Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Silmarillion
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-06, 19:33   Silmarillion

Autor: J.R.R. Tolkien
Tytuł: Silmarillion
Data pierwszego wydania: 1985
Data ostatniego wydania: październik 2007

Silmarillion to obok Władcy Pierścieni jedno z najbardziej znanych dzieł Tolkiena. To od niego Tolkien zaczął pisać dzieje Śródziemia, które zajęły mu całe życie. Pierwsze wersje opowieści wchodzących w jego skład powstały w roku 1917 i były rozwijane z przerwami na Hobbita i Władcę Pierścieni, aż do śmierci pisarza w roku 1973. Książka została ukończona i wydana cztery lata po śmierci autora przez jego syna Christophera. Przed śmiercią autor chciał jeszcze przeredagować dzieło, lecz niestety nie zdążył.
J.R.R. Tolkien zamierzał pierwotnie wydać Silmarillion krótko po wydaniu Hobbita, lecz książka została odrzucona przez wydawcę. Później, po opublikowaniu Władcy Pierścieni, fani domagali się poznania historii Dawnych Dni, lecz pisarz tak argumentował niechęć wydania Silmarillionu: "Zero hobbitów, wszędzie elfy i podniosła stylistyka...".

Silmarillion stanowi zbiór opowieści o Dawnych Dniach czyli o Pierwszej Erze Świata. Składają się nań:

Ainulindale - opowieść o stworzeniu świata przez Eru (Iluvatara)
Valaquenta - opis Valarów i Majarów oraz Nieprzyjaciół i inne stwory ciemności
Quenta Silmarillion - opowieść o powstaniu i utracie Silmarillów, trzech cudownych klejnotów stworzonych przez jednego z elfów imieniem Feanor i będących przedmiotem pożądania Morgotha
Akallabêth - opisująca upadek Númenoru
Pierścienie Władzy i Trzecia Era - opowieść, która streszcza pokrótce wydarzenia z Trzeciej Ery, częściowo opisane w powieści Władca Pierścieni

Silmarillion
został wydany w Polsce po raz pierwszy w roku 1985. Jedynego przekładu dokonała Maria Skibniewska.

(Źródło: Wikipedia)

Lektury Kawoholiczki

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2008-12-06, 20:20   

Wszyscy, których świat Śródziemia choć trochę zachwycił, zainteresował, wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się o nim nieco więcej, o jego historii, wszyscy Ci powinni sięgnąć po Silmarillion J.R.R. Tolkiena.

Książka mniej przygodowa od Władcy, ale równie piękna i bogata, swego rodzaju mitologia Śródziemia. Możemy się z niej dowiedzieć jak powstał świat, jak kształtowała się jego historia do momentu, który rozpoczyna historię Władcy Pierścieni.
Naprawdę wartościowa pozycja, aczkolwiek nie polecam rozpoczynać od niej jeśli ktoś dopiero chce zacząć odkrywanie dzieł Tolkiena. Silmarillion nie jest książką łatwą. Jest tam mnóstwo opowieści dziejących się na przestrzeni wieków, mnóstwo postaci, nazw i miejsc przewija się przez karty tej książki. Nie ma za wiele dialogów. Ale mimo wszystko jest piękna i stanowi znakomite dopełnienie Władcy Pierścieni. Czytając WP jeszcze raz po lekturze Silmarillionu wiele rzeczy zrozumiemy dokładniej i pełniej.

Cóż dodać, obowiązkowa pozycja dla entuzjastów J.R.R. Tolkiena. Ja oczywiście mam ją na swej półce. A Wy? :)

burli 

Wysłany: 2008-12-06, 21:18   

ja też! :mrgreen: od niedawna. ale chwilowo czeka na swoją kolej :mrgreen:

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2008-12-07, 08:37   

Ja nie mam na półce. Ale nad tym muszę popracować . Czytałam tą książkę parę razy. Bardzo ciekawa . Dla mnie wydaje się podobna do Mitów Greków i Rzymian Paradowskiego.
Ostatnio zmieniony przez Tifa Lockhart 2018-04-08, 08:45, w całości zmieniany 1 raz  

Tina 

Wysłany: 2008-12-07, 11:29   

Ja dopuściłam się wielkiego zaniedbania, bo nie mam i nie czytałam. I książka ta nie znalazła się na mojej 'liście książek do kupienia i przeczytania w 2009 roku'. Skandal! Muszę to nadrobić i jakoś upchnąć do mojej listy książki Tolkiena.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2008-12-07, 13:40   

Akurat "Silamrilion" jest właśnie czymś w rodzaju mitologii i nawet jeśli nie czytało sie "Władcy..." spokojnie można po tę książkę sięgnąć. W dodatku ma tę zaletę, że można sobie czytać fragmentami, niespiesznie. Zawsze mam wrażenie, że "Silmarillion" powinno czytać sie zimowym wieczorem, siedząc w głębokim fotelu przy płonącym kominku :D

Lektury Kawoholiczki

Utopiste

Wysłany: 2008-12-07, 13:44   

i mając na stoliku obok gorącą herbatę. Za oknem powinna być solidna śnieżyca. Wtedy klimat byłby odpowiedni :D

burli 

Wysłany: 2008-12-08, 10:06   

i to siedząc samotnie np przez tydzień.

nie macie czasem wrażeni, że ludzie Was przytłaczają ?

Utopiste

Wysłany: 2008-12-08, 13:48   

czasami tak, szczególnie jak marzy ci się taki wieczór z książką, a wszyscy czegoś chcą, a nie bardzo można odmówić :roll:

Ech... mam nadzieję, że w moim wymarzonym domku będę mogła tak sobie czytać Silmarillion, odcięta całkowicie od rzeczywistości.

burli 

Wysłany: 2008-12-08, 20:57   

kurdę. mnie to życie ze wszystkimi strasznie wkurza. mieszkam w pokoju z siostrą więc nie mam nigdy spokoju. Jak wychodzę z domu to zawsze z kimś , a chciałoby się tak zamknąć na tydzień czy 2 i czytać .... żyć kawą i papiersami, od czasu do czasu butelką wina ...

Czarna Stopa 

Wysłany: 2017-10-19, 18:55   

Niedawno ukazało się nowe (ilustrowane) wydanie:

Wydawca: Zysk i S-ka
Ilustracje: Ted Nasmith
Stron: 482
Oprawa: twarda w obwolucie

za: olesiejuk.pl

Grzegorz Jankowski 

Wysłany: 2018-04-05, 02:37   

Uwielbiam Silmarillion głównie ze względu na elfy.
Tyłu barwnych postaci nie znajdziemy w Hobbicie czy Władcy pierścieni.
Żal że bohaterowie tacy jak Elu Thingol czy Fingolfin zostali uśmierceni bo z pewnością dodało by to smaku opowieścią z trzeciej ery.

Odpowiedz do tematu