Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ArtPapier
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-08, 07:54   

3. "Noirowy żywot skończonego drania" - Przemysław Pieniążek omawia "Torpedo 1936" i "Torpedo 1972":Cytat:
Co zadecydowało o sukcesie tego noirowego, za nic mającego sobie tak zwaną polityczną poprawność cyklu? Obok ze wszech miar nietuzinkowego protagonisty i jego nieodłącznego "goryla" Rascala (trwającego przy surowym i okrutnym szefie niezależnie od tego, na ile poniżeń oraz zagrożeń zostaje przez niego wystawiony) atutem tych komiksowych nowelek jest kapitalnie uchwycony klimat wielkomiejskiej dżungli, gdzie echa wielkiego kryzysu i prohibicji splatają się z wielkimi namiętnościami i krwawymi porachunkami gangsterskimi (trup się ściele gęsto!), a skorumpowani gliniarze oraz kobiety fatalne stanowią stały element tego dekadenckiego krajobrazu, w jednym z epizodów zamienionego na kubańską scenerię.


"Torpedo 1936" i "Torpedo 1972"
Dotychczasowe materiały o "Torpedo 1936", dotychczasowe materiały o "Torpedo 1972"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-11, 10:20   

4. "Wojownicze Żółwie Ninja: Ultimate Collection" #1. Recenzuje Przemysław Pieniążek:Cytat:
Solidna pierwszoosobowa narracja, ciekawie rozrysowane, szalenie dynamiczne sekwencje pojedynków, kadrowanie podbudowujące poziom dramaturgii oraz zmyślne operowanie splash page’ami (hołd dla Jacka Kirby’ego) to nie jedyny walor debiutanckiej opowieści ukazującej zarówno genezę protagonistów, jak również ich epicki pojedynek ze Shredderem. W pamięci pozostają także panoramiczne ujęcia Nowego Jorku, dające pewne wyobrażenie na temat rosnącego w latach osiemdziesiątych rozwarstwienia społecznego oraz postępującej degradacji miasta.


"Wojownicze Żółwie Ninja: Ultimate Collection" #1
Artykuł Michała Lipki
Prezentacja video
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-13, 11:09   

5. "Kuźnia talentów wielkiego Tharga" - Andrzej Ciszewski i tytuł "Mistrzowie Komiksu - Szoki Przyszłości":Cytat:
Kosmiczne inwazje, plaga żywych trupów, paradoksy czasowe, gry (zimno)wojenne; fobie, frustracje, namiętności i paranoje powstające na linii człowiek-maszyna, wariacje na temat literackiej klasyki plus autotematyczne żarty: "Szoki przyszłości" są niczym kocioł, w którym bulgocze fabularny groch z kapustą.


"Mistrzowie Komiksu - Szoki Przyszłości"
Więcej informacji o tytule + przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-16, 17:51   

6. "Ekipa profesora Bruttenholma (BBPO 1946-1948)" - autorem ostatniego w tym numerze artykułu z tego pisma jest Andrzej Ciszewski:Cytat:
Czym zajmowało się Biuro Badań Paranormalnych i Obrony zaraz po II wojnie światowej? Jak przebiegała współpraca profesora Trevora Bruttenholma (badacza okultyzmu i opiekuna młodego Hellboya) z pierwszymi agentami – weteranami wojennymi mającymi nikłą wiedzę na temat zjawisk nadprzyrodzonych? Jak wyglądało dzieciństwo Piekielnego Chłopca? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziecie na kartach serii "BBPO", będącej smakowitym spin-offem kultowego cyklu stworzonego przez Mike'a Mignolę.


