Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki które więcej niż warto znać
Autor Wiadomość
chuda

Wysłany: 2011-10-13, 18:08   

Oj, ja jako wielka fajna Umberto Eco nie wyobrażam sobie takiej listy bez niego ;)
I wydaje mi się, że powinno być to "Imie Róży" - ksiązka najbardziej znana i chyba też jedna z najlepiej ocenianych.
Poza tym, to takie nazwisko, że wypada znać, chociaż najbardziej głośne tytuły jego autorstwa.

chuda

Wysłany: 2011-10-25, 20:55   

" z rosyjskich aurorów - "Anna Karenina", "Bracia Karamozow"
Poza tym koniecznie Umberto Eco. Nie wyobrażam sobie takiej listy, bez książek jego autorstwa
"Imie Róży"
"Baudolino"
"Wahadło Faucaulta"

A także "Mistrz i Małgorzata", "Pani Bovary", "Lolita", "Dawid Copperfield"
No i chyba trzeba by było dobrze przesmyśleć, jakie polskie tytuły wymienić. Szkoda, że coraz rzadziej sięgamy po polskich autorów - co byście proponowali?

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-10-25, 22:41   

chuda napisał/a:
Szkoda, że coraz rzadziej sięgamy po polskich autorów - co byście proponowali?

Lalka, Faraon Bolesław Prus
Pan Tadeusz oraz Dziady Adam Mickiewicz
Przedwiośnie Stefan Żeromski
Nad Niemnem Eliza Orzeszkowa
Treny, Pieśni, Fraszki, najlepiej całego Kochanowskiego ;-)
Ziemia obiecana Władysław Stanisław Reymont
Próchno Wacław Berent - zupełnie nieznane, a szkoda :->
Noce i dnie Maria Dąbrowska
Sklepy cynamonowe, Sanatorium pod klepsydrą Bruno Schulz
bajki Brzechwy
Austeria Julian Stryjkowski
Dziennik 1954 Leopold Tyrmand
Marek Hłasko
Jadąc do Babadag Andrzej Stasiuk
Ryszard Kapuściński
komedie Zapolskiej

To tak na szybko :-P

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-10-26, 10:54   

sushi napisał/a:
Próchno Wacław Berent - zupełnie nieznane, a szkoda :->

Sushi, daj spokój, to takie... Próchno! Brrr... :lol:
sushi napisał/a:
Ziemia obiecana Władysław Stanisław Reymont

Reymonta mi się wszystko podobało, poza "Chłopami" ^^

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-10-26, 12:23   

Ravena napisał/a:
Reymonta mi się wszystko podobało, poza "Chłopami" ^^

A mnie się Reymonta wszystko podobało, a Chłopi najbardziej. :lol:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

pieprzisól

Wysłany: 2011-10-26, 16:32   

Ostatnim tytułem, jaki upatrzyłam była "Droga Umarłych" Kevina Brooksa. Nie wiem, czy słyszeliście o tym nazwisku, ale starałam się śledzić ostatnimi czasy właśnie tytuły opatrzone jego inicjałami. Do tej pory ukazało się w Polsce parę pozycji, m.in. "Martyn Pig", "Candy", "Lucas" a teraz właśnie "Droga Umarłych". Przyznaję, że lubuję się w powieściach psychologicznych i uwielbiam słowa o życiu, które nie jest dopieszczane sztucznym kamuflażem. Wolę prawdziwe emocje, jakie przynosi dojrzały i mądry bohater książki. Przyznaję, że nie gardzę też odrobinę dreszczyku, jaki przysparza słowo powieści Ale do sedna!

''Droga Umarłych" jest, zdawać by się mogło, psychologicznym rozważaniem tego, co dzieje się w środowisku rodzinnym, kiedy w jej rdzeń trafia wieść o brutalnym morderstwie ukochanej córki i zarazem siostry... Na poły detektywistyczna, bo aranżuje bunt młodych braci do szukania śladów zbrodni na własną rękę. Na poły dreszczowiec, bo obok świata żyjących wyłania się całkiem wiarygodnie istniejący świat dusz, które mają głos i udział w rozwiązaniu... Namawiam Was do poczucia się uczestnikami śledztwa, które będzie odbywało się na wrzosowiskach, a każdy krok z bohaterami będzie ucztą intensywnych wrażeń... Powieść przemawia realistycznym określaniem tego, co dojrzewa w człowieku podczas najróżniejszych etapów poznawania prawdy. Nie tuszuje, nie ubarwia, nie przesadza - zapada głęboko w pamięć... Mój egzemplarz raczej nie powinien się zakurzyć - będzie kolejną pozycją z mojej biblioteczki, którą już chcą poznać moi znajomi

Polecam mocno psychologiczną ucztę czytania!

