Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tad Williams- Smoczy Tron
Autor Wiadomość
Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-08-13, 15:30   Tad Williams- Smoczy Tron

Smoczny Tron

Cytat:
Ciemne moce, wkraczają do spokojnej krainy Osten Ard. Nadciągające niebezpieczeństwo przeczuwa jedynie nieliczna grupka osób, zwana Ligą Pergaminu. Giermek Simon, przypadkowo złączony z Ligą, staje się przewodnikiem w poszukiwaniu zaginionych mieczy, w wędrówce, która obfituje w spotkania z wrogami pochodzącymi z najbardziej koszmarnych mitów.

Po pierwsze opis na końcu książki wcale mnie nie zachęcił, chociaż teraz, po przeczytaniu rozumiem, że jest to całkiem niezły, choć dalej nie do końca trafiony wybór. Po drugie, chciałabym żeby test "Jedno z najdoskonalszych dzieł z gatunku high fantasy... Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika książek Tolkiena" został usunięty. Chyba złapał mnie wstręt do tego typu chwytów po nieszczęsnym Forysiu i dlatego się tak wahałam, że znowu się nie zawieść, ciekawość jednak zwyciężyła, całe szczęście :D

Żeby już nie przedłużać... Książka była w moim ulubionym stylu, wędrownym ^^" idą i idą i idą...mam straszną słabość do takich bohaterów włóczykijów ;) Właśnie, bohaterowie. Głównym bohaterem jest Simon, poznajemy go gdy ma lat 14. Niesamowite jest to, że on faktycznie na tyle się zachowuje; marudzi, wiecznie się gdzieś chowa, wymiguje się od obowiązków. Trochę głupkowaty, czasami uroczy ale najczęściej gamoń- jak w tytule pierwszej części. Ulżyło mi, że chłopiec nie był cudownym brunetem, przystojnym jak na lat 14, tylko chudym rudzielcem z piegami, który ledwo umie czytać i pisać, za to jego ciekawość nie zna granic ;) Fantastyczne są też postacie wokół Simona. Troll Binabik, sitha Jiriki, książę Isrimnur, i szereg innych postaci pobocznych, które fajnie wzbogacają treść. Wspomniana jest księżniczka w opisie, sa nawet dwie, nie irytujące :P możliwe, że Williams poświęcił im zbyt mało uwagi ;P W każdym razie, bardzo wciągnęły mnie wydarzenia u Hernystirczyków, a także sama księżniczka Maegwin.

Bardzo podoba mi się pokazania zła. Niewiele było mu poświęconych osobnych rozdziałów, ale sposób w jaki się czasami objawiało i co wysyłało naprawdę wzbudza emocje. To jest w sumie następna rzecz za jaką jestem wdzięczna Williamsowi. Fajnie ukazane emocje. Oczywiście Simon wraz z wydarzeniami dojrzewał. Zdarzały mu się bowiem momenty słabości, gdzie po prostu usiadł i ze zwykłej niemocy sobie zapłakał. Takie, o, ale opis tego co myślał i czuł zwyczajnie wzruszał ^^"

Wątki miłośne, mocno przeze mnie nielubiane. W książce są... właściwie dwie sytuacje, które można do nich zaliczyć. Obie są niezwykle krótkie, ale wyszły bardzo uroczo :3

Z grubsza to chyba byłoby na tyle... zostają jeszcze minusy :P tak, tak.. i takie są ;3

-Za dużo nazw własnych. Trudne do wymówienia, można próbować aż do złamania języka nie mówiąc już o zapamiętaniu. Imiona, rasy, miejsca, zwierzęta, rzeczy, święta. Autor pokusił się jeszcze o zmianę miesięcy i dni tygodnia, które brzmią z angielska, no ale po co? przy takiej liczbie informacji? może żeby pasowało. Gdyby nie obszerny dodatek na końcu książki chyba bym się pogubiła.

