Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Hobbit, czyli tam i z powrotem
Autor Wiadomość
Riannon 
:P

Wysłany: 2008-11-21, 20:00   Hobbit, czyli tam i z powrotem

fajna to byla ksiazka :P mówcie, co chcecie, ale najciekawsza ze wszystkich tolkienow jakie czytalam.

ale ze tak? z powrotem? tak?
Ostatnio zmieniony przez Riannon 2008-11-27, 14:55, w całości zmieniany 1 raz  

burli 

Wysłany: 2008-11-22, 15:46   

no właśnie. książka super. Pamiętam jak w szkole Pani powiedziała, że będzie to nasza lektura, a ja byłam taka zadowolona, że już ją przeczytałam :mrgreen:

miał film powstać .... ktoś coś wie ?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-24, 22:10   

Cytat:
- Dzień dobry - powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza.
- Co chcesz przez to powiedzieć? - spytał. - Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?
- Wszystko naraz - rzekł Bilbo. - A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.

Uwielbiam ten fragment i prawie zawsze jak ktoś powie mi 'dzień dobry' mam ochotę go zacytować. :) Hobbit to wspaniała opowieść dla dzieci i dorosłych. Bardziej przygodowa od Władcy Pierścieni, nieco mniej o niego szczegółowa, niemniej jednak już powoli wprowadza nas w pasjonujący krajobraz Śródziemia.
Bardzo lubię fragment, w którym nasza wyprawa odwiedza Beorna, jak Gandalf zręcznie wprowadził wszystkich do jego domu mimo niechęci gospodarza do gości. Cóż za zręczność! :)
Generalnie opowieść jest niczego sobie, dobra przygodowa historia. Jednakże otaczający bohaterów świat, zapierające dech w piersiach piękno, majestatyczność i w ogóle cudowność. Od pierwszego czytania zakochałem się w Śródziemiu jak wielu przede mną i wielu pewnie po mnie.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-12-06, 10:32   

Hobbita czytałam w 6 klasie. Bardzo mi się podobało . To była pierwsza książka Tolkiena jaką miałam przyjemność spotkać :D . Ciekawa , fajna . Chyba znów sobie przeczytam jak znajdę w bibliotece. ;D

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 10:40   

To się przyznam, że nigdy "Hobbita" nie przeczytałam. Nawet po "Władcy.." mnie jakoś nie skusiło.

Lektury Kawoholiczki

Utopiste

Wysłany: 2008-12-06, 11:07   

Nie wiesz co tracisz Ravenko, Hobbit trochę się różni od WP, ale czyta się go fantastycznie, szczególnie jeżeli nie ma się czasu powtórnie zagłębić w trylogię, a ciągnie cię do tolkienowskiego świata. Poza tym we WP znajduje się kilka nawiązań do wydarzeń z Hobbita i miło wiedzieć dokładnie o co chodzi :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-06, 11:48   

Ravena napisał/a:
To się przyznam, że nigdy "Hobbita" nie przeczytałam.

:zlo :zlo :zlo

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 12:18   

Hahaha, wiedziałam, że tak zareagujesz Rafałku! :lol:

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-06, 12:29   

Ravena napisał/a:
Hahaha, wiedziałam, że tak zareagujesz Rafałku!

No, bo warto znać Hobbita Aniu. Nie jest to dzieło tak rozbudowane jak Władca, powstawało wtedy, kiedy jeszcze Tolkien nie miał widoków na Władcę, ale to to samo magiczne Śródziemie.
Pamiętasz, jak na urodzinach Bilba małe hobbiciątka dostawały takie piękne zabawki? Większość z nich pochodziła z Dal, spod Samotnej Góry. Nie poznasz tych miejsc nie czytając Hobbita. A Mroczna Puszcza i gród Thranduila, króla leśnych elfów, jeśli się nie mylę, ojca Legolasa? Tam też warto zajrzeć. A trole, które Hobbici spotkali na swej ścieżce, zamienione w kamień? Jak do tego doszło, to wszystko jest opowiedziane w Hobbicie.
Skąd się wziął miecz, który Gandalf nosi u boku, żądło Bilba czy mithrillowa kolczuga? Tyle szczegółów, tyle ciekawostek, które nie czytając Hobbita trzeba przyjąć na wiarę. Wreszcie sam Pierścień, gra w zagadki Bilba z Gollumem, wizyta u Beorna czy w Ostatnim Przyjaznym Domu. Mnóstwo tego można jeszcze wymienić.

