Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Anthony Horowitz
Autor Wiadomość
Pazzak 
I Love Looking Good

Wysłany: 2015-08-22, 17:43   Anthony Horowitz

Najpierw krótka notka z Wiki:
Cytat:
Anthony Horowitz (ur. 5 kwietnia 1956 w Stanmore) - angielski pisarz i scenarzysta. Zadebiutował jako pisarz w 1978 powieścią Enter Frederick K Bower. Tworzy książki dla dzieci, takie jak cykl Alex Rider czy The Diamond Brothers, ponadto thrillery i powieści z gatunku mystery. Obecnie pisze książki z serii Księgi Pięciorga. Jako scenarzysta stworzył między innymi cykl adaptacji powieści Agaty Christie z postacią detektywa Herkulesa Poirot dla telewizji ITV oraz kilka odcinków serii trzeciej Robina z Sherwood.

W listopadzie 2011 roku nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się jego książka Dom Jedwabny, opisująca nowe przygody Sherlocka Holmesa.

I moja recenzja "Domu Jedwabnego i "Moriartiego"
Cytat:
Chciałbym dzisiaj Wam opowiedzieć o dwóch książkach, które przeczytałem w tym roku, jedną jakoś w styczniu, a drugą pół roku później. Mowa tutaj o "Domu Jedwabnym" i "Moriartym", obie napisane są przez Anthony'ego Horowitza. Zapraszam do przeczytania mojej krótkiej recenzji.

Na początek kilka słów o "Domu Jedwabnym":

Sherlock Holmes - ikona detektywistyki powraca!
Najnowsza część przygód Sherlocka Holmesa dotyczy historii, której wcześniej nie można było ujawnić ze względu na charakter sprawy i pozycję zamieszanych w nią osób.
Gdy doktor Watson przybywa z kilkudniową towarzyską wizytą na Baker Street, nie spodziewa się, że dane mu będzie wziąć udział w kolejnej niezwykłej przygodzie u boku najwybitniejszego z detektywów. I nawet gdy z prośbą o pomoc zjawia się u Sherlocka Holmesa pewien marszand z Wimbledonu, zaplątany w transatlantycką awanturę, nic jeszcze nie zwiastuje rychłego ujawnienia afery z udziałem czołowych postaci londyńskiej socjety. Afery tak ohydnej, że nawet wierny kronikarz Holmesa, doktor Watson, nie pozwolił opublikować swej relacji wcześniej niż po stu latach...

źródło opisu: Wydaniwnictwo Rebis, 2011
źródło okładki: www.rebis.com.pl

Wydaje mi się, że "Dom Jedwabny" został stworzony tylko dla tej drugiej książki zatytułowanej "Moriarty". Dlaczego tak sądzę? Ponieważ "Dom" to książka bardzo poprawna, świetnie naśladująca styl Conan Doyle'a, i prezentująca nieco bardziej uwspółcześnioną wersje wiktoriańskiego Sherlocka. Świat jest nieco bardziej brudny, ludzie bardziej brutalni i tak dalej i tym podobne. Tymczasem nadchodzi druga książką, będąca ukoronowaniem tej serii, czyli "Moriarty".
"Sherlock Holmes nie żyje. Zapada mrok” Stało się! W pamiętnym starciu nad wodospadem Reichenbach przepadli Sherlock Holmes i jego arcywróg, profesor James Moriarty. Policjanci ze Scotland Yardu opłakują największego z detektywów, a przestępcza brać Londynu tęskni za swym hersztem - zwłaszcza że na horyzoncie pojawia się nowa, brutalna siła zza oceanu, gotowa przejąć kontrolę nad półświatkiem: gang Clarence’a Devereux. Śledczy Frederick Chase z Agencji Detektywistycznej Pinkertona, który podąża jego tropem, znajduje sprzymierzeńca w osobie inspektora Athelneya Jonesa, gorliwego naśladowcy samego Holmesa. Wkrótce jednak zaczną ginąć ludzie, a gra pozorów, w którą uwikłają się bohaterowie, doprowadzi ich do zaskakującego finału.
źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2015
źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Mou Dieu jaka ta książka była dobra, smaczna i pożywna! Autor zachowuje błyskotliwość z poprzedniej książki, jednakże jednocześnie przedstawia historię bez Sherlocka i Watsona, a tylko z postaciami epizodycznie pojawiającymi się na kartach powieści Doyle'a. Ale w jaki sposób to robi! No i to zaskakujące zakończenie będące prawdziwym ukoronowaniem kilku godzin lektury. Polecam!
Warto dodać, że obie książki są bardzo ładnie wydane, naprawdę fajnie się komponują na półce.
Obu książkom na moim profilu na lubimy czytać dałem 9/10, jednakże, po zastanowieniu, oceniłbym "Moriartiego" wyżej niż "Dom Jedwabny".

"Widzę piękne miasto z białego marmuru"

Deina Eldathiel 
Hen Ichaer

Wysłany: 2015-08-24, 16:23   

"Dom jedwabny" dosyć mi się podobał, właśnie wypożyczyłam "Moriarty'ego" i zobaczymy, jak dalej:)
https://twitter.com/film_org_pl

Bruixa 

Wysłany: 2017-06-10, 20:35   

Przeczytałam "Dom jedwabny" i wrażenia miałam pozytywne. "Moriarty'ego" nie mogę, niestety, namierzyć. W mojej bibliotece jest jeszcze "Cyngiel śmierci" - tym razem Horowitz kontynuuje dzieło Iana Fleminga. Na razie się wstrzymałam, bo za Jamesem Bondem nie przepadam, ale może któregoś dnia się skuszę.

Odpowiedz do tematu