Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aleja Komiksu i Gildia Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-07, 18:02   1. "Głową w mur" - o pierwszym tomie wydania zbiorczego "Universal War One" pisze Aleksander Krukowski:Cytat:
Opowieść Bajrama prowadzona jest z imponującym rozmachem. Główna narracja nie jest może przesadnie rozbudowana, historia wydaje się odpowiednio zwięzła, jednak wypełniają ją rozmaite elementy. Mamy tu wyraźne charaktery, na rozwój których poświęcono dużo miejsca. Mamy tytułową wojnę ze wszystkim, co się z nią wiąże: tragedią, okrucieństwem, niepewnością, poczuciem zagrożenia i braku sensu.


"Universal War One" #1
Dotychczasowe oceny

2. "Lis przemyka bokiem" - z "Echami przeszłości" stanowiącymi piątą odsłonę "Lisa" mierzy się Tomasz Nowak:Cytat:
O ile uprzednio autorzy dbali o oczekiwania fanów solidnej młócki, tutaj serwują jej jak na lekarstwo. W to miejsce wstawiają mnóstwo dociekań. Zgroza niczym Sherlock, przy wsparciu wiernych Watsonów, krok po kroczku dochodzi do tajemnic związanych z tożsamością i pochodzeniem niektórych "superosów".


"Lis" #5: "Echa przeszłości"
Poprzednie opinie
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-10, 10:59   1. "Inna" - Karol Sus recenzuje "Węża wodnego":Cytat:
W "Wężu wodnym", podobnie jak i innych dziełach Sandovala, autor buduje świat rzeczywisty, w którym przeplatają się liczne motywy fantastyczne. Bohaterki będą więc podróżować na granicy snu i jawy, gdzie spotykają liczne postaci ze świata sennych marzeń.


"Wąż wodny"
Poprzednie omówienia

2. "Dupa, kurde, gówno" - Tomasz Kleszcz pisze o drugiej części "Tank Girl" :mrgreen: :Cytat:
Ponownie znajdziemy całą listę nawiązań popkulturowych, z których raczej niewielu czytelników wyniesie jakąś zabawę. Niestety, zawodzi także poczucie humoru, a przynajmniej piszący te słowa nie znalazł zbyt wielu scen, w których drgnęłaby mu szczęka. Częściej - w geście lekkiego rozczarowania - drgały brwi.


"Tank Girl" #2
Wcześniejsza publikacja... wczoraj :P

3. "Spóźniona lekcja historii" - Krzysztof Zimiński analizuje "Lone Sloane" #2: "Gail. Chaos":Cytat:
Polski czytelnik wie już, czego można spodziewać się po komiksach Druilleta - spektakularnych obrazów, kosmicznego rozmachu i odstającej od dzisiejszych standardów narracji.


"Lone Sloane" #2: "Gail. Chaos"
To trzecia recenzja drugiego tomu.

4. "Wampir idzie do szkoły" - na temat "Małego wampira" wypowiada się Łukasz Słoński":Cytat:
Autor postanowił zamienić nieszczęśliwie zakochanego krwiopijcę na małego wampirka, któremu daleko do apatycznego i rozmarzonego krewnego.

Cytat:
Joannowi Sfarowi udało się stworzyć ciepłą historię o przekraczającej granicę życia i śmierci przyjaźni.


"Mały wampir"
Czytaj też tu i tu

5. "Przystanek Wausau" - i jeszcze Łukasz Słoński z artykułem o noszącym tytuł "Jesteś wśród przyjaciół" pierwszym tomie "Odrodzenia":Cytat:
Tim Seeley postawił na wyrazistych bohaterów doskonale wpasowanych w świat, w którym kostucha przeszła na emeryturę. Jak to bywa w opowieściach o niewielkich amerykańskich miasteczkach mamy więc zapracowanych policjantów, dociekliwą dziennikarkę, nie zabrakło również pokręconego szaleńca.


"Odrodzenie" #01: "Jesteś wśród przyjaciół"
Pokaźna historia albumu

_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-03-08, 09:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-14, 10:03   Dwa najnowsze felietony Aleksandra Krukowskiego:

1. " Wszystko zostaje w rodzinie" - o "Millennium" #2: "Dziewczynie, która igrała z ogniem":Cytat:
Zamknięta w sobie, emocjonalnie niedostępna Lisbeth staje się główną postacią drugiego tomu. Scenarzysta, Sylvain Runberg, chcąc przełożyć powieść Larssona na medium komiksowe, musiał dokonać wielu cięć i tym samym zdecydować się na nowy rozkład akcentów.


