Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aleja Komiksu i Gildia Komiksu
Autor Wiadomość
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-16, 08:00   "Czerwony kryminał" - Krzysztof Zimiński o piątym tomie "Skalpa":Cytat:
Były tu momenty dramatyczne, nie brakowało chwil wytchnienia. Aaron świetnie radzi sobie z budowaniem historii postaci, ich psychologią, wzajemnymi relacjami, narastaniem konfliktów.


"Skalp" #5
Dotychczasowe materiały"Rozgrywki niskiego lotu" - "Korni" na temat filmu "Liga Sprawiedliwości":Cytat:
Podczas seansu nieustannie odnosimy wrażenie, że wciskamy przycisk replay. Oto bowiem grupa śmiałków nie z tej ziemi wyrusza przeciwko kosmicznemu złoczyńcy, a wszystko to dostajemy okraszone ironicznym poczuciem humoru i próbą wewnętrznego pogłębienia bohaterów. Starania twórców są jednak nieudolne.
:mrgreen:

"Liga Sprawiedliwości"
To co już było na forum
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-17, 13:17   1. "Jak bardzo cenisz swoje życie?" - Tomasz Kleszcz recenzuje pierwszy tom "Zabij albo zgiń":Cytat:
Ed Brubaker pisze z lekkością, która nieco kontrastuje z tak naprawdę dość brutalną historią. Komiks czyta się z czystą przyjemnością, towarzysząc Dylanowi na drodze, którą przyszło mu kroczyć. Pisarz nie obawia się ostrego języka oraz całkiem bezpośredniej krytyki współczesnego modelu społeczeństwa, w którym przyszło żyć nie tylko Amerykanom.


"Zabij albo zgiń" #1
To co już polecałem

2. "Kiedy człowiek zmienia się w bestię" - ponownie Tomasz Kleszcz. Teraz o "Kongu. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróży przez ciemności":Cytat:
"Kongo..." to prosto napisana, pozbawiona upiększeń historia o trudnych czasach, bazująca na solidnym materiale. Autorom udało się przygotować porządny album, w którym obficie skorzystali z dzieł Josepha Conrada.


"Kongo. Józefa Konrada Teodora Korzeniowskiego podróż przez ciemności"
Cofamy się oczywiście1. "Cywilizacja sięgnęła dna" - na temat "Ułudy nadziei" wypowiada się Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Remender zaczyna komiks od wywrócenia życia swoich postaci do góry nogami. A potem nie zwalnia – raz za razem serwuje kolejne zwroty akcji. Nie ogranicza się, z każdym rozdziałem pokazuje, jak dobrze potrafi pisać historie rozrywkowe. Sukcesywnie przedstawia kolejne aspekty swojego świata, a przy tym nie zaniedbuje rozwoju bohaterów.


"Głębia" #1: "Ułuda nadziei"
To drugi dzisiaj tekst o tym tytule.

2. "W powieść graficzną zanurzeni" - Tomasz Nowak omawia "Powieści graficzne. Leksykon":Cytat:
Pojęcie "powieść graficzna", jako słowo klucz, sprawia, że instynktownie nabieramy poczucia, iż obcujemy z czymś lepszym od "zwykłych komiksów". Z tego samego powodu (nad)używa się go dość powszechnie. Dlatego odrobina teorii i systematyki we wstępie jest niezbędna. Tymczasem nie dowiadujemy się z niego, czym właściwie powieść graficzna jest. Co gorsza, czytamy, iż nie da się tego terminu jednoznacznie zdefiniować.


"Powieści graficzne. Leksykon"

Wcześniejsza recenzja Kajetana Kusiny:

Cytat:
Dobór opisywanych albumów wydaje się satysfakcjonujący, bo stanowi przekrój przez chyba wszystkie najważniejsze nurty związane z zagadnieniem graphic novel. Znajdziemy w nim zabytkowe ramoty o wartości historycznej, mangę, komiksy undergroundowe, tytuły superhero, angielskie, hiszpańskie, włoskie, francuskie i wiele innych.


"Powieści graficzne. Leksykon"

3. "Było ich dwóch" - "Legion. Kroniki" analizuje Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Nury nie wnosi wiele do opowieści o wampirach, ale też nie ogranicza się do najbardziej typowego przedstawienia tych stworów i całkiem sugestywnie przedstawia temat.


