Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zaczęła się wasza przygoda z fantasy?
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2011-05-24, 22:29   

Córka Lavransa napisał/a:
Ech, dobre stare... I noce spędzone przy Icewind Dale. Żal, że to już nie chodzi...
Chodzi i to lepiej niż kiedyś. Instalujemy BG1 i BG2 potem BG Trilogy (mod) i się cieszymy baldurem 1 na silniku dwójki (czyli lepsze zasady, wreszcie przyzwoity dziennik itp. Do tego widescreen mod żeby panoramiczną rozdzielczość mieć :) na Windows 7 tez problemów nie ma. Z Icewindem i Planescape Torment również można sobie poradzić.
Ale fakt - nic już nie wróci tamtych nocy.. :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-05-24, 22:50   

kenaz napisał/a:
Planescape Torment

Jakim cudem...? Chcesz mi powiedzieć, że Morte nie odszedł na zawsze...? :shock:
Przywracasz mi wiarę w Panią Bólu! Albo... robisz złudne nadzieje. :evil:
Mam lenovo s10, Windows 7. Jeśli wiesz, jak na moim lapku uruchomić Tormenta, żeby nie był jednym wielkim, piszcząco-skaczącym pikselem, napisz na priv, nie róbmy tu aż takiego off-topu.
Ładnie proszę...

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-05-25, 09:01   

Zabka wspomniala ze w wieku doroslym rzadko siegamy po ksiazki dla dzieci. Ze mna jest akurat troche inaczej. "Opowiesci z Narnii" przeczytalam dopiero zblizajac sie do trzydziestki, podobnie bylo z Harry Potterem, Muminki czytuje pasjami, uwielbiam komiksy o nich, a gigantyczny reprint jednej z ilustracji z "Lata Muminkow" wisi u mnie w kuchni umilajac mi czas spedzony przy garnkach. Dwa lata temu przeczytalam powtornie "Galke od lozka" a teraz podczytuje w nielicznych wolnych chwilach "Przygody Kota Filemona" i rozne ksiazki Astrid Lindgren, ktorych mam w domu spora kolekcje.

Żabka 

Wysłany: 2011-05-25, 12:51   

Wczoraj rozmawiałam nawet na ten temat z mężem i on powiedział takie zdanie:
"Jeśli ktoś uważa, że niektóre książki przeznaczone są tylko dla dzieci i nie dorośli nie powinni ich czytać to niech się zastanowi kto napisał te książki"

I tutaj dodam tylko tyle, że większość książek zostały napisane przez dorosłych, którzy jednak napisali książki dla dzieci i młodzieży. ;-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-05-25, 13:47   

Żabka napisał/a:
"Jeśli ktoś uważa, że niektóre książki przeznaczone są tylko dla dzieci i nie dorośli nie powinni ich czytać to niech się zastanowi kto napisał te książki"

W filmie "Cienista dolina" bazującym na biografii C.S. Lewisa (przepraszam, że się doń tak często odwołuje, ale jest on jednym z autorytetów jeśli chodzi o literaturę dla dzieci, wg mnie) w pewnym momencie pytają Lewisa: Twój brat mówi, że nie znasz żadnych dzieci, więc jak ci się udaje pisać książki dla dzieci?
Lewis pięknie odpowiada: "Mój brat był dzieckiem jakiś czas temu i, co może wydawać się niewiarygodne, ja również." :) To ostatnie rzekł z lekką ironią. :)
CSL twierdzi, że pisał o tym, co sam chciałby przeczytać będąc dzieckiem.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-05-25, 21:27   

elfrun napisał/a:
"Galke od lozka"

Elfrun, dziękuję. :) Kiedy przeczytałam ten tytuł w Twoim poście, coś brzęknęło mi pod czaszką. Google pomogły pamięci i już wiem, czego zaraz poszukam na Allegro. Przecież "Gałka" była jedną z moich ukochanych książek!

