Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Esensja - komiksy
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-18, 16:07   

"Przejąć władzę nad wszechświatem" - to tytuł napisanej przez Pawła Ciołkiewicza recenzji "Labiryntu śmierci. Siedmiu z Aromatery" czyli szóstego tomu "Storma":Cytat:
Obie historie zawarte w szóstym tomie serii stanowią udaną próbę połączenia elementów fantasy i science-fiction z klasyczną przygodówką.

Cytat:
Scenarzysta konsekwentnie rozwija ten świat ujawniając stopniowo informacje o tym, czym jest Pandarwia, dlaczego Storm jest anomalią i jakie to ma dla niego znaczenie.


"Storm" #6: "Labirynt śmierci. Siedmiu z Aromatery"
To druga recenzja tej części.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-25, 10:36   

1. "Barbarzyńska przyjemność" - to tytuł napisanej przez Piotra 'Pi' Gołębiewskiego recenzji "Czerwonych ćwieków" będących pierwszą częścią przygód "Conana Barbarzyńcy":Cytat:
Jak na początek lat 70. można powiedzieć, że są to historie wyjątkowo okrutne i obsceniczne. W dużej mierze bazują jednak na pomysłach samego Howarda.


"Conan Barbarzyńca" #1 "Czerwone ćwieki"
To trzecia recenzja tej pozycji.

2. "Życie to nie manga" - a tak swój artykuł o ósmym tomie "Bakumana" zatytułował Paweł Ciołkiewicz:Cytat:
Tym razem znacznie więcej miejsca zajmują tu skomplikowane uczucia bohaterów, które do tej pory spychane były gdzieś na margines. Przedstawione w komediowo-dramatyczny sposób perypetie bohaterów nadają tej opowieści nieco lżejszy charakter.


"Bakuman" #8
Nieopublikowana przeze mnie w stosownym czasie recenzja napisana przez "Didę".

3. "Demencja gangstera" - ponownie Paweł Ciołkiewicz - tym razem z tekstem o "Torpedo 1972":Cytat:
Opowieść o sędziwym Torpedo niestety nieco rozczarowuje. Wprawdzie jest tu kilka naprawdę dobrych momentów, świadczących o tym, że pomimo wieku oraz choroby Torpedo nie stracił swego wisielczego humoru i nadal pozostaje niekwestionowanym mistrzem ciętej riposty, ale całość wydaje się dość nijaka.


"Torpedo 1972"
Patrz też przedwczoraj.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-08, 08:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-28, 07:17   

"Marynarz i Indianie" - Marcin Osuch mierzy się z noszącym tytuł "Zawsze trochę dalej" trzecim tomem przygód marynarza "Corto Maltese":Cytat:
Maltańczyk dzieli ludzi nie ze względu na pochodzenie czy kolor skóry, ale według tego czy są dobrzy czy źli, mądrzy czy głupi. Ważny jest też jego stosunek do samego siebie, zdystansowany, z dużą dozą autoironii. Jedyne, czego nie można zrozumieć, to jego przywiązania do Rasputina (akurat w tym albumie nie występuje). Cóż, nikt nie jest doskonały.


"Corto Maltese" #3: "Zawsze trochę dalej"
Poprzednie omówienia

"O pierwszym Angliku, który został Japończykiem" - Piotr 'Pi' Gołębiewski opowiada o pozycji "William Adams, Samuraj":Cytat:
Nim Adams stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi w XVII wiecznej Japonii był nawigatorem na holenderskim statku "Liefde". Omawiany komiks skupia się na jego błyskawicznej, aczkolwiek ryzykownej karierze u boku Tokugawy, który właśnie wyruszał na wojnę z innymi klanami o dominację w podzielonej Japonii.