"Legion. Kroniki"
Archiwum tytułu
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-19, 11:17   1. "Batman i Two-Face na wycieczce". Maciej Gierszewski mierzy się z "Moim największym wrogiem" - pierwszą częścią "All-Star Batman":Cytat:
Dwie sprawy się Snyderowi udały: ukazać Mrocznego Rycerza upartego jak osioł i naiwnego jak baranek prowadzony na rzeź. Scenarzyście, oczywiście, zależy na dołożeniu swojej cegiełki do ponadczasowej mitologii Mrocznego Rycerze. Dlatego za pomocą licznych retrospekcji ukazuje dawną, młodzieńczą relację jaka łączyła Harveya i Bruce'a.


"All-Star Batman" #1: "Mój największy wróg"
To co już było na forum

2. "Niespełnione obietnice". O piątej odsłonie "Y: Ostatniego z mężczyzn" opowiada Jan Sławiński:Cytat:
Tom piąty przynosi rozwiązania dwóch przeplatających się od początku historii wątków - dowiadujemy się co spowodowało zagładę męskiej części populacji oraz jesteśmy świadkami spotkania ostatniego mężczyzny z jego ukochaną.


"Y: Ostatni z mężczyzn" #5
Poprzednie artykuły1. "Mega-przypis". Tomasz Nowak tak pisze o tytule "Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwanie formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015":Cytat:
Autor rozpoczyna od wyjaśnienia, dlaczego w ogóle podjął się takiego zestawienia. Od samego początku czyni to w tonie polemicznym. Punktuje trafnie (jak zwykle) mielizny rozmaitych ujęć materii powieści graficznej i, niejako przy okazji, kilku jej cech immanentnych, takich jak narracja czy historyczne korzenie.


"Coś więcej, czegoś mniej. Poszukiwanie formuły powieści graficznej w komiksie 1832-2015"
Materiał w audycji, fragmenty książki: trzeci, drugi i pierwszy.

2. "Są agenci, którymi akcja nigdy nie wstrząśnie, choć może ich zmieszać". Natomiast pozycję "James Bond" #1: "Warg" przybliża Paweł Olejniczak:Cytat:
Ellis, bazując na swoim doświadczeniu zarówno na rynku komiksów superbohaterskich oraz autorskich, stworzył niezależną historię, której główną wartością miało być uwspółcześnienie postaci Fleminga. Akcja toczy się tu szybko, nie pojawiają się niemal żadne postaci, które nie odegrałyby w intrydze jakiejś konkretnej roli, a kolejne sceny następują szybko jedna po drugiej.


"James Bond" #1: "Warg"
Dotychczasowe materiały
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:27, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-22, 08:23   Krzysztof Tymczyński recenzuje "Lady S" #06: "Portugalski galimatias":Cytat:
Tym razem Szania dowiaduje się o tym, że być może jedna z najbliższych jej osób nadal żyje i musi wybrać się do Portugalii, by móc to potwierdzić. Przypadkowo bierze ze sobą w podróż płytę CD, którą podrzucił jej dzień wcześniej mężczyzna, z którym spędziła popołudnie.


"Lady S" #06: "Portugalski galimatias"1. "Bestie z kanałów" - o zatytułowanym "Psie imperium" szóstym tomie "Blera" opowiada jeszcze Mirosław Skrzydło:Cytat:
Siłą "Psiego imperium" jest nastrój grozy, zaszczucia i niepokoju, który nie odpuszcza nas niemal od pierwszego do ostatniego kadru. Świetnie wypada przemiana Blera z początkującego superbohatera w wyzutą z emocji, pokonaną jednostkę, bez większej nadziei na lepsze jutro i wiary w ludzkie dobro.


"Bler" #6: "Psie imperium"

2. "Gdzie Hitler nie może, tam swoje czołgi pośle" - "World of Tanks: Roll Out" omawia Paweł Olejniczak:Cytat:
Co się stanie, jeśli po dwóch stronach barykady staną: angielska załoga czołgu, których pancerny wóz z nieznanych przyczyn odstaje od całej kompanii, oraz niemiecki kapitan, przeciwnik nazizmu, będący jednak wiernym i niezwykle utalentowanym oficerem?