"Millennium" #2: "Dziewczyna, która igrała z ogniem"
Vide też dawniej.

2. "Klasyka dla konesera" - o drugim albumie "Deadpoola Classic":Cytat:
Humor, jak poprzednio, jest tu zdecydowanie mniej wyszukany i nie zawsze jasny dla współczesnego polskiego odbiorcy. Nie przeszkadza to zbytnio, to znaczy: komiks nadal jest śmieszny, choć musimy obniżyć nieco standardy, do jakich przyzwyczaiła nas współczesna seria.


"Deadpool Classic" #2
Zajrzyjcie też do tego co publikowałem ongiś.

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-16, 05:58   Dzisiejszy komiksowy dzień rozpoczynamy od trzech artykułów z "Alei Komiksu":

1. "Jest Super!" - tak o "Pierwszych próbach Syperboya" pisze Tomasz Kleszcz:Cytat:
Album bawi w zasadzie od pierwszej do ostatniej strony. Pomimo braku tradycyjnej walki dobra ze złem autor zdołał stworzyć zupełnie inną oś, wokół której rozbudowuje swoje pomysły. Tą osią jest relacja pomiędzy super rodzicem a jego synem, oraz między synem a innymi postaciami występującymi w komiksie.


"Superman" #2: "Pierwsze próby Superboya"
Poprzednie materiały

2. "Skoki w kosmosie" - na temat pierwszej odsłony "Empress. Cesarzowej" wypowiada się Łukasz Chmielewski:Cytat:
Millar cały czas nieco zwodzi czytelnika. Bohaterowie okazują się kimś innym, niż początkowo wydawało się. Scenarzysta umiejętnie i subtelnie buduje też wyobrażenie o nich krótką wymianą zdań, która wydawała się początkowo nieistotna lub naiwna, czy też zachowaniem w konkretnej sytuacji.


"Empress. Cesarzowa" #1
Dawniejsze teksty

3. "Takie sobie perypetie" - po raz drugi dzisiaj Tomasz Kleszcz - z artykułem o "Wyspie blizn" czyli drugim tomie Green Arrowa:Cytat:
Miałkie, nieoryginalne pomysły zostały słabo napisane. Akcja niby cały czas jest, ale jakoś kompletnie bez siły oddziaływania. Lekkość lektury została zastąpiona płytkością, a w Wyspie Blizn praktycznie nie ma nic, czemu warto by poświęcić czas, jeśli o fabułę chodzi.


"DC Odrodzenie. Green Arrow (wyd. zbiorcze)" #2: "Wyspa blizn"
To piąta publikacja dotycząca tego tomu.

:mrgreen:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-17, 07:02   1. "Potęga dziecięcej wyobraźni" - Andrzej "mały" Ptak przybliża tytuł "Oto Tosia" #1: W poszukiwaniu Pietrostwora":Cytat:
Jest to komiks bardzo zabawny, głównie za sprawą postaci kota Tosi. Pan Precel celnie komentuje przez cały czas to, co się dzieje. Natomiast prawdziwą perełką jest jego wizja tego, co się stanie, gdy w domu pojawi się pies.


"Oto Tosia" #1: W poszukiwaniu Pietrostwora"
To trzeci tekst o tej pozycji.

2. "Życie jest piękne tylko ze szczyptą szaleństwa" - Maciej Szatko omawia "14-karatowe auto":Cytat:
Historia autorstwa Jeno Rejto i Pala Korcsmarosa to klasyczna, powstała w latach '60, awanturnicza opowieść pełna gaf i omyłek. Główny bohater jest przebiegły i inteligentny, prowadzi żywot bez jakichkolwiek zmartwień i trosk, bez wahania podejmuje się najtrudniejszych wyzwań. Przypomina bardzo Franka Dolasa z "Jak rozpętałem II wojnę światową".


"14-karatowe auto"
Recenzje nieopublikowane przeze mnie w odpowiednim czasie:
Marcina Kamińskiego, Przemysława Mazura i Pawła Ciołkiewicza

3. "Na tropie świętokradców" - Paweł Olejniczak przedstawia będący grą paragrafową komiks "Łzy bogini Nuwy":Cytat:
"Łzy Bogini Nuwy" to komiks będący jednocześnie grą paragrafową, w której gracz ma wpływ na przebieg fabuły, a przede wszystkim na jej zakończenie. Lektura w tym przypadku na pewno nie ograniczy się do bezmyślnego podążania za fabułą – w zależności od tego jaką inicjatywę podejmie czytelnik, takie da ona efekty.


