Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stowarzyszenie umarłych poetów - N. Kleinbaum
Autor Wiadomość
Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-06-17, 07:21   Stowarzyszenie umarłych poetów - N. Kleinbaum

Chciałbym poznać Wasze opinie o książce i o filmie pod tym samym tytułem. Przeczytałem i obejrzałem i bardzo mi się podobało. W zasadzie najpierw obejrzałem, chwile potem przeczytałem.

Co myślicie o Johnie Keatingu? Wzór nauczyciela języka, nie? :)

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-07-23, 15:12   

Później obejrzałem film jeszcze raz, a potem jeszcze jeden i jeszcze raz. Coś w tym obrazie jest co mi się spodobało. Z pewnością postawa nauczyciela, pana Keatinga. Może trochę przerysowana, ale film przedstawia nam nauczyciela z powołaniem, z pasją, nie próbującego prowadzić uczniów od lat przetartą ścieżką nauczania, schematyczną, beznamiętną. Keating próbuje pokazać swoim podopiecznym inne możliwości, prowokuje by odkryli swoją własną drogę, swoją ścieżkę. I to mi się tak spodobało między innymi.

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-12, 21:18   

Najpierw oglądałem film, więc do książki było mi się trudno zabrać. Historia jest jednak bardzo interesująca.
W kwestii nauczyciela: jego najważniejszą rolą jest chyba zainteresowanie uczniów swoim przedmiotem i nauczenie ich czegoś. Patrząc z tej perspektywy, Keating spełnił swoje zadanie.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2010-10-14, 11:55   

Ja obejrzałem, a później przeczytałem. Bardzo mi się postać Keatinga spodobała. Tak, albo podobnie powinien wyglądać nauczyciel, zwłaszcza jeśli chodzi o nauczyciela języka, literatury. Precz ze skostniałym programem, uczeniem się na pamięć regułek. Każdy powinien odkrywać literaturę na swój sposób i czerpać z tego radość, znaleźć własną ścieżkę. Jeśli nauczycielowi się uda tak ukształtować ucznia to jest wielka zasługa. Dla całego społeczeństwa, bo przecież im więcej ludzi oczytanych, wrażliwych na piękno języka tym lepiej.

Miałem w liceum polonistę, który potrafił zachęcić do literatury. Może nie tak jak to robił Keating, ale też nie narzekam. Wiele mi dało chodzenie na język polski w tym okresie.

Mizuumi 

Wysłany: 2010-10-14, 17:51   

Ja natomiast najpierw przeczytałam, a później obejrzałam. Jakże wymowny tytuł Stowarzyszenie umarłych poetów...

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-14, 20:53   

Moi nauczyciele od polskiego raczej zniechęcali do czytania. Zwykle wyglądało to u mnie w ten sposób, że lektury czytałem z bryków (tzn. streszczenia), a czas wolny poświęcałem na czytanie książek, które sam wybierałem. Generalnie czytałem w szkole kilka razy tyle co inni uczniowie (10-12 książek miesięcznie), ale gdyby mnie ktoś zapytał o lektury, kiepsko by to wyglądało :-P

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-07-26, 20:28   

Jakbym miała wymienić pięć najpiękniejszych/najbardziej wzruszających zakończeń to SUP (fajny skrót :mrgreen: ) znalazło by się na miejscu trzecim.
Niby prosta historia. Szkoła, nauczyciel indywidualista, protest przeciwko ówczesnym wartościom, tragedia...
A jednak wracam do tego filmu często. I ten niesamowity ładunek emocjnalny, który film w sobie ma. Niby niewiele się dzieje, a zawsze jestem troche "rozbita" po seansie.

Co do książki. To powstała ona na podstawie scenariusza. I, owszem, też jest niezła. Jednak dla mnie Stowarzyszenie to przede wszystkim film z przegenialną rolą Williamsa.

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2011-08-20, 09:02   

sushi napisał/a:
A jednak wracam do tego filmu często.