"World of Tanks: Roll Out"
Wcześniejsze artykuły

3. "Najwięksi nigdy nie odchodzą" - ponownie Paweł Olejniczak - teraz na temat "Aurory":Cytat:
Aurora, wraz ze swoim partnerem - mięśniakiem Samsonem wysyłana jest przez dowództwo do najgorszych dzielnic miasta, by wykorzystując cały arsenał niekoniecznie zgodnych z regulaminem metod, powstrzymywać wszelkiego rodzaju degeneratów, mafiozów i innych zakapiorów.


"Aurora"
Pierwsza recenzja
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:22, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-24, 08:17   1. "Powstańcy i stażyści". Paweł Panic pisze na temat "Powstania. Filmu narodowego":Cytat:
"Powstanie. Film narodowy" to niemal dokumentalna relacja z planu filmowego dzieła, które ma pokazać całemu światu wielkość naszego kraju. Wbrew pierwszym skojarzeniom komiks Świdzińskiego nie jest jednak doraźną satyrą, którą po latach będzie można odczytać tylko przez pryzmat obecnego rządu. Autor pokazuje politykę kulturalną i urzędnicze paradoksy cechujące całą III RP.


"Powstanie. Film narodowy"
Czytaj też... wczoraj :)

2. "Polowanie na Złotą Malinę". Tomasz Kleszcz opowiada o drugim tomie "Wolverine. Trzy miesiące do śmierci":Cytat:
Wolverine kontynuuje poszukiwanie siebie i odpowiedzi na pytanie, kim jest. Robi to za pomocą drętwych monologów uzupełnianych niewiele lepszymi dialogami, których niechlubnym i reprezentatywnym elementem jest kiczowata scena jego rozmowy z samą Śmiercią. Ale reszta albumu wcale nie dostarcza ulgi.


"Wolverine. Trzy miesiące do śmierci" #02
To co już tutaj było

3. "Kolejny celny strzał". "Lekkie trafienia" omawia Michał Grygiel:Cytat:
Drugi tom serii nie zawiedzie sympatyków tomu pierwszego, ale i nie przekona tych, którzy pozostali sceptyczni. Tak jak serial, który po pierwszych kilku odcinkach zarysował swoją konwencję, a potem dalej idzie wytyczonym kursem, przedstawiając kolejne przygody bohaterów, tak samo Hawkeye przeżywa tu kolejne przygody w znanym już z poprzedniego albumu stylu.


"Hawkeye" #2: "Lekkie trafienia"
Wczoraj także opublikowałem tekst o tym tomie ;)1. "Nasz diabeł". Na temat "Nasienia zniszczenia/ Obudzić diabła" wypowiada się tym razem Tomasz Kleszcz:Cytat:
Typ grozy, jakim operuje autor jest subtelny i bardzo "lovecraftowski". Horror nie wiąże się tu wyłącznie z makabrycznymi wydarzeniami, czy przerażająco wyglądającymi istotami (których oczywiście nie brakuje) - strach wywołuje uświadomienie sobie, w jak obcej i nieludzkiej przestrzeni funkcjonują bohaterowie.


"Hellboy" #1: "Nasienie zniszczenia/ Obudzić diabła"
Dotychczasowe recenzje

2. "Kto pokona Metabarona?". "Metabaron" #1: "Wilhelm-100, Technoadmirał", "Metabaron" #2: "Konrad, Antybaron" recenzuje Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Scenariusz wypełniają postaci przesadzone, przerysowane, o cechach charakteru wyolbrzymionych, podkręconych aż do granic śmieszności (a czasem też ją przekraczające). Ale to też już było. Frissen zdaje się być uczniem, który wiernie wykonuje polecenia Jodorowsky'ego i nie dodaje prawie nic od siebie. Całość poprowadzona jest poprawnie, czyta się to przyjemnie, ale po skończonej lekturze za dużo się z tego nie pamięta.


"Metabaron" #1: "Wilhelm-100, Technoadmirał", "Metabaron" #2: "Konrad, Antybaron"
To trzeci tekst o tym tytule.

