Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ArtPapier
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-11-24, 13:17   

Trzy ostatnie artykuły z bieżącego numeru "ArtPapieru" - ale nie martwmy się - niedługo będzie kolejny :) :

7. "Ręce do góry! To jest sztuka" - Natalia Kaniak pisze o "Sadbøiu":Cytat:
Tytułowy Sadboi to gniewny nastolatek, którego traumatyczne dzieciństwo i nieskuteczna interwencja opieki społecznej pokierowały w ramiona gangsterki i recydywy. Po wielu latach przestępczego życia protagonista postanawia przekuć swoje kryminalne CV w artystyczne portfolio, a kuratora sądowego zamienić na kuratora wystaw.


"Sadbøi"
To co było dotychczas

8. "It's time for creepshow" - Andrzej Ciszewski opowiada o "Opowieściach makabrycznych":Cytat:
Obsadzając w roli narratora groteskowego Upiora (w oryginale: Creep), autor "Miasteczka Salem" snuł zaprawione czarnym humorem i groteskowym okrucieństwem historie o wyjątkowo paskudnych zemstach zza grobu ("Dzień ojca", "Jak pozostać na fali") oraz przerażającej bestii przypadkiem odnalezionej w zapieczętowanej "Skrzyni".


"Opowieści makabryczne"
Wczoraj również opublikowałem recenzję tego tytułu.

9. "Stary Hulk i nadal może" - natomiast Radosław Pisula recenzuje "Hulka: Koniec i inne opowieści":Cytat:
"Koniec", jak sama nazwa wskazuje, przedstawia ostatnią historię z Hulkiem. Jej akcja rozgrywa się na Ziemi spustoszonej przez ataki nuklearne, gdzie stetryczały Bruce Banner jest jedyną żyjącą osobą – samotny do granic nie może się jednak nawet zabić, ponieważ drzemiący w nim potwór (poprzez przemianę) zawsze ratuje mu życie.


"Hulk" #01: "Koniec i inne opowieści"
Warto zajrzeć do poprzednich publikacji
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-11, 08:25   

Nr 335:

1. "Welcome to Hollywoodland". Andrzej Cieszewski omawia tom pierwszy "Anastazji":Cytat:
Opowieść o toksycznej relacji między matką a córką, kameralne studium władzy, kontroli i przemocy, osadzony w pejzażu epoki wciąż aktualny komentarz do problemu molestowania seksualnego w fabryce snów (choć komiks powstał wcześniej, afera Harveya Weinsteina i jej następstwa doskonale wpisują się w temat poruszony przez autorki), jak również dość oczywisty w warstwie dramaturgicznej kryminał okraszony mnogością intertekstualnych smaczków: "Anastazja" otwiera się na różnorodność odczytywań, w równym stopniu intrygując, co budząc niepokój.


"Anastazja" #1
Materiał audio, dotychczasowe teksty

2. "Statek pijany". Paweł Pieniążek dzieli się uwagami po zapoznaniu się z tytułem "Pablo":Cytat:
Ukazując artystyczną ewolucję Picassa oraz odwołując się do najważniejszych wydarzeń z życia paryskiej bohemy tamtych lat, Birmant zestawia ze sobą różne spojrzenia na rolę i powinności sztuki, konstruując jednocześnie uniwersalną w swej wymowie opowieść o afirmacji indywidualizmu i poszukiwaniu własnego głosu.


"Pablo"
To trzeci tekst o tym tytule.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-15, 20:11   

3. "Godny finał". Michał Misztal recenzuje czwarty tom "Jessici Jones: Alias":Cytat:
To, co wydarzyło się w czwartym tomie cyklu, było sygnalizowane już wcześniej. Oto pojawia się Killgrave, postać okryta tajemnicą mającą ścisły związek z mroczną przeszłością protagonistki. Ktoś, kto sprawia, że Jessica Jones jest przerażona i popada w paranoję. Czarny charakter, z którym będzie musiała ponownie się skonfrontować.


"Jessica Jones: Alias" #4
To piąta recenzja tej części.

4. "Wielki sen". O "Duchu Gaudiego" opowiada Andrzej Ciszewski:Cytat:
Pewnego dnia kasjerka Antonia ratuje staruszka przed niechybną śmiercią pod kołami rozpędzonej furgonetki. Jednak w szpitalu bohaterka dowiaduje się, że na miejscu zdarzenia nigdy nie było wspomnianego jegomościa, skądinąd do złudzenia przypominającego zmarłego w 1926 roku katalońskiego architekta.


