Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co nas zaciekawiło?
Autor Wiadomość
M 

Wysłany: 2010-11-22, 15:14   Co nas zaciekawiło?

Postanowiłem stworzyć wątek o książkach, które w jakiś sposób nas zainteresowały i chcielibyśmy je przeczytać, a jeszcze nie było nam to dane. Każdy użytkownik forum może tu zaprezentować pozycje, które go zaintrygowały, a inni użytkownicy jeśli czytali tę pozycję - mogą podzielić się swoimi wrażeniami i odradzić czytanie albo potwierdzić wyjątkowość danej książki. Warunkiem prezentacji książek jest zaprezentowanie autora, tytułu, okładki i tekstu z okładki.

Ja zacznę, a co - nie wolno mi? 8-)

Chufo Llorens - Uciekinierka z San Benito
Znakomita powieść historyczna hiszpańskiego pisarza, autora bestsellerowego, wydanego w Polsce w 2009 roku „Władcy Barcelony”. „Uciekinierka z San Benito” to pełna przygód, napisana z epickim rozmachem i wsparta historycznymi faktami opowieść o niezwykłej kobiecie, której życie zostało zbudowane na kłamstwie. Madryt, XVII wiek. Martína Rojo e Hinojosa, ubogi rolnik, pragnie mieć wreszcie syna, dziecko, któremu przekaże schedę po sobie. Gdy jego żona rodzi kolejną dziewczynkę, mężczyzna zwraca się do swej siostry, przeoryszy klasztoru San Benito i z jej pomocą podmienia nowonarodzoną dziewczynkę na porzuconego w przybytku chłopca. Catalina dorasta wśród sióstr, nie znając swojej tożsamości – o tym, kim naprawdę jest wie tylko kilka osób. Jej pochodzenie zdradza również odziedziczone po ojcu znamię… Przez trzynaście lat prawda pozostaje w ukryciu. Dopiero knowania Sor Gabrieli i ojciec Rivandeiry, którzy, chcąc wykorzystać Catalinę do własnych celów, oskarżają ją o konszachty z diabłem, prowokują dziewczynę do ucieczki. Od tej pory, przebrana za mężczyznę, Catalina będzie musiała uciekać przed nieprzyjaciółmi, radzić sobie w świecie, którego dotychczas nie znała i walczyć o własne życie. Na swojej drodze spotka zarówno wrogów, jak i przyjaciół, a pośród nich tego jedynego – młodego arystokratę, Diego de Cárdenasa, którego pokocha od pierwszego wejrzenia… Czy jednak uda jej się zdobyć jego serca, skoro oficjalnie stała się mężczyzną? I czy będzie miała dość sprytu i hartu ducha, by uciec przed depczącą jej po piętach Świętą Inkwizycją?

Ildefonso Falcones - Ręka Fatimy
Znakomita powieść historyczna autora bestsellerowej „Katedry w Barcelonie”, napisana z epickim rozmachem i dbałością o prawdę historyczną opowieść o miłości i nienawiści, utraconych złudzeniach, religijnej nietolerancji oraz nadziei, która nadaje życiu sens.
Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie, stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia – ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani ze względów religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów… Coraz mniej liczni Maurowie dość mają niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady. Wśród walczących jest również Hernando, syn zgwałconej przez duchownego muzułmanki, człowiek, który, choć próbuje żyć w obydwu światach, nie przynależy do żadnego. Odrzucany przez chrześcijan, Hernando pragnie wolności i szacunku, jednak spotyka się tylko z agresją i brakiem zrozumienia. Po klęsce powstania mężczyzna zostaje deportowany do Kordoby. To właśnie tam, w pięknym, majestatycznym mieście, które wciąż zachowało arabskie wpływy, zakochany w czarnookiej Fatimie mężczyzna usiłuje rozpocząć nowe życie. Mimo brutalnej rzeczywistości, Hernando nie przestaje wierzyć w to, że dwie ludzie należący do dwóch zupełnie odmiennych kultur mogą żyć ze sobą w zgodzie i pełnym zrozumienia szacunku.

