Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W dymku - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2017-08-14, 12:39   

"Wszędzie dobrze, ale na osiedlu najlepiej" - Wojtek Zaręba o dwóch pierwszych tomach "Osiedla Swoboda":

Cytat:
Pisałem już o tym kiedyś, że jestem z pokolenia, które wróciło do czytania komiksów dzięki wydawanemu w latach 1999-2004 magazynowi "Produkt". Głównym tego powodem były zamieszczane tam odcinki komiksu "Osiedle Swoboda" autorstwa popularnego Śledzia.

"Osiedle Swoboda" #1 i #2
Wcześniejsze recenzje tomu pierwszego, wcześniejsze recenzje tomu drugiego

jacek 

Wysłany: 2017-08-18, 05:26   

Wojtek Zaręba i wywiad, który przeprowadził z Szymonem Holcmanem z wydawnictwa "Kultura Gniewu" podczas czerwcowego IV Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej:

Cytat:
Czy Pan myśli, że grozi nam kryzys rynku komiksowego, o którym mówi się od kilku lat?

Nie mam bladego pojęcia i przyznam, że nie zaprzątam sobie tym głowy. Koncentrujemy się raczej na tym, żeby wydawać jak najlepsze rzeczy i docierać z nimi do czytelników.

Część pierwsza, część druga

jacek 

Wysłany: 2017-09-04, 08:11   

"Bohaterowie bez skaz?":

Cytat:
Powszechnie powtarzana teza, że bohaterowie są postaciami, z którymi możemy się utożsamiać, zdaje się być mitem. Takim samym jak ten, że cola jest pomocna na dolegliwości żołądkowe.

"Bohaterowie bez skaz?"

jacek 

Wysłany: 2017-10-17, 07:13   

A dzisiaj recenzja "Skradzionych lat" :) :

Cytat:
Motywem przewodnim tej historii jest zemsta. I kamień do ręki temu, kto skrzywi się z niesmakiem słysząc to słowo. Niech sobie nim rzuca, ale przecież to oczywiste, że jak jest western to musi być zemsta.

"Wounded" #1: "Skradzione lata"
Jak zwykle w takich w takich przypadkach zapraszam do forumowej historii dotyczącej tego tytułu.

jacek 

Wysłany: 2017-10-31, 09:25   

"Komiksy rządziły w Krakowie" - relacja Wojtka Zaręby z komiksowej części
21. "Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie":

Cytat:
W tym roku największa krakowska impreza książkowa miała poważnego konkurenta w postaci nowo otwartej galerii handlowej. Widząc frekwencję podczas Targów muszę stwierdzić, że na zwolenników kultury można zawsze liczyć, ale na fanów komiksów…. niekoniecznie.

"Komiksy rządziły w Krakowie"

jacek 

Wysłany: 2017-11-10, 09:58   

"W basenach jest coś symbolicznego" - wywiad z Joanną Karpowicz - dziękujemy za nadesłanie materiału :) :

Cytat:
Gdy przechadzałem się wzdłuż stoisk komiksowych to uświadomiłem sobie, że gdziekolwiek bym się nie zwrócił tam jest coś twojego.

"W basenach jest coś symbolicznego"

O artystce w "Wikipedii"

Recenzja "Anastazji", recenzje "Kwaśnego jabłka"
Niezamieszczone przeze mnie na forum recenzje albumu "Jutro będzie futro":
Jakuba "Tialla" Sytego, Konrada Wągrowskiego, "Jaxa" oraz "dra Gonzo".

jacek 

Wysłany: 2017-11-21, 07:11   

Na dobre rozpoczęcie dnia od Wojtka Zaręby, któremu za pamięć serdeczne podziękowania, tekst "7 twarzy Blera" :) :

Cytat:
We wrześniu ukazał się kolejny album z przygodami superbohatera o przydomku Bler. Zanim jednak zrecenzuję ten komiks, przypomnę jego poprzednie odsłony.

"7 twarzy Blera"

A tutaj przypomnienie recenzji dotychczasowych albumów:

"Bler" #1: "Lepsza wersja życia", "Bler" #1: "Pierwsza wersja życia", "Bler" #2: "Zapomnij o przeszłości", "Bler" #3: "Ostatni wyczyn", "Bler" #4: "Stan strachu", "Bler" #5: "Człowiek ze światła", "Bler" #6: "Psie imperium"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-04, 13:13, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2017-11-22, 06:22   

Dzisiaj na dzień dobry również materiał od Wojtka Zaręby - dzięki Wojtek :-D . Tym razem jest to to pierwsza część wywiadu z twórcą "Blera" - Rafałem Szłapą: :-D

"Mówiono mi, że skończę na ulicy":

Cytat:
Pamiętasz swój pierwszy komiks, który narysowałeś?

Tak, był to western o kowboju Johnie i jego przygodach na dzikim zachodzie. Postacie przypominały modne dziś patyczaki.

