Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
E-booki
Autor Wiadomość
montano 

Wysłany: 2008-11-11, 22:29   E-booki

Co sądzicie o tzw. książkach elektronicznych?
Ja kilka razy próbowałem przeczytać coś w ten sposób, ale po kilkudziesięciu albo kilkunastu stronach dawałem za wygraną. Kiedy przewracam kartki, czy podkreślam coś ołówkiem, mam wrażenie "bezpośredniego" kontaktu z książką i czyta mi się dużo przyjemniej. A ekran komputera wytwarza jakąś dziwną barierę między mną a tekstem i nie potrafię się przemóc. A w Internecie jest tyle książek, które ciężko znaleźć w bibliotekach, księgarniach, czy antykwariatach...

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-12, 11:16   

Musi mi naprawdę, bardzo bardzo zależeć na przeczytaniu danej pozycji, żeby zmusić się do czytania ebooka. Magia czytanai to dla mnie też samo obcowanie z materiałem ksiązki: przewracać strony, czuć zapach farby drukarskiej, fakturę papieru, ciężar tomu. Wreszcie z książką mogę rozłożyć się wygodnie na kanapie czy fotelu i odgrodzić się zupełnie od zewnętrznego świata. Przy komputerze po prostu się nie da. Nie dość, że od gapienia się w ekran bolą oczy, to przed komputerem nigdy nie umiem sobie znaleźć wygodnej pozycji, w rezultacie zawsze odchodzę od niego z bólem kręgosłupa. Nie umiem czytać ebooków i chyba nigdy się już tego nie nauczę. Mam w formie elektronicznej sporo książek, które chciałabym bardzo przeczytać, które już są niedostępne w sprzedaży, a nie mogę się zmusić do przewijania tekstu na komputerze. Męka :roll:

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-12, 11:29   

Mi zdarzyło się przeczytać w życiu kilka ebooków. I choć generalnie nie lubię tego robić, to jeśli książka jest pasjonująca potrafię zapomnieć o niedogodnościach i czytać nawet dość długo. Ale jeśli jest choć cień szansy, że książkę uda mi się kupić lub wypożyczyć raczej nie zabieram się za ebooki.

Nula 
gem set pasja

Wysłany: 2008-11-12, 17:15   

Nigdy nie czytałam zadnego e-booka. Tak jak Ravena wolę mieć książkę w reku i nacieszyć się samym obcowaniem z nią. I nie wyobrażam sobie przesiedzenia kilku godzin przed ekranem (już bez tego moja wada wzroku zbyt szybko sie pogłębia), ja się po prostu nie mogę skupić na elektronicznym tekście, wysztko mnie rozprasza i oprócz czytania robię kilka innych rzeczy, nawet nie jestem w stanie przeczytać streszczenia lektury, czy przeczytać artykułu - wolę kupić sobie gazetę i mieć ją w ręku, wtedy duzo więcej wyniose z przeczytanego tekstu.

No i nie ma jak , usiąść wygodnie na kanapie, z kubkiem gorącej herbaty i książką w ręku :D

jagus 

Wysłany: 2008-11-12, 17:43   

Też nie przepadam za czytaniem e-booków, jednak mam kilka na koncie:) Spowodowane to było niezmierzoną ciekawością i brakiem papierowej wersji :) Co do wygody, to tutaj przydaje się laptop :) Siadasz gdzie chcesz, komp na kolana i czytasz :)

burli 

Wysłany: 2008-11-12, 18:01   

ja też nie mogę za dużo czytać. nawet Wasze opowiadania musiałam sobie wydrukować. ja mam ten komfort, że ja albo mój tata może skserować albo wydrukować niezliczone ilości tekstów i obrazów :mrgreen: także jakby ktoś bardzo chciał żeby mu coś wydrukować to mogę to ewentualnie zrobić i przesłać pocztą :mrgreen:

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-12, 18:02   

Ja mam laptopa i zdarzało mi się na nim czytać, jednak niewiele to jest lepsze niż na stacjonarnym. Też trzeba się patrzyć w monitor, a zapachu farby drukarskiej nie poczujesz. :) Ja nie jestem skąpy. Jeśli jakaś książka jest w księgarniach i spać mi po nocach nie daje to wolę ją kupić niż czytać ebooka.