Ishikawa 
Crazy tortoise lady

Wysłany: 2010-11-22, 18:08   

Jestem napalona na Księcia Mgły Zafona ...ale już za kilka dni będzie mój... :mrgreen:

BlueEyed Girl 

Wysłany: 2010-11-22, 19:36   

Powieść przedstawiająca dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

To pierwsza z czterech części biografii Napoleona. Obejmuje lata 1769-99. Opowiada o początkach niezwykłego losu człowieka, który wyrósł w czasach rewolucji francuskiej, w chwili zaś jej zakończenia był już generałem. Miał już za sobą błyskotliwą kampanię we Włoszech i snuł śmiałe marzenia na miarę Aleksandra Wielkiego.

WP.PL napisał/a:
Na mglistym, wiejskim cmentarzu mały, przerażony chłopczyk imieniem Pip zaskakuje zbiegłego więźnia. Wiele lat później młody Pip, ufny w swoje siły, wsiada w dyliżans do Londynu, aby dzięki wsparciu tajemniczego dobroczyńcy "chować się na dżentelmena". Wszystko to po to, by w zarośniętym ogrodzie, zalanym poświatą wiejskiego wieczoru, już dorosły Pip mógł ujrzeć piękną Estellę, swą cudowną dręczycielkę - i na zawsze pożegnać się ze złudzeniem "wielkich nadziei".

Krytycy twierdzą, że Wielkie nadzieje są najdoskonalszą, najlepiej skonstruowaną powieścią Charlesa Dickensa. Jednak książka ta porusza przede wszystkim serce, a jej niezwykła atmosfera i wspaniałe wizje autora na zawsze pozostają w pamięci.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-11-22, 22:55   

A Scent of Glory: The Times and Life of Lary A. Thorne, M. Cleverley.

Książka o jedynym w historii oficerze S.S., który po wojnie został oficerem armii amerykańskiej. Rodowitym Finie, który walczył w szeregach armii fińskiej, służył w S.S., a żywot zakończył w... Wietnamie, zostając po drodze bohaterem narodowym (acz dla niektórych nieco kontrowersyjnym) w Finlandii i USA.

Prototyp najemnika. Zawsze przychodzi mi na myśl, kiedy widzę postać graną przez Walkena w "Psach wojny".

The real ODESSA: smuggling the Nazis to Peron's Argentina, U. Goni

Kapitalny temat. Czytałem tylko urywki, a z chęcią sięgnąłbym po całość.

Niestety, obie książki są mocno niedostępne (trzeba by zamawiać zza granicy), a przez to cena jest całkowicie nie do przyjęcia.

A z rodzimego podwórka:

Władcy chaosu - Krwawe powstanie satanistycznego metalowego podziemia, Moynihana i Soderlinda.

Książka z gatunku 'i chciałbym i boję się'. Chciałbym, bo interesuje mnie temat i ciekawy jestem sposobu, w jaki to napisano. Natomiast boję się, że tłumaczenie jest do niczego i że użytemu językowi bliżej do poszukującego sensacji tabloidu, niż przynajmniej próby poważnej analizy socjologicznej, napisanej w przystępny sposób (czego bym oczekiwał).

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-11-23, 14:03   

Szperając na allegro dowiedziałem się, że wyszło wznowienie najsławniejszej biografii Tolkiena - Wizjoner i marzyciel autorstwa Humphreya Carpentera.

I druga książka - pięknie wydane Opowiadania kołymskie z Rebisu

Procella 

Wysłany: 2010-11-25, 12:36   

A czy ten temat dotyczyć ma nowości czy ogólnie - książek, które nas zaintrygowały i które chcemy przeczytać, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane?

M 

Wysłany: 2010-11-25, 12:40   

Procella napisał/a:
A czy ten temat dotyczyć ma nowości czy ogólnie - książek, które nas zaintrygowały i które chcemy przeczytać, niezależnie od tego, kiedy zostały wydane?
Niezależnie od czasu, kiedy zostały wydane.

I raz jeszcze proszę forumowiczów o umieszczanie okładek książek i napisaniu kilku zdań o danej książce! Jednozdaniowe wypowiedzi o napaleniu się na jakąś książkę nie dają odpowiedniego obrazu ;)

Procella 

Wysłany: 2010-11-25, 12:57   

Z nowych rzeczy:

Hilary Mantel - W komnatach Wolf Hall

Ze strony wydawnictwa:
Cytat:
Anglię od katastrofy dzieli uderzenie serca. Jeśli król poniósłby niespodziewanie śmierć, nie pozostawiwszy męskiego potomka, kraj może ogarnąć wojna domowa. Henryk VIII pragnie unieważnienia dwudziestoletniego małżeństwa i Anny Boleyn.(...) Niezwykle oryginalna, dowcipna i przekonująca Hilary Mantel przedstawia w swojej książce społeczeństwo na skraju przemiany; społeczeństwo, którego jednostki odważnie stawiają czoło swemu przeznaczeniu, poddając się swemu losowi nie bez zaciekłej walki. Dzięki całej plejadzie historycznych postaci i całej masie pasjonujących szczegółów, monumentalna powieść Hilary Mantel zamienia historię Tudorów w „niezwykle barwną fikcję” (The Times Literary Supplement). Mantel udało się odtworzyć na kartach swojej książki okres historyczny, w którym politykę i życie osobiste dzielił tylko włos; kiedy sukces oznaczał nieograniczoną władzę, zaś niewielkie potknięcie mogło skończyć się śmiercią.

http://www.soniadraga.pl/...id=893&Itemid=1

To pierwsza książka Mantel tłumaczona na polski, ale wcześniej czytałam jej "Beyond Black" i było naprawdę dobre.

Z rzeczy nieco starszych:

Herbjørg Wassmo - Księga Diny

Cytat:
Dina, tytułowa bohaterka, bywa nazywana amazonką i wojowniczką, wilczycą i olbrzymką, ale przez cały czas pozostaje także głęboko zranionym dzieckiem, którego uczucia uległy dewiacji w wyniku strasznych przeżyć. I chyba właśnie to podwójne spojrzenie na bohaterkę sprawia, że opowieść jest tak niezwykle bogata. Bez wątpienia jest to właśnie księga Diny; przez cały czas, choć akcja zmienia się nieustannie i choć galeria postaci jest wspaniale zaludniona, to właśnie Dina zawsze znajduje się w centrum. Ale ludzie wokół niej, zarówno żywi, jak i umarli, wszyscy są barwnie malowanymi, niezwykle plastycznie przedstawionymi współuczestnikami wielkiego dramatu, jaki rozgrywa się przed Czytelnikiem.

http://ksiazki.wp.pl/bid,...ml?ticaid=1b4e5

Ceny, jakie ta książka osiąga w antykwariatach i na Allegro są przerażające :-/ Mam nadzieję, że w końcu do kogoś dotrze, że potrzebne jest wznowienie.

c.d.n. ;)

M 

Wysłany: 2010-12-13, 11:14   

Norman Davies "Zaginione królestwa"

Norman Davies zabiera nas w oszałamiającą podróż przez wieki dziejów. Pokazuje egzotyczne stolice i mówiące niemal wymarłymi językami narody. Przedstawia nam nieznaną historię Europy, ale i opowiada o nas samych: o Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Czy jakiś inny historyk miałby na tyle wyobraźni, żeby połączyć ze sobą upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów? Po lekturze Zaginionych Królestw nikt już nie będzie mógł traktować uporządkowanego świata historii ze szkolnych podręczników jak prawdy objawionej. Burgundia nie będzie kojarzyć się wyłącznie z winem, a Aragonia z Aragornem z Tolkienowskiego Władcy Pierścieni.
Nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że proza Normana Daviesa to literacka uczta. Ale Norman Davies potrafi też dzięki swoim książkom czegoś nas nauczyć. Zaginione Królestwa uzmysławiają, że historia nieustannie kotłuje się i bynajmniej nie zmierza do "końca". Wręcz przeciwnie, nie miejmy wątpliwości, świat wokół nas wcześniej czy później odejdzie w przeszłość. Tak jak odeszły światy, które Norman Davies ożywia w Zaginionych Królestwach.
Wydanie polskie ma być światową prapremierą.

Procella 

Wysłany: 2010-12-13, 12:48   

Ostatnio wydawnictwo Wordsworth Editions wydaje świetną (i tanią!) serię "Tales Of The Mystery & Supernatural" - stara groza, zarówno rzeczy klasyczne i wciąż popularne, jak i nieco zapomniane. Nie będę tu omawiała poszczególnych pozycji, bo jest ich w serii dużo, a przynajmniej połowa mnie interesuje ;)