"William Adams, Samuraj"
Dotychczasowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-20, 11:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-29, 04:58   Kolejne dwa materiały z krótkim notatkami komiksowymi:

1. "W styczniowych króciakach komiksowych najnowszy "Usagi” i kilka starszych pozycji":

"Esensja czyta dymki": "Styczeń 2018"

2. "Druga w styczniu porcja notek komiksowych":

"Esensja czyta dymki": "Styczeń 2018" (2)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-31, 14:53   

"Chodź opowiem ci bajeczkę…" A dnia dzisiejszego Paweł Ciołkiewicz nadesłał (dzięki Pawle :) ) swój materiał o "Opowieściach makabrycznych:Cytat:
Każda strona przesiąknięta jest czarnym humorem i groteskowymi postaciami. King umiejętnie bawi się tu stereotypami upodabniając swoje opowiastki do scenariuszy niskobudżetowych filmów grozy klasy B. Wszystko tu jest przerysowane i wyolbrzymione ku uciesze czytelnika, a wisienką na torcie są dowcipy i słowne gierki, jakimi ubarwia swoje opowieści Upiór – narrator i przewodnik po świecie wykreowanym przez Kinga nazywający czytelników "swoimi dzieciaczkami".


"Opowieści makabryczne"
Historia tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-12, 12:59   

"Człowiek to za mało" - "Man: Plus" w artykule Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Komiks Andre Limy Araujo jest trzymającą w napięciu, dobrze skonstruowaną sensacyjną opowieścią, która jednocześnie skłania do refleksji na temat ludzkiej kondycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest on ewidentnie wzorowany na "Ghost in the Shell". Pojawiają się w nim te same wątki, a bohaterowie rozważają podobne kwestie filozoficzne i egzystencjalne, które analizowane były w tej wielowątkowej mandze oraz anime.


"Man: Plus"

"Kumpel z sąsiedztwa z 2099 roku" - "Spider-Man 2099" #1: "Nie z tego czasu" w omówieniu Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:Cytat:
Nie mamy do czynienia ze scenariuszem innowacyjnym, czy wybitnie zaskakującym, ale paradoksalnie właśnie w tym tkwi siła tej pozycji. Jest za to ciekawy bohater - różniący się od Parkera nie tylko byciem Latynosem - trochę pojedynków oraz dobrze wyważoną proporcję między obowiązkowymi działaniami superbohaterskimi a realnym życiem w cywilu. I mnie to wystarczy.


"Spider-Man 2099" #1: "Nie z tego czasu"
Wczoraj także opublikowałem recenzję tego tytułu.
A tutaj ciekawa prezentacja recenzowanego komiksu.

"Wróblewski był pierwszy!" - Sebastian Chosiński i tekst o "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" #12: "Czterej pancerni i pies":Cytat:
Od strony fabularnej nie ma większych zaskoczeń. To bardzo wierna (choć w paru momentach "przycięta" bądź dopasowana do przekazu serialowego) adaptacja książki: począwszy od syberyjskiego epizodu Janka Kosa i pierwszego spotkania z Grigorijem, poprzez jego podróż do Sielc i służbę w I Brygadzie Pancernej, aż do dotarcia nad brzeg Morza Bałtyckiego, gdzie młody sierżant odnajduje swego ojca, niegdyś żołnierza broniącego Westerplatte, a obecnie partyzanckiego dowódcę – porucznika "Westa".


"Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" #12: "Czterej pancerni i pies"
To trzeci materiał o tym komiksie.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-05-15, 09:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-16, 00:14   

Natomiast dzisiaj (gdyż już jest "dzisiaj" ;) ) proponuję recenzję sympatycznego komiksu "Binio Bill" #2: "Rio Klawo", którą napisał Konrad Wągrowski:Cytat:
Cóż, mimo że nie była to pierwsza wyprawa Wróblewskiego na Dziki Zachód, pierwszy komiks z cyklu czekał aż pięć lat na publikację (od 1975 do 1980). Ale gdy już pojawił się na łamach "Świata Młodych", czytelnicy szczerze go pokochali. Opowieści o szeryfie z Rio Klawo należały do najbardziej wyczekiwanych komiksów na ostatniej stronie harcerskiego czasopisma.


"Binio Bill" #2: "Rio Klawo"
A tutaj to co zamieściłem wcześniej.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-19, 13:48   

Przed obiadem trzy następne recenzje z komiksowej "Esensji":

1. "Niewinna jest, kiedy śni" - Paweł Ciołkiewicz pisze o noszącym tytuł "Kant kontratakuje, czyli przesilenie" drugim tomie "Gnata":Cytat:
W drugim tomie akcja nie zwalnia tempa. Choć poprzedni tom zakończył się trzęsieniem ziemi, to tomie drugim od samego początku napięcie cały czas rośnie.