"Łzy bogini Nuwy"
Dotychczasowe artykuły

4. "Długi mroczny podwieczorek dusz" - Jerzy Łanuszewski tak pisze o "przepisach rodzinnych" - czyli ósmym tomie serii "Chew":Cytat:
Tym razem dostajemy kosmiczne jazdy, halucynacje, więzienie dla przestępców dysponujących jedzeniowymi mocami, kolejne sekrety rodziny Chu, przegięte przestępstwa oraz wiele innych atrakcji. Czyli nie ma większych niespodzianek, ale nie ma też i nudy.


"Chew" #8: "Przepisy rodzinne"
To co publikowałem dotychczas

5. "U Gierka bez zmian" - to tytuł napisanej przez Michała Misztala recenzji pozycji "Ołtsajders" #3: Jeźdźcy Walhalli":Cytat:
Nadal nie do końca wiem, co myśleć o tych komiksach. Czytanie ich to trochę tak, jakby ktoś z całej siły przywalił czytelnikowi prosto w twarz wielkim kawałem surowego mięsa.


"Ołtsajders" #3: Jeźdźcy Walhalli"
Czytajcie też wcześniej.

6. Po raz drugi dzisiaj Jerzy Łanuszewski - na temat noszącego tytuł "Zanim spali nas świat" drugiego tomu "Głębi":Cytat:
Akcja jest szybka, obraz świata przedstawionego w miarę konsekwentny i spójny, postacie przyzwoicie napisane, a kolejne wątki zgrabnie się ze sobą łączą. Nie ma się do czego przyczepić.


"Głębia" #2: "Zanim spali nas świt"
Niemałe już archiwum tomu ;)
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-27, 05:25, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-19, 16:01   1. "Skoki w kosmosie" - Łukasz Chmielewski recenzuje tytuł... "Empress. Cesarzowa" #1!:Cytat:
Millar cały czas nieco zwodzi czytelnika. Bohaterowie okazują się kimś innym, niż początkowo wydawało się. Scenarzysta umiejętnie i subtelnie buduje też wyobrażenie o nich krótką wymianą zdań, która wydawała się początkowo nieistotna lub naiwna, czy też zachowaniem w konkretnej sytuacji.


"Empress. Cesarzowa" #1
Poprzedni tekst rano ;)

2. "Takie sobie perypetie" - Tomasz Kleszcz omawia "Wyspę blizn":Cytat:
Miałkie, nieoryginalne pomysły zostały słabo napisane. Akcja niby cały czas jest, ale jakoś kompletnie bez siły oddziaływania. Lekkość lektury została zastąpiona płytkością, a w Wyspie Blizn praktycznie nie ma nic, czemu warto by poświęcić czas, jeśli o fabułę chodzi.


"DC Odrodzenie. Green Arrow (wyd. zbiorcze)" #2: "Wyspa blizn"
Tutaj także wcześniejszy artykuł opublikowałem rano :mrgreen:

3. "Przygody wojenne". Krzysztof Zimiński przedstawia "Przygody celtyckie" - czwartą część przygód "Corto Maltese":Cytat:
Czwarty tom Corto mógłby się równie dobrze nazywać "Przygody wojenne", bo praktycznie wszystkie ze zgromadzonych tu nowelek wiążą się z konfliktami, które przetaczały się wtedy przez Europę. Tytułowy awanturnik sam nie miesza się jednak w walki mocarstw, choć czasem zostaje w nie wciągnięty.


"Corto Maltese" #4: "Przygody celtyckie"
To czwarta publikacja o tym tomie.

4. "Pogrzebany potencjał" - o "Potter's Field: Cmentarzu Bezimiennych" pisze Łukasz Chmielewski:Cytat:
Dość duża ilość różnych historii dynamizuje opowieść i nie pozwala się nudzić, ale niestety spłyca też fabuły i prowadzi do zbyt szybkiego finału.


"Potter's Field: Cmentarz Bezimiennych"
Forumowe archiwalia

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-22, 07:55   Druga dzisiaj recenzja "Sekty" będącej szóstą częścią "Jeremiaha" - tą napisał Dominik Szcześniak:Cytat:
Po raz pierwszy belgijski autor zdaje się wyciągać głównych bohaterów z totalnej beznadziei, w jakiej błądzili do tej pory. Jak się z biegiem czasu okazuje – tylko po to, by ich jej przywrócić.