"Ekipa profesora Bruttenholma (BBPO 1946-1948)"
To siódmy artykuł o tym zbiorze opowiadań graficznych.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-07-02, 19:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-19, 07:02   

Nr 340:

1. "O wiedźmach i puchaczach" - "Księcia Nocy. Wydanie zbiorcze" recenzuje Przemysław Pieniążek:Cytat:
Wartkie tempo akcji, solidnie zarysowane relacje między skądinąd wiarygodnymi dramatis personae oraz ciekawie poruszony temat bezdusznych ideologii wyzwalających w człowieku najgorsze instynkty: "Książę Nocy" to wciągająca lektura, ukazująca także problem zaufania i zdrady w czasach sprzyjających moralnemu relatywizmowi, jak również przykład utworu prezentującego zmagania człowieka z jego własnymi słabościami, ograniczeniami oraz demonami.


"Książę Nocy. Wydanie zbiorcze"
Więcej informacji o tytule + przykładowe plansze

2. "Ucieczka przed tyranem" - tom pierwszy "Empress. Cesarzowej" bierze na tapet Mirosław Skrzydło:Cytat:
Akcja w pierwszym tomie "Empress" mknie w iście ekspresowym tempie. Fabuła zebranych tu siedmiu zeszytów koncentruje się wokół ucieczki piątki postaci przed armią Moraxa i jego szpiegami. Nie jesteśmy w stanie dobrze poznać bohaterów: ich motywacje i relacje między nimi zostały zaprezentowane w sposób płytki oraz dość schematyczny.


"Empress. Cesarzowa" #1
Czytaj również wcześniej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-24, 13:30   

3. "Me, myself and I" - "Paper Girls" - odsłonę drugą wziął na tapet Przemysław Pieniążek:Cytat:
Koniec niewinności, kryzys zaufania oraz poszukiwanie drugiej szansy to motywy przewodnie niniejszego tomu, podobnie jak w przypadku swojego poprzednika będącego nad wyraz zgrabnym połączeniem dramatu obyczajowego, opowieści inicjacyjnej, horroru i fantastyki, wprost skrzącym się od cytatów z popkultury lat osiemdziesiątych oraz motywów bliskich prozie Stephena Kinga (choć w wydaniu feministycznym). Mówiąc krótko: dziewczyny rządzą!


"Paper Girls" #2
To druga recenzja tego tomu.

4. "Prawdziwe uczucia sztucznej inteligencji" - "Blaszane gwiazdy" - część pierwszą "Descendera" rzucił na ruszt Michał Misztal:Cytat:
Album "Blaszane gwiazdy" opowiada o galaktyce wyniszczonej przez gigantyczne roboty zwane Żniwiarzami. Nikt nie wie, skąd pochodzą, dlaczego zaatakowały i dokąd odeszły, ale wielu nadal się ich obawia, przy okazji nienawidząc innych robotów. W takim oto świecie po latach budzi się android Tim-21, początkowo niemający pojęcia o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.


"Descender" #1: Blaszane gwiazdy"
To szósty tekst o tym tomie.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-02-15, 06:41, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-27, 20:49   

5. "Jak zabić trupa" - Przemysław Pieniążek omawia "Życie ma sens" - drugą część "Odrodzenia":Cytat:
Kryminalne rozgrywki, naturalnie brzmiące dialogi, spora dawka grozy i makabry (przy lekturze "Życie ma sens" co wrażliwszym czytelnikom treść żołądka może podejść do gardła), nade wszystko zaś intrygujący obraz małomiasteczkowego tygla, w którym mieszają się sprawy tego i tamtego świata, to kolejne atuty niniejszej serii, stawiającej także pytanie o granice człowieczeństwa.


"Odrodzenie" #2: "Życie ma sens"
To piąta recenzja drugiego tomu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-02, 14:01   

6. "Obiecanki" - rekomenduje Dominik Szcześniak:Cytat:
Wydany przez Kulturę Gniewu komiks jest dyplomem licencjackim Agnieszki Świętek. Jak na młody wiek autorki, to praca niezwykle dojrzała i zwiastująca ogromny talent, który może pozytywnie namieszać na krajowej scenie w niedalekiej przyszłości.


