Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare książki
Autor Wiadomość
Procella 

Wysłany: 2010-12-20, 10:53   Stare książki

Uwielbiam stare książki. Mam ich jeszcze niewiele, ale kiedy tylko mogę, powiększam kolekcję. A Wy? Macie jakieś perełki (powiedzmy, że granicę wiekową ustawimy na rok 1939) w swoich zbiorach? A może ktoś zbiera takie rzeczy "na poważnie" (bo u mnie, nie da się ukryć, to trochę zabawa, głównie ze względów finansowych)?

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-12-20, 10:59   

U mnie większość, niemal wszystkie to świeże bułeczki, prosto z półek księgarskich, mniejsza część z antykwariatów lub allegro, ale nie są to pozycje wiekowe. Prawdopodobnie najstarsza datowałaby się na lata siedemdziesiąte lub początek osiemdziesiątych.
Nie odziedziczyłem starych książek ani po dziadkach ani po rodzicach a sam w zasadzie kupuję nowe edycje, z małymi wyjątkami.
Moje wnuki za to na pewno będą miały kolekcje starych książek po dziadku. :)

Procella 

Wysłany: 2010-12-20, 12:19   

Pamiątek rodzinnych tego typu też nie mam zbyt wiele - w zasadzie tylko dwie:
Modlitewnik, pamiątka rodzinna, koniec XIX w. (niestety strona z datą uszkodzona - stan jest, jaki jest...): http://img523.imageshack....dsc05300yy6.jpg
Drugą taką pamiątką rodzinną jest, niestety jeszcze bardziej zniszczony, podręcznik weterynarii z 1939 roku.

Teraz już rzeczy kupione:
http://img440.imageshack....dsc05296wr0.jpg (1886 - najstarsza i najbardziej wartościowa rzecz w mojej kolekcji))
http://img197.yfrog.com/gal.php?g=dsc09102h.jpg (1903, antologia poezji pod redakcją Staffa)

Mam też "Wstęp do teorji poznania" A. Messnera (1912) i drugi tom "Żywotów świętych" Skargi z 1934 roku, na pozostałe tomy poluję.

O, i jeszcze mam w domu takie coś. 1895, raczej kupione (choć nie przez mnie): http://img262.imageshack.us/i/dsc09113b.jpg/

Staram się teraz wygospodarować jakąś półkę, żeby ładnie wyeksponować rosnący zbiorek, a nie wciskać go między zwykłe książki.

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2010-12-20, 15:50   

Stare książki mają w sobie to coś, pewną magiczną aurę. Lubię trzymać je w dłoni, ale nie wiem, czy chciałabym je kolekcjnować.

Jedyne stare książki, jakie mam w domu, to:
- "Słownik polsko - łaciński" z 1859 roku.
- "Żywot św. Klaudiusza" z 1903 - miałam szczęście, znalazłam w bibliotece wśród uwolnionych książek i oczywiście zaraz wzięłam.
- "Pan Tadeusz" chyba z 1930.

I ciekawa sprawa. dwie pierwsze są w znakomitym stanie - wszystkie kartki, okładka trzyma się mocno. Dawniej chyba robili lepszej jakości książki :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-12-20, 18:23   

Lubię stare książki, mają zupełnie inną siłę przyciągania niż te nowiutkie prosto z księgarni :) Ale sama ich nie kolekcjonuję. Jedynym takim nabytkiem były "Poezje" Wierzyńskiego" z 1920 roku, które nabyłam za całkiem sporą sumę w antykwariacie. Ale zaraz sprezentowałam znajomemu, który za takimi starociami przepada. Najstarsze książki jakie posiadam, to wydanie "Wyspy skarbów" z 1950 roku i "Rob Roya" (o właśnie takie też chyba gdzieś z lat 50-tych, ale to nabytek przypadkowy, urzekły mnie okładki i ilustracje.

Lektury Kawoholiczki

Procella 

Wysłany: 2010-12-20, 19:32   

O, zapomniałam, mam jeszcze "Obraz poezji angielskiej" Kasprowicza (pierwszy tom, z przekładami tradycyjnych ballad) z roku 1931.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-12-20, 20:04   

Ja mam odziedziczone 20 tomów Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedji Gutenberga wydawanej w dwudziestoleciu międzywojennym - nie umiem dokładnie zidentyfikować roku wydania, ponieważ nigdzie go nie podano - jedynie w tomie 13tym, w całości poświęconym Polsce (i swoją drogą szalenie ciekawym) na końcu przedmowy umieszczona jest data - 1931. Przypuszczam zatem, że pochodzi mniej więcej z tego roku.

Poza tym z przedwojennego słowa pisanego dawno temu miałem przez jeden dzień egzemplarz tygodnika "Wiadomości Literackie". Zabrałem go kiedyś z muzeum, w którym pracowałem przy zakładaniu nagłośnienia - leżał zapomniany w jakimś starym biurku i kruszał - ale gryzło mnie sumienie i na drugi dzień odniosłem :oops:

Stare książki są piękne.