Cytat:
Epicka przygoda, slapstickowe poczucie humoru, wiarygodne charakterystyki bohaterów i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że komiks czyta się jednym tchem.


"Gnat" #2: "Kant kontratakuje, czyli przesilenie"
Archiwum tomu

2. "Solówka Rosomaka – runda druga" - Piotr 'Pi' Gołębiewski analizuje część drugą "Wolverine'a – Jasona Aarona kolekcji":Cytat:
Ogólnie mamy do czynienia z interesującym zbiorem, któremu niestety daleko do genialności. Czasem w tym Wolverine′ie za mało Wolverine′a, a za dużo innych postaci. Czasem ma się wrażenie, że dostaliśmy strzępek historii, niemniej całość dobrze się czyta, a lektura potrafi wciągnąć.


"Wolverine - Jason Aaron kolekcja" #2
Pierwszy artykuł

3. "Nie wszystko złoto" - Wojciech Gołąbowski przedstawia "Skarb":Cytat:
"Skarb" jest chyba pierwszym trzymanym przeze mnie komiksem wydanym przez IPN, który nie opowiada o wojnie - czy to toczonej z Niemcami, czy po '45 z Sowietami. Nie jest to komiks o wojnie, ale o walce - tak, jak najbardziej. O walce Polaków o wolność, o godność, o odzyskanie kraju, historii, wartości.


"Skarb"
Pierwsza recenzja
Oprócz informacji przykładowe plansze
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-24, 08:05   

1. "Pieniądze to nie wszystko" - tak swoją recenzję "Życia i czasów Sknerusa McKwacza" zatytułował Albert Walczak:Cytat:
Rosa wykorzystuje klasyczny schemat znany nie tylko z komiksów, lecz także z filmów i powieści (a nawet i z historii), czyli ukazuje ścieżkę od pucybuta do milionera, niemniej biografię Sknerusa kreśli w sposób tak umiejętny, że pośród kilkunastu historyjek nie sposób znaleźć taką, która mogłaby wydawać się nieinteresująca.


"Życie i czasy Sknerusa McKwacza"
To co już publikowałem

2. "Nie jestem bohaterem" - to z kolei tytuł napisanej przez Marcina Osucha recenzji "Przygód etiopskich" będących piątą częścią "Corto Maltese":Cytat:
"Przygody etiopskie" to niezwykła uczta dla tych, którzy cenią opowieści przygodowe lekko doprawione filozofią i magią. Lata, które minęły od oryginalnego wydania, nie wyrządziły komiksowi żadnej szkody. Jest trochę jak stare filmy z Newmanem i Redfordem – można do niego wracać bez końca.


"Corto Maltese" #5: "Przygody etiopskie"
A tutaj oprócz informacji o tytule i opisu również przykładowe plansze.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-26, 11:34   

Drugi dzisiaj artykuł o trzecim tomie "Cyann". Ten napisał Piotr 'Pi' Gołebiewski:Cytat:
Ze względu na pomieszanie wątków z różnych etapów podróży Cyann, nie radziłbym zaczynania lektury tego komiksu bez uprzedniego przypomnienia sobie co było wcześniej. A i tak może ona okazać się dość ciężka.


"Cyann" #3: "Korytarze Międzyczasu. Łagodne świty Aldalaranna"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-03-11, 22:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-05, 22:48   

1. "Springy Fool jak Joker… I Blofeld" - Sebastian Chosiński omawia "Nieruchome śledztwo" - czwartą część serii "Urban":Cytat:
To oczywiste, że takie miejsca jak Monplaisir, świadczące wszelkiego rodzaju usługi ku radości gawiedzi, muszą mieć swoją mroczną stronę. I to ją właśnie scenarzysta postanowił w czwartym tomie opowieści wyciągnąć na plan pierwszy. Jak to zrobił? Zaglądając za kulisy teatru. Pozwalając czytelnikom poznać moment narodzin tego niezwykłego miasta.


"Urban" #04: "Nieruchome śledztwo"
A tutaj oprócz informacji również przykładowe plansze.

