Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lorentz Iny "Nierządnica"
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-11-10, 18:51   Lorentz Iny "Nierządnica"

Autor : Iny Lorentz
Tytuł: Nierządnica
Wydawca: Sonia Draga
Miejsce wydania: Katowice
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7508-031-5
liczba stron: 438

Powieść rozpoczynająca trylogię o losach pięknej Marii, córki bogatego mieszczanina, która ma wyjść za mąż za nieślubnego syna lokalnego margrabiego. Niestety, na skutek intryg zamiast stanąć przed ołtarzem u boku narzeczonego, Maria zostaje wtrącona do więzienia i oskarżona o cudzołóstwo. Zgwałcona, upokorzona, zlinczowana i odarta z godności, zostaje wypędzona z miasta. Wyjęta spod prawa i napiętnowana, zmuszona jest dołączyć do grona wędrownych prostytutek. Sprzedając swe ciało Maria nie zapomina o doznanej krzywdzie. Przy życiu utrzymuje ją jedynie pragnienie zemsty. Czy uda jej się odnaleźć swych potężnych wrogów? Czy znajdzie w sobie na tyle siły, by wziąć odwet za wyrządzone jej zło i unicestwić tych, którzy zniszczyli jej życie pozbawiając wszystkiego, co miała i kochała?

Za powieść pisarzy ukrywających się pod pseudonimem Iny Lorentz zabierałam sie już od dłuższego czasu. Ciekawiła mnie nie sama opowieść o losach Marii, która jako literacka bohaterka jest całkiem przeciętna, ale tło historyczne. Życie Marii bowiem przypada na burzliwy okres w dziejach Europy, gdy w Kościele toczy się walka o władzę, a za tym idzie reformacja i ruch odnowy religijnej. Wszystko zaś pokazane jest z perspektywy wędrownej prostytutki. Realistyczne opisy ówczesnych społecznych mechanizmów, rozprzężenia w kościelnej hierarchii, nie pozbawione feministycznej nuty przedstawienie pozycji kobiety i związanej z nią obyczajowości, wszystko to sprawia, ze powieść czyta się z zainteresowaniem. Sporo refleksji na temat najstarszego zawodu świata i postrzegania prostytutek przez społeczeństwo, które czytelnik może wyciągnąć z lektury to też jej walor. Sam wątek fabularny, przygody Marii i jej dążenie do zemsty, nie byłby może tak interesujący, gdyby nie historyczno-społeczna otoczka powieści. Intryga jest bowiem mało przemyślna, a w niektórych momentach autorzy używają iście telenowelowych rozwiązań. Niemniej książka wciąga i z zaciekawieniem śledziłam losy bohaterki do ostatniej strony.
Teraz rozpoczęłam drugą cześć zatytułowaną "Kasztelanka", której akcja związana jest z wyprawami husyckimi. Od trzeciego listopada do sprzedaży trafił trzeci tom trylogii, "Testament nierządnicy".

Lektury Kawoholiczki

Żabka 

Wysłany: 2013-02-20, 19:48   

Właśnie jestem po lekturze "Nierządnicy". Dla mnie była to ciekawa przygoda ukazana oczami biednej dziewczyny, która musiała stać się prostytutką. I choć jej opowieść jest sama w sobie w dużej części bardzo smutna to wciąga niemiłosiernie. Autor podkreśla w książce jakie były zwyczaje szlachty i mieszczan, czyli tak na prawdę samowola. Zawsze wiedziałam,że sędziowie nigdy nie są bezstronni, ale tutaj naprawdę można było dowolnie manipulować prawdą i kłamstwem. Podobała mi się ta powieść, ponieważ wątek historyczny był tylko tłem, który nie przytłaczał, a wręcz odwrotnie. 8-)

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

pinka1801

Wysłany: 2013-02-26, 13:22   

Na Gromowładnego! Przeczytałam w pierwszym momencie "Nędznicy" ;p I tak potem czytam, czytam ten Twój post, Żabko, i pojąć nie mogę, o czym Ty piszesz. Nazad się wróciłam i to "Nierządnicy" było! "Zdeklinowana" "Nierządnica", znaczy się ^^
Ale Ci powiem, że opis mnie zachęcił, zamierzam przeczytać :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-03-01, 22:06   

Moja mamusia czytuje tę autorkę z wypiekami na twarzy, więc póki co, nie podchodziłam za blisko. Ale skoro Wiedźma poleca... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-03-01, 22:19   

Pierwsza część jest w porządku, ale tylko w porządku. Te wątki jak z telenoweli jednak zgrzytają, ale tło całkiem to wynagradza. Drugiej części już nie zdzierżyłam, bo autorzy zafundowali bohaterce takie perypetie, że Moda na sukces wysiada. A trzecią omijam szerokim łukiem ^^
Autorka, to w gruncie rzeczy autorzy. Małżeństwo pisarskie, on i ona :)

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-03-01, 22:21   

A, widzisz. Ja to jednak czuję szczękę Ridge'a nosem... ;)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Żabka 

Wysłany: 2013-03-10, 15:15   

Druga część jest tak fatalna, że nie jestem w stanie tego przeczytać. Męczyłam ją ze trzy tygodnie, ale daruję sobie. Po trzecią część na pewno nie sięgnę.

Mój blog: http://filmyksiazki.blogspot.com/

Odpowiedz do tematu