Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Marta Matyszczak
Autor Wiadomość
Bruixa 

Wysłany: 2018-06-19, 21:59   Marta Matyszczak

Autorka pisze o sobie:
Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z wyboru. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną – portal poświęcony literaturze kryminalnej (www.kawiarenkakryminalna.pl). Uczestniczka warsztatów literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów.
„Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to jej powieściowy debiut, który zapoczątkował cykl „Kryminał pod Psem” – serię humorystycznych kryminałów z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych.

Gucio
Kundelek z urodzenia, pies zaczepno-obronny z wykształcenia (on zaczepia, inni go bronią), tropiciel (kiełbasy) z zawodu. Przygarnięty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Wcześniejszy los nieznany. Stał się pierwowzorem książkowego bohatera. Lubi spać, jeść i chodzić na spacery.

Kolejne książki z cyklu: "Zbrodnia nad urwiskiem", "Strzały nad jeziorem", "Zło czai się na szczycie".
Przeczytałam trzy powieści Matyszczak i przymierzam się do czwartej. Są lekkie (również objętościowo) i dowcipne. Podobają mi się wyraziste postacie i tło obyczajowe oraz ciepło-ironiczny stosunek autorki do swoich bohaterów. Uczynienie psa jednym z narratorów wydawało mi się zabiegiem ryzykownym, a okazało się dużym plusem. Gucio jest charakterny i uroczy, a jego komentarze nieocenione.

Odpowiedz do tematu