"Mówiono mi, że skończę na ulicy"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-04, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-11-23, 03:47   

W dniu dzisiejszym na powitanie "Okładkowe perełki", które nadesłał oczywiście Wojtek - dziękujemy :-D

"Okładkowe perełki" #21:

Cytat:
Zanim wspomnę o dzisiejszej okładce muszę przynudzić o historii, bo kontekst symboliki gestu uniesionej pięści jest dziś istotny.

"Okładkowe perełki"# 21

"Okładkowe perełki" #22:

Cytat:
Jeśli w tym tygodniu piszę o Blerze to zdecydowanie powinienem wskazać również jakąś okładkę z tej niesamowitej serii.

"Okładkowe perełki" #22

jacek 

Wysłany: 2017-11-25, 07:53   

Dwa nowe artykuły, które przysłał Wojtek Zaręba - serdeczne podziękowania :-D . Druga część wywiadu z Rafałem Szłapą i "Piątki zebrane" #6:

"Wtedy złapałem się za głowę":

Cytat:
Skąd się wziął pomysł na Blera?

Cytat:
Kiedyś współpracowałem w krakowskim "Przekrojem", tym w tradycyjnej formie, w ich ostatnich chwilach przez przenosinami do Warszawy. Robiłem dla nich ilustracje.

Cytat:
Ktoś uznał, że artykuł zilustruje historia z obrazkami, więc dostałem proste wytyczne, że mam na czterech stronach stworzyć komiks o komiksie.

"Wtedy złapałem się za głowę."

"Piątki zebrane" #6:

Cytat:
Tydzień z Blerem.

W dzisiejszym wpisie kilka ciekawostek, których możesz nie znać jedynie po lekturze komiksów z serii "Bler".

"Piątki zebrane" #6
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-04, 13:10, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-11-26, 07:36   

Trzecia część wywiadu z Rafałem Szłapą - dzięki Wojtku :-D :

Zaryzykowałbym własne życie:

Cytat:
Postanowiłeś przenieść Blera z Krakowa do Katowic i pewnie kolejnym często zadawanym pytaniem, które teraz się pojawia jest: – Czemu właśnie do tego miasta?

Cytat:
Wspominałem wcześniej, że historia Blera zrodziła się z moich doświadczeń, a Katowice są miastem które dobrze znam, bo przez lata tam studiowałem.

Zaryzykowałbym własne życie
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-04, 13:09, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-11-27, 05:15   

"Imperium Blera":

Cytat:
Stało się, tydzień z Blerem dobiega końca i w tej chwili warto napisać coś o najnowszym tomie serii pt. "Psie Imperium". Mam nadzieję, że lubisz już tego bohatera, na tyle by przymknąć oko na jego wady i chwalić go za rzeczy dobre.

"Bler" #6: "Psie imperium"
Tu link do dotychczasowych materiałów

Bardzo dziękujemy :-D

jacek 

Wysłany: 2017-12-04, 05:39   

"Nie traktuję siebie poważnie jako rysownika" - wywiad z Karolem KRL-em Kalinowskim przeprowadzony przez Wojtka Zarębę podczas Salonu Komiksu, który miał miejsce w trakcie październikowych Krakowskich Targów Książki - dziękujemy! :-D

Cytat:
Ja nigdy nie planowałem kariery rysownika. Jeśli myślałem o przyszłości to raczej w roli - choćby - bibliotekarza, który tworzył będzie tak przy okazji.

"Nie traktuję siebie poważnie jako rysownika"
O twórcy w "Wikipedii"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-04, 13:04, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-12-11, 23:21   

Także Wojtek Zaręba wrzucił na tapet "Klątwę kruków" będącą trzecią częścią "Wiedźmina": :)

Cytat:
Skoro już tyle ponarzekałem na poprzednie odsłony komiksów o wiedźminie to może przejdę do "Klątwy Kruków", która bardziej przypomina klątwę gołębia, któremu zdarzyło się opróżnić jelita akurat na twoje ubranie.
:mrgreen:

"Wiedźmin" #3: "Klątwa kruków"

jacek 

Wysłany: 2018-01-24, 09:41   

"Tato nie wraca". Recenzja nie przedstawianego jeszcze na forum tytułu "Obiecanki". To zresztą tegoroczna nowość:

Cytat:
Pewnie mógłbym się rozwodzić o treści i moich wnioskach płynących z lektury tego komiksu, ale zakończenie skutecznie knebluje mi usta i plącze palce u rąk. A jest ono na tyle zaskakujące (no może nie tak, jak finał "Szóstego zmysłu"), że ze zwykłej obyczajowej historyjki robi się ciekawy emocjonalny twist. Choć na dłuższą metę nie jest niczym niezwykłym, to na tyle ważnym, że nie mogę nic więcej powiedzieć, czy napisać.

"Obiecanki"

Odpowiedz do tematu