Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Harper Lee "Zabić drozda"
Autor Wiadomość
Paleolog 
czytaczszerokopojęty

Wysłany: 2012-07-30, 13:35   Harper Lee "Zabić drozda"

Po książkę sięgnąłem po obejrzeniu filmu "Capote" z jak zawsze genialnym Philipem Seymourem-Hoffmanem. Pod wpływem tego obrazu z ciekawości chciałem przeczytać "Z zimną krwią" napisaną przez rzeczonego Capote, ale że w mojej bibliotece nie mieli tej książki, wypożyczyłem "Zabić drozda", autorstwa Harper Lee, której postać również przewija się we wspomnianym filmie.

Do książki podszedłem bardzo ostrożnie. Z jednej strony staram się nadrabiać braki w klasyce, a za taką chyba należy uważać powieść pani Lee, z drugiej jednak do 'arcydzieł' amerykańskiej literatury podchodzę dosyć sceptycznie. Nie podzielam zachwytów nad kultowym "Buszującym w zbożu", który moim zdaniem jest tylko niezłym opowiadaniem i niczym więcej, nie dostrzegam w tej książce wielkiego dzieła o młodzieńczym buncie - zdecydowanie głębszymi utworami mogliby pochwalić się nasi rodzimi autorzy.
Trochę dlatego "Zabić drozda" zaczynałem z przeświadczeniem, że mogę tę książkę porzucić w trakcie lektury. Nic bardziej mylnego...

Powieść Harper Lee to rzecz niezwykła. Pisana z perspektywy dziecka, językiem dziecka, ale w pełni trafiająca dopiero do dorosłego już czytelnika. Książka bardzo mądra i dowcipna zarazem. Miejscami smutna, miejscami wesoła - a generalnie chyba po prostu prawdziwa. Jak życie. Nie ważne gdzie toczone - czy będzie to miasteczko w Alabamie, czy jedna z podkarpackich wiosek. Ludzie wszędzie są podobni.

To jedna z tych magicznych lektur, pod wpływem których staramy się być lepsi.
Obok "My, topielcy" najdojrzalsza, choć przecież narratorem jest dziecko, książka jaką przeczytałem w tym roku.

I jedna z najważniejszych, jakie czytałem w ogóle.
Ostatnio zmieniony przez Paleolog 2012-07-30, 13:45, w całości zmieniany 1 raz  

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2012-07-30, 13:41   

Szukałam jej ostatnio w bibliotece, bo chciałam ją sobie przypomnieć, niestety, bezskutecznie. Może kupię...

Natomiast pamiętam żywo mój szok, kiedy dowiedziałam się ze wspomnianego wyżej filmu, że Harper Lee to kobieta. Nie wiem, czemu żyłam w przekonaniu, że wręcz przeciwnie... ;-)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-07-30, 14:09   

Dosyć mi się ta książka podobała i zmusiła do refleksji, poza tym ma u mnie specjalne miejsce, bo to pierwsza powieść przeczytana przeze mnie po angielsku :)
www.lowking.pl

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-07-30, 14:22   

Córka Lavransa napisał/a:
Natomiast pamiętam żywo mój szok, kiedy dowiedziałam się ze wspomnianego wyżej filmu, że Harper Lee to kobieta. Nie wiem, czemu żyłam w przekonaniu, że wręcz przeciwnie...

Ooo, ty też? ^^
"Zabić drozda" często jest umieszczany w działach literatury dziecięcej, ale dla mnie to zdecydowanie powieść do przemyślenia dla dorosłych.

Lektury Kawoholiczki

migotka 

Wysłany: 2012-07-30, 21:46   

Czytałam tą książkę kilkakrotnie, co mi się prawie nigdy nie zdarza. Nie mogę czytać jej w środkach transportu publicznego (jednak tam najwięcej czytam), bo płaczę mniej więcej od połowy, pomimo że nie ma tam nic wzruszającego. To wspaniała lektura.

Dominek 

Wysłany: 2016-08-27, 15:40   

Uwielbiam "Zabić Drozda", prawdziwy majstersztyk. Z mojego punktu widzenia jest też świetną pozycją dla osób chcących spróbować poczytać w oryginale, ale niepewnych, czy sobie poradzą - wcale nie prostacki, przeciwnie, piękny ale (z oczywistych przyczyn tożsamości narratorki) stylizowany na wypowiedź dziecka język bardzo to ułatwia. A fabuła... Wbrew pozorom niewiele straciła na aktualności.
Lecz wprost przeciwnie i niżej.

Niech się ciężarem tym ze mną
Podzieli któryś z rodaków!
Mój Boże, ile tam siedzi
Głupich endeckich pismaków

Julian Tuwim, “Mój dzionek”

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 21:43   

piękna pod każdym względem, wzruszająca, dająca do myślenia oraz zastanowienia się nad życiem, a momentami wręcz zabawna i niewinna, trudny temat opisany oczami dziecka oddaje ogromną autentyczność tej powieści, bohaterowie ani na moment nie są papierowi czy płytcy - przywiązać się można od pierwszych stron, a postać Atticusa zdecydowanie została jedną z moich ulubionych postaci literackich

powieść doskonale ukazuje ducha amerykańskiego Południa lat 30. XX wieku

książka, do której się powraca...

"Ale ja, zanim będę mógł żyć w zgodzie z innymi ludźmi, przede wszystkim muszę żyć w zgodzie z sobą samym. Jedyna rzecz, jaka nie podlega przegłosowaniu przez większość, to sumienie człowieka."

Odpowiedz do tematu