Ja często sobie czytam książki dla dzieci i młodzieży. Takie dla starszych, typu np. "Małgosia kontra Małgosia", "Zapałka na zakręcie" czy "Większy kawałek świata", ale też dla całkiem małych, jak np. "Tajemnica Czarnej Izabeli". Nie wyobrażam sobie nie zajrzeć czasem do "Kubusia Puchatka", cyklu o Mary Poppins czy o Narnii, lub "Mikołajka". To by było smutne.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2011-05-26, 07:20   

Ja również względnie regularnie wracam do książek dla dzieci/młodzieży - np jakąś książkę Niziurskiego czy Bahdaja odświeżam sobie średnio raz do roku. I owszem, czasem miewam wrażenie, że mocno się zestarzały albo, że po prostu ja już z nich wyrosłem. Ale w większości przypadków owe książki porażają mnie swoją mądrością i dojrzałością.
Niekiedy nawet wydają się lepsze, niż w momencie pierwotnego czytania.

Zgadzam się w zupełności z cytatem z Lewisa, że dobra książka dla dzieci to taka, która podoba się nie tylko dzieciom.

...

I jeszcze mały offtop skierowany do kenaza, ewentualną odpowiedź też poprosze na priv: a co zrobić, żeby normalnie chodził taki staroć jak Doom 2? :mrgreen:

Erendis 

Wysłany: 2011-05-28, 00:16   

Po książki sama zaczęłam sięgać po przeczytaniu Harry'ego Pottera, więc można powiedzieć, że jestem dość typowym przypadkiem dziecka, które po przeczytaniu powieści Rowling złapały czytelniczego bakcyla. I chyba bezpośrednio po Harrym sięgnęłam po Tolkiena, i tak poszło z górki. I mogę śmiało powiedzieć, że fantasy to pierwszy gatunek, jaki zaczęłam czytać.
my home is your head

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2011-09-05, 15:12   

Nie pamiętam, jaka była moja pierwsza książka fantasy.
Na poważnie zainteresowałam się tą dziedziną literatury po przeczytaniu Harry'ego Pottera w wieku 19 lat. Najpierw wyszukiwałam książki w zamierzeniu przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a potem sięgnęłam po te dla dorosłych. Przez jakiś czas czytałam tylko fantastykę, podobnie jak po przeczytaniu "Trzech muszkieterów" długo czytałam tylko powieści historyczne :D
Obydwa to teraz moje ulubione gatunki :D

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2011-09-05, 23:06   

U mnie było podobnie, jak u Ucznia - zawsze byłem fanem książek przygodowych, począwszy od przygód Tomka Szklarskiego a skończywszy na "Przypadkach starościca Wolskiego" Hena. :) Już jako niemal dzieciak znalazłem "Katedrę Najświętszej Marii w Paryżu" Hugo, którą również uznałem wtedy za historyczna przygodówkę z wątkiem romantycznym a która do dziś jest jedną z moich ulubionych książek. Dzięki Hugo i Józefowi Henowi (jedną książkę o przygodach starościca miałem w domku, po pozostałe sięgnąłem w bibliotece) dziś tak lubię powieści historyczne. A co do fantastyki, to zaczęło się późno, bo w wieku 20 lat, kiedy to mój kumpel ze stancji przywiózł archiwalne numery "Fantastyki" (wtedy już chyba Nowej) i czytając opowiadania zacząłem się wciągać. I choć najsilniejszym impulsem, który do dziś pamiętam, było opowiadanie SF ("Mój własny wróg" - bardzo polecam!), to po zapoznaniu się ogólnie z nurtem poszukałem, co mogę znaleźć w bibliocece Wyższej Szkoły Pedagogicznej z tematyki fantastyki. I tam mieli Tolkiena. :mrgreen: Nooo... to jak już wsiąkłem, to do tej pory nie odsiąkłem. ;-)
Caroline*

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-09-06, 19:34   

Tolkien - i wszystko jasne. :)

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-06, 19:46   

Na początku czytałam książki dla młodzieży. Przeważnie nie było to nic ambitnego, od czasu do czasu sięgnęłam po jakąś książkę historyczną. Fantasy było w tym niewiele, może z wyjątkiem Harrego Pottera i... Przypadków.