A wszystko to jest zamknięte przed kimś, kto nie dał się 'skusić' na Hobbita. :(

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 13:35   

Może kiedyś, jak będę cierpieć na nadmiar czasu. W tej chwili w domu mam stos ksiażek z biblioteki, dziś oddałam cztery nietknięte, bo nie miałam kiedy się za nie wziąć. Tak wiec "Hobbita" na razie nie biorę pod uwagę w planach czytelniczych. Chyba, że mnie jak to się mówi "najdzie" ;-)

Lektury Kawoholiczki

burli 

Wysłany: 2008-12-06, 21:14   

jak może Cie nie najść po takiej zachęcie od Ucznia ?

Artemiss

Wysłany: 2010-04-19, 09:56   

Fakt faktem, że ja też miałam opory. Co tu dużo mówić- hobbity mnie wkurzają i były najmniej lubianymi przeze mnie postaciami z "Władcy...". Dopiero pod koniec liceum przeczytałam i okazało się, że też jest fajne, ten sam magiczny i przerażający klimat Śródziemia, a to przecież ważne. Teraz czekam na film ale znowu się opóźnia :-/

opóźniony Hobbit

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-04-19, 18:33   

A mnie "Hobbit..." rozczarował. Po lekturze niesamowitej trylogii spodziewałem się czegoś równie wspaniałego i... nie dostałem tego. Na pewno moje oczekiwania były przesadzone, może nawet niesprawiedliwe wobec autora, którego bardzo lubię i cenię, bo wszak trudno oczekiwać, żeby wszystkie jego książki były tak wiekopomnymi dziełami, jak "Władca...". Tak czy owak wrażenie rozczarowania pozostało.
Moim zdaniem tę książkę warto przeczytać, ale PRZED wzięciem się za trylogię, w przeciwnym wypadku - o ile nie jest się bezgranicznie zakochanym w autorze - zwyczajnie można czuć niedosyt po lekturze. Przynajmniej, jeżeli oczekuje się po niej zbyt wiele.

Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że "Hobbit...", w przeciwieństwie do "Władcy...", to raczej typowa książka dla dzieci i satysfakcję przynosi głównie wtedy, kiedy tak się ją potraktuje. Osobiście dużo wyżej cenię "Silmarillion".

Bruixa 

Wysłany: 2010-04-20, 20:14   

Zdecydowanie "Hobbita" należy przeczytać przed "Władcą Pierścieni" i potraktować jako przystawkę przed daniem głównym. To tam po raz pierwszy pojawiają się Bilbo, Gandalf, Gollum, krasnoludy, elfy i hobbici, no i pierścień, rzecz jasna. Tolkien napisał "Hobbita" z myślą o dziecięcych czytelnikach - recenzował go zresztą synek wydawcy, zanim ten podjął decyzję o druku. Pierwsze rozdziały "Drużyny Pierścienia" napisane są jeszcze w podobnym duchu, dopiero później styl się zmienia, staje bardziej poważny, nawet wzniosły. Również elfy są ukazane inaczej - w "Hobbicie" są bardziej beztroskie, nieco figlarne, bardziej w typie leśnych duszków niż istot górujących nad ludźmi.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-05-01, 08:47   

Bruixa napisał/a:
Zdecydowanie "Hobbita" należy przeczytać przed "Władcą Pierścieni"

Można też przeczytać po Władcy i traktować opowieść o wyprawie krasnoludów jako dodatek do Władcy. I niekoniecznie należy nastawiać się, że będzie to równie genialne i kompletnie dzieło.

W moim przypadku było tak, że najpierw kupiłem i przeczytałem Władcę Pierścieni a dopiero później znalazłem w bibliotece Hobbita. Nie pamiętam, żebym czuł się po lekturze zawiedziony. Nie oczekujmy drugiego Władcy po Hobbicie a rozczarowania nie będzie. :)

Odpowiedz do tematu