pieprzisól

Wysłany: 2011-10-26, 16:35   

Ale tak ostatnio przymierzam się już do myślenia o zakupie urodzinowym dla mojej nastoletniej siostry i oczywistym staje się wybór jakiegoś dobrego czytadła Trafiłam na pewien tytuł, który wydaje się mi naprawdę odpowiedni dla niej, mianowicie - "Moi kumple milionerzy". Nawet pokusiłam się o przeczytanie dwóch rozdziałów i muszę przyznać, że ona zapewne zostanie zapakowana w kolorowy papier Chciałam Wam przybliżyć tematykę, bo może też pokusicie się o zrobienie prezentu, nawet dla sióstr, które deklarują się jako zatwardziałe przeciwniczki chociażby samego przewracania stron
Kilka słów o książce: opowiada ona o dziewczynie, która wiodła dotychczas spokojne życie w gronie ukochanej babci, przyjaciółki od serca, brata, taty oraz sierściucha-kota. Pojawia się też postać pewnego młodzieńca <rumieniec> Jednakże, choć mogłoby się wydawać, że los usyła jej rodzinie płatki róż pod stopy w postaci przeogromnego awansu jej taty i w związku z tym będą musieli się przeprowadzić do luksusowego apartamentowca, wcale młodej pannie nie uśmiecha się taka metamorfoza... Pojawia się jej oczom obcy teren, a odległość do przyjaciółki i babci stanowi już niemałą wędrówkę... Ta książka porusza problemy, z jakimi młody człowiek często spotyka się na wstępie do samodzielnego życia. Tym bardziej, gdy na horyzoncie pojawiają się kolosalne sumy pieniędzy, a sąsiadami stają się znane gwiazdy, modelki czy sami milionerzy. To istotna próba odnalezienia bądź bycia wiernym swoim ideałom w świecie pokus, jakie funduje dzisiejszy świat.

Myślę, że to warta przeczytania pozycja dla młodych dusz, które często w środowisku szkolnym stają przed wieloma wyborami. Czemu wydaje mi się dobra ta książka? Chociażby temu, że jej autorka - Cathy Hopkins - jest autorką serii "Kumpelki, randki i...". Jest już wprawioną w poruszaniu się w nastoletnim świecie burz obserwatorką Tym bardziej, że sama w dzieciństwie musiała przeprowadzić się z rodzicami z Wielkiej Brytanii do Kenii na sześć lat.
Polecam Wam tę książkę!

Atłasowa 

Wysłany: 2011-11-02, 09:55   

Ja bym dorzuciła "Świat Zofii", nie jestem szczególną fanką tej książki, ale myślę, że wiele wyjaśnia.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-11-02, 10:01   

Bardzo nie lubię tej książki, mimo, że mam na półce. Jak się brać za filozofię to moim zdaniem na poważnie.
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-11-02, 10:12   

Raziel napisał/a:
Jak się brać za filozofię to moim zdaniem na poważnie.

Czemu? Na poważnie może być nie do zdzierżenia dla osób specjalnie się nie interesujących filozofią.
Mi się podobało, kiedyś czytałem.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-11-02, 10:21   

Jakieś zbyt uproszczone było, no i ten dodatek w postaci fabuły też na minus, no ale mówię z perspektywy zainteresowanego filozofią, także czysto subiektywnie oceniam.
www.lowking.pl

Atłasowa 

Wysłany: 2011-11-02, 12:30   

Mi chodziło o to właśnie, że podstawy filozofii warto znać, nawet jeśli nie specjalnie nas kręci. A ta książka takie podstawy w zjadliwy sposób podaje.

carpintero 
carpintero

Wysłany: 2011-11-02, 17:45   

Nie będę zbyt oryginalny jak powiem, że w kategorii wiecej niż warto znajdują się

"Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa

"Imię Róży" Eco

"Rozmowa w Katedrze" Vargas Llosa

czytałem wiele razy i jeszcze pewnie nie raz przeczytam :mrgreen:

do tego polecam także
"Weiser Dawidek", Paweł Huelle
"Dom ciszy", Orhan Pamuk
i opowiadania/eseje/cholera wie co to jest Borgesa

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-12-02, 08:38   

Z moich ostatnich odkryc dopisalabym do listy: "Platek sniegu" Maxence Fermine i "Botanike duszy" Elizabeth Gilbert.

Belial

Wysłany: 2014-12-02, 16:03   

Kamil napisał/a:
Trzeba znać Harrego Pottera.
Dlaczego?
Bo każdy ma na temat tej serii opinię, w tym osoby, które obejrzały tylko film. Dość irytujące jest słuchanie od setnej osoby krytyki na temat tej książki, teksty typu "fajną biblioteczke masz, ale ten Potter..." od osób, które nie czytały.
Pomijam fakt, że te teksty są zwykle złośliwe i nigdy by ich nie było gdyby nie ogromna popularność tej serii. Ja nie wyobrażam sobie powiedzieć do kogoś "czytasz Zmierzch? to dno?", bo po pierwsze widziałem tylko film, po drugie nie wszystko co czytamy musi być ambitne czy wartościowe (chocaż Potter wg mnie jest).

Przeczytałam parę stron HP i stwierdziłam, że to nie dla mnie, bo nie mogę czytać tego gniota. Filmy też są kiepskie. Nie będę się katować, bo ktoś uważa, że to trzeba znać. Nie trzeba.

A ja napiszę, że trzeba znać Waktu Aku Sama Mika. A spróbuj nie przeczytać. Co z tego, że jest tylko po indonezyjsku? To bardzo wartościowa literatura dla młodzieży, o wiele wartościowsza od HP.

Odpowiedz do tematu