Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dom bez książek
Autor Wiadomość
Panna Jeż 

Wysłany: 2011-11-08, 15:20   

Atłasowa napisał/a:
To nie jest tak, że z "nieczytającymi" nie ma o czym rozmawiać

I znów się muszę zgodzić z Atłasową :) Wśród moich znajomych, z którymi spotykam się najczęściej jestem jedyną regularnie czytającą, a dwie najbliższe koleżanki wręcz nie lubią czytać, a mimo to przyjaźnimy się i nie brakuje im inteligencji (na ile potrafię to ocenić ^^). Gadamy o życiu, muzyce, filmach etc. Ale to przykre, że nie mogę podzielić się z nimi wrażeniami z lektury. "Słuchajcie, przeczytałam świetną książkę" euforii raczej nie wywoła :( Z koleżankami ze studiów to co innego, ale rzadko się widujemy. Dobrze, że jest forum :D

Do bestsellerów podchodzę jak do każdej innej książki. Jeśli opis mnie zaciekawi, do tego usłyszę pochlebną opinię kogoś znajomego, to sięgam śmiało. Ale zazwyczaj dopiero, gdy emocje związane z książką już trochę opadną. Nawet z tego względu, że w bibliotece trudno je upolować, a w ciemno nie kupuję ^^

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2011-11-08, 15:26   

Atłasowa, wyraziłam się nieprecyzyjnie i krzywdząco dla części ludzi, przyznaję się bez bicia. :) Źle ujęłam swoją myśl. Nie twierdzę, że z każdym nieczytającym nie da się rozmawiać. Chodzi mi o część młodzieży, którą spotkałam. Nie czytają nic, dla nich słowo książka jest żałosne. O filmach z nimi też nie mogłam porozmawiać, bo nie oglądaliśmy tych samych. Muzyka również inna. Jedyny temat o jakim najwięcej mieli do powiedzenia to imprezy i kto ile wypił.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-11-08, 17:29   

Eva del Dolores napisał/a:
Gadamy o życiu, muzyce, filmach etc. Ale to przykre, że nie mogę podzielić się z nimi wrażeniami z lektury. "Słuchajcie, przeczytałam świetną książkę" euforii raczej nie wywoła :( Z koleżankami ze studiów to co innego, ale rzadko się widujemy. Dobrze, że jest forum :D

Jest wiele tematów do dyskusji, wszak życie nie składa się tylko z czytania. Niemniej jednak jeden więcej wspólny temat do rozmów, a zwłaszcza taki, który nas pasjonuje zdecydowanie wpływa na korzyść przyjaźni.
Kiedyś gdzieś przeczytałem: "Cóż ci z tego, że uda ci się zgromadzić wielki majątek, jeśli nie będziesz miał się z kim podzielić". Podobnie jest z czytaniem czy innym hobby. I pewnie z tego powodu wielu z nas, jeśli nie wszyscy zaglądają na forum. :)

Tifa Lockhart napisał/a:
Jedyny temat o jakim najwięcej mieli do powiedzenia to imprezy i kto ile wypił.

To jest ulubiony temat dyskusji, zwłaszcza w pubie przy piwie. :) Nie to, co w czasach Tolkiena, kiedy szli sobie na piwo i dyskutowali o literaturze, filozofii, polityce itp. :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-11-08, 18:59   

A w tych wspomnianych czasach Tolkiena to tak wszyscy o filozofii dyskutowali? :-P
Jeden nic nie wnoszący post, trolling na dziś wyczerpany :D
Ja baaaardzo powoli jakąś swoją biblioteczkę zbieram, mam w domu nieco książek od rodziców (ale skromnie, w porywach 40 książek), swoich mam na razie 4 :(
www.lowking.pl

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-11-08, 19:21   

Raziel napisał/a:
A w tych wspomnianych czasach Tolkiena to tak wszyscy o filozofii dyskutowali?

Nie sądzę, ale zapewne częściej niż dzisiaj. :)

Z tego co ja zaobserwowałem dzisiejsze "wyjście na piwo" implikuje raczej poruszanie luźnych tematów. W sobotę byłem w pubie na spotkaniu (nieoficjalnym) forumowiczów z innego forum literackiego. Nawet trochę o literaturze sobie porozmawialiśmy, ale trzeba było się niemal przekrzykiwać, tak głośno grała muzyka. Z czego wnoszę, że ów lokal służy wszystkiemu tylko nie rozmowom, a zwłaszcza na jakiś poważniejszy temat.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-11-08, 20:49   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
trzeba było się niemal przekrzykiwać, tak głośno grała muzyka

Unikam takich miejsc. Chyba stetryczałam nieco :-P ale wolę spotykać się w kawiarniach, kafejkach, nie pubach. Lubię słyszeć, co ma mi do powiedzenia mój towarzysz... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Kamil 

Wysłany: 2011-11-08, 20:54   

Z czego wnoszę, że ów lokal służy wszystkiemu tylko nie rozmowom, a zwłaszcza na jakiś poważniejszy temat.