"Obiecanki"
Materiał audio, dotychczasowe omówienia
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-06, 00:10   

Nr 341:

1. "99 problems" - tak swoją recenzję "Wydarzenia" - drugiej części... "Czarnego Młota" :mrgreen: zatytułował Radosław Pisula:Cytat:
W "Wydarzeniu" scenarzysta nadal skrupulatnie buduje historię wokół tajemnicy stojącej za niszczącym polem siłowym, dodając do niej powoli kolejne klocki. Czy to po prostu jakiś dziwaczny przypadek? Skomplikowany plan superzłoczyńcy? Piekło na ziemi?


"Czarny Młot" #2: "Wydarzenie"
Vide też... dopiero co ;)

2. "Do trzech razy sztuka" - Przemysław Pieniążek o tytule "Predator: The Original Comics Series - Concrete Jungle and Other Stories":Cytat:
Wartkie tempo akcji, wyrazista postać bohatera, który (cytując klasykę) "sprawdził się w tym zawodzie", ciekawa pierwszoosobowa narracja prowadzona naprzemiennie przez policyjny duet, mocne one-linery, a do tego wątek niecodziennych sojuszy i brudnej polityki (temat powracający także w dwóch kolejnych historiach zawartych w niniejszym tomie) – ukazujący się w latach 1989-1990 "Predator", w późniejszych wydaniach opatrzony podtytułem "Concrete Jungle", to kapitalne otwarcie komiksowej marki, do dziś dostarczające sporo radości.


"Predator: The Original Comics Series - Concrete Jungle and Other Stories"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-11, 08:26   

Dzisiaj też tutaj mocno:

3. "Oniryczna groteska" - Michał Misztal przedstawia "Bośniackiego płaskiego psa":Cytat:
Ostatecznie ani to reportaż, który dałoby się racjonalnie streścić i dzięki temu zrozumieć grozę życia na Bałkanach, ani zaledwie zwykły "odjazd" oraz sztuka dla sztuki. Historia utyka pomiędzy tymi dwoma światami, biorąc to, co dobre, od każdego z nich, jednak nie należąc do żadnego.


"Bośniacki płaski pies"
To co już zamieszczałem

4. "Brazylijski czyściec" - Przemysław Pieniążek omawia "Modlitewnik narodowy":Cytat:
Snując narracje o braku porozumienia i bolesnych kompromisach, Brazylijczyk unika wielkich słów, sprawnie operuje retrospekcjami, a do tego kapitalnie rozpisuje partie dialogowe, w tym szczególnie przykuwające uwagę monologi wewnętrzne.


"Modlitewnik narodowy"
Pierwszy artykuł + dodatkowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-17, 21:31   

Nr 342:

"Nie drażnić rosomaka!" - drugi tom "Wolverine'a" prezentuje Andrzej Ciszewski:Z podsumowania:

Cytat:
Okraszony dodatkami (ilustrowana historia Wolverine’a w telegraficznym skrócie opowiedziana przez niego samego, galeria okładek, wywiad z Aaronem) drugi tom opowieści o krewkim Rosomaku, mimo kilku słabszych momentów, wciąż pozostaje gwarantem mocnej lektury. Polecam!


"Wolverine - Jason Aaron kolekcja" #2
Wcześniejsze materiały
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-04-17, 10:47, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-02, 13:40   

Nr 343:

1. "Człowiek z blizną" - o "Najemniku" #1: "Kulcie Świętego Ognia" pisze Przemysław Pieniążek:Cytat:
Hiszpan nigdy nie ukrywał, że pracując nad rzeczonym albumem, nie miał gotowego scenariusza, a fabularne pomysły rozwijały się podczas malowania kolejnych obrazów. Prościutkiej historii nie sposób oczywiście odmówić swoistego wdzięku, który skutecznie przykuwa uwagę czytelnika, podobnie zresztą jak sam bohater: enigmatyczny wojownik posiadający własny kodeks honorowy i potrafiący znaleźć wyjście z nawet najbardziej podbramkowej sytuacji.


