Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rytuały książkowe
Autor Wiadomość
Procella 

Wysłany: 2011-02-20, 20:49   

A ja po prostu czytam. Jest to dla mnie zupełnie normalna czynność. Tak samo książki jako przedmiotu nie uważam za świętość.

Nie dbam o książki, nie oprawiam ich, kładę grzbietem do góry, łamię grzbiet, żeby się wygodniej trzymało, nie przejmuję się drobnymi zabrudzeniami, nawet kartkę zdarza mi się zagiąć. Znaczyć nie mam zwyczaju, ale nie ze względu na to, że mi szkoda książki - po prostu nie mam takiego nawyku. Oczywiście dotyczy to moich własnych książek, nie tych pożyczonych od kogoś czy z biblioteki.

Czytam po kilka książek naraz, zawsze czytam przy muzyce, jeżeli książka mi się nie podoba i nie jest czymś, co przeczytać muszę np. na studia, nie kończę jej. Kiedy jest ciepło, lubię czytać na balkonie lub w ogrodzie. Czytam dość szybko, raczej nie zdarza mi się "oszczędzać" książki, nawet, jeżeli bardzo mi się podoba.

A tak nawiasem mówiąc, czy ten temat nie jest mocno podobny do kilku innych, np. http://forum-ksiazki.kei.pl/viewtopic.php?t=111 :?:

alibaba 

Wysłany: 2011-02-20, 20:51   

Gdy dobra książka się kończy, zawsze pozostaje żal, że to już koniec. Lubię książki grube i wielotomowe. To pozwala na dłuższe przebywanie z bohaterami.
W czytaniu kilku książek równocześnie nie widzę niczego złego. Przecież na ogół jedna z nich jest właśnie tą wspaniałą, tą na którą się czekało i którą czyta się z zachwytem. Pozostałe to najczęściej te, które powinno się przeczytać.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-02-20, 20:58   

Raziel napisał/a:
W sumie to jedyny "rytuał" u mnie - staram się kończyć książki wieczorem, szczególnie ostatnie części jakichś serii. Nie wiem czemu, ale nie wyobrażam sobie zakończyć np. czytać końcówki "Pana Lodowego Ogrodu" w przerwie między obiadem, a odrobieniem lekcji.

Kiedy to przeczytałam uświadomiłam sobie, że mam podobnie. :) Może niekoniecznie wieczorem, ale lubię zostawiać sobie koniec książki na taki czas, kiedy wiem, że po ostatniej stronie będę mogła chwilę posiedzieć i pomyśleć o całości. :)

Nie wiem, czy już o tym pisałam, ale NIGDY nie pozwalam, żeby ktoś czytał przede mną książkę, którą kupiłam/dostałam. Nawet, jeśli np. kupiłam używaną, zawsze muszę przeprowadzić "chrzest bojowy" i być pierwszą osobą, której oko padnie na "dziewicze" strony. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Karolina912 
szatan

Wysłany: 2011-02-20, 22:11   

Jeżeli chodzi o moje "rytuały" książkowe, to zazwyczaj czytam w pozycji leżącej, najlepiej jeszcze przy odpowiedniej muzyce, która potrafi zdziałać dużo. Książki zwykle mam poukładane, choć ta którą czytam potrafi wędrować po moim pokoju parę razy dziennie :) W zasadzie w ogóle aby się wziąć do czytania potrzebuje pewnego rodzaju "natchnienia".

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-02-21, 07:56   

Córka Lavransa napisał/a:
NIGDY nie pozwalam, żeby ktoś czytał przede mną książkę, którą kupiłam/dostałam

A jak nie masz czasu na lekturę książki a ktoś z bliskich ma ochotę? Będzie leżała miesiąc zamknięta w sejfie? :) Każdy chyba lubi czytać książkę pierwszy. W moim domu jednak zdarza się, że ktoś przeczyta książkę wcześniej niż właściciel. Głównie w przypadku braku czasu, kiedy wiem, że prędko nie przeczytam, a ktoś ma na daną pozycję ochotę.

