Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leif G.W. Persson
Autor Wiadomość
Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-05-03, 21:48   Leif G.W. Persson

Przeczytałem pierwszy tom 'trylogii policyjnej' osnutej wokół zamachu na Olofa Palmego. Książka to na tyle interesująca, że uznałem autora za wartego założenia tematu.

Wspomniana trylogia, której przeczytane przeze mnie "Między tęsknotą lata, a chłodem zimy", jest pierwszą częścią, zapowiada się bowiem bardzo obiecująco.

Nie jest to jednak książka dla każdego - spodoba się przede wszystkim miłośnikom skandynawskich kryminałów, ewentualnie thillerów politycznych, w których akcja toczy się raczej niespiesznie. Dość powiedzieć, że w pierwszym, ponad 600 stronicowym tomie giną raptem dwie osoby, z czego jedną jest właśnie Olof Palme. Jak na kryminał, nawet skandynawski, to mimo wszystko dość niewiele ;-)

Powieść w dużej mierze jest książką o szwedzkim społeczeństwie, a jeszcze ściślej o tej jego części, na którą składają się pracownicy służb bezpieczeństwa i funkcjonariusze policji. Portret malowany przez autora jest mocno krytyczny - funkcjonariusze to z reguły albo idioci albo ludzie bardzo zdolni, ale jednocześnie przerażający pod względem moralnym - uczciwych 'prawdziwych policjantów' można policzyć na palcach jednej ręki. Warto podkreślić, że świat opisywany przez Perssona (głównie lata osiemdziesiąte) jest światem typowo męskim, kobiety odgrywają drugoplanowe role. Jest to o tyle charakterystyczne, że poznajemy mniej lub bardziej rozbudowane losy przynajmniej kilkunastu bohaterów. Być może - w porównaniu z innymi szwedzkimi kryminałami, których akcja toczy się bardziej współcześnie - pokazuje to jak na przestrzeni lat zmieniały się stosunki społeczne w tym przecież liberalnym państwie. Być może pokazuje, że Persson lepiej niż inni autorzy orientuje się w realiach hermetycznej sfery szwedzkich służb prewencyjnych. A może jest jedynie odbiciem poglądów autora - trudno zgadnąć :)

Jak już zaznaczyłem, książka może jednak zniechęcić bardziej niecierpliwego czytelnika - akcja rozwija się powoli, a dodatkowo Persson często stosuje retrospekcję, co początkowo może być pewnym utrudnieniem przy czytaniu. Później idzie się przyzwyczaić.

Niestety, dużo trudniej przyzwyczaić się do fatalnej korekty/redakcji książki, która zrobiona jest poniżej poziomu przyzwoitości.
Dość powiedzieć, że choć pierwszy tom kończy się w roku 1986, to w jednym z rozdziałów jest mowa o liście opatrzonym datą 1995 (w rzeczwistości chodzi o rok 1955), a błąd ten powtórzono kilkukrotnie. Jest mnóstwo literówek, zdarzają się też kwiatki w stylu dłuższej rozmowy, na końcu której jeden z rozmówców spogląda na drugiego, mimo że rozmawiają przez telefon (!). No, ale to już może być wina tłumaczenia, które podobno też nie jest najlepsze.

To dziwne, bo ta sama 'Czarna Owca' wydała także 'Millenium' i tam takich kwiatków nie było.

Wspomniane 'ale' nie odebrały mi jednak satysfakcji z czytania. Dobra, solidna pozycja, która w moim odczuciu jest lepsza od trylogii Larssona, o ile można oceniać całość po przeczytaniu zaledwie pierwszego tomu i o ile można porównywać te jednak dość znacząco różne cykle.

Różnic można by wymienić co najmniej kilka, najważniejszą jest to, że o ile w "Millenium" mieliśmy na pierwszym planie dwójkę osamotnionych pozytywnych bohaterów, to tu bohaterów jest co najmniej kilku. Dopiero na końcu na pierwszy plan bardziej zdecydowanie wyłaniają się poszczególne postacie. Na plus książki przemawia to, że przez większą część lektury ciężko powiedzieć, którzy z bohaterów są tak naprawdę postaciami pozytywnymi (miałem cichą nadzieję, że na końcu pozytywną rolę odegra ten, który budzi największą odrazę, przez co książka Perssona byłaby oryginalna, niestety tak się nie dzieje. No ale nie można mieć wszystkiego).

Na pewno na 'Między tęsknotą...' nie zakończę przygody z tym interesującym cyklem.

Bruixa 

Wysłany: 2015-05-26, 22:34   

Tej trylogii nie czytałam, a miałabym ochotę.
Czytałam natomiast powieści: "Umierający detektyw", "Linda", "Ten, kto zabije smoka"i "Nos Pinokia". W trzech ostatnich główny bohater to wyjątkowy okaz: skorumpowany glina, rasista, seksista, obibok, cwaniak... można by długo wymieniać. W każdym razie z moralnością mocno na bakier, ale bardzo z siebie zadowolony i mający kolegów za głupków i nieudaczników. Numery, jakie ów Evert Bäckström wykręca śmieszą do łez, choć powinny budzić grozę, że bywają tacy stróże prawa.

Odpowiedz do tematu