No, ale tak jak powiedzieliście, jeśli nie da się jej nigdzie dostać, a bardzo chce się przeczytać, wtedy to inna bajka. :)

montano 

Wysłany: 2008-11-12, 19:13   

jagus napisał/a:
Co do wygody, to tutaj przydaje się laptop :) Siadasz gdzie chcesz, komp na kolana i czytasz :)

Takie czytanie na kolanach, skończyło się u mnie, twardym dyskiem zalanym herbatą :mrgreen: .

Lumen 
Zimowy spioch

Wysłany: 2008-11-12, 20:17   

Ja tez sie tego boję bo mam zwyczaj cos zajadac czy popijac przy czytaniu (szkoda czasu na samo jedzenie ;])

montano 

Wysłany: 2008-11-12, 20:55   

Mi też zawsze było szkoda czasu, ale jak mi trochę kieszenie przewietrzyło, to już mi się odechciało jeść i czytać na kompie jednocześnie.
Już nie wspomnę o tym jaki tatuś był szczęśliwy, jak mu o tym powiedziałem :lol: .

Utopiste

Wysłany: 2008-11-12, 21:25   

ja również nie potrafiłam się przekonać do e-booków, ale do czasu. Jak mam czytać jakieś lektury na zajęcia z literatury średniowiecznej dużo bardziej wolę mieć tekst na ekranie komputera, ponieważ łatwiej wtedy tłumaczyć wszelkie słówka i zajmuje to dużo mniej czasu (opcja kopiuj - wklej zamiast wpisywania każdego nieznanego zwrotu). Jeżeli chodzi jednak o pozostałe książki, to nic nie zastąpi papieru :)

Tina 

Wysłany: 2008-11-14, 16:13   

Kiedyś próbowałam czytać e-booki, ale szybko z tego zrezygnowałam. Jakoś ciężej mi się skupić. Poza tym oczy bolą. I chyba nie muszę pisać o przyjemności obcowania z papierową książką :) Wolę wydać ostatnie pieniądze na tradycyjną książkę, niż czytać e-booka. Choć jakby jakaś książka była dla mnie niemożliwa do zdobycia to prawdopodobnie zdecydowałabym się na przeczytanie wersji elektronicznej...

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2008-11-15, 15:22   

Dla mnie czytanie ksiazek w wersji elektronicznej od strony technicznej nie jest zadnym problemem. Przeczytalam kilka ebookow w ciagu ostatniego roku jednak podobnie jak moi przedmowcy musze stwierdzic ze nijak to sie ma do prawdziwej rozkoszy obcowania z ksiazka w tradycyjnej formie. Uwielbiam dotykac ksiazki, czuc ich ciezar w dloniach podczas lektury, wchlaniac zapach farby drukarskiej, gladzic delikatnie fakture papieru. Kiedy czytam w wersji elektronicznej nie jestem w stanie w pelni skoncentrowac sie nad tym co robie, odplynac, zatracic sie do konca w lekturze dlatego tez zawsze kiedy tylko bede miala wybor wybiore ksiazke tradycyjna.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-11-27, 08:20   

Wprawdzie nie przepadam za ebookami, ale jeśli Triumf Endymiona wyjdzie za pół roku to się chyba nie doczekam i sięgnę. Bo coś czuję, że Endymion skończy się w jakimś ciekawym momencie.

Utopiste

Wysłany: 2008-11-27, 15:59   

oj brakuje Ci Uczniu cierpliwości :D Jeżeli wiem że będę w stanie przeczytać jakąś książkę w wersji papierowej, to nigdy nie sięgam po e-booka. Popsułoby mi to całą zabawę.

Odpowiedz do tematu