"Duch Gaudiego"
To co już przedstawiałem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-18, 08:38   

Nr 336:

1. "Bohater z przedmieścia" - Mirosław Skrzydło przedstawia "Lekkie trafienia" - część drugą "Hawkeye":Cytat:
Uczynienie z niezawodnego herosa szarego obywatela i zaprezentowanie jego całkowicie przyziemnych perypetii okazało się strzałem w dziesiątkę. Dużo radości sprawia czytelnikowi obserwowanie jego codziennego życia, relacji z sąsiadami, a przede wszystkim związków z urodziwymi, acz niebezpiecznymi kobietami.


"Hawkeye" #2: "Lekkie trafienia"
Dotychczasowe omówienia

2. "Święty grzesznik na Dzikim Zachodzie" - a Przemysław Pieniążek recenzuje debiutujący na forum tytuł "Synowie El Topo" #01: "Kain":Cytat:
Utkana z motywów zaczerpniętych (nie tylko) z ksiąg Starego i Nowego Testamentu przypowieść o miłości, poświęceniu oraz śmierci, ale także okrutne i krwawe misterium przypominające, że życie jest nieustanną wędrówką i cyklem przemian: "Synowie El Topo" nie oferują jednoznacznej interpretacji, dając zamiast tego tajemnicę, jak i gamę półtonów charakteryzujących relacje łączące uczestników dramatu.


"Synowie El Topo" #01: "Kain"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-13, 05:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-21, 11:21   

3. "Enter Norgal". Michał Misztal recenzuje "Wyspę albo Plagę Bestii" - pierwszą część serii "Head Lopper":Cytat:
"Head Lopper" to świetnie narysowany komiks o Norgalu: wielkim zabijace z długą, siwą brodą, ogromnym mieczem (rozcinającym wszystko, co stanie na drodze protagonisty) oraz noszącym ze sobą odciętą głowę złej wiedźmy, która bynajmniej nie jest martwa.


"Head Lopper" #1: "Wyspa albo Plaga Bestii"
Dotychczasowe artykuły

4. "Duchy przeszłości". Natomiast Przemysław Pieniążek opowiada o "Więzach" będących trzecim tomem "Szóstego rewolweru":Cytat:
Amerykański scenarzysta Cullen Bunn niezawodnie miksuje fabularne schematy oraz motywy zaczerpnięte z literackiej, filmowej oraz komiksowej tradycji westernu i horroru, poszerzając w "Więzach" panteon nadnaturalnych istot skutecznie utrudniających (doczesne) życie bohaterów komiksu.


"Szósty rewolwer" #3: "Więzy"
Pierwszy artykuł

5. "Tabloidowy panteon". A Radosław Pisula mierzy się z "Faustowską zagrywką" czyli początkiem opowieści o "The Wicked + The Divine":Cytat:
"The Wicked + The Divine" to zgrabne połączenie gnającego na złamanie karku świata celebrytów z historią muzyki oraz całkiem intrygującym kryminałem.


"The Wicked + The Divine" #1: "Faustowska zagrywka"
To co już przedstawiałem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-23, 09:49   

6. "Nad dachami Paryża". Andrzej Ciszewski wziął na tapet pierwszą część "Lotu kruka":Cytat:
Sprawnie prowadzona narracja, przekonujące zawiązanie i rozwój perypetii, wyraziste dramatis personae plus przemycane w tle nawiązania do wydarzeń historycznych: opowieść Gibrata to przykład solidnego rzemiosła, które bardziej od samej fabuły imponuje warstwą graficzną. A ta jest zaiste mistrzowska.


"Lot kruka" #1
To trzeci artykuł o tym tytule.

7. "Paraboliczny rejs". I drugi dnia dzisiejszego tekst Andrzeja Ciszewskiego - o "Oceanice" będącej początkiem opowieści o "Mechanicznej ziemi":Cytat:
Debiutujący w 2002 roku baśniowo-alegoryczny cykl "Mechaniczna ziemia" autorstwa początkującego scenarzysty Patricka Fitou i rysownika Jeana-Baptiste’a Andréae (w kolejnych tomach odpowiedzialnego także za pisanie skryptów) to pozycja skierowana do czytelników ceniących sobie sprawnie napisane, okraszone humorem i surrealistyczną nutą retrofuturystyczne opowieści przygodowe.


