Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nas zaciekawiło?
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-05-05, 20:34   

Ciekawe... Nawet bardzo. Mocno mi ten opis przypomina wszystko, co zawiera proza Murakamiego, do której wciąż nie wiem, czy jestem przekonana... Miałam w rękach dwie jego książki - jedną skończyłam, drugiej nie, ogólnie uczucia ambiwalentne raczej. Czuję że z tą książką mogłoby być podobnie. A może z prozą Murakamiego ma jednak niewiele wspólnego... Ale ta oniryczność? Hm, w sumie takie dywagacje w kosmos - dopóki nie przeczytamy... ^^

Lektury Kawoholiczki

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-05-06, 16:18   

Spodziewam się, że będzie to coś podobnego do "Nadepnęłam na węża" tejże autorki. Wprawdzie teraz mamy powieść, tam zaś opowiadania, lecz zarówno w jednej, jak i drugiej pozycji występują elementy oniryczne i fantastyczne. Jeżeli "Manazuru" będzie na porównywalnym poziomie do tych opowiadań, myślę, że lektura ma szansę sprawić sporo przyjemności :)

karakan 
karaczan książkowy

Wysłany: 2011-05-07, 12:29   

ja czekam na kolejną część "Samozwańca" Komudy, nawet nie tyle czekam co wyczekuję

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-05-20, 08:25   

Mikołaj Melanowicz - Historia literatury japońskiej

Unikatowa w skali świata literatura japońska słynie głównie z poezji (starożytne epoki Nara oraz Heian), jak również z tekstów powieściowych, zaliczających się do najstarszych na świecie (jak tysiącletnia opowieść dworska Genji monogatari). Japońskie średniowiecze obfituje z kolei w historie wojenne i wysmakowane szkice (epoka Kamakura). W okresie Muromachi na scenę wchodzą słynne po dziś dzień gatunki teatralne – nō, kabuki oraz japoński teatr lalkowy. Okres Edo to burzliwy rozwój literatury popularnej, barwnie opisującej życie ówczesnych mieszczan, gejsz i samurajów. Wtedy również wędrowali po Archipelagu Japońskim tacy słynni autorzy poezji haiku, jak Matsuo Bashō. Czasy współczesne to powieść, opowiadanie i dramat m.in. tak popularni autorzy, jak Mishima Yukio, nobliści Kawabata Yasunari i Ōe Kenzaburō. czy popularny w Polsce Murakami Haruki.

Książkę wzbogacają ponadto:

* liczne ramki w tekście z informacjami o historii, ludziach, kulturze, a także cytaty fragmentów japońskich tekstów literackich w tłumaczeniu na język polski;
* tablice chronologiczne, przedstawiające główne fakty z dziejów literatury japońskiej na tle społeczno-polityczno-kulturalnym zarówno Japonii, jak i Polski oraz całego świata.

Książka przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych fenomenem Japonii oraz poznających kulturę i język tego kraju. Szczególnie przydatna dla studentów kierunków kulturoznawczych i filologicznych, zwłaszcza orientalistycznych.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-05-22, 14:26   

Książka nie jest tania (choć porównując inne tego typu tytuły) i tak jeszcze cena nie zaporowa. Na pewno się skuszę :)
Co do wydawnictw o Japonii, ostatnio znalazłam w krakowskim Matrasie

Henryk Socha
Japonia. Leksykon konesera

Japonia fascynuje Europejczyków od setek lat. A mogli ją poznawać głównie dzięki przedmiotom jakie były przesyłane do Europy już w XVI wieku. Poradnik zawiera ponad 140 haseł i oczywiście wybór nie wyczerpuje listy obiektów uważanych za japońskie antyki czy opisów tradycyjnych ceremonii. To jedynie zachęta, by pogłębiać wiedzę i zainteresowania. Zachęcamy do lektury, do studiowania materiałów źródłowych zawartych w bibliografii oraz do czerpania maksimum przyjemności z odkrywania obszarów sztuki dotąd nieznanej.

Pięknie wydana! Zachwyca wyglądem, choć już nie ceną ;-) Cena odpowiednia do albumowego wydania, ale zauważyłam, że teraz w większości księgarń są obniżki, więc można ją kupić sporo taniej.

