Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nas zaciekawiło?
Autor Wiadomość
M 

Wysłany: 2011-03-27, 17:23   

Polecam się, alibabo :) Taki był zamysł tego wątku, aby zapoznać forumowiczów z pewnymi (być może) ciekawymi książkami. Mam nadzieję, że którąś z pozycji znajdziesz w bibliotece i spędzisz z nią miło czas, a następnie przekażesz nam swoje odczucia i wrażenia z lektury :)

Procella 

Wysłany: 2011-03-27, 20:17   

Noel Carroll - Filozofia sztuki masowej

Cytat:
Sztuka masowa zapewnia ogromnej liczbie ludzi pierwszy kontakt z doświadczeniem estetycznym. Można by więc oczekiwać, że stanie się ważnym przedmiotem rozważań filozofów sztuki, zarówno współcześnie, jak i przez cały wiek XX. Tak się jednak nie stało. Filozofowie sztuki zazwyczaj albo ją ignorują, albo też, jeśli już zwracają na nią uwagę, to po to, aby ją zdyskredytować, wyjaśnić, dlaczego nie jest prawdziwą sztuką lub dlaczego jest sztuką złą. Żyjemy w epoce sztuki masowej i większość z nas, jak sądzę, zgodziłaby się, że bywa ona dobra lub zła, a mimo to brakuje nam teorii, które mogłyby ją scharakteryzować. Ta sytuacja wymaga zmiany. Książka niniejsza ma być krokiem w tym kierunku. Jej celem jest również rozwinięcie, a może raczej zapoczątkowanie refleksji filozoficznej nad sztuką masową, prowadzonej z perspektywy estetyki analitycznej.

http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,664.html

zonka_88 

Wysłany: 2011-03-28, 11:01   

Wszystkie książki Spindler, Graham i Gerritsen, których nie mam...

A ponieważ ostatnio głównie siedzę w domu, nie jestem na bieżąco... Inaczej było jak pracowałam, bo wtedy na bieżąco wiedziałam, jakie są premiery i co chętnie bym przeczytała...

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-04-02, 14:11   

Marcin Tatarczuk - Kaidan. Japońskie Opowieści Niesamowite Epoki Edo

Tematem książki jest charakterystyczny gatunek opowieści grozy cieszący się wielką popularnością w Japonii okresu Edo powstały na bazie legend i podań ludowych, których bohaterami są postacie zmarłych oraz zwierzęta obarczone zdolnością do oszukańczego przeistaczania się w żywe istoty i naprzykrzania się innym. Przywołane przez Autora opowieści związane były z rytuałem „nocnych spotkań grozy”(kaidan kai), w czasie których w półmroku, przy świecach, rywalizowano o palmę pierwszeństwa w opowiadaniu najbardziej poruszających i przerażających opowieści o zjawach, duchach, upiorach i nadprzyrodzonych postaciach. Autor zwraca uwagę na to, że opowieści niesamowite mają nie tylko walor rozrywkowy, ale również dostarczają ważnych informacji o mentalności czy zwyczajach społeczeństwa japońskiego i mogą stanowić ważne źródło wiedzy na temat kultury Japonii, a zwłaszcza japońskiego folkloru.

Rafał Tomański - Tatami Kontra Krzesła. O Japończykach i Japonii

- zamiarem Autora jest przybliżenie w prosty i ciekawy sposób wiedzy o mieszkańcach Kraju Kwitnącej Wiśni
- poszczególne rozdziały przedstawiają kolejne obszary życia Japończyków: jak żyją, pracują, mieszkają, czym się zajmują w wolnym czasie, czym fascynują, co jedzą, jak robią zakupy
- tekst został okraszony anegdotami i ciekawostkami, których nie podaje żadna encyklopedia, a dodatkowy walor tej pozycji stanowią interesujące zdjęcia wykonane przez Autora

Biznesmeni kupujący zużyte majtki gimnazjalistek w specjalnych automatach... Kobiety cierpiące na syndrom męża na emeryturze i na stare lata zbierające pluszaki... Mężczyźni godzinami gapiący się na spadające metalowe kulki... Superszybkie pociągi wyposażone w starodawne toalety... Dzielny robot ratujący Tokio przed pożarem...

Książka Rafała Tomańskiego, z wykształcenia japonisty i ekonomisty, od dzieciństwa zafascynowanego kulturą japońską, pokazuje, jak zrozumieć Japończyków oraz jak nie ulegać stereotypom na ich temat. Mimo że czasem wydaje się to niemożliwe...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-05, 22:07   

Tak, tak, tak! Ostrzę sobie ząbki... obydwie książki mam już w schowku, teraz tylko jakiś przypływ gotówki :D
A co do japonaliów, świetną robotę pod tym względem robi wydawnictwo Diamond Books, które wydaje rzadkie i nieraz trudno dostępne pozycje nawet po angielsku. Cieszę się, że wydawnictwo całkiem się ładnie rozwija i sobie w tej niszy rynkowej sprawnie działa :) Z ich oferty teraz zbieram na "Spowiedź samuraja" Katsu Kokichiego :)
Interesującą ofertę z zakresu kultury i beletrystyki dotyczącej Japonii posiada także wydawnictwo Kirin ^^
Ech, brzmię jak jakiś bot reklamowy :lol:

Lektury Kawoholiczki

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-04-07, 13:15   

Ravena napisał/a:
Z ich oferty teraz zbieram na "Spowiedź samuraja" Katsu Kokichiego