"Mechaniczna ziemia" #1: "Oceanika"
Pierwsza recenzja
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-26, 20:21   

8. "Conrad dla początkujących" - Natalia Kaniak pisze o "Kongu. Józefa Konrada Korzeniowskiego podróży przez ciemności":Cytat:
Christian Perrissin i Tom Tirabosco czerpią pełnymi garściami zarówno z klimatu utworu Conrada, jak i jego recepcji oraz (nieznośne, lecz przydatne słowo) z kultowości samego tekstu. Niestety, odarta ze wszelkich referencji historia pozostaje umiarkowanie angażująca, z kolei warstwa graficzna albumu zupełnie nie oddaje charakteru opowiadania i jego ciężaru emocjonalnego.


"Kongo. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemności"
To co już przedstawiałem

9. "Idź do diabła!" - Andrzej Ciszewski omawia "Światełko" będące trzecią część "Outcasta: Opętania":Cytat:
Wartkie tempo akcji, postaci, którym trudno zarzucić jednowymiarowość, oraz dreszczyk utrzymujący się do ostatniej strony (nawet w przypadku, gdy bieg wydarzeń daje się chwilami zbyt łatwo przewidzieć) sprawiają, że lektura "Światełka" nie jest może czytelniczą iluminacją, ale sprawdza się jako sugestywne rzemiosło sprawiające, że co wrażliwsi odbiorcy będą chcieli spać przy zapalonej lampce.


"Outcast: Opętanie" #3: "Światełko"
To czwarty materiał o tym tomie.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2019-04-16, 18:40, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-03, 04:38   

Nr 337:

1. "Żal filmoznawcy" - tak swoją recenzję "Powstania. Filmu narodowego" zatytułowała Magdalena Kempna-Pieniążek:Cytat:
Komiks Jacka Świdzińskiego z pewnością sprowokuje niektórych do śmiechu, choć będzie to raczej śmiech przez łzy niż wyraz autentycznego rozbawienia. Z oczu filmowców, filmoznawców, krytyków filmowych i innych osób żywo zainteresowanych polskim kinem popłyną przy tym łzy nie smutku, lecz głębokiej goryczy. Przedstawione przez Świdzińskiego wydarzenia, choć oczywiście przerysowane, wydają się bowiem, niestety, aż nadto prawdopodobne.


"Powstanie. Film narodowy"
To co już przedstawiałem

2. "Głębia nadziei" - a to tytuł napisanej przez Dominika Szcześniaka recenzji pierwszego tomu "Głębi":Cytat:
"Głębia" jest zarówno elementem/efektem terapii Remendera, jak i ciekawie opracowaną wizją świata przyszłości. Znajdziemy tu głębinowe stwory, ludzi w mechanicznych kombinezonach czy przesycone erotyką plenery podwodnych miast. Wszystko to stanowi bardzo ciekawy dodatek do głównego wątku, przejawiającego się w peanie na cześć rodziny oraz w sile wiary w niemożliwe.


"Głębia" #1: "Iluzja nadziei"
Dotychczasowe artykuły
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-05-06, 07:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-05, 12:47   

3. "Upiory z Południa" - Andrzej Ciszewski omawia "Węże" - trzeci tom "Hrabstwa Harrow":Cytat:
W trzecim tomie cyklu kreatywny duet przedstawia perypetie ciemnoskórej przyjaciółki Emmy, Bernice, starającej się pomóc Clintonowi, którego wujek od pewnego czasu dziwnie się zachowuje. Mężczyzna, pokąsany w trakcie zbierania jagód przez jadowitego mokasyna, najprawdopodobniej znajduje się pod przemożnym wpływem Lovey Belfont: owianej złą sławą zaklinaczki mieszkającej w odludnej partii lasu. W trakcie nocnej eskapady bohaterka przekona się jednak, że na wiele spraw patrzyła dotąd z niewłaściwej perspektywy.


"Hrabstwo Harrow" #3: "Węże"
Poprzednie recenzje

4. "Elegia na odejście" - również Andrzej Ciszewski - tym razem na temat siódmej części "Sagi":Cytat:
Epicka, łącząca w sobie elementy baśniowej fantasy, SF, obyczajówki, sensacji, horroru i antymilitarnej przypowieści seria stworzona przez Briana K. Vaughana oraz Fionę Staples nie traci nic na swym rozmachu, w siódmym tomie oferując czytelnikom bezbłędnie prowadzoną perypetię, soczyste, błyskotliwe dialogi oraz bohaterów, których losy angażują w niepojęty sposób.