"Jeremiah" #6 "Sekta"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-26, 11:31   Nadrabiamy zaległości!

1. "Kolejne rosomaki Aarona" - to tekst Tomasza Kleszcza o drugim tomie "Wolverine'a":Cytat:
Drugi zbiorczy tom przygód Wolverine'a spod pióra Aarona to porządnie napisane i fachowo narysowane historie, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Scenarzysta nie boi się uderzyć w mroczniejszy ton, kolejne historie cechuje urozmaicenie, ale autor nie daje się tu ponieść ambicjom.


"Wolverine - Jason Aaron kolekcja" #2
Dotychczasowe omówienia

2. "Odtrutka na przemoc?" - to artykuł Łukasza Chmielewskiego o początku "Poison City":Cytat:
Autor podsuwa tropy, ale mogą okazać się one elementem większej całości. Duży nacisk położono również na warstwę obyczajowo-społeczną. Za bohaterami stoją konkretne historie, przed nimi równie konkretne wyzwania.


"Poison City" #1
Materiał audio, poprzednie publikacje

3. "Statyści z teczką" - to napisana przez Łukasza Słońskiego recenzja pierwszej części "100 naboi":Cytat:
Azzarello oraz Risso stworzyli ponury obraz Stanów Zjednoczonych, w którym amerykański sen okazuje się koszmarem. Z każdą kolejną stroną odczuwa się duszną atmosferę podrzędnych spelun, cyc barów, ulic pełnych zdesperowanych ludzi. Zbudowany na przemocy miejski pejzaż współtworzą narkotyki, zabójstwa i gwałty. W tym raczej nieprzyjaznym środowisku starają się odnaleźć bohaterowie. Owo poszukiwanie przypomina jednak wędrówkę po dżungli pełnej drapieżników.


"100 naboi" #1
Vide też wcześniej

4. "Powiew świeżości" - to felieton Tomasza Kleszcza o drugim albumie "Zabij albo zgiń":Cytat:
Komiks ponownie czyta się świetnie. Scenarzysta w taki sposób operuje językiem, że w zasadzie płyniemy przez lekturę. Czy Dylan oszalał, czy nie? Kiedy powinie mu się noga? I dokąd zaprowadzi go ta niezwykła sytuacja, w jakiej się znalazł? Każde z tych pytań wydaje się znajdować odpowiedź, by kilka stron później czytelnik został zbity z pantałyku.


"Zabij albo zgiń" #2
Uprzednie analizy

5. "Opowieści z hrabstwa Harrow" - to ocena "Węży" czyli trzeciej odsłony "Hrabstwa Harrow". Autorem eseju jest Łukasz Słoński:Cytat:
Autorzy zadbali o to, abyśmy czuli, że czytamy komiks grozy.

Cytat:
Trzeci tom komiksu można potraktować zarówno jako przerywnik w głównej fabule, jak i próbę opowiedzenia o samym hrabstwie Harrow.


"Hrabstwo Harrow" #3: "Węże"
Cofamy się a jakże

:-D
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-06-25, 18:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-27, 10:46   Wczoraj nadrabialiśmy zaległości z "Alei Komiksu" no to dzisiaj z "Gildii Komiksu" :-D :

1. "Każdy lubi komiks..." - "Ciechana: Narodzenie" przybliża Tomasz Nowak:Cytat:
Mamy tu do czynienia z publikacją zdecydowanie skierowaną do dzieci. To jednak nie usprawiedliwia pewnych niedociągnięć fabularnych. Pojawiające się niedopowiedzenia być może kiedyś, gdzie indziej znajdą rozwinięcie. Póki co jednak zaciemniają czytelność niektórych wątków.


"Ciechan: Narodzenie"

2. "Dziewczynki też mogą być piratami" - "Pikapidulę. Wszyscy na pokład!" omawia Andrzej "mały" Ptak:Cytat:
Wszyscy na pokład! to album z bardzo krótkimi historyjkami i gagami, którym bliżej raczej w formie do pasków komiksowych. Owe opowiastki są bardzo fajnie wymyślone, każda posiada wyrazistą puentę i aż kipi humorem.


"Pikapidula. Wszyscy na pokład!"

3. "Pociągnij za spust" - to z kolei artykuł Jerzego Łanuszewskiego o pierwszym tomie "100 naboi":Cytat:
Póki co nie dostajemy za wiele informacji – jest jakiś spisek, są potężne rodziny mafijne, są olbrzymie wpływy i pieniądze. Wszystkie te elementy na razie tylko subtelnie zasygnalizowano. Wiadomo, że gra idzie o dużą stawkę, ale póki co nie znamy nawet głównych graczy. Ale to dobrze. Tyle na początek wystarczy.