M 

Wysłany: 2010-12-20, 20:35   

Osobiście jestem książkowym fetyszystą, więc moje książki poza treścią, muszą szlachetnie wyglądać. W związku z tym dbam o nie i staram się kupić jak najmniej zniszczony egzemplarz... Starych książek nie mam, moja najstarsza jest z 1982 roku. Za to moja babcia miała swego czasu dzieła Włodzimierza Iljicza Lenina wydane bodaj w latach 30 XX wieku. Niestety, wydała je komuś :evil:
Stare książki mają swoją magię, ale myślę, że to nie jest magia pasująca do mojej bajki ;-)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-12-20, 21:07   

Ha, i nagle okazało się, że robienie sobie bazy książek w Excelu to nie taka fanaberia, ale bardzo użyteczna rzecz... :)
Dzięki temu dowiedziałam się właśnie, że mam kilka wiekowych książek "na stanie". Może nie takich perełek, o jakich piszesz, Procello, ale starych.
Wspomniany już gdzie indziej Victor Hugo i "Katedra Marii Panny w Paryżu" (1954) i Reymont "Komediantka" (1961) i "Fermenty" (1955).
Sigrid Undset "Olaf, syna Auduna" (1959), specjalnie upolowany ze względy na piękne ryciny.
Tak stare książki, o jakich piszesz, mają moi rodzice - z różnych źródeł. Lubię je bardzo, ten ich zapach, te płócienne oprawy, pożółkłe strony. Traktuję je z dużym szacunkiem. :) Swoje przeszły...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Jelon 

Wysłany: 2010-12-21, 10:45   

Ja niestety takich nie posiadam. Jako, że ze względów finansowych przede wszystkim korzystam z bibliotek, mój domowy zbiór nie jest jakoś szczególnie bogaty... Szczególni w "wiekowe" produkcje...A szkoda, bo szczerze mówiąc widząc zdjęcia wykonane przez Procelle aż się chce je czytać na sam widok - niezależnie od tytułu;)

Procella 

Wysłany: 2011-01-14, 13:40   

Ostatnio moja kolekcja starych ksiązek powiększyła o się o dwie pozycje. Jedną zdążyłam już opisać na "Książkach wygrzebanych, druga to "The Ingoldsby Legends" R. H. Barhama, niestety nie ma podanej daty wydania.

alibaba 

Wysłany: 2011-01-17, 21:37   

Ze starych książek na razie znalazłam w mojej przepastnej szafie :
-"Uniwersalna książka kucharska" Maryla Ochorowicz-Monatowa. Wydanie lwowskie z 1910r.
"Praktyczna kuchnia domowa" ułożyła i wydała Danuta Wyrybkowska w 1937r.
-"365 obiadów" Lucyny Ćwierczakiewiczowej , wyd, 24 a teraz uwaga- rok wydania napsany jest następująco: setny-szesnasty trzydziesty drugi tysiąc. Czy ktoś potrafi to rozszyfrować?
Mam jeszcze modlitewniki moich rodziców, jeden na pewno z 1937r tj. roku w którym moi rodzice brali ślub. To jest jeden z modlitewników jaki mieli nowożeńcy.
Muszę tylko zaglądnąć do " skrzyni skarbów". Nie pamiętam dokładnie co tam jeszcze jest.
A i mam jeszcze drugie wydanie "Dymy nad Birkenau" z 1946r. Ciekawe dlaczego ta książka nie jest wznawiana. Od b. dawna nie natrafiłam na jej nowe wydanie.
-

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-01-18, 00:02   

Cytat:
A i mam jeszcze drugie wydanie "Dymy nad Birkenau" z 1946r. Ciekawe dlaczego ta książka nie jest wznawiana. Od b. dawna nie natrafiłam na jej nowe wydanie.

"Dymy nad Birkenau" mam nowsze, z roku 1978, czyli wznowienia były.
Za to "Zapowiada się piękny dzień" mam z roku 1964, z dedykacją autorki dla mojej mamy. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Żabka 

Wysłany: 2011-07-08, 15:07   

A ja mam kilka egzemplarzy starych książek np.
"Pan Tadeusz" A. Mickiewicz z 1890
"Przegląd artystyczny roku 1896"
I jeszcze kilka podręczników z 1920 roku.
Wszystko to dostałam od takiej starszej pani, którą przez parę lat się opiekowałam. Dała mi je tuż przed swoją śmiercią jakby wiedziała, że umiera.

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Belial

Wysłany: 2015-01-12, 22:07   

Chyba najstarsza książka z mojej własnej kolekcji jest z 1958 r. No chyba, że chodzi o datę powstania, to wtedy Gilgamesz. ;)

Odpowiedz do tematu