Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Powieści ze starożytnego Rzymu
Autor Wiadomość
M 

Wysłany: 2010-11-17, 09:21   Powieści ze starożytnego Rzymu

Odnośnie dyskusji w wątku związanym z moim przybyciem na forum, postanowiłem stworzyć osobny temat o powieściach historycznych ze starożytnego Rzymu.
Powieści "rzymskich" trochę przeczytałem, więc coś niecoś na ten temat mogę powiedzieć:
1) Colleen McCullough - cykl "Władcy Rzymu"
Genialny cykl, który został wydany w Polsce tylko fragmentarycznie, bo Zysk & S-ka w połowie przerwał wydawanie. Na Allegro (bo już niestety nie w księgarniach) można dostać tomy: I "Pierwszy w Rzymie", II "Wieniec z trawy", III "Wybrańcy Fortuny" i IV "Rzym. Cezar i Kleopatra" (wydany przez Bellonę w dwóch częściach). Pisałem do Zysku i Bellony, ale nie mają w planach wydania kolejnych tomów :( Cykl przedstawia ostatnie 100 lat republiki i początki cesarstwa. Wiem, że autorka ma plany na pisanie kolejnych powieści z początków cesarstwa, ale oczywiście w Polsce chyba ich nie przeczytamy :(

2) Conn Iggulden - cykl "Imperator"
Dobry cykl, który świetnie się czyta, ale gorzej z prawdą historyczną. Autor nagina fakty historyczne na potrzeby fabuły tak bardzo, że aż zęby bolą. Cykl składa się z następujących tomów: I "Bramy Rzymu", II "Śmierć królów", III "Pole mieczy" i IV "Bogowie wojny". Książki opowiadają o Juliuszu Cezarze - od lat dziecięcych do dyktatury, zakończonej tragiczną śmiercią w idy marcowe...

3) Mika Waltari "Trylogia rzymska"
Ten cykl został wydany w jednym tomie, ale widziałem też wydania poszczególnych części:
I "Tajemnica królestwa", II "Rzymianin Minutus" i III "Mój syn Juliusz". Całość absolutnie genialna. Opisuje trzy pokolenia rodziny Manilianusów. Pierwszy jest świadkiem śmierci Chrystusa na krzyżu, drugi uczestniczy w podboju Brytanii, a trzeci jest świadkiem okrucieństw Nerona. Jedynym minusem są silne akcenty chrześcijańskie, ale myślę, że jest to do przeżycia. Polecam!

4) Robert Harris "Cycero"
Powieść otwierająca trzytomowy cykl (Cycero, Spisek, Dyktator) pisany z punktu widzenia sekretarza słynnego filozofa i polityka - Marka Tulliusza Cycerona. Czytałem tylko pierwszy tom, nawet nie wiem czy wyszły kolejne. Niezłe, ale nie porywa. Zgodność z rzeczywistością historyczną nawet nawet ;)

5) Robert Harris "Pompeje"
Powieść o zagładzie Pompejów, zaś w tle zagadka kryminalna którą rozwiązuje młody inżynier. Dobre, naprawdę dobre.

6) Henryk Sienkiewcz "Quo Vadis"
Powiem szczerze, że czytało się nieźle, ale nie jest to żadna rewelacja. Męczyły nieco dłużyzny, katolicka poprawność i nieścisłości historyczne. Poza tym opisanie czasów Nerona nawet się udało - również w kontekście oddania ducha epoki.

7) Lindsey Davies - cykl "Marcus Didius Falco"
Cykl o detektywie, który rozwiązuje zagadki kryminalne w Rzymie za czasów cesarza Wespazjana. Na cykl składają się tomy: I "Srebrne świnki", II "Wykute w brązie", III "Miedziana Wenus" i IV "Żelazna ręka Marsa". Czytałem tylko dwa pierwsze tomy, z których pierwszy był bardzo dobry, zaś drugi nudny jak flaki z olejem. Fikcja historyczna nie jest ważna, gdyż jest tylko tłem nie mającym znaczenia dla fabuły. Myślę, że to niezła lektura na długie zimowe wieczory.

8) Allan Massie – powieści "Cezar", "Marek Antoniusz" i "Kaligula"
Książki napisane w postaci wspomnień wyimaginowanych osób, będących w otoczeniu Cezara, Antoniusza i Kaliguli. Czyta się nieźle, ale razi niezgodność z historią. Niemniej, ciekawa lektura.

To wszystkie książki jakie czytałem. Mam na półce "Ja, Klaudiusz" Roberta Gravesa, który czeka na swoją kolej już od ponad 1,5 roku ;)
W wolnej chwili wyszukam książki i cykle, które są z tego okresu. Jest ich całkiem sporo, ale rzeczywistość nie pozwoliła na zapoznanie się z nimi. Oczywiście, jeśli komuś się chce, to może to zrobić za mnie ;)

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-11-17, 17:43   

Zachęcony pochwałami zamierzam sięgnąć po "Władców Rzymu" Colleen McCullough.

Zdecydowanie wart dopisania do listy jest Graves z ksiązkami "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina".