"100 naboi" #1
Daleko nie trzeba się cofać!

3. "Tajemnice świata obok" - "Hellboy" #2: "Spętana trumna/ Prawa ręka zniszczenia" również w materiale Jerzego Łanuszewskiego:Cytat:
Mignola to mistrz w kreowaniu atmosfery niesamowitości. Sugestywny rysunek, pokazanie konkretnego detalu, gra światłocieniem, twórcze wykorzystanie starych opowieści oraz osadzenie akcji w przestrzeniach ponurych i tajemniczych – to wszystko składa się na unikalny klimat subtelnej grozy.


"Hellboy" #2: "Spętana trumna/ Prawa ręka zniszczenia"
Dotychczasowe rekomendacje

4. "Apokalipsa nasza niespodziewana" - "Bajka na końcu świata" #2: "Opuszczony dom" w recenzji autorstwa Macieja Jasińskiego:Cytat:
Tytułowy opuszczony dom to tak naprawdę ruiny budynku, do którego Bajka zaciąga chorą Wiktorię. Tam usiłuje się nią opiekować na tyle, na ile tylko potrafi pies. Jednak wizyta w tym miejscu u obu bohaterek wywołuje wspomnienia i to takie, które pokazują co się z nimi działo w momencie, gdy zaczęła się apokalipsa.


"Bajka na końcu świata" #2: "Opuszczony dom"
Wcześniejsze refleksje
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-30, 12:50   "Nie można zabić warzywa strzelając mu w serce" - i trzeci dzisiaj tekst o "Sadze o Potworze z Bagien" - tym razem o pierwszym wydaniu - omawia "Kormak":Cytat:
W czym tkwiła tajemnica sukcesu zabiegu Alana Moore’a? Przede wszystkim zerwał z ludzkimi korzeniami Potwora z Bagien, czyniąc go żyjącą i myślącą rośliną. Główny bohater już na początku historii dowiaduje się przerażającej prawdy o sobie, w rezultacie czego zanurza się głębiej i głębiej w świecie Natury, stając się jednością z florą.


"Saga o Potworze z Bagien"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:45, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-03, 05:02   Następna porcja newsów z tego serwisu ;) :

1. "Różne oblicza rasizmu" - o "Arktycznych" - drugiej części "Blacksada" pisze Krzysztof Tymczyński:Cytat:
"Arktyczni" to nie tak rzadka w popkulturze, ale jednak zawsze cenna (i celna) próba pokazania, jak ograniczone i wykoślawione są ruchy bazujące na próbach podziału ludzi (w tym przypadku zwierząt) ze względu na tak banalne w szerszej perspektywie cechy jak kolor skóry (futra).


"Blacksad" #2: "Arktyczni"
To trzecia recenzja drugiego tomu.
A tutaj o wszystkich.
Tutaj o trzecim.
Tutaj o pierwszym.

2. "Krwawa szkoła ekonomii" - na temat "Chwały mamonie" - otwarcia "The Black Monday Murders" - wypowiada się Tymoteusz Wronka:Cytat:
Hickman tworzy skomplikowaną mozaikę wątków i scen rozciągniętych na kilkadziesiąt lat, wplata historie postaci w większy obraz i raz po raz zwodzi czytelnika. Choć omawiamy tom do cienkich nie należy, to nadal u czytelnika pojawia się dość mglisty obraz zarówno mechaniki rządzącej światem szkół ekonomii, jak i dotyczącym tytułowych mordów i związanych z nimi śledztwa.


"The Black Monday Murders" #1: "Chwała mamonie"
Całkiem pokaźne zasoby tomu ;)
A tu kolejno dwie recenzje drugiego.

3. "Pierwsza prawdziwa apokalipsa" - Michał Grygiel opowiada o albumie "Przed powodzią" - pierwszej odsłonie "Przeklętego":Cytat:
Fabuła pierwszego tomu "Przeklętego" to w zasadzie mieszanina typowych, apokaliptycznych historii o zdziczałych ludziach zamieszkujących pustynię. Sporo tu znajomych wątków, ale nieszablonowe jest ich połączenie. Koncepcja Aarona jest niejako wiarygodnym wytłumaczeniem, dlaczego ludzkość w tamtym etapie okazała się być projektem, któremu należy się systemowy reset,...


"Przeklęty" #1: "Przed powodzią"
Opowieść ta gości na forum po raz siódmy.