3. "Kiedy honor jest najważniejszy". Zaś opowieść "William Adams, Samuraj" przedstawia Paweł Olejniczak:Cytat:
William Adams, Samuraj to komiks będący fabularyzowaną wersją zapisu losów człowieka, będącego pierwowzorem głównego bohatera niezwykle popularnej powieści Jamesa Clavella, na której podstawie powstał serial Shōgun. Mathieu Mariolle w swoim scenariuszu skupił się na wewnętrznej przemianie bohatera.


"William Adams, Samuraj"
To trzecia recenzja tej pozycji.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-26, 18:31   1. "To dopiero początek!" - Jerzy Łanuszewski opowiada o tytule "BBPO 1946-1948":Cytat:
Jak można się domyślić, historie zebrane w tym tomie rozgrywają się tuż po II wojnie światowej. Przedstawiają więc same początki działalności tej organizacji. Głównym bohaterem jest profesor Trevor Bruttenholm, przybrany ojciec Hellboya.


"BBPO 1946-1948"
Czytaj też... dopiero co ;)

2. "Czy Solidarność była solidarna?" - zaś ze "Zrywem" mierzy się teraz (tutaj pierwszy artykuł) Paweł Olejniczak:Cytat:
Zryw stanowi ciekawe stanowisko dotyczące zmian ustrojowych sprzed już niemal czterdziestu lat. Co prawda nie uniknęło pewnych błędów i momentami może być niedopracowane pod względem formalnym, jednak stanowi jedno z ciekawszych komiksowych świadectw tamtych lat.


"Zryw"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-28, 14:45   1. "Jeden jest prawem, drugi jest Batmanem" - Mirosław Skrzydło opowiada o tytule "Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania":Cytat:
Fabuły zawarte w tym zbiorze są proste. Bardzo proste. Sprowadzają się zwykle do kilku elementów: spotkania bohaterów, naparzania się między sobą i wspólnego naparzania przeciwników.


"Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania"

2. "Rodzeństwo: Thor, Loki i Angela" - "Grzech pierworodny" #02: "Thor i Loki - Dziesiąty świat" recenzuje również Maciej Gierszewski:Cytat:
Słabo wypada postać Nosiciela Gromu, który daje kolejną próbkę lekkomyślności, naiwności i brutalności (zawsze pierwszy do bijatyki). Panna Angela również nie grzeszy rozumem… Trochę lepiej ukazana została postać Lokiego, który kłamie, zdradza, i knuje, ale w swoim postępowaniu kieruje się jakąś pokrętną logiką.


"Grzech pierworodny" #02: "Thor i Loki - Dziesiąty świat"

3. "Kara musi być" - a trzeci tom "Punishera MAX" przedstawia Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Ennis pisze Punishera według pewnego schematu. Pokazuje na początku złego typa, lub grupę złych typów. Takich naprawdę najgorszych. Sprawia, że czytelnik tych drani nienawidzi – chce by Punisher zabił ich w wyjątkowo bolesny oraz widowiskowy sposób. Po czym to właśnie dostarcza. Odbiorca jest zadowolony.


"Punisher MAX" #3
Tutaj fragment w dzisiejszej "Sortowni" zaś tu pierwsza recenzja.

4. "Gotham ma nowych obrońców" - natomiast na temat "Batman" #1: "Jestem Gotham" wypowiada się Maciej Jasiński:Cytat:
Scenarzyście w natłoku walk i problemów Gotham zabrakło niestety miejsca na jakieś głębsze przedstawienie nowych bohaterów i rozwinięcie niektórych wątków. Dlatego lekturze nie towarzyszą jakieś większe emocje, nawet gdy autorzy wstawiają łzawe sceny, które taki efekt zapewne miały wprowadzić.


"Batman" #1: "Jestem Gotham"
Czytaj też w tym miejscu.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:24, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-29, 12:05   "Statkiem kosmicznym do zamku" - Łukasz Słoński o drugim tomie antologii "Relax. Antologia opowieści rysunkowych":Cytat:
Drugi tom "Relaxu" pozwala po raz kolejny wyruszyć w niezwykłą podróż po historii polskiego komiksu. Podobnie jak bohater jednej z opowieści możemy przenieść się w czasie i przestrzeni. Z tą jednak różnicą, iż nie za pomocą magicznych butów, a pięknie wydanego zbioru.


