Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dukaj, Jacek - Król Bólu
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-11-16, 10:57   Dukaj, Jacek - Król Bólu

KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI

PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA

Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.
Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości.
W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.
Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.

Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: Linia oporu, Oko potwora, Król Bólu i pasikonik, Piołunnik.

Zawartość zbioru:
* Linia oporu
* Oko potwora
* Szkoła
* Król Bólu i pasikonik
* Crux
* Serce Mroku
* Aguerre w świcie
* Piołunnik

Kolejny zbiór opowiadań Jacka Dukaja. Powiem szczerze, że brakowało mi krótkich form autora. Przeczytałem dawno temu świetny zbiór - W kraju niewiernych. Teraz wreszcie dostajemy do ręki drugi. Mam nadzieję, że równie dobry. Niektóre z tekstów były już publikowane, ale i tak nie czytałem. Reszta jest świeża. Premiera bodaj 23 listopada. Lecę po nią jak tylko się ukaże. :)
Dukaj w polskiej fantastyce stał się synonimem dobrych tekstów. Jak napisze coś nowego to w zasadzie nie zastanawiam się tylko kupuję. :)

Odpowiedz do tematu