Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Baśń jak niedżwiedź
Autor Wiadomość
rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2012-09-22, 11:59   Baśń jak niedżwiedź

Gabriel Maciejewski, Baśń jak niedźwiedź tom 2
Autor znany szerzej jako bloger Coryllus wydaje sam swoje książki. Napisał już kilka w tym Baśń jak niedźwiedź tom 1 (3 tom się niedługo zacznie pisać). Tom pierwszy to kilkanaście osobnych historii dotyczących polskich dziejów. Tom 2 to już jedna opowieść dotycząca głównie wieku XVI. I nie znajdzie tu nikt suchych dat i kopiowanych interpretacji. To naprawdę jest ciekawe i wciągające. Przy tym logiczne i niegłupie. Autor publikuje niektóre rozdziały w internecie. Tu np. rozdział z tomu 2 (wg mnie ciekawszego niż tom 1):
Ungarischer Handel. Fragment II tomu „Baśni jak niedźwiedź”
http://coryllus.pl/?p=476

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-04-26, 21:52   

Pojawiła się "Baśń jak niedźwiedź tom 3". Jestem w trakcie czytania i już na początku jest ciekawie. Szerzej po lekturze.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-06-09, 21:32   

Gabriel Coryllus Maciejewski autor „Baśni jak niedźwiedź” nie jest historykiem. Gabriel Coryllus Maciejewski zna się jednak na historii, wie czym jest historia i potrafi o niej pisać. Gdy dowiedziałem się o istnieniu kogoś takiego jak Coryllus, sprzedającego swoje książki za pośrednictwem swojej strony w internecie, byłem to takich inicjatyw nastawiony sceptycznie. Swoje robi powszechne przeświadczenie, wzmacniane wszechobecnym przekazem, że książkę historyczna może napisać tylko historyk, że książka historyczna musi być opatrzona milionem przypisów, że – i to ma być rzekomo wykładnią powagi historyka- pisząc historię trzeba pisać tylko o tym co zawarte jest w źródłach i broń Boże nie wolno wyciągać swoich, najbardziej nawet logicznych wniosków. Dlatego też historie jako dziedzinę (i przedmiot) uznaje się za w pewnym sensie za martwą, ograniczającą się do wymieniania dat i faktów nie odnoszących się do współczesności. Historia ma być traktowana jako opis wydarzeń które przecież działy się „kiedyś”, i samo „kiedyś” oznacza, że dziś historia się skończyła (vide Fukuyama) a świat i ludzie weszli w epokę powszechnej miłości, zostawiając krwawe zmagania, spiski, morderstwa i trucicieli na półce z „historycznymi” powieściami i romansidłami. Dotyczy to również (dzisiejsze pojmowanie historii) dziejów gospodarczych, dziejów pieniądza i dziejów doktryn politycznych- i to doktryn nie w sztywno-podręcznikowo-politologicznym sensie. W „Baśni jak niedźwiedź” historia jest żywa, jest stałym elementem życia. U Coryllusa nie ma marksistowskiej ortodoksji wg której za procesy dziejowe odpowiadają mityczne „masy” a do różnego rodzaju konfliktów czy wojen dochodzi w wyniku równie mitycznego „wzrostu napięcia międzynarodowego”. U Maciejewskiego za każdą decyzją stoi zawsze konkretny człowiek z zawsze konkretnie obranym celem. A na pierwszym planie stoi zawsze pieniądz. Wojny, niespodziewane przypadki zgonów, bitwy i kampanie nie dość, że kosztują, i zawsze musi pojawić się ktoś, kto zapłaci za zbroje, wozy, konie, armaty i proch, to nigdy nikt taki nie wykłada olbrzymich pieniędzy nie chcąc na wszystkim przynajmniej w dwójnasób zarobić. Królestwa i ziemie nie bywały podbijane dla kaprysu monarchy lub jego małżonki, ani dla chęci zmiany barw na drukowanych od czasu do czasu mapach. Królestwa i ziemie podbijano by w taki czy inny sposób na tym zarobić. O znaczeniu min. Śląska i przede wszystkim znajdującego się tam węgla dowiedzieć się można z „Baśni jak niedźwiedź tom 2”. Głównym bohaterem tomu 2 jest rodzina Hohenzollern z Albrechtem i jego bratem Georgiem na czele. I jest też Jakub Fugger z rodziną. Właściciel średniowiecznej i nowożytnej korporacji ze swoimi korporacyjnymi metodami i pieniędzmi. Tom 2 i 3 łączy dodatkowo Anglia i jej polityka wobec Europy Środkowej i Wschodniej. Polityka nie zawsze zgodna z powszechnie przyjętym odbiorem. Tom 3 „Baśni jak niedźwiedź” to przede wszystkim król Stefan Batory. Stefan Batory i Anglia której politykę jeden z najlepszych polskich królów przejrzał i zamierzał się jej przeciwstawić. Przeciwstawiał się na tyle skutecznie, że został otruty. Innym bohaterem BJN3 jest car Rosji Iwan Groźny. Coryllus przedzierając się przez historię jak detektyw, opisuje przypadek zaginięcia Iwana Groźnego, który wg źródeł z epoki (jak i współczesnych biografii) pojawia się kilka tygodni później tak zmieniony, że nikt z jego otoczenia niemal go nie rozpoznaje. Autorzy biografii Iwana Groźnego zmianę zewnętrzną zrzucają na karb stresu i tym podobnych rzeczy. Maciejewski wyciąga wnioski z losu Dymitra Samozwańca, rzekomo cudownie ocalałego kilka lat później syna Iwana Groźnego. Próbowano podmienić carewicza Dymitra (jak wiadomo z lekcji historii nawet dwukrotnie) więc dlaczego dziwić mogłaby zamiana samego Iwana Groźnego wcześniej? Wszak świadkowie – za nimi współcześni biografowie – przyznają, że car zmienił się nie do poznania. Obok cara, Rosji, wielkich przestrzeni, Syberii i innych zdawałoby się czysto wschodnich elementów pojawiają się…Anglicy. A dokładnie Kompania Moskiewska, rosyjsko-angielska spółka działająca nieprzerwanie do ...1917 roku. Ale o tym, o rodzinie Łaskich, o herbach, smokach, miastach, mieszczanach, Gdańsku, Kozakach, Johnie Dee i sir Francisie Walsinghamie dowiedzieć się można przy bardzo przyjemnej lekturze „Baśni jak niedźwiedź tom 3”. Polecam.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2013-12-15, 22:36   

