Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książki które więcej niż warto znać
Autor Wiadomość
Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-04-10, 12:12   Książki które więcej niż warto znać

Po necie krąży sobie lista 1001 książek do przeczytania. Jej wartość została jednak określona jako dyskusyjna. Na jednym z polskich ksiązkowych forów też powstało coś takiego, ale bądźmy poważni, na liście znalazły się takie dzieła jak "Zmierzch" czy "Eragon". Może więc stworzymy taką forumową listę? Najlepiej z opisem każdej pozycji, żeby można zorientować się, czy powieść trafi w nasz gust. Zacznę od swojego wkładu :P

M. Puzo - Ojciec chrzestny
Historia rodziny Corleone, prawdziwych tytanów mafijnego półświatka. Historia tych włoskich imigrantów przyciąga relacjami międzyludzkimi, podejściem do tematu (brak tutaj CAŁKIEM złych postaci, ale nie ma mowy o krystalizowaniu przestępców) i tematem. Naprawdę zrobiła na mnie gigantyczne wrażenie.

W. Golding - Władca much
W tle trwa wojna, a samolot z dziećmi rozbija się na wyspie. Tu widać zaś alegorię upadku cywilizacji. Dziecięce społeczeństwo przejmuje najgorsze cechy ze świata dorosłych, a nad wszystkim unosi się tytułowy Władca much (zresztą scena rozmowy jednego dzieci z nim jest świetna). Jedna z tych książek, które na mnie wpłynęły.

J. Dukaj - Inne pieśni
Tym razem fantastyka, ale za to jaka! Niesamowicie interesujący świat, morfy, język, postacie, fabuła... Genialnie przedstawiona przemiana bohatera, do tego kapitalny przeciwnik (nie mówię w tej chwili o Wdowcu) i jedno z najlepszych książkowych zakończeń.
www.lowking.pl

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-04-11, 18:10   

Tworzenie takich list zawsze ma rzeszę entuzjastów jak i przeciwników. Nie ma jednej uniwersalnej listy dla wszystkich. :)
Niemniej niektóre książki warto znać. Choćby dlatego, że weszły one na stałe do kultury i miło jest czytając jakiś tekst lub przysłuchując się rozmowie oczytanych ludzi wiedzieć o czym mówią. Często autorzy książek puszczają oko do czytelnika umieszczając w swoim dziele mnóstwo nawiązań do innych dzieł. Jest to pewna satysfakcja, kiedy czytając wiemy o czym autor mówi. :)

Janosik

Wysłany: 2011-04-28, 21:46   

Ciężko wybrać kogo można tu dopisać bo wybór jest całkiem spory. Ja stawiałbym na Pierumowa i jego cykl "Siedmiu zwierząt Rejlegu" , poza tym Roger Żelazny z "Kronikami Amberu".

Trauma

Wysłany: 2011-04-30, 17:47   

Masz na myśli utytułowaną klasykę czy ogólnie wartościową literaturę?

Z fantastyki wstyd nie znać przełomowych dzieł takich jak "Diuna" czy "Fundacja". W fantasy takimi powiesciami sa saga TH White'a, Władca Pierścieni i, mimo wszystko przeceniana "Narnia". Warto jednak zwrocic uwage, ze sporo nowosci zasluguje na podobne uznanie, ale przechodzi bez echa. Vide "Eifleheim" ktore pomimo swietnych recenzji zaginelo w gaszczu innych ksiazek.

andy 

Wysłany: 2011-04-30, 19:17   

Hmm, obijając się od paru latek na takich forach jak np. to, jednak się czegoś nauczyłem. Nie podawać jak w tytule wątku. Można i najczęściej tak bywa oberwać od reszty. Niech każdy czyta co mu pasuje

Janosik

Wysłany: 2011-05-01, 22:03   

[quote="Trauma"]Masz na myśli utytułowaną klasykę czy ogólnie wartościową literaturę?

W sumie jedno i drugie :) Co do tego , że książki przechodzą bez echa tu muszę się zgodzić w 100% Ludzie nie zwracają uwagi na naprawdę ciekawe tytuły (tak jak przytoczony tutaj Eifelheim itp.) i wracają (jeśli w ogóle) do nich dopiero po jakimś czasie.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2011-05-02, 20:28   

Ostatnio przekonałem się, że koniecznie trzeba znać "Grę o tron" i kolejne (napisane) tomy "Pieśni Lodu i Ognia". Świetne!
Caroline*

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-05-03, 07:39   

Nieznany napisał/a:
Ostatnio przekonałem się, że koniecznie trzeba znać "Grę o tron" i kolejne (napisane) tomy "Pieśni Lodu i Ognia". Świetne!