Mało jest miejsc gdzie można wypić piwo i swobodnie rozmawiać. A jeszcze mniej takich miejsc w których też można wypić dobre piwo... Całkiem przyjemnym lokalem jest np. Biblioteka w Łodzi, piwa to tam dobrego nie mają (wiadomo: standard w postaci Tyskiego i licznych klonów), ale są książki (które można sobie brać i przynosić różne inne) i nie ma głośnej muzyki. Jest klimat.
Tifa Lockhart napisał/a:
Jedyny temat o jakim najwięcej mieli do powiedzenia to imprezy i kto ile wypił.

Takie tematy wśród moich znajomych zaczeły się w gim. i nadal się nie skończyły. Ile można? i o ile niektóre historie bywają zabawne i ciekawe, to na ogół jest to bezsensowna i nudna gadanina, przyjemniejszą perspektywą jest zostanie samemu w domu.
Eva del Dolores napisał/a:
Do bestsellerów podchodzę jak do każdej innej książki. Jeśli opis mnie zaciekawi, do tego usłyszę pochlebną opinię kogoś znajomego, to sięgam śmiało.

O to jest wg mnie słuszne podejście :) lub ewentualnie bardziej sceptyczne podejście, ale nie dyskwalifikacja z powodu chwilowej popularności.
Ostatnio zmieniony przez Kamil 2011-11-08, 20:59, w całości zmieniany 2 razy  

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-11-08, 20:54   

ale trzeba było się niemal przekrzykiwać, tak głośno grała muzyka. Z czego wnoszę, że ów lokal służy wszystkiemu tylko nie rozmowom, a zwłaszcza na jakiś poważniejszy temat.

Cóż takie lokale są sympatyczne, jeśli dobierze się je do okazji. Zdecydowanie nie idzie się tam porozmawiać xD

Żabka 

Wysłany: 2011-11-09, 08:42   

To wam powiem ciekawostkę, że w Bułgarii piwo i inne mocne trunki można kupić prawie w każdej kawiarni... Nie wiem czy u nich istnieje takie słowo "pub", ale nie widziałam ich tam za bardzo. Niestety nie ma oddzielnych miejsc dla niepalących, więc można się udusić.

A ja mam różnych znajomych i takich co pochłaniają książki tonami, ale i takich co nigdy nie skalali się książką. Znam takie małżeństwo gdzie on non stop czyta,a ona nawet nie umie dobrze czytać, ale jakoś się dogadują. W gronie moich znajomych więcej jest chłopaków czytających niż dziewczyn i często powtarzają mojemu mężowi jakie to on ma szczęście... :-P Ciekawe czemu?

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Atłasowa 

Wysłany: 2011-11-09, 09:40   

Nie sądzę, ale zapewne częściej niż dzisiaj. :)

Nie zgodzę się, kiedyś te światki artystyczne, czy jak kto woli bohema były bardzo nieliczne, niewiele osób do nich należało i pewnie dlatego artyści znali się osobiście. Dziś więcej osób ma dostęp do słowa pisanego, może czytać filozofię czy cokolwiek innego i o tym dyskutować, kiedyś zarezerwowane to było tylko dla elit. To czy ktoś robi z tego użytek to już oczywiście osobna kwestia. :)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-11-10, 09:34   

kenaz napisał/a:
Całkiem przyjemnym lokalem jest np. Biblioteka w Łodzi, piwa to tam dobrego nie mają (wiadomo: standard w postaci Tyskiego i licznych klonów), ale są książki (które można sobie brać i przynosić różne inne) i nie ma głośnej muzyki. Jest klimat.

Miejsce znam i z tym 'klimatem' to bym się wstrzymał ;-) acz sam pomysł (książki na półkach, nazwa) niezły to potencjał zdecydowanie niewykorzystany i ten pub praktycznie nie różni się od innych tego typu przybytków. A mógłby.