"Saga" #7
To trzeci tekst o tym tomie.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-10, 07:40   

W dniu dzisiejszym na mocny początek dnia taki oto materiał :evil2: :

5. "Wyrywając chwasty" - to tytuł napisanego przez Michała Misztala artykułu o pierwszym tomie "Zabij albo zgiń":Cytat:
Dylan musi zabijać. Nie ma innego wyjścia: jeżeli nie będzie mordował w określonym przez swojego zleceniodawcę czasie, sam pożegna się z życiem. I nie ma znaczenia, że jest zwykłym (choć mającym depresję), szarym chłopakiem – studentem, któremu jeszcze nie tak dawno nawet nie śniłoby się, że może zrobić coś tak złego. Ale właściwie jak do tego doszło?


"Zabij albo zgiń" #1
Czytaj także wczoraj.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-18, 06:20   

Nr 338:

1. "Przywracając tożsamość". O "Potter's Field: Cmentarzu Bezimiennych" pisze Dominik Szcześniak:Cytat:
Waid, zamiast tworzyć kilka pojedynczych odcinków skupiających się na konkretnej misji anonima, precyzyjnie związał ze sobą wszystkie epizody, co dało nadspodziewanie pozytywny efekt.


"Potter's Field: Cmentarz Bezimiennych"
Jest to czwarty artykuł na temat tego tytułu.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-20, 08:29   

2. "Ucieczka z Nibylandii" - tak swoją recenzję "Zeszytu Wendy" zatytułował Andrzej Ciszewski:Cytat:
Czy kreatywne zapiski pomogą protagonistce uporać się z zagadką, której rozwiązanie może być zarówno druzgoczące, jak i przynieść ukojenie?


"Zeszyt Wendy"
To trzecia recenzja tej opowieści.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-22, 09:15   

3. "Nostalgia w pigułce" - na temat "Na szybko spisane - 1980-2010" wypowiedział się też Michał Misztal:Cytat:
W przeciwieństwie do znanych do tej pory albumów, zawarte w wydaniu zbiorczym ostatnie odcinki nie przedstawiają już wydarzeń na przestrzeni dekad. Pokazują ten etap życia protagonisty, kiedy (choć czeka go jeszcze wiele) niektóre drzwi zostały już bezpowrotnie zamknięte, wybory zaś – dokonane.


"Na szybko spisane - 1980-2010"
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-26, 14:19   

W dniu dzisiejszym ostatni już (tylko cztery były w tym numerze) artykuł o komiksie z bieżącego numeru tego zacnego pisma:

4. "Przygoda w każdym porcie" - Andrzej Ciszewski zapoznał się z "Przygodami celtyckimi" a teraz tytuł ten nam przedstawia:Cytat:
W niniejszym tomie poznamy europejskie perypetie dzielnego marynarza rozgrywające się w latach 1917-1918.


Cytat:
Reasumując: fanom (wymykających się gatunkowym ramom) perypetii marynarza, włóczęgi i romantycznego awanturnika w jednym raczej nie trzeba rekomendować "Przygód celtyckich". Pozostali czytelnicy nie powinni natomiast żałować spotkania z bohaterem jednej z ważniejszych europejskich serii komiksowych.


"Corto Maltese" #4: "Przygody celtyckie"
Artykuł Wojciecha Lewandowskiego
Nieopublikowany przeze mnie w odpowiednim momencie tekst Pawła Ciołkiewicza.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15490
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-02-07, 06:41   

Nr 339:

1. "Powrót do przeszłości" - "Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania" - do lektury zaprasza również Dominik Szcześniak:Cytat:
Siłą "Wszystkich spotkań" są rysunki i sentyment polskich czytelników, którzy równo 25 lat temu zakupili wydanie specjalne TM-Semic nr 4/1993 i po przewertowaniu komiksu przecierali oczy ze zdumienia.


"Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania"

2. "W i mię prawa" - "Sędzia Dredd. Tytan" - tytuł przedstawia Andrzej Ciszewski:Cytat:
Brutalne walki, świetne tempo akcji i nieoczekiwane twisty fabularne sprawiają, że trudno oderwać się od lektury "Tytana". Ale w recenzowanej historii nie liczy się wyłącznie adrenalina, której poziom podnoszą także dynamiczne, niepozbawione rozmachu i sugestywności, utrzymane w ponurej tonacji prace Henry’ego Flinta.


"Sędzia Dredd. Tytan"
To pierwsza dzisiaj recenzja tej pozycji.
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12