- Mapka. Oczywiście, fantastycznie, że była. Jestem fanką takich dodatków :P ale mapka była za mało szczegółowa i przydawała się raz na jakiś czas. Tak ogólnie, żeby wiedzieć co gdzie jest.

- Za mało uwagi poświęconej innym bohaterom. Troszkę brakowało mi różnorodności. Chciałabym, żeby od czasu do czasu pokazał co dzieje się po stronie zła, czy innych krainach, z pozoru ukazanych jako dość ważne. Bardzo spodobała mi sie księżniczka Maegwin i czuje się rozczarowana, że tak rzadko fabuła kierowała się w jej stronę.

Nie licząc tych małych minusów, to praktycznie książka ich nie posiada ^^ Fabuła nie jest dziurowa, autor wie kiedy zbudować napięcie i zostawić czytelnika w niepewności. Pamiętam jak cudnie mi się ja czytało w ostatnią burzę :P Postacie nie są durne, nie ma gwałcenia się w każdym kącie czy bezsensownego wyrzynania. Planowałam zacząć inna serię, ale szybko niestety odkryłam, że po prostu się nie da :P
Polecam gorąco :d
Ostatnio zmieniony przez Córka Lavransa 2013-08-13, 20:52, w całości zmieniany 1 raz  

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2013-11-27, 14:47   

Na początku dziękuję temu forum :P Bo tutaj zetknęłam się z nazwiskiem Tada Williamsa po raz pierwszy.

Przeczytałam najpierw "Wojnę Kwiatów" - cudo! Uwielbiam przenikanie się naszego świata z magicznym :) Bardzo dobra fabuła i super obmyślony świat magii.

A teraz skończyłam właśnie trylogię "Pamięć, Smutek i Cierń". Po prostu - 4 dni ciągłego czytania, bo musiałam wiedzieć, co będzie dalej. Książka znakomita - choć jak chyba wszystkie długie książki, odrobinę przegadana. Ale to nie szkodzi, można dłużej być w tym magicznym świecie.
Na plus:
- Simon, za to, że żadne z niego superbohater, zwykły dzieciak, który dojrzewa z fabułą;
- Sithowie - świetny pomysł Autora, a tajemniczy i pełen gracji Jiriki to mój ulubiony bohater trylogii;
- Binabik - bo był taki kochany;
- Tiamak - j/w;
- postaci kobiece - jest tam chyba 5 księżniczek i żadna nie irytuje (no, Miriamele na koniec, ale jej postępowanie jest zrozumiałe), moje ulubione bohaterki to Maegwin i Adiku;
- cała intryga z mieczami;
- niejednoznaczność Prestera Johna;
- epickie zakończenie - naprawdę przemyślane i nie na odpiernicz, ostatnia bitwa jest opisana bardzo dokładnie;
- fantazja Autora w zakresie wymyślania ras i przygód.

Nie nudziłam się ani przez chwilę. Znakomity poziom. Choć wydaje mi się, że to raczej młodzieżowe fantasy niż dorosłe, ale ja wolę właśnie takie, bez wielu gwałtów i bezsensownej brutalności.

Polecam :)

andy 

Wysłany: 2013-11-27, 18:33   

Proponuję poczytać resztę. Tak sobie trawie fantasy, ale to w sumie było niezle

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2013-11-28, 14:12   

Zdaje się, że Williams napisał jeszcze jedną trylogię? Muszę poszukać w bibliotece :evil2:

Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2014-03-22, 13:02   

Nawet jeszcze jedna więcej, o ile mnie pamięć nie myli. Teraz wychodzi nowy- Bobby Dolar.

Najaa 

Wysłany: 2014-05-10, 12:58   

Nowa powieści Williamsa wydane w Polsce: "Brudne ulice Nieba" i kontynuacja "Szczęśliwa godzina w piekle".

Tuotall 

Wysłany: 2016-10-18, 12:13   

Po znakomitej "Pieśni Łowcy" mam ogromną chrapkę na tą "smoczą" próbkę twórczości tego pana, ale niestety jak dotąd nie miałem okazji na nią natrafić.

Odpowiedz do tematu