Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bolesław Prus
Autor Wiadomość
Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2012-05-21, 15:58   

Tifa Lockhart napisał/a:
Niektóre postaci są bardzo ciekawe choćby Izabela Łęcka.

Kurde, a ja mimo wszystko całkiem ją lubię x] Podoba mi się, jak została wykreowana.

Cytat:
"oglądnąć" zamiast "obejrzeć"

Niemniej nie ma powodu, żeby nie używać tej formy. Nawet jeśli jest to regionalizm to nic nie szkodzi, by był eksploatowany, zwłaszcza jeśli formuowe wypowiedzi nie są niczym oficjalnym :3

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2012-05-22, 05:49   

kenaz napisał/a:

Ta pustka w niej taka ciekawa? ;-)

Moim zdaniem trochę jest. Z resztą w Izabeli interesowały mnie inne rzeczy. Np. to jak bardzo można być oddalonym od realnego świata. :)
Dobra, dziubaski. Nikt tu nie jest krytykantem, nikt nie czuje się obrażony, przejdźmy do innych dyskusji. :mg:

Fortima_pl

Wysłany: 2013-01-11, 20:06   

Z kobiecych postaci najcieplejsze uczucia wzbudzają u mnie dwie - pani Stawska i prezesowa Zasławska. Ta pierwsza uosabia siłę i determinację w samotnym wychowaniu dziecka. Pamiętajmy, że sytuacja kobiety w tamtych czasach była zupełnie inna niż obecnie. O ile wdowa była jeszcze szanowana (zwłaszcza jeżeli mąż poległ w jakiejś słusznej sprawie), to niewiasta o niepewnym statusie, a już na pewno panna z dzieckiem, była traktowana nierzadko jak osoba podrzędnej kategorii. Pani Stawska utrzymuje cały dom, a przy tym zachowuje wszystkie atrybuty kobiecości, co znajduje wyraz w jej nieodwzajemnionym (niestety) uczuciu do Wokulskiego. Natomiast prezesowa Zasławska to pełna ciepła i życiowej mądrości matrona, klasyfikująca ludzi nie według ich pochodzenia czy majątku, ale według osobistych przymiotów. A w ogóle to o "Lalce" można godzinami...

Caroline* 
Dumasoholiczka:)

Wysłany: 2013-01-11, 23:43   

Fortima_pl napisał/a:
Z kobiecych postaci najcieplejsze uczucia wzbudzają u mnie dwie - pani Stawska i prezesowa Zasławska. Ta pierwsza uosabia siłę i determinację w samotnym wychowaniu dziecka. Pamiętajmy, że sytuacja kobiety w tamtych czasach była zupełnie inna niż obecnie. O ile wdowa była jeszcze szanowana (zwłaszcza jeżeli mąż poległ w jakiejś słusznej sprawie), to niewiasta o niepewnym statusie, a już na pewno panna z dzieckiem, była traktowana nierzadko jak osoba podrzędnej kategorii. Pani Stawska utrzymuje cały dom, a przy tym zachowuje wszystkie atrybuty kobiecości, co znajduje wyraz w jej nieodwzajemnionym (niestety) uczuciu do Wokulskiego. Natomiast prezesowa Zasławska to pełna ciepła i życiowej mądrości matrona, klasyfikująca ludzi nie według ich pochodzenia czy majątku, ale według osobistych przymiotów.

W pełni się z tobą zgadzam, w szczególności jeśli chodzi o Stawską.
Z tym, że ja widziałabym ją raczej u boku Rzeckiego, niż Wokulskiego...
Pisałam zresztą o tym wcześniej.
Myślę, że Stawska potrafiłaby go pokochać... Ale Wokulski Stawskiej chyba nie :-(
"dzięki MP3 możesz biegać jak szalony, nie szkodząc piosenkom. Można słuchać Schuberta, bo Schubertowi nic się nie dzieje, choćby człowiek rozbijał się po wszystkich parkach miejskich, zatykając sobie uszy Schubertem. Ale ludzie wybierają co innego (...), co im rytm wybija."
GOLGOTA PICNIC

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 23:15   

Lalka jest cudowna!

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2016-09-28, 08:43   

Castsgna, a dokładniej co Ci się tak bardzo podoba? Ja "Lalkę" czytałam kilka lat temu, nadal miło ją wspominam.

castagna 

Wysłany: 2016-09-28, 08:48   

na pewno ogromnym plusem jest wielowątkowość (Wokulski - Łęcka, historia Rzeckiego, Krzeszowscy), pokazanie życia szlachty, arystokracji, całego mieszczaństwa, stosunek do Żydów (Polacy, Niemcy), w ogóle bohaterowie nie są płascy, świetnie oddany realizm, naprawdę widzę same dobre strony tej powieści i dobrze ją wspominam :)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2016-09-28, 10:54   

castagna, a tylko "Lalkę" lubisz? Ja co prawda wolę Reymonta, ale do "Lalki" i "Emancypantek" mam szalony sentyment.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

castagna 

Wysłany: 2016-09-28, 11:24   

tak, bo nic innego nie czytałam prócz Kamizelki, która była w porządku ;)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2016-09-29, 22:36   

To spróbuj "Emancypantek", dla mnie to najlepsza powieść Prusa. Z moim mężem udowadniamy sobie wzajemnie wyższość jednego dzieła pisarza (mąż jest oddanym fanem "Lalki") nad drugim, w końcu oboje się zgadzamy, że "Faraon" nie do przebrnięcia... :D

Lektury Kawoholiczki

Yoanah 
Ewelina

Wysłany: 2016-10-04, 12:36   

"Emancypantki" to wspaniała powieść, a Madzia Brzeska to jedna z najsympatyczniejszych postaci w polskiej literaturze. Nieco egzaltowana, trochę naiwna, ale jest dziewczyną o złotym sercu. Nie dziwię się Solskiemu, że dostrzegł jej zalety i zakochał się.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-01-10, 01:44   

Ravena napisał/a:
(mąż jest oddanym fanem "Lalki")

Plaga chyba jakaś, u mnie to samo... :-D

Yoanah napisał/a:
Madzia Brzeska to jedna z najsympatyczniejszych postaci w polskiej literaturze

Czy ja wiem...? Mojej sympatii przesadnie nie budziła. Wszystkie zebrane w tej powieści kobiety, może oprócz jednej Malinowskiej, są przede wszystkim strasznie głupie. ;)

ren 

Wysłany: 2017-01-16, 19:24   

Przyznam się tutaj do czegoś. ;) Prus to jest mój ogromny wyrzut sumienia. W szkole będąc popełniłam grzech ciężki i przeczytałam streszczenia "Faraona" i "Lalki" :oops: . I dzisiaj bym chętnie przeczytała obie te książki, ale fabułę pamiętam zbyt dobrze i to odpycha. Zwykle nie mam problemu z czytaniem tej samej książki po kilka razy, ale w tym przypadku jest inaczej. W każdym razie w 2017 na pewno się przemogę. "Faraon" mnie kusi ze względu na podejmowaną tematykę, a "Lalka" w końcu jest cudowna, trzeba przeczytać.

magragora 

Wysłany: 2017-01-16, 20:02   

A ja książki pana Głowackiego lubię.. :-D
No, może poza "Faraonem", przeczytałam, bo musiałam ;)

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2017-01-17, 22:23   

ren napisał/a:
W każdym razie w 2017 na pewno się przemogę.

Ładne postanowienie noworoczne. ;)

Odpowiedz do tematu