Już w sprzedaży Gabriela Maciejewskiego "Coryllusa" Baśń jak niedźwiedź. Historie amerykańskie. Część I. Książka dotrze do mnie w poniedziałek. Po lekturze recenzyja.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2014-10-28, 22:42   

Poprzedni tom mnie nie przekonał. Teraz pojawił się nowy:
Gabriel Maciejewski, Niedźwiedź i róża czyli tajna historia Czech

Ze strony wydawcy:

Po prawie rocznej przerwie oddajemy w Państwa ręce kolejny tom z serii „Baśń jak niedźwiedź”. Nowy tom nosi tytuł „Niedźwiedź i róża, czyli tajna historia Czech”. Pomysł na jego napisanie przyszedł mi do głowy w trakcie lektury materiałów do III tomu „Baśni jak niedźwiedź”. Zauważyłem wtedy jak wiele niejasności w naszej historii da się wytłumaczyć kiedy spojrzymy na nie poprzez sprawy czeskie. Szczególnie dotyczy do stulecia XVII i czasów poprzedzających II wojnę światową.
Skąd w tytule wziął się zwrot „tajna historia Czech”? To proste. Na naszą historię i historię całej Środkowej Europy patrzmy zwykle poprzez książki autorów obcych, dla których tak Polska jak i Czechy, to nic nie znaczące i marginalne byty polityczne położone gdzieś na wschodzie. Historia naszej części świata – lekceważona i ukrywana jest tajna z istoty. A przez swoją tajność szalenie ważna. Tyle, że my mieszkańcy krain nad Odrą, Wisłą, Łabą i Wełtawą słabo zdajemy sobie z tego sprawę. Czas to zmienić. Mam nadzieję, że początkiem tych zmian będzie książka, którą oddajemy w Państwa ręce.

I jeszcze mały dodatek. Miałem napisać o książce "Baśń jak niedźwiedź. Historie amerykańskie. Część I". Trochę czasu minęło, a ja lekturę mam za sobą. Przynajmniej w 4/5 za sobą. Bo powiem, że mnie akurat ta część Baśni nie zachwyciła. Nie jest zła, ale zainteresuje raczej tych, którzy lubią klimaty amerykańsko-indiańskie. Ja wole Europę i swojsko polskie historyczne klimaty. Baśń tom 2 i 3 jest (wg mnie) sto razy lepsza. Co do historii Czech wypowiem się jak przeczytam-a jeszcze się nie zabrałem. I na pewno zrobię to szybciej niż w przypadku Baśni amerykańskiej.

rotmistrz 
Elear

Wysłany: 2017-06-29, 23:55   

Gabriel Maciejewski, Baśń jak niedźwiedź. Socjalizm i śmierć. Nowa odsłona cyklu.

Z opisu wydawcy:
Pierwszy tom nowego cyklu Baśni jak niedźwiedź napisany został na podstawie pamiętników działaczy socjalistycznych i niepodległościowych. Spisywali oni swoje wrażenia i przemyślenia na temat urządzenia społeczeństwa polskiego, niepodległości i socjalizmu w stanie euforycznym, a także w poczuciu całkowitej bezkarności. To jest niesamowite i dziwne, że mając pod ręką, bo są to publikacje powszechnie dostępne, tak demaskatorskie treści, nikt jeszcze nie spróbował zmierzyć się z mitem socjalizmu jako jedynej drogi do niepodległości. Można powiedzieć, że nie dyskutuje się z faktami, a przecież socjalistyczna niepodległość stała się faktem. Oczywiście, że można, wszyscy dookoła kwestionują fakty, a mistrzami w tym są sami socjaliści. Wyjaśnijmy od razu, że książka ta nie jest nudnym wykładem socjologiczno-politycznym. Autor bowiem postanowił pokazać początki ruchu socjalistycznego na ziemiach polskich poprzez pryzmat kryminalno-obyczajowy. Zrobił to w dodatku, bez tak irytującego u innych autorów podejmujących tę tematykę, zachwytu nad światem przestępczym, jego hierarchiami i wyczynami. Zapraszam do lektury

Jest też trailer dotyczący książki:
https://www.youtube.com/watch?v=-9BjFtF6kbI

Przeczytane, i powiem, że to jest nawiązanie do bardzo dobrych tomów II i III. Inna tematyka, ale metoda i podanie tak samo dobre;)

Odpowiedz do tematu