4. "Nie taka dobra zmiana" - "Thor" #01: "Gromowładną" przybliża Krzysztof Tymczyński:Cytat:
Główną intrygą omawianego tomu jest kwestia tożsamości kobiety, która okazała się godna dzierżenia młota. Sęk w tym, że podczas lektury można odnieść wrażenie, iż Jason Aaron najchętniej ujawniłby ten sekret na pierwszej stronie komiksu, ale dostał odgórny przykaz przeciągnięcia tego momentu aż do drugiego tomu. W efekcie co jakiś czas podrzucane są mylące tropy oraz pokazywane są sceny, w których już prawie się wszystkiego dowiadujemy, ale ostatecznie jednak nie.


"Thor" #1: "Gromowładna"
Vide również przedwczoraj.

5. "Frank Castle i jego kobiety" - Michał Grygiel mierzy się z czwartym tomem "Punishera MAX":Cytat:
Garth Ennis ponownie udowadnia, że wie, jak opowiadać historie z Punisherem. Jest tu sporo akcji, skierowanych dla dorosłych scen przemocy, nieco refleksji, ale też urozmaicenie. Tłuczenie dilerów narkotyków czy band ściągających haracze, to tematy wystarczające na kilka zeszytów, ale irlandzki scenarzysta dba, by nas nie zanudzić monotonią.


"Punisher MAX" #4
Wczoraj też była recenzja tego tomu.

:brawo:
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-04, 07:01   1. "Czym jest farma?" - Jerzy Łanuszewski omawia "Wydarzenie" - drugi tom "Czarnego Młota":Cytat:
W Czarnym Młocie Lemire stworzył historię jednocześnie superbohaterską i nie-superbohaterską. Z jednej strony mamy herosów opartych na postaciach ze Złotej Ery, mamy wspomnienie dni ich chwały i licznych zwycięstw. Z drugiej jednak strony główna nić narracyjna odbiega znacznie od fabuł typowych dla gatunku.


"Czarny Młot" #2: "Wydarzenie"
Wcześniejsze artykuły

2. "Superbohater dawnych dni" - tak swoją recenzję "Rycerza Ciernistego Krzewu" #2: "Polowanie" zatytułował Henryk Tur:Cytat:
Muszę przyznać, że pomysł stworzenia mitycznego wojownika, wręcz superboahtera z czasów krzyżackich oraz wprowadzenie do fabuły Kopernika "jako polskiego Q" bardzo mi się spodobały.


"Rycerz Ciernistego Krzewu" #2: "Polowanie"
Pod tą recenzją znajduje się pierwsza, której nie opublikowałem w stosownym momencie a w tych miejscach te, które zamieściłem.
Informuję także o artykułach na temat pierwszej odsłony: "Spider-Nika", Jerzego Łanuszewskiego, Rafała Kołsuta i Przemysława Mazura.

3. "Prenudium" - to tytuł napisanego przez Jerzego Łanuszewskiego tekstu o "Uncanny Avengers" #5: "Preludium do Axis":Cytat:
Przy okazji recenzji każdego kolejnego tomu Uncanny Avengers podkreślam, że Remender jest dobrym pisarzem, ale tylko jak tworzy swoje własne komiksy. Będę pewnie powtarzał te słowa do znudzenia, ale taka jest prawda – to bardzo zdolny człowiek, który jak ma odwalać chałtury, to mu się nie chce.


"Uncanny Avengers" #5: "Preludium do Axis"
To co było dotychczas

4. "Gdzie diabeł wystawia język" - Maciej Jasiński przedstawia 17 numer "Aktu":Cytat:
"W środku można znaleźć przede wszystkim flagowe serie, obecne na łamach "Aktu" od wielu numerów."
"Większa część zawartości tego numeru to komiksy humorystyczne."
"Całość uzupełnia zaś kilka krótszych historyjek, a także strony tekstowe."


"Akt" #17
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:45, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-07, 12:14   1. "Corto na Czarnym Lądzie" - o "Przygodach etiopskich" pisze Krzysztof Zimiński:Cytat:
Afryka oczami Pratta to ląd mistyczny i uduchowiony. Wersety Koranu mieszają się tu z szamanizmem i pierwotnymi wierzeniami rdzennej ludności, a biały człowiek pozostaje nieproszonym gościem.