Ja również. Obejrzałem go po raz pierwszy nie tak dawno temu. Chyba na krótko przed założeniem tego tematu na forum. Od tego czasu jeszcze kilkukrotnie i zawsze z radością.
Zgadzam się z Tobą sushi w zupełności.

A z ciekawości. Co znajduje się na miejscu drugim i pierwszym? :)

sushi napisał/a:
I ten niesamowity ładunek emocjnalny, który film w sobie ma. Niby niewiele się dzieje,

Może nie wiele w stereotypowym znaczeniu. Nie ma szybkiej akcji, pościgów itp. Ale nie zawsze w filmach o to chodzi. Innym z moich ulubionych filmów jest "Cienista Dolina", bazująca na biografii C.S. Lewisa. Film także wzruszający, przenoszący widza w ten magiczny świat angielskiego środowiska akademickiego, w którym powstały "Opowieści z Narnii", "Władca Pierścieni".

Ale wracając do Stowarzyszenia umarłych poetów - ten film pokazuje, że są jeszcze inne drogi w życiu niż - zapomnij o zainteresowaniach i zmarnuj sobie młodość zakuwając do egzaminów, zdobądź dobrze płatny zawód, a potem jak się dorobisz, może znajdziesz chwilę na własne pasje. Taką postawę prezentuje ojciec Neila. I mam wrażenie, że w mediach i na portalach internetowych też jest ona propagowana. Mam takie wrażenie ilekroć czytam o rynku pracy dla absolwentów uczelni. A można się dowiedzieć z tych tekstów, że na studiach warto już pracować od wczesnych lat, że wakacje poświęcać na praktyki, że jeden kierunek i znajomość jednego języka obcego to już za mało, żeby znaleźć pracę itp. Czyli wszystko dla kariery i zapełnienia CV.

Taką właśnie postawę wpaja w uczniów Akademia Welton. Tymczasem John Keating próbuje ukazać chłopcom inne ścieżki. Próbuje obudzić i wydobyć na zewnątrz ich zainteresowania, inspiruje ich. Jest wzorem nauczyciela. A że moje poglądy na edukację mniej więcej zgadzają się z tym, co przekazuje uczniom John Keating, dlatego zapewne polubiłem ów film. :)

sushi 
Prawie polonistka :D

Wysłany: 2011-08-20, 15:37   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
A z ciekawości. Co znajduje się na miejscu drugim i pierwszym?

1. Władca pierścieni: Powrót króla - jak Frodo żegna się z przyjaciółmi i jeszcze okazuje się, że Gandalf też odpływa, a potem są napisy końcowe i Annie Lennox śpiewa Into the west, a ja muszę "wrócić" do mojego miałkiego, szarego, beznadziejnego życia.
2. Pocahontas - konkretnie ta scena: http://www.youtube.com/watch?v=zLvCqaO8w9o

I proszę mi wierzyć, to nie jest symboliczna łezka otarta rąbkiem spódnicy. To są kaskady łez, a wręcz histeria :mrgreen: :oops:

chuda

Wysłany: 2011-10-02, 19:09   

Z tą książką mam niesamowite wspomnienia. Na pierwszych zajęciach polskiego w liceum polonista puścił nam ten film i powiedział, że on chce takich zajęć i liczy na nas :)Ahh.. wszystkie się w nim kochałyśmy. No ale to też on zaraził nas miłością do literatury. Dzięki niemu przeczytałam Mistrza i Małgorzatę, sięgnęłam po Umberto Eco i jego genialne "Imię Róży"...

Radament 
Mniejsze Zło

Wysłany: 2011-10-02, 19:15   

A mnie "Stowarzyszenie umarłych poetów" rozczarowało. Najpierw obejrzałam film, a następnie kierowana zachwytem względem fabuły, jak i niesamowitych bohaterów sięgnęłam po papierową wersję...
Mam wrażenie, że wyszło strasznie... Płasko.
Zdecydowanie jak dla mnie jest to najlepszy przykład na to, że czasem film bywa lepszy niż książka.

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 20:18   

film mi się podobał, ale książka, która została napisana w oparciu o scenariusz, już mniej ;)

Odpowiedz do tematu