"Relax. Antologia opowieści rysunkowych" #2
Coś niecoś już o tym tomie było :)
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2017-12-30, 09:31   1. "Podwójne życie pewnej Włoszki" - "Esmerę" recenzuje Paweł Panic":Cytat:
Zmiana kobiety w mężczyznę lub na odwrót, to temat wielokrotnie wałkowany przez popkulturę, ale w opisanym przypadku wypada on wyjątkowo świeżo.

Cytat:
Scenariusz, choć osnuty wokół motywu fantastycznego, zdecydowanie jednak odbiega od tego, co można zobaczyć w tzw. porno-parodiach.


"Esmera"
Pierwszy artykuł

2. "Moc dla nowej generacji" - Tomasz Kleszcz opowiada o trzech pierwszych częściach "Star Wars Film":Cytat:
Historia nie tyle pędzi naprzód, ile jest wręcz zlepkiem kolejnych, przeskakujących po sobie skondensowanych epizodów. Z tego powodu wiele niuansów siłą rzeczy zostaje spłyconych do maksimum. Tracą na tym najbardziej główni bohaterowie, którzy nieco nikną w natłoku wydarzeń.


"Star Wars Film" #1-3
A tutaj recenzja autorstwa Macieja Jasińskiego."Teraz komiks!":Cytat:
Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć będzie można ponad 700 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku.


"Teraz komiks!"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-01, 11:10   1. "Walka na zapleczu" - Tomasz Kleszcz recenzuje drugi tom "Bradla":Cytat:
Historia napisana jest z dużą wprawą. Piątkowski z łatwością posługuje się przesunięciami w czasie, retrospekcjami i płynnym przejściami pomiędzy scenami. Albumik jeszcze trudniej nazwać komiksem historycznym niż część pierwszą. Akcja skupia się wokół walki dwóch silnych charakterów, dla których wojna stanowi tylko scenografię i toczy się gdzieś w tle.


"Bradl" #2
Tutaj fragment w audycji a w tym miejscu pierwszy artykuł.

2. "Mistyczny wojownik w Hell's Kitchen" - Maciej Gierszewski omawia "Opowieść ostatniego Iron Fista" będącą początkiem "Nieśmiertelnego Iron Fista":Cytat:
Scenarzyści nadzwyczaj chętnie przeplatają bieżące wydarzenia epizodami z przeszłości. Na szczęście korzystanie z retrospekcji nie burzy spójności narracji, a wręcz przeciwnie, uwiarygodnia aktualne zdarzenia oraz buduje mistyczną mitologię bohatera.


"Nieśmiertelny Iron Fist" #1: "Opowieść ostatniego Iron Fista"
Rekomenduję także się cofnąć

3. "007 się nie patyczkuje" - o "Wargu", który jest otwarciem "Jamesa Bonda" pisze Tymoteusz Wronka:Cytat:
"Warg" to niezła, nawet mocna historia, utrzymana w stylu najnowszych filmów z Jamesem Bondem. Jeśli lubicie klasyczne historie szpiegowskie, choć nieco odarte z elegancji i sznytu, to "Warg" powinien spełnić wasze oczekiwania.


"James Bond" #01: "Warg"
Historia publikacji

4. "Chew chce zemsty" - także Tymoteusz Wronka - tym razem na temat noszącego tytuł "Zgniłe jabłka" siódmego tomu serii "Chew":Cytat:
"Chew" bazuje przede wszystkim na gagach, żartach pojawiających się w tle scen pojawiających się na kadrach czy wreszcie krótkich historiach, które pokazują kolejne, mocno abstrakcyjne historie z udziałem nadprzyrodzonych, smakowych mocy.


"Chew" #7: "Zgniłe jabłka"
Wracamy się - i owszem
_________________
"Kraina komiksu"
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-07, 00:29   1. "Miało być dobrze..." - to tytuł napisanej przez Tomasza Kleszcza recenzji trzeciego tomu "Anihilacji":Cytat:
Fala anihilacji niepowstrzymanie brnie przed siebie, niszcząc wszystko po drodze. Potężne imperia Skrulli oraz Kree zostały podbite lub bardzo osłabione.


Cytat:
Keith Giffen wspierany przez kolegów stworzył iście monumentalne dzieło, które zwieńczone zostało prawie niekończącą się bitwą.


