Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śleboda - kryminał że hej!
Autor Wiadomość
Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2015-07-07, 21:50   Śleboda - kryminał że hej!

Czy ktoś czytał może "Ślebodę" państwa Kuźmińskich? To bardzo lekki kryminał, którego akcja dzieje się w Murzasichlu. Jest trochę groteskowo, trochę ludowo, sporo gwary góralskiej, tradycyjnych westchnień nad Tatrami, które robią się coraz bardziej skomercjalizowane, ale też kilka całkiem trzeźwych refleksji. Nic ambitnego, ale jako lektura do oscypka sprawdza się przednio. Lubię czytać o miejscach, w których byłam i do których mam sentyment, a polskie góry zajmują czołowe miejsce w moim sercu. Tak więc polecam, szczególnie na wyjazd w Tatry :)

Bruixa 

Wysłany: 2017-06-10, 21:02   

Dopiero co przeczytałam.
Emoonia napisał/a:
To bardzo lekki kryminał

Tak bym go nie określiła. Dla mnie lekki kryminał znaczy czysto rozrywkowy, taka łamigłówka pół żartem - pól serio, bez krwi, przemocy, drastycznych opisów. A tu zbrodnie są bardzo realistyczne, a w tle całkiem poważne problemy. Ale jeśli masz na myśli lekkie pióro autorów i/lub łatwość czytania, to zgoda. "Śleboda" bardzo mi się podobała, podobnie jak wcześniej przeczytany (acz następny chronologicznie) "Pionek". Tu akcja toczy się na Śląsku z retrospekcjami w lata 80' i 90' XX wieku. I znów mamy lokalną specyfikę i gwarę - tym razem na końcu jest słowniczek dla goroli.
Po lekturze obu tych powieści państwo Kuźmińscy stali się moimi faworytami w kategorii polski kryminał współczesny. Bonda razem z Mrozem i Grzegorzewską mogą im buty czyścić. :P

Odpowiedz do tematu