Jeśli założyć, że mówiąc o powieściach ze starożytnego Rzymu chcielibyśmy cofnąć się w czasy mocno przed imperialne, to warto wspomnieć jeszcze o "Turmsie nieśmiertelnym" Waltariego. Co prawda akcja zaczyna się w Grecji, ale później zwiedzamy między innymi Syrakuzy, a cała przygoda kończy się w Etrurii. Zacna książka, acz niestety do "Trylogii rzymskiej" wiele jej brakuje.

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2010-11-17, 19:47   

Ze swojej strony poleciłabym ''Nerona'' Aleksandra Krawczuka. Bardzo ciekawa. Jest jeszcze Gajus Juliusz Cezar tegoż autora, ale tego jeszcze nie czytałam.
A ''Pompeje'' Harrisa- wspominam całkiem miło. Ciekawa dosyć książka, to była.

Tina 

Wysłany: 2010-11-17, 20:23   

Z wyżej wymienionych czytałam tylko "Ja, Klaudiusz" i "Klaudiusz i Messalina", którymi jestem zachwycona. I częściowo "Quo vadis", gdybym nie przerwała kiedyś czytania w połowie, to pewnie skończyłabym to, a teraz mi się już nie chce.

Ale przynajmniej mogę poszerzyć listę do przeczytania o kilka pozycji.
Widziałam ostatnio w taniej książce całą "Trylogię rzymską" za 25zł, wypadałoby zakupić.

Może to nie powieść, ale również w taniej książce wypatrzyłam pozycję o tytule "Rzym i okolice". To przewodnik turystyczny po Rzymie z 300r. n.e. Ciekawa rzecz.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-11-18, 00:40   Re: Powieści ze starożytnego Rzymu

Martinus Jachus napisał/a:

1) Colleen McCullough - cykl "Władcy Rzymu"
Genialny cykl, który został wydany w Polsce tylko fragmentarycznie, bo Zysk & S-ka w połowie przerwał wydawanie. Na Allegro (bo już niestety nie w księgarniach) można dostać tomy: I "Pierwszy w Rzymie", II "Wieniec z trawy", III "Wybrańcy Fortuny" i IV "Rzym. Cezar i Kleopatra" (wydany przez Bellonę w dwóch częściach). Pisałem do Zysku i Bellony, ale nie mają w planach wydania kolejnych tomów :( Cykl przedstawia ostatnie 100 lat republiki i początki cesarstwa. Wiem, że autorka ma plany na pisanie kolejnych powieści z początków cesarstwa, ale oczywiście w Polsce chyba ich nie przeczytamy :(

Uwielbiam "Władców Rzymu" i aktualnie poluję na "Wybrańców Fortuny".
Niestety, "Październikowego Konia" zmasakrowała Bellona. Wydanie, po kastracji opatrzone tytułem "Rzym. Cezar i Kleopatra" jest nie do czytania - niechlujne, pełne literówek (np. Brudnisium zamiast Brundisium, korektorka chyba akurat robiła pranie), potknięć stylistycznych, i zwyczajnych zaniedbań typu niewidoczna część tekstu, źle opisana mapka czy wmawianie czytelnikowi, że Kleopatra była mężczyzną.
Nie da się tego czytać bez skrętu kiszek. Stanowczo odradzam.
Mogę się tylko cieszyć, że Bellona nie planuje wydać nic więcej.

Do listy mogę dorzucić "Nerona" A. Dumasa.

PS. A czytałeś McCullough "Pieśń o Troi"?

PPS. Jest jeszcze takie czytadło Francine Rivers w trzech tomach - "Znamię lwa". Opowiada o początkach chrześcijaństwa i koncentruje się na losach pięknej a niewinnej niewolnicy Hadassy oraz silnego i wspaniałego gladiatora Atretesa. W tle ich wiara oraz związki z rodziną rzymską. Nachalne w kwestiach religijnych i babsko-romansowych, ale zaskakująco ciekawie są tam przedstawione realia - przynajmniej z tego, co pamiętam, że mnie to zaskoczyło. No i to, że chętnie bym to przeczytała jeszcze raz, ale to pewnie dlatego, że - jak łatwo zauważyć - jestem babą. :mrgreen:

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

M 

Wysłany: 2010-11-18, 08:43   Re: Powieści ze starożytnego Rzymu

Córka Lavransa napisał/a:
Uwielbiam "Władców Rzymu" i aktualnie poluję na "Wybrańców Fortuny".
Ja "Wybrańców Fortuny" kupiłem w promocji merlin.pl, gdzie zapłaciłem za nią 10 zł + 7,50 zł za przesyłkę ;)

Niestety, "Październikowego Konia" zmasakrowała Bellona. Wydanie, po kastracji opatrzone tytułem "Rzym. Cezar i Kleopatra" jest nie do czytania - niechlujne, pełne literówek (np. Brudnisium zamiast Brundisium, korektorka chyba akurat robiła pranie), potknięć stylistycznych, i zwyczajnych zaniedbań typu niewidoczna część tekstu, źle opisana mapka czy wmawianie czytelnikowi, że Kleopatra była mężczyzną.
Nie da się tego czytać bez skrętu kiszek. Stanowczo odradzam.
Bez przesady. Oczywiście tłumacz i korektorka to kompletne nieporozumienie. Jak czytałem, to aż mi zęby zgrzytały ze złości. Niemniej, pomimo tego - czyta się bardzo dobrze.