"Corto Maltese" #4: "Przygody etiopskie"
Warto także się cofnąć

2. "Kobieta kontra świat" - o "Kobiecej ręce" wypowiada się Tomasz Kleszcz:Cytat:
Bardzo amerykański klimat narzuca porównanie do filmów chociażby ze Stevenem Seagalem z okresu jego świetności, która dziś nieco wyblakła. Różnica jest taka, że tutaj zamiast pięści i sztuk walki mamy kobietę, która zmierzyć musi się z bezwzględnym wrogiem - własnym mężem.


"Briggs Land" #1: "Kobieca ręka"
To nie pierwszy materiał o tej pozycji1. "Mieszkańcy komety" - tom siódmy "Sagi" analizuje Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Vaughan wie jak tworzyć ciekawe postaci – nie zapomina o rozwoju protagonistów, ale dba również o to, by nowi byli odpowiednio interesujący. Nawet jeśli pojawiają się tylko na moment. Niekoniecznie wnoszą coś ważnego do fabuły, ale przynajmniej żaden z nich nie jest nudny.


"Saga" #7
Dotychczasowe recenzje
Zaległy tekst Rafała Pośnika.

2. "Przesyłki bardzo priorytetowe" - z "Pony Expressem" mierzy się Maciej Jasiński:Cytat:
Zawiązanie tej historii nie jest specjalnie oryginalne (powiela schematy z innych tomów), jednak autorzy wycisnęli z tego ogromną porcję humoru. Trening kurierów, ciągłe próby sabotażystów oraz późniejszy pierwszy historyczny przejazd zaplanowaną trasą – to długa seria znakomitych żartów.


"Lucky Luke" #59: "Pony Express"
Dotychczasowe recenzje

3. "Fioletowy finał" - a czwartą część "Jessici Jones: Alias" przybliża Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Bendis podszedł do tematu ze zrozumieniem, jednak widać też, że momentami się wstrzymywał, jakby chciał oszczędzić bohaterce pewnych doświadczeń. Ale! Liczy się też sposób w jaki autor doprowadził Jessikę do tego punktu. Od początku bardzo skąpo dawkował informację o tym dlaczego protagonistka tyle pije, skąd się wzięły jej problemy, czemu porzuciła rolę superbohaterki – tego można się było tylko domyślać.


"Jessica Jones": "Alias" #4
Czytaj też całkiem niedawno.

4. "Vader szuka zemsty" - na temat "Star Wars Legend" #16: "Dziewczyn z Rebelii. Zdławionej nadziei" wypowiada się Maciej Jasiński:Cytat:
Na ten tom składają się cztery różne opowieści.
Cytat:
Jednej znakomitej historii towarzyszą trzy od niej słabsze. Jednak w połączeniu z poprzednimi albumami całość stanowi udany projekt, który należy oceniać pozytywnie i dobrze, że czytelnicy w Polsce mieli okazję go poznać.


"Star Wars Legendy" #16: "Dziewczyna z Rebelii. Zdławiona nadzieja"
Coś niecoś już o tej pozycji było.

5. "Hrabstwo się rozrasta" - zaś "Węże" będące trzecią częścią "Hrabstwa Harrow" bierze na tapet Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Tym razem Bunn dał więcej informacji o jednym z duchów, Bezskórym Chłopcu, wprowadził na scenę jeszcze jedną czarownicę i zaserwował zagadkę nawiedzonego domu. To wszystko historie, które na razie nie zostały zakończone – co więcej: otwierają furtki do rozwinięcia niektórych motywów z poprzednich albumów.


"Hrabstwo Harrow" #3: "Węże"
To dziewiąta recenzja tej części.

6. "Poznajcie Nieskończonych" - Mirosław Skrzydło przedstawia drugie wydanie "Sandmana. Nocy nieskończonych":Cytat:
Recenzowany komiks złożony jest z siedmiu opowieści o różnej objętości, prezentujących perypetie poszczególnych członków rodu Nieskończonych.

Cytat:
Każda z historii zebranych w tym albumie prezentuje się nad wyraz obiecująco.

Cytat:
Niniejszy komiks to wspaniała gratka dla entuzjastów talentu plastycznego plejady uznanych i wielokrotnie docenianych artystów – na czele z Manarą, McKeanem i Sienkiewiczem.


"Sandman. Noce nieskończone
Tytuł ten gości u nas po raz piąty.

7. "Warchlaki" #4: "Call for papers":Cytat:
Zin "Warchlaki", redagowany przez Barbarę Okrasę i Jerzego Łanuszewskiego, ogłasza nabór prac do czwartego numeru. Temat tej odsłony to "Spirits and Silent Sisters".