"Anihilacja" #3
Dotychczasowe artykuły

2. "Dobra śmierć" - ponownie Tomasz Kleszcz - o "Śmierci Wolverine'a":Cytat:
Steve McNiven powraca w wielkim stylu. Logan w jego wykonaniu jest bardzo przekonujący, dzięki czemu kwestie wypowiadane przez byłego mutanta - ale również przez pozostałe osoby - sprawiają znacznie silniejsze wrażenie.


"Śmierć Wolverine'a"
To czwarta recenzja tej pozycji.

3. "Niebieska karta". Karol Sus wziął na tapet "Kwaśne jabłko":Cytat:
Jerzy Szyłak stworzył bardzo niepokojący i niewygodny komiks. Nie lubimy o domowej przemocy rozmawiać, wręcz unikamy tego tematu, nawet gdy zdajemy sobie sprawę, że u sąsiadów może do niej dochodzić.


"Kwaśne jabłko"
Warto sobie przypomnieć dotychczasowe publikacje.

4. "Jestem Bogiem, uświadom to sobie" - "The Wicked + The Divine": "Faustowska zagrywka" w artykule Macieja Gierszewskiego:Cytat:
Brytyjski pisarz kreśli interesujący portret ludzkiej nastolatki, która zachłysnęła się możliwością współuczestniczenia w niezwykle kolorowym, ekscytującym i bujnym życiu Gwiazd, tak różnym od szarej codzienności (z byle jaką szkołą, nudnymi znajomymi i nadopiekuńczymi rodzicami), jaka jest jej udziałem.


"The Wicked + The Divine": "Faustowska zagrywka"
Archiwum opowieści
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-02-20, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-07, 09:21   1. "Supermoce i pierwsza miłość" - o "Zdruzgotanej" pisze Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Kultura, z jakiej wywodzi się Kamala zawsze była wyraźnie w cyklu podkreślona. Nie inaczej jest w trzeciej części – tym razem autorka wzięła na warsztat m.in. zwyczaj małżeństw aranżowanych. To właśnie ta tradycja stanowi punkt wyjścia środkowej fabuły. Wilson całkiem zręcznie ją wykorzystała, pokazując przy okazji pierwsze młodzieńcze zauroczenie Kamali.


"Ms. Marvel" #3: "Zdruzgotana"
Poprzednie artykuły

2. "Polowanie na Batmana" - natomiast "Mojego największego wroga" omawia także Maciej Jasiński:Cytat:
Fabuła jest dość prosta i raczej przewidywalna, dlatego scenarzysta postanowił pokomplikować scenariusz, mieszając co rusz czasami i miejscami, w których rozgrywa się akcja.


"All-Star Batman" #1: "Mój największy wróg"
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:24, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-10, 12:25   1. "Zombie Bragon" - to tytuł napisanej przez Macieja Gierszewskiego recenzji "Złodzieja woli" będącego 9 częścią serii "W poszukiwaniu Ptaka Czasu":Cytat:
Wprowadzono kilka nowych postaci, dorzucono kilka cegiełek do skomplikowanej relacji Mary i Bragona, "pogłębiono" postać młodego Burloga, rozprawiono się z podłym zdrajcą oraz rozbudowano mitologię i wierzenia czcicieli boga Ramora.


"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" #9: "Złodziej woli"
To trzeci tekst o tym tomie.

2. "Lovecraft po japońsku" - a tak swoją recenzję opowieści "H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku" zatytułował Tymoteusz Wronka:Cytat:
Bez wątpienia mangi Tanabe Gou są świetną interpretacją, a w zasadzie wierną adaptacją na inne medium, prozy Samotnika z Providence. Pozycja obowiązkowa dla fanów jego twórczości; a nawet szerzej – dla wszystkich tych, którzy mają słabość do fabuł opartych na tajemnicy, grozie i narastającym szaleństwie.


