Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Korona śniegu i krwi Elżbieta Cherezińska
Autor Wiadomość
alibaba 

Wysłany: 2014-09-01, 13:05   

Tak, wątków paranormalnych jest sporo, romansów odrobinę. Bez tego książka byłaby tylko książką popularno- naukową a nie powieścią.
Autorka starała się przedstawić tę część historii o której raczej mało wiemy. I to jej się udało. Ja np. nie wiedziałam, że Przemysł II był koronowany na króla Polski a wydawało mi się, że historię Polski znam b. dobrze. Gdzieś mi ta ważna informacja umknęła, a teraz wiem.

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2014-09-01, 22:18   

Czy ja wiem, czy są tam jakieś wątki paranormalne? Generalnie "Legion", to ciekawa powieść o niekoniecznie znanym powszechnie wycinku polskiej walki zbrojnej, czyli działalności Narodowych Sił Zbrojnych. Jak dla mnie - warto.
Caroline*

alibaba 

Wysłany: 2014-09-02, 00:23   

Mój ostatni post dotyczy "Korony śniegu i krwi"

ren 

Wysłany: 2017-03-20, 19:39   

Skończyłam "Hardą". Odczucia mam mocno mieszane.
Nie przypadli mi do gustu bohaterowie, Świętosława i Olaf Trygvasson to jeden z bardziej irytujących duetów, jakie spotkałam na kartach powieści. Do tego wzbudzające wyłącznie zażenowanie sceny seksu i miłosnych uniesień (metafora miecza i pochwy para siempre) i jednak moim zdaniem zbyt skromnie opisany świat. A szkoda, bo ECh ma lekkie pióro, dużą wiedzę, wzięła na warsztat niesamowicie ciekawe czasy i niejeden raz mnie zaintrygowała... Chciałabym przeczytać więcej o wprowadzaniu w państwie Piastów chrześcijaństwa, więcej o bogach wikingów, więcej Światowidów, kopców i kurhanów. To się przewija przez całą książkę, ale jednocześnie opisane jest trochę mimochodem, zdecydowanie powierzchownie, służy jako pretekst, żeby pokazać niesamowity spryt i cięty język, przede wszystkim głównej bohaterki (tak zręczne, że wywołują zgrzytanie zębami).
Cherezińska wysyła Bolesława Chrobrego na Węgry, zaczyna ledwie odmalowywać ich półkoczowniczy tryb życia, żeby zaraz bohater owinął sobie wszystkich wokół palca, wyjechał i tyle. Potem o tym ludzie zapomina. I tak ze wszystkim. :zlo

Dla mnie lektura "Hardej" to duże rozczarowanie też dlatego, że w zeszłym roku trafiłam na spotkanie z Cherezińską na Big Book Festival i opowiadała o tej książce niesamowicie ciekawie. A tu placek.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-03-21, 00:53   

Przeczytałam ostatnio "Hardą" i "Królową" i nie powiem, wciągnęły mnie. Co prawda te wątki romansowe były dość silne, i postać Sigridy Storrady nieprzesadnie budziła moją sympatię (o wiele bardziej przypadła mi do gustu Astryda), ale jednak czytało się to zgrabnie.
Na tyle łatwo i przyjemnie, że sięgnęłam po "Koronę śniegu i krwi" i czytam już drugi tom. Pierwsze primo, jest to kawałek historii Polski, mnie co do zasady nie znanej (czytaj: wykutej, zdanej i zapomnianej lata temu). Drugie primo, jest to lekkie i dość zabawne, ta święta Kinga latająca po komnatach i smoczy rycerz wywołują u mnie zdrową dawkę śmiechu. Moim zdaniem warto.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

alibaba 

Wysłany: 2017-11-02, 23:01   

wróciłam do książek Cherezińskiej i przeczytałam :Grę w kości: i "Królową".
"Królowa" jest drugim tomem o córce Mieszka I Świętosławie. Pierwszy "Harda" ale jej nie było w bibliotece. Po przeczytaniu "Gry w kości", mogłam sobie podarować "Hardą" bo wiele spraw tam się wyjaśniło.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-11-09, 10:50   

A moja mamusia nabyła "Płomienną koronę". Ogromniaste tomiszcze, chwilowo mam takich dosyć. :lol:

Sebastian 

Wysłany: 2018-01-01, 20:20   

Czytałem tylko "Koronę śniegu i krwi" i to była całkiem sprawnie napisana powieść historyczna z elementami fantasy (a właściwie jakiegoś realizmu magicznego). Miałem też kontakt z audiobookiem.
Na minus na pewno fatalnie opisane sceny erotyczne. Skoro nie mają żadnego znaczenia dla fabuły, a Cherezińska zdecydowanie nie wie jak smacznie ugryźć ten temat - to po co w ogóle się za nie bierze?

Na plus osadzenie książki w szalenie interesującym czasie w historii Polski (co ciekawe mało eksploatowanym przez pisarzy);
Kreacja postaci - szczególnie mi się podobało jak opisało Bolesława Wstydliwego i św. Kingę, ale też i młody Jakub Świnka był ciekawie skrojony.
Wydaje mi się, że całkiem nieźle opisane realia epoki.
Nawiązanie do legend arturiańskich.

Zabiorę się za kolejne tomy cyklu, ale na pewno nie teraz.

Witam wszystkich tutaj :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2018-01-11, 13:46   

Sebastian napisał/a:
Na minus na pewno fatalnie opisane sceny erotyczne. Skoro nie mają żadnego znaczenia dla fabuły, a Cherezińska zdecydowanie nie wie jak smacznie ugryźć ten temat - to po co w ogóle się za nie bierze?

To jest bolączka wielu tego typu książek, niestety. :-/

Witaj. :lol:

Odpowiedz do tematu