"Najemnik" #1: "Kult Świętego Ognia"
Więcej informacji o tytule + przykładowe plansze

2. "Psychodeliczna metafikcja" - na temat drugiego tomu "Tank Girl" wypowiada się Andrzej Ciszewski:Cytat:
Tym razem twórczy duet zdecydowanie postawił na strategie metafikcyjne, aktywnie uczestnicząc w prezentowanych przez siebie wydarzeniach, śmiało przy tym igrając sobie z konwencją opowieści drogi, serialu policyjnego czy superbohaterskiej narracji.


"Tank Girl" #02
Materiał audio, poprzednie recenzje
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-17, 11:08   

Nr 344:

1. "Opowieści z mrocznej strony" - Michał Misztal recenzuje... "Oblivion Song. Pieśń otchłani" #1!Cytat:
Pierwszy tom "Pieśni Otchłani" traktuję na razie jako udaną zapowiedź potencjalnie bardzo ciekawej serii, niemniej Kirkman już teraz stanął na wysokości zadania. Nakreślił kilka wciągających relacji pomiędzy bohaterami, pokazał w dość wiarygodny sposób, jak wyglądałoby życie ludzi, którzy w ciągu lat zdążyli już przyzwyczaić się do egzystencji w obcym wymiarze, a także, jak wyglądałby ich powrót - i nie zawsze są to powroty szczęśliwe.


"Oblivion Song. Pieśń otchłani" #1
Daleko nie trzeba się wracać :mrgreen:

2. "Break on through (to the other side)" - z nową na forum pozycją "Syndrom Abla" zapoznaje nas Przemysław Pieniążek:Cytat:
Misternie tkając intrygę, Xavier Dorison wprowadza na scenę mocno ambiwalentne dramatis personae, z których każda ma swe racje i motywacje stojące za nie zawsze chlubnymi czynami.


"Syndrom Abla"
Opis, szczegółowe informacje + przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-25, 14:09   

3. "Moje własne monstrum" - to tytuł napisanej przez Andrzeja Ciszewskiego recenzji dwóch części "Monstressy":Cytat:
Snując wielowątkową, prawdziwie epicką opowieść, Marjorie Liu na każdym kroku udowadnia, że stworzyła przemyślane, niezwykle spójne uniwersum, i zwraca uwagę na kwestie społeczne, polityczne, ekonomiczne, kulturowe czy religijne.


"Monstressa" #1: "Przebudzenie" i "Monstressa #2": "Krew"
Poprzedni artykuł o tomie drugim, w którym znajduje się również link do wcześniejszego tekstu o tomie pierwszym
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15495
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-05-01, 10:05   

4. "W szponach mroku" - Mirosław Skrzydło tak pisze na temat "Batmana: Świtu mrocznego Księżyca":Cytat:
"Świt mrocznego księżyca" należy uznać za kolejny mocny punkt w kolekcji DC Deluxe. W niniejszym albumie otrzymujemy wyśmienite połączenie czarnego kryminału, czystej pulpy oraz kina grozy spod znaku produkcji z lat trzydziestych i czterdziestych minionego wieku. Ale po kolei.


"Batman: Świt mrocznego Księżyca"
Poprzednie analizy

5. "Krwawe żniwo" - Przemysław Pieniążek mierzy się z "Tyler Cross" #1:"Black Rock":Cytat:
Trzecioosobowa, niestroniąca od mocnych sformułowań narracja chwilami przybierająca zaskakujące formy (vide: perspektywa grzechotnika wabiącego się Mordeńka), dialogi bezbłędnie pasujące do tego rodzaju historii, dynamiczny montaż kadrów oraz nastrojowa inscenizacja odwołująca się do westernowo-noirowej tradycji: "Tyler Cross" z dużą dozą prawdopodobieństwa podbije serca miłośników czarnych kryminałów.


"Tyler Cross" #1:"Black Rock"
To co już przedstawiałem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13