2. "Trudno być dobrym" - Piotr 'Pi' Gołębiewski pisze na temat "Axis": "Carnage i Hobgoblin":Cytat:
O tyle, o ile segment poświęcony Carnage′owi był czarną komedią, o tyle opowiadający o Hobgoblinie można nazwać zjadliwą satyrą na media, które z każdego są w stanie zrobić bohatera. Wystarczy tylko, że za promocją stoją odpowiednio wysokie sumy gotówki. Dlatego też w ostatecznym rachunku wydaje się on nawet ciekawszy.


"Axis": "Carnage i Hobgoblin"
To trzeci tekst o tej pozycji.

3. "Światło i mrok" - Paweł Ciołkiewicz wypowiada się o "Wydarzeniu" będącym drugim tomem "Czarnego Młota":Cytat:
Jeff Lemire nie tylko jednak buduje napięcie i poczucie tajemniczości, ale nadal dużą wagę przywiązuje do rozwijania charakterystyk swoich postaci. Wszystkie problemy poszczególnych mieszkańców farmy, które poznaliśmy w tomie pierwszym, nadal są dalekie od rozwiązania, a w niektórych przypadkach chyba nawet sytuacja znacznie się pogarsza.


"Czarny Młot" #2: "Wydarzenie"
Dotychczasowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-04-12, 15:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-14, 11:11   

1. "Pani mi ukroi połówkę tego komiksu": "Anihilacja: Podbój" #1 w artykule Piotra 'Pi' Gołębiewskiego:Cytat:
Jeśli zatem należałoby sięgnąć po "Anihilację: Podbój" to głównie z racji przygód Star-Lorda i tworzącej się właśnie nowej supergrupy w galaktyce. Reszta lektury nie jest może wybitnie męcząca, ale też nie zostaje w głowie na dłużej.


"Anihilacja: Podbój" #1
Dotychczasowe treści

2. "Człowiek w teatrze życia codziennego": "Modlitewnik narodowy" w analizie Pawła Ciołkiewicza:Cytat:
Autor pokazując kilka epizodów z życia Brazylijczyków mówi o ważnych problemach, ale unika formułowania jednoznacznych ocen i potępiania występujących tu postaci. Zamiast tego stara się ukazać różne wymiary danej sytuacji.


"Modlitewnik narodowy"
To trzeci tekst o tym tytule.

3. "Matko! Trzymaj się od nich z daleka" - "Wieczni Batman i Robin" #1 w omówieniu Sebastiana Chosińskiego:Cytat:
James Tynion IV i sześciu innych scenarzystów serii, a przynajmniej jej pierwszych dwunastu odcinków (w tym jedna kobieta, amerykańska pisarka science fiction Genevieve Valentine), dołożyli starań, aby fabuła "Wiecznych Batmana i Robina" – swoją drogą, jak nieporadnie brzmi ten tytuł po polsku! – nie tylko zaskakiwała rozmachem, ale również obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji. Umiejętnie też budują napięcie.


"Wieczni Batman i Robin" #1
Ostatnio o tym było w lecie poprzedniego roku.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-20, 11:40   

1. "Podwójna gra". Pięć dni temu Marcin Andrys a w dniu dzisiejszym Paweł Ciołkiewicz - drugi raz u nas o trzeciej części "Niezwykłej podróży":Cytat:
Dzieje się tu naprawdę dużo i trzeba przygotować się na wiele zaskakujących rozwiązań. Dość powiedzieć, że w zasadzie niemal każdy okazuje się być kimś innym, niż można było oczekiwać. Niemal wszyscy - jak na dobrą opowieść szpiegowską przystało - skutecznie ukrywali swoją prawdziwą tożsamość oraz zamiary.