Samym tematem fantastycznym zaczęłam interesować się nie dawno, bardzo stopniowo ale przełom nastąpił, jakieś sześć lat temu, kiedy znajoma przyniosła mi Kłamcę - Ćwieka. Później masowo zaczęłam czytać lektury wydane przez Fabrykę Słów. Stopniowo zaczęłam szukać czegoś więcej, może czegoś ambitniejszego i... Tak jakoś wyszło ^^

(No może z wyjątkiem tych ambitnych książek, bo czasem w tej kwestii leżę x])

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-09-06, 19:54   

Radament napisał/a:
Później masowo zaczęłam czytać lektury wydane przez Fabrykę Słów

Generalnie jakoś nie mogę się przyzwyczaić do masowego pochłaniania książek Fabryki. Wydają dużo, ale sporo z tego jest takie sobie. A kilka razy się wręcz naciąłem.
Niemniej mam w domu jedną półeczkę z Fabrycznymi książkami, a wśród nich jest trochę Grzędowicza (jeden z niewielu autorów FS, których naprawdę cenię za jakość), Piekary, Kossakowskiej, plus pojedyncze egzemplarze innych autorów.
Ostatnio Fabryka wydaje praktycznie same wznowienia, a ja czekam na coś nowego Grzędowicza chociażby. Np. Pan Lodowego Ogrodu IV. Ewentualnie jakiś zbiorek opowiadań.

Radamentko, rozwiń jeśli możesz sformułowanie "masowo zaczęłam czytać lektury wydane przez Fabrykę Słów". Interesuje mnie głównie, jakie to były teksty. Może znam? :)

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-09-06, 20:03   

Mam nadzieję, że nie będą krzyczeć za offtop O_o

Kod:
Radamentko, rozwiń jeśli możesz sformułowanie "masowo zaczęłam czytać lektury wydane przez Fabrykę Słów". Interesuje mnie głównie, jakie to były teksty. Może znam?

Szczerze teraz zraziłam się do FS, głównie dlatego, że mam wrażenie, że idą w ilość, a nie jakoś. Albo po prostu przestało mnie to bawić...

Oczywiście Kossakowska, Siewca Wiatru, oba tomy Zakonu Krańca Świata, byłam wtedy w nią trochę zapatrzona. Dużo Pilipiuka i Piekary. Grzędowicza... Tu mam problem, bo czytałam może dwie książki... Ach i Komuda! Jeden z moich ulubionych. I Dębski ze swoim "Wydrwizębem". Często przepatrywałam też zbiory opowiadań i jakieś pojedyncze lektury.

Em, a jeśli o wznowienia chodzi, absolutnie rozwala mnie fakt, że Fabryka wydaje wznowienia, niedawno (!) wydanych książek O.O

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-09-06, 20:13   

Radament napisał/a:
I Dębski ze swoim "Wydrwizębem"

A mnie jakoś ten zbiorek nie wciągnął. Mam go na własność, dostałem niegdyś od siostry na gwiazdkę. Przeczytałem prawie cały, ale, no, nie zobaczyłem w nim nic genialnego. Miło toto, ale w pamięć nie zapada.

Za to Grzędowicza mam wszystkie książki. Zarówno powieści jak i zbiory opowiadań. I to i to warte polecenia. Autor pisze raczej mało i wolno, ale można na jego tekstach polegać. Z wielką radością przyjąłbym jakiś nowy tomik opowiadań spod jego pióra!

Radament napisał/a:
Oczywiście Kossakowska,

A Upiory południa może czytałaś? Takie małe książeczki z motywem czaszki na okładce. Zakupiłem wszystkie, choć miałem chęć zbojkotować za rozdzielenia tych opowiadań (bo 200 stron z Fabryki trudno nazwać powieścią) na cztery oddzielne tomy. Niemniej ze wszystkich czterech polecam jedynie Pamięć Umarłych.

Odpowiedz do tematu