Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czarne
Autor Wiadomość
Weronika 

Wysłany: 2011-02-23, 12:47   Czarne

Wydawnictwo cenię dlatego,że wydało moje (ostatnio) ulubione książki Mariusza Szczygła. Więcej o tym wydawnictwie nic nie wiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-02-23, 17:40   

Czarna Stopa wypowiadał się na temat Czarnego w sąsiednim temacie dotyczącym Serii Literackich. Możesz tam zerknąć Weroniko, jeśli Cię ciekawi wydawnictwo.
Od siebie dodam, że wydawnictwo jest spółką prywatną, prowadzone przez Andrzeja Stasiuka i jego żonę. Wydaje tytuły nietuzinkowe, często interesujące. Osobiście lubię i pożyczam/czytam/kupuję praktycznie w ciemno zwłaszcza Reportaże oraz ksiażki z serii Inna Europa Inna Literatura.
Mają kilka serii tematycznych, dotyczących literatury głównie pewnych regionów geograficznych.
Na stronie wydawnictwa można naleźć szerszy profil, zacytuję tylko te dotyczące serii:

Cytat:
I tak w serii Europa Środkowa publikowane są eseje na tematy "środkowoeuropejskie". Jako pierwsza pozycja z tej serii ukazała się książka pt. "Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową" Jurija Andruchowycza i Andrzeja Stasiuka (ze zdjęciami Josefa Koudelki), jako druga - "Praski elementarz" Aleksandra Kaczorowskiego: szkice o Hrabalu, Kunderze, Weilu, Kafce, Pavlu i innych (fotografie Bohdan Holomicek), jako trzecia - "Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie" Jurija Andruchowycza ze zdjęciami Tadeusza Rolke.
W serii Europejki prezentowane są książki z kręgu literatury popularnej, napisane dobrze, mądrze, a przy tym lekko. Autorki to młode, inteligentne i błyskotliwe pisarki, nie tylko polskie, ale także niemieckie, chorwackie, ukraińskie, czeskie, serbskie – jednym słowem Europejki.
W serii Linie Krajowe wydaje współczesną prozę polską. Prozę pisaną zarówno przez uznanych pisarzy jak i debiutantów. Prozę, której wyznacznikami są autentyzm, wyrazistość i świeżość. Prozę opisującą współczesny świat i wewnętrzne światy jej autorów.
Mała Seria z kolei to miejsce dla książek niezwykłych - niewielkich objętościowo, posiadających jednak wybitne walory estetyczne. Wśród wydanych do tej pory książek z Małej Serii odnajdujemy prozę, dramat, dziennik podróży. Ich wspólnym mianownikiem jest próba lapidarnego skreślenia znakomitego pomysłu, zaskakującej puenty, finezyjnego zamknięcia w słowach ulotności chwili. Piękna szata graficzna jest plastycznym uzupełnieniem majstersztyków małej serii - miniaturowych wielkich rarytasów dla wytrawnych czytelników.
Seria Inna Europa Inna Literatura to egzotyczna podróż po nieznanej Europie; to literackie safari w krainach, o których prawie nic nie wiadomo. Seria Inna Europa Inna Literatura jest kontynuacją programu realizowanego od początku istnienia Wydawnictwa Czarne: prezentować literaturę świetną, choć rzadko na polskim rynku obecną. Taką, która daje czytelnikowi ekscytujące poczucie odkrywania nowych, nieznanych, choć geograficznie nieodległych lądów.
W serii Sulina ukazuje się najszerzej pojęta literatura faktu - książki historyczne i antropologiczne, proza podróżna, reportaże i eseje. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że na rozmaite literackie sposoby odkrywają przed czytelnikiem nieznane strony i przejawy fenomenu zwanego Europą, zdradzają jego, często wstydliwe, sekrety i głęboko ukryte tajemnice. Autorzy książek z serii Sulina przekraczają granice: geograficzne, kulturowe, mentalne, z antropologiczną dociekliwością badają pozornie znane lądy, prowadzą literackie śledztwa, zmierzające częstokroć do odsłaniania bolesnych prawd. Sulina – miasteczko w delcie Dunaju, miejsce, gdzie „kończy się kontynent i dobiegają kresu zdarzenia” (Andrzej Stasiuk), ostatnie miasto Europy. Niegdyś kwitnący port, jest dziś Sulina nostalgicznym symbolem upadku, rozpadu, przemijającego czasu.
Seria Ze Strachem prezentujemy trzymające w napięciu powieści sensacyjne, kryminały i thrillery. Czytelnicy znajdą w niej zarówno klasyczne kryminały, powieści noir, jak i współczesne historie z dreszczykiem, w których główną rolę odgrywają rozmaite układy i korporacje. Znajdzie się też coś dla wielbicieli literatury nieco bardziej elitarnej, ale w duchu serii: kryminały intertekstualne, grające z konwencją, pisane z dystansem i przymrużeniem oka. Będą więc powieści „do pociągu” i te dla koneserów książek nieco bardziej wysublimowanych.
Seria Reportaż, w której publikujemy wybitne książki reporterskie (pióra takich dziennikarzy jak Jean Hatzfeld, Robert D. Kaplan, Paweł Smoleński, Mariusz Szczygieł, Włodzimierz Nowak czy Maciej Zaremba).
Książki z serii Rozmowy. „Wywiad to bardzo europejska, kontynentalna forma literacka, czy dziennikarska raczej. Tego się już właściwie nie zauważa w prasie anglosaskiej – amerykańskiej czy angielskiej, natomiast ciągle jeszcze w gazetach francuskich, niemieckich czy rosyjskich można znaleźć ten tradycyjny wywiad. W Polsce jest on jedną z najpopularniejszych form” – mówi autor pierwszej książki z serii Rozmowy - Aleksander Kaczorowski.
Nowa seria Lilith, w której ukazywać się będą książki z zakresu szeroko pojętej literatury faktu prezentujące niezwykłe postaci kobiece. W serii tej ukażą się w najbliższym czasie fabularyzowane biografie Mileny Jesenskiej i Ulrike Meinhof pióra Steve'a Sem-Sandbera oraz książka "Od Astrid do Lindgren" Kurta Petera Larsena i Vladimira Oravsky'ego. Miłośników Aglaii Veteranyi na pewno ucieszy wiadomość o planowanej na 2009 rok biografii tej wybitnej autorki autorstwa Katarzyny Leszczyńskiej.

