Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Książka "kultowa"
Autor Wiadomość
izyda

Wysłany: 2011-05-09, 09:20   

Jak dla mnie na miano kultowych zasługują wszystkie książki napisane przez Trudi Canavan. Uwielbiam jej fantastykę. Teraz czytam najnowszą część Trylogii Zdrajcy, a mianowicie "Łotra" ;-)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-09, 15:10   

izyda napisał/a:
Jak dla mnie na miano kultowych zasługują wszystkie książki napisane przez Trudi Canavan.

Co jest wybitnego/ważnego dla pokolenia w Trylogii Czarnego Maga, czy jak się ten materiał na papier toaletowy nazywa?
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-05-09, 17:32   

Raziel napisał/a:
izyda napisał/a:
Jak dla mnie na miano kultowych zasługują wszystkie książki napisane przez Trudi Canavan.

Co jest wybitnego/ważnego dla pokolenia w Trylogii Czarnego Maga, czy jak się ten materiał na papier toaletowy nazywa?

A uważaj, może za 20 lat twórczość Canavan będzie przez wielu uznawana jako kultowa, klasyka gatunku czy coś :mrgreen: (choć szczerze wątpię).
Ale z lekkich i przyjemnych wg mnie na ten "tytuł" bardziej zasługuje pierwszy Harry Potter. Nie dość że narobił szumu, to za ileś lat rzesze dzisiejszych 20-latków będą to wspominać z ogromnym sentymentem (już wspominają:)) jako ważną książkę i jako rzecz obowiązkową dla swoich dzieci, jako ksiązkę kultową. I nie uważam, że kultowy = wartościowy czy ambitny. Nie zawsze tego od książek oczekujemy.

Co jest bardziej kultowe: debiut King Crimson (Twój avatar) czy któraś z płyt Abby? Jakbym miał wartościować uznałbym za ambitny i wartościowy debiut King Crimson, ale kultowe są oba zespoły... zresztą jako pop i dyskotekową muzykę tamtych lat Abbe też można uznać za wartościową i ambitniejszą od wielu innych grających w tamtym czasie.

A tak osobiście, to nie powiedziałbym "kultowy" na nic co nie ma przynajmniej, no, na przykład z 10 lat :D
Inna sprawa że określenie te jest wg mnie nadużywane i wyświechtane.

jagus 

Wysłany: 2011-05-09, 18:51   

izyda napisał/a:
Jak dla mnie na miano kultowych zasługują wszystkie książki napisane przez Trudi Canavan. Uwielbiam jej fantastykę. Teraz czytam najnowszą część Trylogii Zdrajcy, a mianowicie "Łotra" ;-)

Tutaj bym się zdecydowanie nie zgodziła. Te książki nie są przełomowe, unikalne, czy ponadczasowe. Zgadzam się z Razielem, że nie ma w nich nic, co nasze pokolenie mogłoby z nich wynieść. Takich książek jest jest mnóstwo. Domyślam się, Izydo, że bardzo Ci się podobają, wywarły na Tobie pozytywne wrażenie, ale to tylko tyle.

Kultowe książki, moim skromnym zdaniem, to Władca Pierścieni, Opowieści z Narnii czy chociażby Potop.
kenaz napisał/a:
A tak osobiście, to nie powiedziałbym "kultowy" na nic co nie ma przynajmniej, no, na przykład z 10 lat :D

Uważam dokładnie tak samo. Dopiero gdy na przestrzeni kilku lat dana książka/film/serial nie straci swojej wartości, można zacząć myśleć o tym, by nazwać coś kultowym.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-05-10, 10:52   

Harry Potter poza szumem, zaraził fantastyką jeszcze wiele osób, np. mnie. Trylogia to sztampowa książka fantasy, która dziwnym trafem stała się teraz popularna.

A poza tym najbardziej kultowy jest album z Twojego avataru Kenazie :P
www.lowking.pl

Kamil 

Wysłany: 2011-05-10, 11:37   

Raziel napisał/a:
Harry Potter poza szumem, zaraził fantastyką jeszcze wiele osób, np. mnie. Trylogia to sztampowa książka fantasy, która dziwnym trafem stała się teraz popularna.

A poza tym najbardziej kultowy jest album z Twojego avataru Kenazie :P

zgadzam się ze wszystkim co tu napisane :D
In the Court of the Crimson King jest nie mniej kultowe :P mam nawet koszulkę z tą okładką, ale jak w niej wychodziłem to ludzie na mnie dziwnie patrzyli.

z tym, że Trylogia Czarnego Maga, choć sztampowa, dla mnie była przyjemna i miło wspominam.

Odpowiedz do tematu