"H.P. Lovecraft: Nawiedziciel mroku"
Poprzednie recenzje

3. "Czejeni kontratakują" - to natomiast artykuł Krzysztofa Tymczyńskiego o "Buntowniczej furii", która stanowi szóstą odsłonę cyklu "Comanche":Cytat:
Greg i Hermann umieścili tutaj zaskakująco dużo smaczków, które sprawiają, że lektura jest z każdą kolejną stroną coraz bardziej przyjemna. Pierwsza połowa dość mocno skupia się na starciu nie z morderczymi przeciwnikami, a… postępem. Twórcy zgrabnie pokazują, jak poszczególni mieszkańcy Greenstone Falls radzą sobie z nowinkami, i cieszy fakt, że przedstawili to bardzo naturalnie.


"Comanche" #6: "Buntownicza furia"
A w tych miejscach poprzednie omówienia.1. "Kosmiczne gry" - o pierwszym tomie wydania zbiorczego "Technokapłanów" opowiada Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Jodorowsky przedstawia naprzemiennie trzy linie narracyjne. Dwie dotyczą samego Albino - pierwsza pokazuje jego szkolenie, druga rozgrywa się w przyszłości, w czasie, gdy bohater jest już starcem, wiodącym rzesze ludzkie do galaktyki obiecanej. Ostatnia poświęcona jest rodzeństwu protagonisty oraz jego matce, realizującej brutalny plan zemsty na tych, którzy w przeszłości ją skrzywdzili.


"Technokapłani" - wydanie zbiorcze #1

2. "Hex też człowiek" - a teraz natomiast recenzja (której autorem jest Maciej Jasiński) będącego piątym tomem przygód "Jonaha Hexa" "Garbatego szczęścia":Cytat:
Scenariusze jak zazwyczaj w tej serii potrafią zaskoczyć albo rozwiązaniami fabularnymi, albo poziomem przemocy pojawiającej się często znienacka. Bo ten Dziki Zachód od samego początku był przerysowany do granic możliwości. Jeśli znacie krwawe westerny Sama Peckinpaha czy Sergio Leone, to w komiksach z Hexem możecie spodziewać znacznie więcej trupów i znacznie więcej wymyślnych sposobów mordowania.


"Jonah Hex" #5: "Garbate szczęście"
Forumowa historia tomu

3. "Po cienistej stronie życia" - i na koniec (dzisiaj oczywiście ;) ) materiałów z tych serwisów - ponownie Maciej Gierszewski - z tekstem będącym analizą noszącego tytuł "Pośród cieni" otwarcia "Blackasada":Cytat:
Realia, w których rozgrywa się akcja opowieści, wyraźnie przypominają Amerykę przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku. Autentyczne lokacje oraz wiarygodne wątki kryminalne sprawiają, że komiks, mimo antropomorficznego wyglądu występujących postaci, jest na swój sposób bardzo naturalistyczny. Scenariusz ma wyraźne cechy czarnego kryminału.


"Blacksad" #1: "Pośród cieni"
To co już przedstawiałem
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-15, 11:17   1. "Superbohaterowie nie umarli" - "Czarny Młot" #1: "Tajna geneza" - analizuje Jerzy Łanuszewski:Cytat:
Lemire pokazuje, że z formuły komiksu superbohaterskiego jeszcze można coś wycisnąć – nawet teraz, po latach rewolucji oraz dekonstrukcji. Jego komiks jest świeży i fascynujący. Autor wychodzi od tajemnicy, by przedstawić charaktery swoich bohaterów, wyjaśnić relacje między nimi i pokazać jak wygnanie ich zmieniło.


"Czarny Młot" #1: "Tajna geneza"
A tutaj ubiegłoroczne materiały.

2. "Wiadomo już, kto rządzi w tej rodzinie" - "Lucky Luke" #38: "Mama Dalton" - omawia Maciej Jasiński:Cytat:
Goscinny jak zawsze w swoich scenariuszach z olbrzymią swobodą tworzy gagi. Daltonowie dają masę możliwości, aby osadzać ich w zabawnych sytuacjach. Nadpobudliwy Joe tym razem jest spięty łańcuchem z Bzikiem, co samo już w sobie jest gotowym przepisem na ciąg śmiesznych żartów, a gamoniowaty Averell okazuje się być ulubieńcem mamy, co powoduje wielką złość i zazdrość reszty braci.