Mogę się tylko cieszyć, że Bellona nie planuje wydać nic więcej.
Też bym wolał, zeby Zysk dalej kontynuował wydawanie cyklu, ale na to się niestety nie zanosi :( W związku z tym - jeżeli Bellona miałaby kontynuować, to i tak byłby bardzo zadowolony. Lepsze niechlujne wydanie po polsku niż jego kompletny brak.

Do listy mogę dorzucić "Nerona" A. Dumasa.
Nie słyszałem. Napiszesz coś więcej?

A czytałeś McCullough "Pieśń o Troi"?
Tak, niestety niespecjalnie mi się podobała. Już o wiele lepszy był "Bieg Morgana".

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-11-18, 21:18   

A widzisz, to tu się nie zgadzamy. Ja wolę brak przekładu niż zły przekład.
Może dlatego, że nie jest dla mnie problemem czytanie w oryginale.

"Nerona" Dumasa czytałam bardzo dawno, pamiętam tylko, że bardzo mi się podobało (pewnie dlatego, że uwielbiam styl Dumasa, dla mnie to mistrz snucia powieści) i że miałam wrażenie, że Sienkiewicz "zerżnął" z tego materiał na "Quo vadis?". :mrgreen:

BlueEyed Girl 

Wysłany: 2010-11-19, 08:36   

Z książek które wymieniłeś, na pewno zapoznam się z Trylogią rzymską Miki Waltari i cyklem Marcus Didius Falco Lindsey Davies, bo czytałam kiedyś intrygującą recenzje. Zobaczę twórczość Colleen McCullough. Pozostałe przeczytam, jak mi wpadną w ręce - nie lubię książek, które nie zgadzają się z faktami historycznymi.

I w reszcie przeczytaj Klaudiusza - gorąco zachęcam - mi się bardzo podobało ;-)
Oraz polecam serial Rzym.
Ostatnio zmieniony przez BlueEyed Girl 2010-11-19, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  

M 

Wysłany: 2010-11-19, 09:18   

A widzisz, to tu się nie zgadzamy. Ja wolę brak przekładu niż zły przekład.
Może dlatego, że nie jest dla mnie problemem czytanie w oryginale.
Ja wolę zły przekład niż brak przekładu, bo brak przekładu wiąże się dla mnie niemożnością przeczytania danej pozycji. Mój angielski jest na poziomie 3-letniego syna Albionu, a nawet jeszcze niższy :mrgreen:

BlueEyed Girl napisał/a:
I w reszcie przeczytaj Klaudiusza - gorąco zachęcam - mi się bardzo podobało ;-)
Wiem, wiem. Słyszałem na temat tej książki wiele dobrych i ciepłych słów. Niestety, brak czasu determinuje taką postawę, że sięgam często po książkę, którą uda się szybciej przeczytać lub będzie łatwiejsza w odbiorze. Oczywiście to błąd, ale przy nadmiarze obowiązków - często nie mam wyjścia. Obiecuję jednak, że w nowym roku NA PEWNO sięgnę po książkę Roberta Gravesa :)

BlueEyed Girl napisał/a:
Oraz polecam serial Rzym.
Polecasz serial "Rzym" mojej osobie? Największemu pasjonatowi starożytnego Rzymu na tym forum? :mrgreen:
Oba sezony serialu obejrzałem już dawno, dawno temu. Bardzo mi się podobał :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-11-19, 22:14   

Jak tylko dwa sezony, to ja też się może zapoznam... ;)
A ja "Klaudiusza" nigdy nie przeczytałam do końca, choć - ciekawostka - moja mama ma od zawsze :) obydwie części powieści, i ja mam je również, specjalnie zakupione w celu skończenia wreszcie choć pierwszego tomu. Nie wiem czemu, ale stale mi się nie udaje...

Panna Jeż 

Wysłany: 2010-11-20, 15:38   

Jak Klaudiusza pochłonęłam wręcz łapczywie, tak "Klaudiusza i Messaliny" zacząć nie mogę od ilu? Ośmiu lat :]

Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2010-11-21, 11:06   

Jak tylko dwa sezony, to ja też się może zapoznam... ;)

Zdecydowanie warto. Doskonały serial. A postacie Kleopatry i Antoniusza - jak dla mnie mistrzostwo świata, nie tylko starożytnego.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2010-11-22, 14:44   

Pfff, ja tam do Rzymu mam uraz, choć nie przeczę, że to bardzo dobry serial i warto obejrzeć ^^

Lektury Kawoholiczki

BlueEyed Girl 

Wysłany: 2010-11-22, 17:29   

Paleolog napisał/a:
A postacie Kleopatry i Antoniusza

Tutaj najciekawiej w świeci przestawili tą parkę :D

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2010-11-22, 21:13   

Rav, a czemu masz uraz?

"Rzym" jest już w drodze. :)

Odpowiedz do tematu