"Warchlaki" #4: "Call for papers"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-10-12, 05:14, w całości zmieniany 8 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-12, 06:27   1. "Mistrz ołówka, przeciętniak pióra" - Tomasz Kleszcz o "Epidemii":Cytat:
Czytając ten komiks odczuwałem - raz jeszcze mam wyrzuty, ale muszę to napisać - psychiczne zmęczenie. Hitch sięgnął po konieczne składniki, chcąc stworzyć jak najbardziej przejmujące i spektakularne dzieło, ale osiągnął tylko tyle, że włożył je we właściwe miejsca, nie potrafiąc jednak ani dobrze ich dopasować, ani tym bardziej nadać im siły wyrazu. Niby jest akcja, jest historia, są pomysły, ale wszystko razem nie chce zadziałać.


"Odrodzenie - Liga Sprawiedliwości" #2: "Epidemia"
Archiwalia

2. "Gdy plany biorą w łeb" - Krzysztof Tymczyński o "Tyler Cross" #01: "Black Rock":Cytat:
Bardzo podoba mi się rozbicie linii narracyjnych na kilka postaci, w tym także pozornie tych mniej istotnych. Chociaż początek komiksu przedstawiony jest wyłącznie z perspektywy Crossa, po przybyciu postaci tej do Black Rock Nury przerzuca ciężar dźwigania głównego wątku pomiędzy kilku miejscowych.


"Tyler Cross" #01: "Black Rock"
Nasze zasoby

3. "Walka z realnymi problemami" - "Nadpływa Czarna Manta" w artykule Tomasza Kleszcza:Cytat:
Scenarzysta umiejętnie buduje napięcie, systematycznie podnosząc stawkę pojedynku. Szybkie, ale logicznie uzasadnione działania obydwu stron sprawiają, że lektura wciąga, dostarczając dobrej rozrywki. Curry ponownie przedstawiony jest jako szlachetny, dumny Atlanta, który radzić musi sobie nie tylko z zagrożeniem z zewnątrz, ale również ze zwątpieniem w jego działania pośród swoich ziomków.


"Odrodzenie - Aquaman" #2: "Nadpływa Czarna Manta"
Tom ten gości u nas po raz czwarty - przy pierwszym artykule są linki do recenzji pierwszego tomu.

4. "Beznamiętny właz" - na temat pierwszego tomu "Manhole" wypowiada się Łukasz Chmielewski:Cytat:
Niby jeden wyjaśniony wątek otwiera kolejne do wyjaśnienia, ale motyw bioterroryzmu, za którym stoi szaleniec z wizją szczęśliwego społeczeństwa, jest oklepany, a w przypadku tej mangi dodatkowo mało przekonujący.


"Manhole" #1
Pierwszy tekst
Zaległa recenzja napisana przez Pawła Ciołkiewicza.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-12, 09:35   1. "Nadciąga morderca" - Mirosław Skrzydło przedstawia "Obłęd" - drugą część "Zgrozy":Cytat:
Klimat krótkiej historii jest niezwykły, niepokojący, a kolejne strony komiksu pełne są krwawych twistów fabularnych i brutalnych śladów pozostawionych przez obłąkanego osobnika. Ponownie świetnie wypadają rozmowy pomiędzy dwójką bohaterów, ich motywacje oraz osobowości.


"Zgroza" #2: "Obłęd"
Dotychczasowe teksty

2. "Komiksowa kontynuacja" - Aleksander Krukowski recenzuje "Zamrożone dusze" - część pierwszą "Millenium - Sagi":Cytat:
Runberg tworzy komiks bardziej zaangażowany, niż prowadzone przez niego wcześniej adaptacje. Trzeba jednak przyznać, że to zaangażowanie dobrze komponuje się ze stylem Larssona. Dlaczego Millennium nie miałoby wytykać faktycznych i aktualnych problemów, skoro właśnie tym zajmowała się redakcja czasopisma pod tym właśnie tytułem?


"Millenium Saga" #1: "Zamrożone dusze"
Poprzednie omówienia

3. "What if god was one of us" - ponownie Aleksander Krukowski - o mandze "Opus":Cytat:
Opus ma kilka fabularnych i narracyjnych wymiarów, co czyni z niego bardzo atrakcyjną historię. W pewnym sensie jest to "komiks o powstawaniu komiksu", zdradzający pewne tajniki branży, problemy z formą odcinkową i tak dalej.


"Opus"
Forumowe zasoby
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-11-30, 08:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,2 sekundy. Zapytań do SQL: 12