"Lucky Luke" #38: "Mama Dalton"
Artykuł Michała Lipki

3. "Problemy z przywództwem i nie tylko" - to tytuł napisanej również przez Macieja Jasińskiego recenzji "Batmana. Nocy ludzi potworów":Cytat:
W zasadzie byłoby wszystko dobrze, gdyby nie dziwne rozwiązania fabularne, momentami naiwne i głupie. Tak jest np. z poradzeniem sobie z problemem agresji wśród ludzi ewakuowanych do jaskini na terenie parku stanowego - scena ta przypomina bardziej parodię komiksów superbohaterskich, a efekt wzmacniają jeszcze dialogi w scenie, gdy już wszystko wraca do normy.


"Batman. Noc ludzi potworów"
Czytaj także przedwczoraj

4. "Kim był osioł za młodu" - a Paweł Olejniczak opowiada o "Ariolu. Wszyscy jesteśmy osiołkami":Cytat:
Komiks podzielony jest na krótkie, kilkustronicowe rozdziały, w których Ariol planuje kolejne dowcipy lub próbuje sprostać światu. Jak każde dziecko jest często zaskakiwany przez niezrozumiałą dorosłość. Uzupełnia też świat swoimi wyobrażeniami i definiuje większość wydarzeń z perspektywy zabawy.


"Ariol" #1: "Wszyscy jesteśmy osiołkami"
Zaś wcześniejsze artykuły tu, a na facebooku ponownie.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
jacek Wiek: 54
Dołączył: 24 Paź 2014
Posty: 15475
Skąd: Puławy
Wysłany: 2018-01-19, 12:06   1. "Dynamit i Nitrogliceryna" - tak Tomasz Kleszcz pisze o tytule "Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania":Cytat:
Niewątpliwą siłą omawianej pozycji jest oprawa graficzna, zwłaszcza jej najjaśniejszy punkt w postaci prac Simona Bisleya. Nie bez powodu artysta uzyskał ogromną sławę i popularność, nie tylko w świecie komiksu. Będący w szczytowej formie brytyjski rysownik stworzył niedościgniony i niepowtarzalny klimat, który energetyzuje pomimo upływu lat.


"Batman/Sędzia Dredd. Wszystkie spotkania"
Przedwczoraj także opublikowałem recenzję tego tytułu.

2. "Ostra jazda w baśniowej tonacji" - a tak Paweł Panic opowiada o "Wyspie albo Pladze Bestii" - pierwszym tomie tytułu "Head Lopper":Cytat:
MacLean mistrzowsko wykorzystuje komiksowe medium do snucia fabuły, która choć wpisuje się w ramy klasycznego fantasy, skutecznie unika sztampy. Tam gdzie wystarczą ilustracje, autor nie sili się na dymki czy nawet onomatopeje i opowiada samym obrazem. W innych miejscach, przy pomocy tylko i wyłącznie dialogów, potrafi przedstawić kompletną, samodzielną historię.


"Head Lopper" #1: "Wyspa albo Plaga Bestii"
A o tym tytule ostatnio była mowa cztery dni wcześniej.1. "Mały Gnat i wielka przygoda" - to natomiast tytuł napisanego przez Mirosława Skrzydło artykułu o albumie "Kant kontratakuje, czyli przesilenie" będącym drugą częścią przygód "Gnata":Cytat:
Akcja w dalszym ciągu rozgrywa się w Dolinie, wśród twardych (choć niezbyt bystrych) wieśniaków i zabawnych zwierzaków, ale autor coraz silniej eksploruje fantastyczne aspekty tego świata oraz odsłania kolejne karty z jego historii. Wciąż jest mnóstwo humoru, akcja przybiera jednak momentami mroczniejsze odcienie.


"Gnat" #2: "Kant kontratakuje, czyli przesilenie"
Czytaj też tutaj i poprzednio.

2. "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" - "Blacksad" #2: "Arktyczni" w materiale Macieja Gierszewskiego:Cytat:
Akcja komiksu zbudowana jest fenomenalny sposób, rozwija się powoli, ale metodycznie ze strony na stronę, ze sceny na scenę, z kadru na kadr, coraz szybciej i szybciej aż do zaskakującego finału.


"Blacksad" #2: "Arktyczni"
To pierwsza recenzja tego tomu - tutaj natomiast recenzje pierwszego.
_________________
"Kraina komiksu"
Ostatnio zmieniony przez jacek 2018-08-25, 06:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 12