Bardzo mi się podoba ta książka. Chwilami całkiem zabawna, zwłaszcza na początku, gdy autor opisuje swoje najmłodsze lata. Poza tym mnóstwo informacji o Japonii tamtych czasów - przypisy z wyjaśnieniami są niemal na każdej stronie! - i świetne ilustracje (a jest ich dużo), które właściwie warto byłoby oprawić w ramki i powiesić. Ciekawa i wartościowa pozycja, jak najbardziej zgadzam się z Twoim wyborem, Raveno :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-07, 22:11   

Więc tym bardziej warto zainwestować. Czarna Stopo, widzę, że nasze zainteresowania czytelnicze są zbieżne, gdybyś natrafił na jeszcze jakąś wartościową pozycję z tej tematyki, to wiesz... ;-)

Lektury Kawoholiczki

M 

Wysłany: 2011-04-13, 12:49   

Esteban Martin "Malarz cieni"

Barcelona, koniec XIX wieku. Do miasta powraca młody malarz Pablo Picasso. Szybko wtapia się w środowisko modernistów, młodych artystów i intelektualnej bohemy. Równie szybko zostaje też wplątany w straszliwe morderstwa. W mieście giną prostytutki, a zbrodnie do złudzenia przypominają zabójstwa popełnione kilka lat wcześniej w Londynie przez Kubę Rozpruwacza. Władze miasta zwracają się o pomoc do znanego angielskiego detektywa, Stevena Arrowa, człowieka, który zainspirował Conan Doyle'a do stworzenia postaci Sherlocka Holmesa. Pablo i Arrow, zakochani w typowanej na następną ofiarę Carmen, zrobią wszystko, by ją ocalić...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-04-13, 14:05   

Hm, opis jakoś niespecjalnie mnie chwycił (może za wyjątkiem tego: środowisko modernistów, młodych artystów i intelektualnej bohemy), ale okładka jest zachwycająca :)

Lektury Kawoholiczki

M 

Wysłany: 2011-04-16, 20:07   

Ravena napisał/a:
Hm, opis jakoś niespecjalnie mnie chwycił (może za wyjątkiem tego: środowisko modernistów, młodych artystów i intelektualnej bohemy), ale okładka jest zachwycająca :)
A u mnie właśnie na odwrót - zaintrygował opis i zarys fabuły. Wydaje się, że ta powieść to kawał dobrego, wciągającego czytadła. A okładka faktycznie - powalająca i tak intrygująca, że niemal kupiłem tę pozycję. W ostatniej chwili się powstrzymałem, bo z pieniędzmi u mnie teraz dość krucho...

Janosik

Wysłany: 2011-04-24, 20:38   

Mi się bardzo zaostrzył apetyt na "Pieśni Umierającej Ziemii" po tym jak zobaczyłem jacy autorzy się w tej książce pojawią :)

zonka_88 

Wysłany: 2011-04-27, 10:07   

Paweł Zuchniewicz "Jan Paweł II: Będę szedł naprzód"

Jan Paweł II: `Będę szedł naprzód` to najnowsza książka Pawła Zuchniewicza, autora wielu bestsellerów papieskich. Nie jest to kolejna biografia `naszego świętego`, lecz trzymająca w napięciu, wzruszająca opowieść o człowieku, który odpowiedział na wezwanie Boże i zmienił życie milionów!

Pierwsza część powieści rozpoczyna się w chwili wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Śledzimy losy Papieża w czasie pierwszych pielgrzymek, jesteśmy z nim w czasie zamachu na placu Świętego Piotra. W kolejnych rozdziałach, opowiadających o dekadzie lat osiemdziesiątych od stanu wojennego w Polsce po upadek muru berlińskiego, odkrywamy Papieża - świadka wiary, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
Towarzyszymy mu w tych wszystkich wydarzeniach, wchodzimy do domów jego przyjaciół, uczestniczymy w spotkaniach z najbliższymi doradcami. Dzięki wartkiej narracji mamy poczucie, że jesteśmy tuż obok!

Tak się złożyło, że najpierw przeczytałam II część ("Jan Paweł II - nasz święty"), ale mnie wciągnęła i poluje teraz na pierwszą :)

Trauma

Wysłany: 2011-04-30, 18:49   

Ja czekam na Rakietowe szlaki. Po pierwsze poczciwe ramoty, które tam zostaną opublikowane to już kawałek historii. Po drugie mimo bagazu lat to zarazem kawał dobrej literatury.

Janosik

Wysłany: 2011-05-01, 23:04   

Trauma napisał/a:
Ja czekam na Rakietowe szlaki. Po pierwsze poczciwe ramoty, które tam zostaną opublikowane to już kawałek historii. Po drugie mimo bagazu lat to zarazem kawał dobrej literatury.

Ale to historia którą warto znać. Trzeba poszerzać horyzonty :)

Czarna Stopa 

Wysłany: 2011-05-05, 18:40   

Kawakami Hiromi - "Manazuru"

Kei mieszka w Tokio z matką i dorastającą córką Momo. Jej mąż, Rei, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, gdy Momo była mała.
Kiedy Kei przyjeżdża do Manazuru, rodzinnego miasta męża, zaczynają jej towarzyszyć cienie - istoty przenikające ze świata fantazji i przeszłości, który płynnie łączy się ze światem realnym. W onirycznej rzeczywistości bohaterka może podążyć jedną z wielu dróg, spośród których droga ku przyszłości nie jest jedyną możliwą.
Hiromi Kawakami zaciera granice między rzeczywistością a wyobraźnią, pozwala dotknąć światów istniejących podskórnie, każe wciąż od nowa szukać odpowiedzi na pytania, czym jest czas i co znaczy „realne”. Język Kawakami hipnotyzuje i urzeka, budując opowieść o drodze do uwolnienia się od wewnętrznych demonów.

Odpowiedz do tematu