To tylko mogę potwierdzić, choć długo swego czasu byłem nieufny i nie dawałem się skusić znajomemu, który zachwycał się cyklem i wychwalał pod niebiosa. :)
A teraz wyszedł serial HBO i mam ochotę na lekturę cyklu po raz drugi. :)

M 

Wysłany: 2011-05-19, 17:30   

Nieznany napisał/a:
Tutaj pozostaje mi się tylko podpisać pod tym zdaniem :)

Moim zdaniem warto znać sporo książek
z zakresu SF i Fantasy:
* Philip K. Dick - "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha", "Ubik", "Człowiek z Wysokiego Zamku"
* Rafał Kosik - "Mars", "Vertical", "Kameleon"
* China Miéville - "Dworzec Perdido", "Blizna"
* L. Ron Hubbard - "Bitwa o Ziemię" (lub inna nazwa: "Pole Bitewne Ziemia")
* Robert Sheckley - "Planeta Zła"
* Frank Herbert - "Diuna"
* Robert Heinlein - "Kawaleria Kosmosu", "Władca Marionetek"
* Tad Williams - cykl "Inny Świat" ("Miasto Złocistego Cienia", "Rzeka Błękitnego Ognia", "Góra z Czarnego Szkła", "Morze Srebrzystego Światła")
* Harry Harison - cykl "Eden" ("Na Zachód od Edenu", "Zima w Edenie", "Powrót do Edenu")
* C.S. Friedman - "Obcy brzeg"
* Eryk Algo - "Nowy gracz"
* Bruce Sterling - "Święty płomień"
* Tad Williams - cykl "Pamięć, Smutek i Cierń" ("Smoczy tron", "Kamień Rozstania", "Wieża Zielonego Anioła" - w czterech tomach)
* Andrzej Sapkowski - Wiedźmin (opowiadania, uzupełnione słabszym pięcioksięgiem)
* Marion Zimmer Bradley - "Mgły Avalonu"
* George R. R. Martin - cykl "Pieśń Ognia i Lodu"
* William Horwood - "Las Duncton"
* Tad Williams - "Pieśń Łowcy", "Wojna Kwiatów"
* Clive Barker - cykl "Abarat", "Imajica", "Kobierzec"

Resztę dopiszę kiedy indziej ;-)

Kamil 

Wysłany: 2011-05-19, 20:25   

Trzeba znać Harrego Pottera.
Dlaczego?
Bo każdy ma na temat tej serii opinię, w tym osoby, które obejrzały tylko film. Dość irytujące jest słuchanie od setnej osoby krytyki na temat tej książki, teksty typu "fajną biblioteczke masz, ale ten Potter..." od osób, które nie czytały.
Pomijam fakt, że te teksty są zwykle złośliwe i nigdy by ich nie było gdyby nie ogromna popularność tej serii. Ja nie wyobrażam sobie powiedzieć do kogoś "czytasz Zmierzch? to dno?", bo po pierwsze widziałem tylko film, po drugie nie wszystko co czytamy musi być ambitne czy wartościowe (chocaż Potter wg mnie jest).

Poza tym warto znać przynajmniej jedną książkę Murakamiego, bo jest to literatura szczególna i niezwykła.

Gra o tron wspomniana wyżej.

Kroniki Jakuba Wędrowycza - Pilipiuk to jeden z najbardziej płodnych polskich pisarzy (ups, grafomanów ;) ) a ta pozycja była jedną z pierwszych popularnych. No i ten humor!

