezawodny znak, że książki były warte czytania.

Cykl o Wiedźminie kocham miłością ślepą i bezwarunkową i zawsze powiem, że warto go przeczytać.

Co do Żmii, to się zastanawiałam, jednak po waszych opiniach postanowiłam nie zacierać sobie obrazu Sapkowskiego i dalej żyć w błogiej nieświadomości, jak to określił Paleolog
Cytat:
odcinania kuponów od sławy.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-01, 08:15   

Widziałem nowe wydania Wiedźmina z Supernowej. Chyba oddech vatu na książki już wpływa na rynek, bo każdy z siedmiu tomów sagi kosztuje w Empiku 39.99. Łatwo sobie przemnożyć, że za komplet należy dać niemal 280 zł. :( Czyli w zasadzie tyle ile kosztuje piękne wydanie w twardej oprawie w czarnym etui, które stało obok. Trochę to zabawne i smutne zarazem.

40 zł za 350-400 stron książki w miękkiej okładce. Dokąd ten rynek książki zmierza? Co wrzucę sobie w księgarni internetowej do koszyka 2-3 książki, cena osiąga ponad 100 zł, czasem grubo ponad 100.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-12-01, 10:05   

Czyli w zasadzie tyle ile kosztuje piękne wydanie w twardej oprawie w czarnym etui, które stało obok. Trochę to zabawne i smutne zarazem.

Owszem, ale po paru czytaniach to piękne wydanie niestety traci na urodzie :/ Ja swoje, całe 7 tomów, oddałam kuzynowi ^^
Widziałem nowe wydania Wiedźmina z Supernowej

Z kolei nowe wydanie prezentuje się moim zdaniem całkiem nieźle. Okładki są chyba z gry komputerowej, prawda? Cena jednak... Czuję że w przyszłym roku mocno ograniczę budżet na książki :roll:

Lektury Kawoholiczki

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-29, 07:52   

Czytałam "Trylogię Husycką" i opowiadania o Wiedźminie i byłąm zachwycona pisaniną Sapka. Nie jestem znawczynią polskiej literatury, więc nie powiem, że jest najlepszy wśród polskich pisarzy, jednak chłopak ma talent.

Bardzo podobają mi się jego sformułowania oraz humor, taki przaśny i dosadny. Uwielbiam postacie Reynevana i Geralta, a i kobiety Sapkowskiego mają swoje za pazurkami.

Z niecierpliwością czekam, aż będę mogła się zapoznać z całą serią o Wiedźminie :)
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-29, 15:45   

Ravena napisał/a:
Okładki są chyba z gry komputerowej, prawda?

Prawda i w moim odczuciu prezentują się strasznie mimo, że grę uwielbiam.

Córka Lavransa napisał/a:
Ostatnim tomem trylogii husyckiej byłam tak rozczarowana, że po "Żmiję" nawet nie sięgnęłam

No końcówką ostatniego tomu poczułam się głęboko oszukana! Co nie zmienia faktu, że nadal pozostaje to jedna z moich ulubionych trylogii.
A "Żmija", która ładnie reprezentuje się na mojej półce, było takim rozczarowaniem, że...
Dlaczego on to spłodził :c ?

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-09-29, 16:06   

Radament napisał/a:

Dlaczego on to spłodził :c ?

Każdy chce godziwie żyć.
Obecnie sobie cykl o Geralcie odświeżam - może nie robi na mnie tak dużego wrażenia jak kiedyś (może to było nawet moje pierwsze fantasy), ale dalej się bardzo dobrze czyta.
www.lowking.pl

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-29, 16:25   

Radament napisał/a:
Ravena napisał/a:
Okładki są chyba z gry komputerowej, prawda?

Prawda i w moim odczuciu prezentują się strasznie mimo, że grę uwielbiam.

A ja właśnie ma to wydanie i prezentuje się - jak dla mnie - o wiele lepiej niż pozostałe wydania :mrgreen: I kolorystycznie i w związku z postaciami na okładkach występującymi.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-09-29, 16:29   

Wszystkie wydania "Wiedźmina" jakie widziałem są co najmniej tandetne.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-09-29, 16:49   

Raziel napisał/a:
Wszystkie wydania "Wiedźmina" jakie widziałem są co najmniej tandetne.

Tego czarnego w twardej okładce nie nazwałbym tandetnym. Wydanie jest porządne, niestety rozczarowuje oprawa graficzna, której prawie że nie ma ;-) ale w sumie takie czarno-szare nic prezentuje się lepiej od tych okładek z postaciami z gry (dla mnie kiczyk). Białe okładki mi się podobają (choć i tak bez rewelacji), szkoda że nie załapały się na te twardookładkowe. Jakby zatrudnili grafika Fabryki czy Runy to by pewnie było coś ciekawego :)

Odpowiedz do tematu