Michiyo 

Wysłany: 2011-02-21, 17:06   

Ja czytam zazwyczaj jedną książkę naraz. Zwykle w domu przy telewizorze i innych hałasach. Rzadko oprawiam książek, dbam żeby się nie pobrudziły, nie zagnam rogów itp. ale za to często zdarza mi się przełamać grzbiet ;/ W ogóle jak ostatnio są klejone te książki, że albo się rozlatują albo nie daje się ich czytać... Oczywiście używam zakładek ale nie takich typowych. Po prostu pakuje między strony wszystko co akurat mam pod rękom, karty, chusteczki, różne papierki :D

Wystarczy w PIT wpisać:
Nr KRS 0000020975
Nazwę OPP: Fundacja Pomocy Chorym na Zanik Mięśni w Szczecinie
WAŻNE! w Informacji uzupełniającej dodać-cel 1%-Ida Reślińska

DZIĘKUJE!

więcej na: http://saigo-no-sho.blogspot.com/

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-02-21, 20:50   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
A jak nie masz czasu na lekturę książki a ktoś z bliskich ma ochotę? Będzie leżała miesiąc zamknięta w sejfie? :)

Tak. :) Poważnie, raz się zdarzyło, że mąż przeczytał moją książkę przede mną. Tak mnie to strasznie gniotło - i odbiło się to na nim - że więcej tego nie zrobi... :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2011-02-21, 20:53   

Strrraszna jesteś, Aguś... 8-)

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-02-21, 22:17   

Wrrr... 8-)

katja 

Wysłany: 2011-03-01, 18:12   

Pozycja leżąca. Cisza i spokój. Kubek gorącego kakao.

Procella napisał/a:

Nie dbam o książki, nie oprawiam ich, kładę grzbietem do góry, łamię grzbiet, żeby się wygodniej trzymało, nie przejmuję się drobnymi zabrudzeniami, nawet kartkę zdarza mi się zagiąć. Znaczyć nie mam zwyczaju, ale nie ze względu na to, że mi szkoda książki - po prostu nie mam takiego nawyku. Oczywiście dotyczy to moich własnych książek, nie tych pożyczonych od kogoś czy z biblioteki.

Robię tak samo. Lubię książki, które mają swoją historię. Te wyginane i chociażby lekko pobrudzone. Nie robię tego specjalnie, o nie. Czasem po prostu tak wychodzi, gdy za mocno wciągnie mnie historia.

zonka_88 

Wysłany: 2011-03-01, 21:18   

Czytam w praktycznie każdej możliwej chwili. Gdy mam 5 minut do wyjścia, wieczorem w łóżku, popołudniami, kiedy mąż okupuje komputer, w autobusie, w poczekalni u lekarza... Po prostu zawsze.

Ale najchętniej zakopuję się wieczorem pod kołdrą, w tle jakaś muzyka lub radio a ja czytam i czytam i czytam... :)

A moja biblioteczka? Nie jestem pedantką, książki jak każda inna rzecz w miarę czytania zużywa się, choć staram się nie brudzić kartek. Ale na regale są poukładane autorami, a jeśli na półce jest kilka różnych, to wielkościowo i tematycznie, czyli fantastyka do fantastyki, sensacja z sensacją...

Żabka 

Wysłany: 2011-03-07, 12:37   

Ja mam tak,że zanim zacznę czytać jakąś nową książkę to muszę się z nią oswoić... Leży w jakimś widocznym miejscu i jak tylko przechodzę koło niej zaglądam to tu to tam i tak przez dwa trzy dni... ;-)

Poza tym rytuałem to czytam wszędzie i zawsze kiedy mam na to czas i ochotę :)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-03-07, 17:16   

Ja ostatnio czytam zazwyczaj siedzac wtulona w moj ulubiony fotel, z poduszka pod plecami i z jedna z moich kotek na kolanach. Czytam tez chetniej niz dawniej w autobusie, w kolejce na poczcie, czekajac az coreczka skonczy lekcje gry na skrzypcach. Zdarza mi sie czytac w w wannie i w kuchni, podczas czekania az ciasto na chleb wyrosnie. Jednym slowem zawsze i wszedzie, coraz bardziej zachlannie.

Viwoo 
flainigr

Wysłany: 2011-03-10, 10:27   

Nowe książki - nie koniecznie zakupione, również te z biblioteki, zwykle muszę kilka razy poprzekładać z miejsca na miejsce i pooglądać z każdej strony, zanim wybiorę, którąś do czytania.
Gdy przerywam czytanie, muszę skończyć rozdział, w ostateczności akapit. Nie lubię przerywać, gdzie popadnie i nie lubię jak ktoś/coś próbuje mnie do tego zmusić :roll:
I podobnie jak Córka Lavransa, 'muszę' pierwsza przeczytać książkę, której jeszcze nie czytałam, z tym, że również wchodzą w grę te z biblioteki. Oczywiście te przyniesione przeze mnie, bo jeśli ktoś inny sobie przyniesie, to już on ma pierwszeństwo ;>

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-03-10, 20:47   

Viwoo napisał/a:
Gdy przerywam czytanie, muszę skończyć rozdział, w ostateczności akapit. Nie lubię przerywać, gdzie popadnie i nie lubię jak ktoś/coś próbuje mnie do tego zmusić :roll:

Oho! Podpisuję się wszystkim, czym umiem! :lol:

Odpowiedz do tematu