Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwutygodnik - komiksy
Autor Wiadomość
jacek 

Wysłany: 2016-12-04, 07:05   Dwutygodnik - komiksy

Dwutygodnik:

Cytat:
Magazyn ma charakter informacyjno-opiniotwórczy. Publikuje recenzje nowości wydawniczych (literatura piękna, poezja, filozofia), filmów, koncertów, albumów muzycznych oraz spektakli teatralnych i operowych, recenzje z bieżących wystaw i wernisaży, a także omówienia nowych zjawisk kultury współczesnej.

Dwutygodnik - Wikipedia
Dwutygodnik - strona

Ja (tak jak w przypadku Esesnsji) sięgam tam po recenzje komiksów i te właśnie recenzje będę tutaj zamieszczać - ale jest tam oczywiście również wiele innych ciekawych
i godnych uwagi tematów ;) .

Na początek proponuję artykuł Darka Aresta o "Morzu po kolana" autorstwa dwóch Marcinów - Kołodziejczyka i Podolca:

Cytat:
Opowieść zaczyna się jesienią, gdy po turystach zostają zapomniane japonki i niedopalone mentole,...

"Morze po kolana"

Tytuł ten był już prezentowany na forum: tutaj, tutaj, tutaj i tutaj
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-06-06, 12:18, w całości zmieniany 2 razy  

jacek 

Wysłany: 2017-03-08, 18:25   

No tak... zarekomendowałem i... zapomniałem. Przepraszam. To wszystko dlatego, że cały czas działam na laptopie i ciągle czegoś szukam...

Teraz zamieszczę tylko trzy najnowsze recenzje - a od tej pory o kolejnych postaram się już informować na bieżąco.

1. "Polska Rzeczpospolita Wujków Obmacywaczy" - tak swoją recenzję "Totalnie nie nostalgii" zatytułował Darek Arest:

Cytat:
To 250-stronicowy pamiętnik łączący bardzo osobistą, intymną perspektywę z bezlitosną społeczną wiwisekcją.

"Totalnie nie nostalgia"
Sam już nie wiem, która to recenzja tego tytułu na forum... policzcie sami ;)

2. "Czułość" - kolejna recenzja, którą napisał Darek Arest. Tytułu "Codzienna walka":

Cytat:
Świat widziany przez Marco wydaje się pełen lęków, wrogości i zwiastunów nieubłaganie nadciągającej apokalipsy, ale dominującą cechą spojrzenia pozostaje czułość.

"Codzienna walka"
Dotychczasowe materiały: tutaj i tutaj.

3. "Krwawa prowizorka". To z kolei materiał o "Strefie Gazy. Przypisach". Autorem recenzji jest Marceli Szpak:

Cytat:
Sacco w swoim nagrodzonym prestiżową nagrodą Eisnera, monumentalnym komiksie, cofa się do prawie samego początku istnienia Strefy, by przybliżyć nam źródła tej tragedii.

"Strefa Gazy. Przypisy"
Pierwsze dwa artykuły

jacek 

Wysłany: 2017-04-18, 04:49   

"Zawsze lubiłam rysować gołe baby" - z Agatą "Endo" Nowicką rozmawiała Agnieszka Słodownik:

"Zawsze lubiłam rysować gołe baby"

Strona artystki
Profil artystki
O artystce w "Wikipedii"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-06-06, 12:22, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-09-19, 12:14   

Dawno nie zaglądałem do "Dwutygodnika" - cóż szkoda i tyle. Dzisiaj proponuję wywiad z Mateuszem Skutnikiem:

Cytat:
"Morfołaki" to zawsze było dla mnie ćwiczenie mięśnia, dzięki któremu powstają nowe światy. Na początku to były krótkie historyjki, żarty. Z czasem "Morfołaki" zaczęły obrastać w interpretacje.

Wywiad z Mateuszem Skutnikiem
Recenzje "Morfołaków: Nowy Testament"
Niepublikowane przeze mnie na forum recenzje tomu drugiego i tomu pierwszego.

jacek 

Wysłany: 2017-10-02, 15:48   

"Rysownicy". Wywiad z Patrykiem Mogilnickim. Rozmawia Arkadiusz Gruszczyński:

Cytat:
Leżymy na podłodze, wyginamy się na kanapie, wykonujemy serie grymasów, palimy papierosy, głaszczemy koty, słuchamy muzyki, szukamy pomysłów, uprawiamy jogę. Ilustrowanie to czynność dosyć intymna.

"Rysownicy"
O artyście
Profil artysty na fb

jacek 

Wysłany: 2017-11-26, 18:29   

"Polaki pokraki" - Darek Arest recenzuje "Powstanie. Film narodowy":

Cytat:
"Powstanie. Film narodowy" nie jest kompilacją żartów rysunkowych, które mają bawić dlatego, że potrafimy w nich rozpoznać odniesienia do rzeczywistości. Anegdoty służą do wydobycia kryjących się za nimi mechanizmów i fantazmatów. Autor wraca do jednego ze swoich ulubionych tematów - teorii spiskowej, tego niekończącego się wołania o sens w chaosie.