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-02-23, 20:20   

Nie słyszałam wcześniej o tym wydawnictwie, ale już wiem, że zainteresuję się serią "Lilith". :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Weronika 

Wysłany: 2011-02-25, 17:19   

Wiedźmo,dziękuję za obszerną informację!

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-03-10, 18:49   

Bardzo proszę :) Zainteresowałam się Czarnym już ładnych parę lat temu, przy okazji wydania "Koczowników" Nenada Velickovica, a potem z racji spotkania autorskiego ze Stasiukiem. Spróbowałam kilku tytułów i przekonały mnie tak, że praktycznie nie zastanawiam się i książki z tego wydawnictwa biorę w ciemno. Do tej pory się nie zawiodłam, choć z nie wszystkimi tutaj wymienionymi seriami miałam przyjemność się zapoznać.

Lektury Kawoholiczki

Sol

Wysłany: 2011-03-11, 11:56   

Ja poznałam Czarne całkiem niedawno - właśnie przy okazji czytania Mariusza Szczygła. I przyznam, że jakość publikacji zachęca niesamowicie do sięgnięcia po inne książki tego wydawnictwa, co wkrótce uczynię :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-04-11, 16:52   

Ja ostatnio nabyłem Białą gorączkę Jacka Hugo Badera z Wydawnictwa Czarne. To chyba moja pierwsza książka z tego wydawnictwa, choć wcześniej przewinął się przez moje ręce Stasiuk, wypożyczony z biblioteki. A propos Stasiuka, w wolnym czasie z przyjemnością zapoznam się nieco bardziej z jego książkami. :)

Atłasowa 

Wysłany: 2012-03-27, 10:05   

W mnie na półce stoi już prawie wszystko co Czarne wydało w serii Reportaż. Kupuję w ciemno, na zły jeszcze nie trafiłam. Mogę szczerze wydawnictwu wyznać miłość. :)

Odpowiedz do tematu