Więcej informacji:
http://www.wordsworth-edi...%20supernatural

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-12-13, 15:45   

Zwróciłam uwagę na serię wydawnictwa Taschen, które na nasz rynek wprowadził Merlin. Dotyczą świata filmu i słynnych gwiazd srebrnego ekranu. Na arzie zostały wypuszczone w języku angielksim, mam jednak nadzieję, że zostaną wydane także w naszym ojczystym, z pewnością seria jest tego warta.w sumie troszkę mnie to zaskoczyło, dotychczas kojarzyłam wydawnictwo ze światem sztuki i albumami malarskimi. Ale seria o gwiazdach filmowych mnie urzekła okładkami ^^

Lektury Kawoholiczki

M 

Wysłany: 2011-01-05, 12:51   

Łaskawe to fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS, Maximiliana Aue, doktora prawa konstytucyjnego, miłośnika muzyki, literatury i filozofii, a jednocześnie nazistowskiego zbrodniarza, któremu po wojnie udało się uniknąć kary i znaleźć bezpieczny azyl za biurkiem dyrektora fabryki koronek na północy Francji. Szokujący autoportret nazisty-estety, który patrząc na pogromy ludności żydowskiej myśli o Platonie i bardziej niż Rosenberga czy Hansa Franka woli cytować Tertuliana. Powieść Jonathana Littella ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, ekonomiści i świetnie wykwalifikowana kadra administracyjna. To znakomicie udokumentowana powieść historyczna, stawiająca pytanie o korzenie nazistowskiej zbrodni, a zarazem uniwersalna przypowieść o spotkaniu Człowieka ze Złem. To także wielowątkowa epopeja zbudowana na wzór suity Johanna Sebastiana Bacha i nasycona pięknie aluzjami do greckiej tragedii o matkobójcy Orestesie oraz ścigających go Eryniach, które w finale dramatu przemieniają się w Boginie Łaskawe... Łaskawe wpadły na mój trop - to ostatnie zdanie zapisane przez Maxa Aue.

O tej książce słyszałem wiele dobrego, zarówno od znajomych ludków z różnych forów książkowych, jak i od przypadkowych zjadaczy chleba. Na pewno po nią sięgnę, tylko nie wiem kiedy - książka ma swoją cenę, ale i objętość ;-)

Procella 

Wysłany: 2011-01-09, 11:41   

Ann-Marie MacDonald - Zapach cedru
http://jedztancziczytaj.b...1/ukleknij.html
Opis intrygujący, będzie się trzeba za tym rozejrzeć.
Cytat:
Głośna saga rodzinna, obejmująca kilka pokoleń kanadyjskiego rodu Pipperów od końca XIX wieku po lata 1970. Poruszające studium relacji międzyludzkich o misternej intrydze i niesamowitym klimacie, dramatyczne, ale i zabawne. Gdy trzynastoletnia Libanka Materia ucieka z domu ze stroicielem fortepianów, Jakubem Pipperem, jej rodzice wyklinają ich. Młodzi mają trzy córki: wyjazd najstarszej na studia do Nowego Jorku wywołuje lawinę wstrząsających zdarzeń. Rodzina pogrąża się w cieniu mrocznej tajemnicy... Fascynująca rzecz o dobroci i moralnym upadku.

M 

Wysłany: 2011-03-25, 11:05   

"Historia Republiki Rzymskiej" to książka, która obejmuje okres od początków Rzymu aż po schyłek Republiki Rzymskiej, czyli od połowy VIII wieku do roku 27 przed Chr. Autor, Klaus Bringmann, należy do grona najwybitniejszych znawców dziejów rzymskich w nauce niemieckiej i światowej. Książka, napisana językiem przystępnym, przejrzyście, jest podsumowaniem jego osiągnięć. Autorowi przyświeca wyraźna koncepcja, by pokazać mechanizmy wzrostu Rzymu z małej osady, następnie miasta-państwa do wielkiego światowego imperium. Jest to wykład oryginalny, pokazujący dużą umiejętność autora dokonywania syntezy w sposób jasny i komunikatywny dla czytelnika.
(prof. dr hab. Leszek Mrozewicz)

Recenzja: http://www.historia.org.p...siek&Itemid=386

Muszę ją mieć :mrgreen:

alibaba 

Wysłany: 2011-03-27, 14:03   

Martinusie- co rusz piszesz o książkach, które chciałabym przeczytać. Notuję sobie tytuły, bo niestety, w bibliotekach nie zawsze są one dostępne. Ale dziękuję. Bardzo mi to pomaga, bo nie jestem na bieżąco z wydawnictwami. No i wspaniale, że zawsze piszesz parę słów o danej książce.

Odpowiedz do tematu