Lektury Kawoholiczki

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-05-23, 14:42   

Tak, książka Sochy jest bardzo kusząca i mam ją na liście, ale kiedy kupię i czy w ogóle dam radę - nie mam pojęcia. W tej chwili mam za to na oku inną pozycję, która za mną od pewnego czasu chodzi - "Japoński teatr klasyczny" Żeromskiej. Cena również imponująca, lecz stron w okolicach tysiąca, poza tym temat szalenie ciekawy i znany mi tylko pobieżnie. Zanim jednak zacznę się zastanawiać, co teraz upolować, poczekam sobie na Melanowicza i jakąś znaczną obniżkę w empiku :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-05-23, 21:27   

W ostatnich latach jest taki literacki wysyp "japońszczyzny", że tylko wybierać i przebierać :) To cieszy! Bardzo mnie zainteresowała seria wydawnictwa Trio "Oblicza Japonii", powolutku sobie skupuję co ciekawsze tytuły, bo tego typu pozycje niestety rzadko kiedy są wznawiane, więc właściwe mogą już nigdy na rynku się nie pojawić.
Na Melanowicza i Sochę również będę polować. Szczególnie na jakąś mega-obniżkę, gdziekolwiek ;-)

Lektury Kawoholiczki

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-06-09, 20:03   

Znalazłam fgdzieś na blogu recenzję i się zaciekawiłam: Nietypowa okładka, raczej niezgodna z dzisiejszą estetyką, przyciąga wzrok. Zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia Yiyun Li.
"Tysiąc lat dobrych modlitw" w mnogości ludzkich biografii odkrywa to, co dla nich wspólne - samotność i niezrozumienie, wyobcowanie i nieuświadomioną tęsknotę. I opisuje te na wskroś ludzkie rozczarowania i niespełnione marzenia z pełną zadumy czułością. Tłem dla opowiadań czyni autorka współczesne Chiny, których obraz - kraju zbyt szybko zachodzących zmian, upadku wartości i zagubienia - szkicuje niczym wprawny chiński malarz: kilkoma pociągnięciami, subtelnie, ale pewnie, chwytając istotę rzeczy.

"W Tysiącu lat dobrych modlitw przedrewolucyjna przeszłość miesza się z teraźniejszością, Wschód z Zachodem, a rzeczywistość – w Pekinie czy Chicago – jawi się jako tragicznie absurdalna. Konflikty pokoleń i mentalności azjatyckiej z amerykańską nie dają bohaterom wytchnienia. Po skończeniu lektury Chiny nie są ani bliższe, ani bardziej jednoznaczne, lecz świeżo rozbudzona ciekawość wobec kraju – nawet w dobie globalnej wioski dziwnie odległego – będzie się odtąd domagać coraz to nowych opowieści..." / Agnieszka Taborska

Interesujące :)

Lektury Kawoholiczki

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-06-21, 16:24   

Ozaki Yei - Wojownicy dawnej Japonii

To pierwszy na polskim rynku zbiór legend dotyczących najsłynniejszych japońskich wojowników – łuczników Tametomo i Yorimasy, generałów Raikö i Yoshitsune, wiernego i walecznego mnicha Benkeia, ale także i mniej znanych podań sławiących odwagę wojowników, mądrość i elokwencję arystokratów oraz oddanie i cnotę kobiet z obu tych warstw społecznych. Ich bohaterowie staczają walki zarówno z wrogimi klanami, jak i różnej maści demonami. Pamięć o tych postaciach przetrwała do dziś nie tylko w postaci przytoczonych opowiadań, lecz także w tradycjach, które mają zapewnić pokoleniom Japończyków przymioty dawnych bohaterów.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-06-27, 10:20   

A-ha! Wojownicy i youkai, temat rzeka...
...Nie stać mnie na razie :roll:

Lektury Kawoholiczki

M 

Wysłany: 2011-06-27, 14:25   

Jedna z najlepszych książek historycznych ostatnich lat!
Pełen dramatyzmu, wciągający i trzymający w napięciu obraz najdłuższej bitwy II wojny światowej. Stalingrad Beevora został opublikowany w 26 krajach, zdobywając uznanie czytelników na całym świecie i stając się międzynarodowym bestsellerem. Książkę uhonorowano prestiżowymi nagrodami: Samuel Johnson Prize, Wolfson Prize for History oraz Hawthornden Prize for Literature.
Na kartach książki Beevora bohaterstwo i poświęcenie zwykłych żołnierzy splata się z bezwzględnością nazistowskich i komunistycznych decydentów. Stalingrad pozwala spojrzeć na ówczesne wydarzenia z wielu perspektyw: przeżywających rozterki dowódców, doświadczających potwornej tragedii mieszkańców miasta, skazanych na zagładę niemieckich żołnierzy. Autor w pasjonujący sposób maluje zarówno manewry milionowych armii przeprowadzane na ciągnącym się setki kilometrów stepie, jak i klaustrofobiczne obrazy walki wręcz w ruinach miasta.

Beevor przytacza nieznane historykom fakty o bitwie i rewiduje wiele narosłych wokół niej mitów, a jednocześnie tworzy barwną opowieść o sensacyjnej fabule, od której nie sposób się oderwać.