"Niezwykła podróż" #3

2. "Marvel: Jedziemy po zioło". Piotr 'Pi' Gołębiewski omawia "WKKM" #137: "Odrębną Rzeczywistość":Cytat:
Zgodnie z legendą pomysły na historie powstały w czasie nocnego rajdu po Nowym Jorku, jaki odbyli twórcy z towarzyszeniem znajomych artystów, wśród których był m.in. Alan Moore. Dodatkowa plotka głosi, że towarzystwo raczyło się nielegalnymi substancjami, a ich wizje miały znaczny wpływ na wygląd opowieści.
:P

"WKKM #137": "Odrębna Rzeczywistość"

3. Ponownie dzisiaj Paweł Ciołkiewicz - z tekstem o prezentowanej ostatnio z samego rana pozycji "Władza" #1: "Pora demonów":Cytat:
Pierwszy tom "Władzy" prezentuje się interesująco, choć mamy tu zaledwie zarys czekających nas jeszcze atrakcji. Doskonale znany polskim czytelnikom, chociażby z takich opowieści, jak "Orbital", "Konungowie", "Millennium" i "Podboje", Sylvain Runberg jedynie szkicuje główne kontury świata, w którym rozgrywa się akcja i bardzo pobieżnie przedstawia swoich bohaterów.


"Władza" #1: "Pora demonów"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-03-31, 18:14   

1. "A imię jego Gotham!" - Sebastian Chosiński opowiada o pierwszym tomie "Batmana", który nosi tytuł "Jestem Gotham":Cytat:
Wzorem Alfreda Hitchcocka, King - nazwisko scenarzysty też w końcu do czegoś zobowiązuje! - postanowił zacząć swoją opowieść od nadzwyczaj mocnego akcentu. I chociaż nie jest to dosłowne trzęsienie ziemi, można się przestraszyć.


"Batman" #1: "Jestem Gotham"
To co było do tej pory.

2. "Conan: Howard byłby zadowolony" - natomiast Piotr 'Pi' Gołębiewski przybliża zatytułowany "Zdobywca" czwarty tom "Conana Barbarzyńcy":Cytat:
W czwartym tomie kolekcji "Conan Barbarzyńca" poznamy obszerne fragmenty adaptacji jedynej powieści Roberta E. Howarda poświęconej Cymeryjczykowi "Godzina smoka". Tu pod tytułem "Conan Zdobywca".


Cytat:
To wciąż rewelacyjne historie przygodowe z ikonicznym bohaterem.


"Conan Barbarzyńca" #4: "Zdobywca"
Wcześniejsza recenzja "8azyliszka"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-04-05, 18:43   

Dzisiejszego wieczoru takie oto trzy komiksowe analizy z tego serwisu:

1. "Wszyscy ludzie po trzydziestce to potwory" - Paweł Ciołkiewicz o "Paper Girls" #2:Cytat:
"Paper Girls" to zwariowana, niezwykle dynamiczna i żywiołowa historia, do pewnego stopnia wzorowana na serialu "Stranger Things". Autorzy starają się opowiedzieć swoją historię z perspektywy nastolatków. Akcja gna tutaj zatem na złamanie karku, a kolejne zadziwiające zdarzenia sprawiają, że łatwo pogubić się w narracyjnych meandrach. Chodzi głównie o zawiłości wynikające z tego, że bohaterki komiksu podróżują w czasie.


"Paper Girls" #2
Historia publikacji

2. "Wizyta w galerii sztuki" - również Paweł Ciołkiewicz. Na temat "Kultu Świętego Ognia" czyli początku "Najemnika":Cytat:
Historia przedstawiona w pierwszym tomie tej serii nie jest co prawda zbyt skomplikowana, ale świat wykreowany przez autora jest oryginalny i daje wiele możliwości interesujących kontynuacji. Epicka i zapierająca dech w piersiach Kraina Wiecznych Chmur, czyli świat położony wysoko ponad chmurami, prezentuje się obiecująco, zarówno pod względem wizualnym, jak i narracyjnym.


"Najemnik" #1: "Kult Świętego Ognia"
Pierwszy artykuł + dodatkowe dane

3. "Ostatnia nadzieja Gotham" - oraz Sebastian Chosiński z tekstem o zatytułowanym "Jestem samobójcą" drugim tomie "Batmana":Cytat:
Obie opowieści czyta się z dużym zainteresowaniem, nie brakuje w nich bowiem ani zaskakujących zwrotów akcji, ani intrygujących cliffhangerów. Jest też trochę psychologizowania, a to, jak wiemy, w fabułach o Człowieku-Nietoperzu sprawdza się zawsze.


"Batman" #2: "Jestem samobójcą"
To co już prezentowałem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Oficjalna Polska Strona Tada Williamsa

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 12