Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy dobry pisarz ma dobry gust?
Autor Wiadomość
M 

Wysłany: 2011-05-23, 14:56   Czy dobry pisarz ma dobry gust?

Ano postanowiłem przypomnieć się i założyć kolejny temat do pogawędki :mrgreen: Tym razem zachęcam do wymiany zdań na temat rekomendacji wybitnych pisarzy, których cenimy. Przyznam szczerze, ze parokrotnie się zawiodłem na książkach polecanych przez dobrych pisarzy. Przykładowo Andrzej Sapkowski do pierwszej dziesiątki fantasy zaliczył Vance'a, Zelaznego, Tanith Lee, Eddingsa. Dla mnie ci autorzy do Sapka się nie umywają.
Zaś Stephen King ceni H.P. Lovercrafta, któremu daleko do "Króla Grozy".
Takie przykłady można mnożyć. Nasuwa się więc pytanie: "Czy wybitny pisarz może być dobrym krytykiem"?
Zapraszam do dyskusji :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-23, 15:00   

Może średnio na temat, ale płaszczyzna, czyli tworzenie ta sama. Taki Trey z Morbid Angel - jeden z najlepszych gitarzystów death metalowych, dla mnie muzyk wybitny - jako ulubiony zespół wymienia The Gathering (takie tam sympatyczne pioseneczki, bliskie najtłiszom czy innym takim), a poza tym siedzi w scenie hardcorowego techno. Tworzenie, a gust to różne rzeczy. Widziałem np. masę rekomendacji książek Gaimana od pisarzy. A twórca "Amerykańskich bogów" trafia do mnie tylko w komiksie, książkowo jest dla mnie średniawy.
www.lowking.pl

Procella 

Wysłany: 2011-05-23, 16:25   

Martinus napisał/a:

Gdzie daleko? :zlo
Raziel napisał/a:
The Gathering (takie tam sympatyczne pioseneczki, bliskie najtłiszom czy innym takim)
Gdzie blisko? :zlo

Oj, panowie, podpadliście mi :evil2:

Kamil 

Wysłany: 2011-05-23, 16:27   

Gaimana to właśnie i Sapkowski poleca, w każdym razie książkę Nigdziebądź, której daleko do wiedźmińskich opowieści, ale i tak jest dobra i warto przeczytać.
Myślę, że sugerując się opiniami innych pisarzy oczekujemy od polecanych książek czegoś podobnego, coś co można uznać za tą samą kategorie co książki pisarza polecającego. I chyba w tym tkwi błąd. Nastawiamy się na coś równie dobrego, podobnego, a dostajemy coś innego i stąd rozczarowanie. Tak jak Raziel podam przykład na muzycznej płaszczyźnie: Steven Wilson (twórca art-rockowy/prog-rockowy) poleca wiele płyt, które żadnego związku z jego twórczością nie mają. Bo on słucha inną muzykę od tej którą sam tworzy. Dlatego szukając czegoś w tej samej dziedzinie nigdy nie sugeruje się opiniami twórców.

Procella napisał/a:
Raziel napisał/a:
The Gathering (takie tam sympatyczne pioseneczki, bliskie najtłiszom czy innym takim)
Oj, panowie, podpadliście mi :evil2:

no właśnie! Nightwisha do The Gathering porównywać.... hehe..

Raziel: The Gathering wydało jedną fenomenalną płytę: "Home". Arcydzieło. Gdzie tam takiemu Nightwishowi do takiej muzyki...

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-23, 19:16   

Procella napisał/a:

Raziel napisał/a:

Oj tam, taka prowokacyja mała to była ;) Choć fakt faktem, że TG to raczej inna muzyka niż hymny ku Przedwiecznym w wykonaniu Morbidów.
www.lowking.pl

Procella 

Wysłany: 2011-05-24, 08:53   

kenaz napisał/a:
The Gathering wydało jedną fenomenalną płytę: "Home". Arcydzieło. Gdzie tam takiemu Nightwishowi do takiej muzyki...

Ja akurat od "Home" wolę "Souvenirs" i "Nightime Birds".

A NW tak nawiasem mówiąc też lubię, choć nie wszystko.

Żabka 

Wysłany: 2011-05-24, 11:58   

Moim zdaniem sami pisarze jak każdy inny człowiek mają inny gust. Nie zawsze to, co nam znajomi polecają do przeczytania i czy obejrzenia nam się podoba i tak samo jest z książkami. Jednak nie można powiedzieć, że ktoś nie ma gustu czy jest złym krytykiem tylko dlatego, że polecił coś niezbyt dobrego.

Według mnie rekomendacje nie zawsze są trafione nawet podane przez wybitnych autorów.

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

M 

Wysłany: 2011-05-24, 14:20   

Procella napisał/a:
Martinus napisał/a:

Oj tam, oj tam ;-)
Ja Lovecrafta w ogóle nie lubię, tak samo jak E.A. Poe'go. Dla mnie to oni ocierali się wręcz o grafomanię ;-)

Dla mnie każdy pisarz może sobie czytać co chce - ważne jest co sam stworzy. Generalnie wielu znanych pisarzy ma jakieś słabości do drugorzędnych bądź mniej ambitnych autorów. Nikt jednak nie zmusza nas do czytania polecanych autorów ;-)

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-05-24, 15:48   

Nie zwracam uwagi na rekomendacje pisarzy. Każdy ma własny gust, więc wybieram sama.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-05-25, 10:20   

Raziel napisał/a:
A twórca "Amerykańskich bogów" trafia do mnie tylko w komiksie, książkowo jest dla mnie średniawy.

I tu wychodzi subiektywizm ocen, bo ja Gaimana uwielbiam i mam prawie wszystkie jego książki na półce. :) Z gustami różnie bywa a nie wiem dlaczego gust pisarza miałby być jakoś szczególnie wyróżniony? Nie sugeruje się zbytnio takimi "polecankami" a jeszcze bardziej nie lubię, gdy na książce jest wytłuszczone np. Andrzej Sapkowski poleca. Brr..

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-25, 13:36   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Nie sugeruje się zbytnio takimi "polecankami" a jeszcze bardziej nie lubię, gdy na książce jest wytłuszczone np. Andrzej Sapkowski poleca. Brr..

Z tego trafiłem akurat na świetny cykl (przynajmniej wtedy był, jak go czytałem) cykl o mistrzu zagadek z Hed. Jak z innymi pozycjami z tej serii to nie wiem.
www.lowking.pl

zonka_88 

Wysłany: 2011-05-25, 14:41   

A ja lubię wiedzieć, co myślą inni. Ale nie tyle o samym autorze, co o książce. Dlatego polecenia typu Najlepszy autor w swoim gatunku nie przemawiają do mnie. Jeśli już tego typu opis ma mieć dla mnie znaczenie, to bardziej trzymająca w napięciu... niesamowite zwroty akcji...
A i tak potem wyrabiam sobie własne zdanie.

Odpowiedz do tematu