"Powstanie. Film narodowy"
Poprzednie omówienie
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-05-06, 07:48, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2017-12-26, 13:51   

Marceli Szpak zmierzył się z "Kwaśnym jabłkiem" Szyłaka i Karpowicz:

Cytat:
Co takiego niepokojącego w pięknej kobiecie, która kryjąc się za ciemnymi okularami, popija kawę na tle szarych kuchennych kafelków? Niewiele, jeśli pominąć fakt, że krwawi z nosa. Zaledwie kilka kropel, ale to wystarczy, by zburzyć ten idylliczny obrazek.

"Kwaśne jabłko"
Archiwum tytułu

jacek 

Wysłany: 2018-05-15, 14:45   

Wczoraj Michał Misztal a dzisiaj Tomasz Pstrągowski - czyli po raz drugi czytamy o "Na koniec wszystko spłonie":

Cytat:
Bystroń już w poprzednich albumach udowodniła, że rozumie poczucie nastoletniego odklejenia i problemy z adaptacją w grupie. Nie inaczej jest i tym razem: pomimo rozczarowującej schematyczności fabularnej, wszystkie elementy "Na koniec wszystko spłonie" doskonale ze sobą współgrają, budząc w czytelniku uczucia rozdrażnienia i niepokoju i ułatwiając mu zrozumienie Kamila i Patryka.

"Na koniec wszystko spłonie"

jacek 

Wysłany: 2018-06-06, 12:50   

Karol Sienkiewicz: "Powstanki w pełnym makijażu":

Cytat:
W dzisiejszym odcinku "the category is": partyzancka realness. Tyle że nie na wybiegu, lecz na wielokolorowych płótnach i delikatniejszych akwarelach na papierze, technice, w której Sobczak zdecydowanie czuje się lepiej.

"Powstanki w pełnym makijażu"

Artykuł opublikowany wyłącznie na forum.

A jednak nie - na facebooku także się udało :)

jacek 

Wysłany: 2018-08-02, 11:17   

Po raz drugi w "Dwutygodniku" nie o komiksach ;)

"Młodzi wiedzą lepiej":

Cytat:
Zeszłej jesieni młodzi artyści zgromadzili się na Triennale Sztuki Młodych w Orońsku, pytając (siebie nawzajem), czy da się wymyślić lepszy świat (sztuki). Okazało się, że z wymyślaniem lepszego świata – jak zwykle – to jest dłuższy temat. Znacznie lepiej i szybciej idzie z krystalizowaniem się nowego malarstwa.

"Młodzi wiedzą lepiej"

jacek 

Wysłany: 2018-08-03, 14:06   

"Młodość stulatka" - Jan Balbierz pisze o młodości Ingmara Bergmana:

Cytat:
Tak w filmie, jak i w teatrze, fascynowała go materialność i wczesne technologie reprodukcji. Wielokrotnie opowiadał historię swego pierwszego, archaicznego kinematografu, na którym jako dziecko oglądał slajdy z baśniami Grimmów.

"Młodość stulatka"
O artyście w "Wikipedii"

jacek 

Wysłany: 2018-08-08, 11:09   

O "Istocie" wypowiada się Tomasz Pstrągowski:

Cytat:
"Istota" już samym tytułem sugeruje, że chce być dziełem totalnym, opowieścią o istocie kobiecości. Niestety jest tylko zbiorem nowelek, rzucających w czytelnika banałami i oczywistościami.

"Lepsza erotyka jest możliwa"
Poznajcie szczegóły niezwykłej książki

jacek 

Wysłany: 2018-08-29, 08:40   

"Rewolucja kradnie mit". Darek Arest o tytule "Ja, Nina Szubur":

Cytat:
Daniel Chmielewski w książce Tokarczuk dostrzegł materiał na pełnokrwiste science fiction, w którym mitologiczne treści dobrze dogadują się z sensacyjną intrygą.

"Ja, Nina Szubur"
Archiwum opowieści
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-10-23, 16:36, w całości zmieniany 1 raz  

jacek 

Wysłany: 2018-10-17, 05:52   

A dzisiaj w "Dwutygodniku" nie o komiksie:

"Rzeczy nie są tym, czym się wydają" - Anka Herbut opowiada o "Subterranean River" Łukasza Rusznicy:

Cytat:
Zdjęcia Rusznicy są jak dowody rzeczowe na duchową organizację świata. Nie pamiętam tak intymnego doświadczenia książki fotograficznej.

Cytat:
Książka jest świetnie pomyślana, zaprojektowana i zrealizowana. O jej walorach decydują nie tylko same zdjęcia i przepływająca przez nie narracja, ale i sama forma publikacji.

"Subterranean River"
Artykuł Joanny Kinowskiej
Rozmowa z autorem, którą przeprowadziła Anna Sańczuk

jacek 

Wysłany: 2018-10-27, 09:07   

I w dniu dzisiejszym również :) :

"Ludzie czekali na jej rysunki" - Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Małgorzatą Czyńską - autorką książki o Mai Berezowskiej:

Cytat:
Maja Berezowska osiągała efekt bez wulgarności, a przecież pokazywała seks bez tabu. Była orędowniczką kobiecej przyjemności. W większości scen erotycznych to kobieta dostaje kilku partnerów, a nie odwrotnie. Pokazywała, że to kobiecie należy się rozkosz, a faceci mają jej ją dać.

"Ludzie czekali na jej rysunki"
Maja Berezowska

Odpowiedz do tematu