Nowe wydanie najgłośniejszej książki wybitnego brytyjskiego historyka! Dzięki nieznanym wcześniej dokumentom Antony Beevor dokonuje pasjonującej rekonstrukcji ostatnich miesięcy istnienia III Rzeszy.
Berlin 1945. Upadek opowiada o fanatyzmie i odwadze, poświęceniu i żądzy zemsty. Przywołuje dni bezpardonowej walki, kiedy droga marszu zwycięskiej Armii Czerwonej spłynęła krwią ludności cywilnej, a szalone rozkazy zamkniętego w bunkrze Hitlera skazywały nawet czternastoletnich chłopców na pewną śmierć pod gąsienicami radzieckich czołgów. Beevor wyjaśnia motywy Stalina gotowego poświęcić każdą liczbę żołnierzy, by zdobyć Berlin przed aliantami. Historia upadku miasta, której czytelnik staje się świadkiem, pokazuje, jak bardzo życie milionów ludzi zależało od decyzji polityków i dowódców. Epickie obrazy walk połączone z wstrząsającymi opisami zbrodni, morderstw i gwałtów odsłaniają okrutne oblicze wojny.

Dwie książki brytyjskiego historyka wydane w limitowanym nakładzie w symbolicznej cenie 29,90 zł :) Coś mi się wydaje, że chcę je mieć na półce ;-)

Kamil 

Wysłany: 2011-06-29, 22:24   

Od dawna już wpadam na pewien tytuł. Po prostu co jakiś czas gdzieś zauważe, tak "chodzi za mną", ale jakoś zawsze były inne wydatki (inne książki :) ) i nadal jej nie mam. Może ktoś czytał, może ktoś mnie skutecznie zniechęci a ja w ten sposób uniknę wydatku? :D

Przedksiężycowi - Anna Kańtoch

Bądź wola Wasza, o Przedksiężycowi!

Lunapolis. Miasto w szponach kultu sztuki. Tu nawet mordercy dążą do perfekcji. I są art-zbrodniarzami. Dzieci zamawia się u duszoinżynierów. W konkurencyjnych korporacjach. Dorosłe beztalencia kasowane są w okamgnieniu, by jako ludzkie odpady zgnić w cuchnących, rozkładających się światach przeszłości. Przebudzenia dostąpią tylko najdoskonalsi, albowiem tak chcą Przedksiężycowi.

– Niesprawiedliwe wredne sukinsyny! – bluźni początkujący artysta. Jak się okazuje, ten młody malarz nie jest w swym buncie odosobniony…

W dodatku czas dobiega końca, a świat rozpada się i rdzewieje….

Powieść otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2009.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2011-06-30, 11:11   

Też chcę to dopaść, ale nie ma u mnie w bibliotece.
www.lowking.pl

M 

Wysłany: 2011-08-01, 10:00   

Arnaud Delalande - Pułapka Dantego
Wenecja, 1756 rok. Wieczorem, w opustoszałym teatrze, dochodzi do makabrycznej zbrodni. Doża, za namową swojego doradcy, zwalnia z więzienia niejakiego Pietra Viravoltę, przyjaciela Casanovy, człowieka niepoprawnego i rozpustnego, ale równocześnie zasłużonego szpiega Prześwietnej Republiki Weneckiej. Śledztwo musi być prowadzone dyskretnie, by nie zaszkodziło reputacji i interesom państwa. Tymczasem bestialskie zbrodnie mnożą się. Wkrótce staje się jasne, że dokonywane są wedle schematu "Boskiej komedii" Dantego, i odpowiadają opisom z kolejnych kręgów "Piekła". Barwne opisy zbrodni, aura poematu Dantego, tło mistyczne, wątki miłosne, thriller z elementami płaszcza i szpady - to mieszanka gwarantująca wciągającą lekturę.

W pierwszej chwili książka zaintrygowała mnie kapitalną okładką ;-) Dopiero w drugiej kolejności, gdy już zwróciłem na nią uwagę, fabułą i miejscem osadzenia akcji. W Wenecji zakochałem się w maju, kiedy to płynąłem gondolą i dotykałem ścian budynków... Mam niezaspokojoną ochotę odwiedzić to piękne miasto raz jeszcze ;-)

M 

Wysłany: 2011-08-03, 10:03   

Wenecja: dzieje Republiki 726-1797
Dzieje Republiki św.Marka, oficjalnie używającej ambitnego tytułu Serenissima — Najjaśniejsza, układają się na kształt pasma wielowiekowych zmagań z sąsiadami w postaci licznych wojen, wyrachowanych przymierzy i drapieżnych wypraw dla osiągnięcia zysków w handlu międzynarodowym.

Zupełnym przypadkiem przed chwilą "wychwyciłem" tę pozycję na Allegro i stwierdziłem, że MUSZĘ JĄ MIEĆ ;-) Kupię ją na koniec tego miesiąca :mrgreen:

Odpowiedz do tematu