i wiele innych

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-05-20, 06:56   

Oto moja lista, zaznaczam ze niezwykle subiektywna i nie kompletna (bede dopisywac pozniej, kiedy cos sobie przypomne):
1. Karen Blixen "Siedem fantastycznych opowiesci", "Opowiesci zimowe", "Karnawal", "Anegdoty o przeznaczeniu", "Opowiesci ostatnie", "Pozegnanie z Afryka", "Cienie na trawie" i inne.
2. Gabriel Garcia Marquez "Sto lat samotnosci", "Opowiadania", "O milosci i innych demonach", "Opowiesci tulacze", "Milosc w czasach zarazy" i inne.
3. Borys Pasternak "Doktor Zywago".
4. Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i kara", "Biesy", "Bracia Karamazow" i inne.
5. Lew Tolstoj "Anna Karenina", "Wojna i pokoj", "Sonata Krautzerowska" i inne.
6. Isabel Allende "Dom duchow", "Ewa Luna", "Opowiadania Ewy Luny", "Paula", "Niezglebiony zamysl" i inne.
7. Bruce Chatwin "Piesni stworzenia"
8. Eric Emmanuel Schmitt "Marzycielka z Ostendy", "Trucicielka", "Zapasy z zyciem" i inne.
9. Lisa See "Milosc Peoni"
10. Kai Meyer "Ksiega Edenu"
11. Jostein Gaarder "Szach Mat", "Swiat Zofii", "Zamek w Pirenejach", "Maja", "Dziewczyna z Pomaranczami", "Misterium Bozego Narodzenia" i inne.
12. Mika Waltari "Egipcjanin Sinuhe", "Turms niesmiertelny", "Czarny aniol" i inne.
13. Erica Jong "Strach przed lataniem", "Strach przed piecdziesiatka", "Serrenissima" i inne.
14. Henry Miller "Zwrotnik Raka"
15. Elizabeth Gilbert "Jedz, modl sie, kochaj"
16. Kuki Gallman "Marzylam o Afryce", "Afrykanskie noce".
17. Barbara Wood "Kamien przeznaczenia", "Corka slonca", "Kobieta tysiaca tajemnic", "Domina" i inne.
18. Kaleb Carr "Alienista"
19. Paulo Coelho "Brida", "Czarownica z Portobello", "Weronika postanawia umrzec" i inne
20. Anchee Min "Dziki Imbir", "Madame Mao", "Czerwona Azalia" i inne
21. Antoine Saint Exupery "Twierdza", "Maly ksiaze", "Poczta na poludnie" i inne
22. Khaled Hosseini "Tysiac wspanialych slonc", "Chlopiec z latawcem"
23. Michail Bulhakow "Mistrz i Malgorzata", "Psie serce" i inne.
24. Jerome K. Jerome "Trzech panow w lodce nie liczac psa"
25. Laura Esquivel "Przepiorki w platkach rozy"
26. Umberto Eco "Imie Rozy"
27. Salman Rushdie "Szatanskie wersety", "Ziemia pod jej stopami", "Dzieci Polnocy" i inne.

karakan 
karaczan książkowy

Wysłany: 2011-06-02, 07:41   

jako, że lubię filmy i lubię też klasykę horroru ostatnio propaguję Kinga, a wspomniałem o filmie gdyż jego najnowszą książkę reklamuje niesamowity trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=nuAPaqO3qRo

polecam ;-)

szamanka 

Wysłany: 2011-09-30, 16:04   

Ja takiej długiej listy książek, które warto znać nie mam.. Albo inaczej moja pamięć nie jest na tyle dobra by tyle zapamiętać, ale...

1. "Akwarium" W.Suworow
2. "Dzień szakala" F.Forsyth
3. "Wektor moskiewski" R. Ludlum
4. "Nieznośna lekkość bytu" M.Kundera
5. "Baudolino" Umberto Eco
6. "Imię Róży" Umberto Eco

Szczególnie polecam pozycję 1,5 i 6. :) 4 dla "odważnych" :D

timon

Wysłany: 2011-10-06, 19:39   

Na pewno na takiej liście powinno znaleźć się Umberto Eco - "Imię Róży" albo "Wahadło Foucaulta". Bardzo cenię sobie tego autora i nie wyobrażam sobie takiej listy bez jego książek. Oprócz tego proponuję "Mistrza i Małgorzatę", "Lolitę", "Wojnę i pokój"

Są ksiązki, które po prostu TRZEBA przeczytac. :)

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-10-06, 19:48   

Cóż nie jestem wstanie w tej chwili powiedzieć czy to gdzieś wcześniej się nie pojawiło, ale jedna z bardziej poruszających, pięknych i moich ulubionych książek, zarówno przez tematykę, jak i sposób zobrazowania jest warta przeczytania.

Kolumbowie Rocznik 20' - Romana Bratnego

Odpowiedz do tematu