Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyznania Gejszy (Arthur Golden)
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-07-18, 11:58   

Ravena napisał/a:
na siłę "ugrzecznia" zawód

Podobno grożono jej śmiercią. Może dlatego... :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-07-18, 12:00   

Tak? Mnie się wydaje, że to ta japońska Zasada Zachowania Twarzy i kwestie wizerunkowe. Oni wszyscy to mają jakoś wyjątkowo mocno wpojone ^^

Lektury Kawoholiczki

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-07-18, 12:03   

Takie pogłoski chodziły.
Może pogróżki wynikały z japońskiej Zasady Zachowania Twarzy... 8-)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-07-18, 12:05   

Nie zdziwiłabym się ^^

Lektury Kawoholiczki

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-07-18, 13:02   

Córka Lavransa napisał/a:

Rozumiem, że w konflikcie pomiędzy Goldenem a Mineko Iwasaki stajesz stanowczo po stronie tej drugiej? :)

powody są dwa... nienawidzę kiedy amerykanie wtykają palce w japońska rozrywkę. Dragon Ball, Ostatni Samuraj. Tutaj co prawda sytuacja jest trochę inna, bo Golden z tego co pamiętam był słuchaczem tej opowieści... mimo wszytko opowieść Iwasaki wydaje mi się bardziej prawdziwa. No bo kto może lepiej opowiedzieć o tym lepiej jak nie rodowita japonka?:P

Ravena napisał/a:
japońska filmowa wersja "Wyznań gejszy"

nie wiem jaka była obecna wersja, ale japończycy tak bardzo lubią traaagizm...:d

Ravena napisał/a:
I w "Crouching tiger, hidden dragon" :)
Mnie tam Zhiyi nie przeszkadzała, Chińczycy i Japończycy wyglądają dla mnie na tyle podobnie, że zignorowałam fakt pochodzenia aktorki.

niby to samo... ciemne oczy, ciemne włosy, blada cera, skośne oczy. Nie wiem jak poszło Zhiyi zagranie gejszy, ale powabu i gracji japończyków nic nie zastąpi. Chociaz... tańcce chińskie tez się charakteryzują tym samym o_O
już sama nie wiem, popsułaś! xD

Reiva 
guru pechowców

Wysłany: 2013-07-27, 11:54   

Mnie osobiście bardzo urzekła ta książka, jest jedną z tych, które lubię "bardziej" - a więc z tych, do których wracam dość często. Istotnie, jest to bajka o Kopciuszku, lecz w mniej baśniowych realiach, a odrobinę bardziej życiowych... Chociaż... Czy życie w Gion różni się czymś od bajek, pomijając złe siostry/macochy/księcia, którego nie można pokochać? Ot, krótka opowieść z morałem i określonym zakończeniem... Chociaż nie lubię książek z romansem w tle, w tym przypadku uczyniłam wyjątek.
Być może motyw Goldena jest wtórny, lecz w tym przypadku ma inną, nową wersję - nie ma szarej Polski/Anglii/tuwstawjakiekolwiekinnepaństwo, szarych ludzi, zwykłych zasad, wkraczamy natomiast w świat kolorowych motyli w kimonach, które żyją według określonej hierarchii, struktur, zasad. Piękne, barwne opisy pobudzają wyobraźnię, uplastyczniają świat, który wydaje się istnieć nie tylko z papieru... Ale to sami wiecie.
Btw - czy tylko ja polubiłam Hatsumomo, pomimo, iż była po prostu wredna dla całego otoczenia? :mrgreen: Trochę żal mi było tej postaci...

Jeśli chodzi o zarzuty dotyczące "upiększania świata" przez Mineko Iwasaki, to sądzę, że być może i tak było; zapewne niektóre fakty wolała pozostawić dla siebie, co mnie nieszczególnie dziwi, biorąc pod uwagę to, jaki był jej zawód oraz otoczenie.

Ekranizacja książki była całkiem niezła, chociaż jak to już ktoś słusznie zauważył, przepadły niektóre detale. Mimo to film również bardzo mi się spodobał - świetna gra aktorska (szczególnie Kôji Yakusho, który grał Nobu, jak i Li Gong - Hatsumomo - ich role zapadły mi najbardziej w pamięć, doskonale odegrane, odwzorowane postaci). Pomimo pewnych przeinaczeń odnośnie niektórych szczegółów film nadal zachował swój czar, który jeszcze długo nie przeminie...

Ech, chyba obejrzę to sobie jeszcze raz...

aybige 

Wysłany: 2016-04-22, 19:10   

Jedna z piękniejszych powieści, jakie czytałam! Uwielbiam, naprawdę uwielbiam, kiedy historia opisana w książce obejmuje dłuższy okres, gdy można zobaczyć, jak zmieniają się bohaterowie i realia, w których żyją. Dzięki temu powieść wydaje się bardziej wielowymiarowa. Nie sądziłam, że coś związanego z kulturą Japonii mogło mnie tak oczarować. Po raz kolejny sprawdza się zasada, że nieważne, o czym się opowiada, ale w jaki sposób.
Jest jeszcze jedna, szalenie istotna sprawa - język tej książki, styl. Jest tak lekki, plastyczny, narracja jest wręcz niesamowita i zostaje w głowie na dłużej. Pamiętam, że podczas czytania tej książki nawet na chwilę zmienił mi się styl pisania na bardziej narracyjny właśnie, bo po prostu sformułowania same się zapamiętywały, jakoś tak wchodziły w umysł... Tak, wiem, że to dziwne. :)
Ale to nie wszystko - największym zaskoczeniem było dla mnie to, że mężczyzna potrafił pisać tak... kobieco. Przecież kobiece emocje widać na każdej stronie tej książki, pod tym względem nie jest ona gorsza od jakiejkolwiek napisanej przez kobietę.
Zawsze wspominam "Wyznania gejszy" jako książkę, której język wywarł na mnie najmocniejsze wrażenie.
But we live in different ones”.
– Mark Knopfler, „Brothers In Arms”

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 21:44   

po tej książce miałam lekki "boom" na klimaty azjatyckie :D

balson

Wysłany: 2017-06-10, 00:36   

Nie polecam filmu przed książką... ani po. Psuje bardzo dobre wrażenie :roll:

Odpowiedz do tematu