Co do samej idei spędzania wolnego czasu przez młodych ludzi - warto zwrócić uwagę na to, że zdecydowanie - niestety - zwiększyło się tempo życia w porównaniu do tego jakie znał Tolkien i jego rówieśnicy. Ludzie, zmęczeni po często bardzo stresującej pracy, po prostu potrzebują momentu, kiedy mogą odreagować. Naprawdę trudno winić ich za to, że mają wtedy ochotę na lekkie tematy, a nie dysputy filozoficzne. Samemu można spędzać czas inaczej, ale myślę, że warto wstrzymać się przed ciśnięciem kamieniem. No, albo przynajmniej wybrać jakiś możliwie mały ;-)
Zdecydowanie przychylam się też do zdania, że z nieczytającym również można ciekawie porozmawiać. Ba, niekiedy nawet można mimochodem skutecznie zachęcić ich do czytania. A już na pewno wolałbym rozmawiać z osobą nieczytającą, którą znam i lubię, niż z czytająca, którą znam i podejrzewam o to, że rozmawiając o lekturach za główny cel stawia sobie kreowanie się na intelektualistę, co się niestety zdarza.

Atłasowa napisał/a:
Nie zgodzę się, kiedyś te światki artystyczne, czy jak kto woli bohema były bardzo nieliczne, niewiele osób do nich należało i pewnie dlatego artyści znali się osobiście. Dziś więcej osób ma dostęp do słowa pisanego, może czytać filozofię czy cokolwiek innego i o tym dyskutować, kiedyś zarezerwowane to było tylko dla elit. To czy ktoś robi z tego użytek to już oczywiście osobna kwestia. :)

Tu się w pełni zgadzam. Gdybyśmy dokonali proporcjonalnego porównania okaże się, że w wolnym czasie wysokie dysputy wiodło procentowo mniejsze grono niż dzisiaj - masy zwyczajnie nie miały aż takich możliwości. Fakt, że jakościowo przedstawiało się to już jednak zupełnie inaczej... ;-)

Kamil 

Wysłany: 2011-11-10, 09:45   

Cytat:
Miejsce znam i z tym 'klimatem' to bym się wstrzymał acz sam pomysł (książki na półkach, nazwa) niezły to potencjał zdecydowanie niewykorzystany i ten pub praktycznie nie różni się od innych tego typu przybytków. A mógłby.
Masz tu sporo racji. Po lokalach za bardzo nie chodzę, ale właśnie ten należy do tych niewielu, które wspominam miło.

Paleolog napisał/a:
Zdecydowanie przychylam się też do zdania, że z nieczytającym również można ciekawie porozmawiać.
Pewnie że się da. Gdyby się nie dało to by prawie nie było z kim gadać i się spotykać...

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-03-04, 12:51   

Przeprowadzki zdecydowanie nie sprzyjają obszernym bibliotekom...

Posiadam ok. 350 książek. Zabezpieczenie, pakowanie i transport tego wszystkiego, najpierw do "przechowalni", a teraz - niedługo - do miejsca docelowego skłania mnie do refleksji. (W paradę moim papierowym przyjaciołom wchodzi też lekko moja świeża fascynacja czytnikiem). ;)

Postanowiłam. Będzie to wymagało czasu i cierpliwości ze strony właściciela "przechowalni" :D , ale do mojego nowego domu wezmę tylko ok. 50 książek. Resztę może sprzedam, może oddam do biblioteki. Przez prawie pół roku nie widziałam ich wcale, a i wcześniej niezbyt często (schowek za kanapą się kłania). Nie czuję zatem potrzeby posiadania ich wszystkich.

Podejrzewam, że kiedy zacznę jest rozpakowywać, wśród rozlicznych "ochów" i "achów" dojde do wniosku, że jednak wszystkie są mi koniecznie potrzebne, ale jakiś czas temu pozbywałam się w ten sposób płyt CD, kaset, ubrań, zabawek...
Nic nie trwa wiecznie. Lepsza mała, ale naprawdę ukochana biblioteczka, niż setki regałów kurzozbieraczy. Niech tych książek ktoś dotyka. ;)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2013-03-04, 13:04   

Może dobrym pomysłem byłoby zrobienie spisu i prezentacja tutaj, na forum? Mam przeczucie, że znajdą się chętni do zakupu/przyhołubienia niektórych pozycji:)

Kamil 

Wysłany: 2013-03-04, 13:16   

Ale przecież 350 sztuk to mało :roll:
Ale przecież w książkach nie chodzi tylko o to żeby były dotykane...
... to doskonała dekoracja
... to doskonały materiał do wygłuszenia pomieszczeń (jak ktoś ma dobry sprzęt i lubi pooglądać filmy/posłuchać muzyki trochę głośniej to regały z książkami są niezbędne, jedyny sposób żeby je zastąpić to mocowanie specjalnych paneli lub... opakowań po jajkach :lol: )

A jak się jest na swoim a nie na wynajętym to problem z przeprowadzką odpada.

Choć ostatnio po zakupie Kindla spojrzałem na swoje przepełnione półki i też pomyślałem o ograniczeniu biblioteczki, ale tylko do momentu likwidacji tych, które się nie mieszczą i zasłaniają inne (bo np. są dwa rzędy).

Odpowiedz do tematu