Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Eric - Emmanuel Schmitt
Autor Wiadomość
elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2011-07-05, 07:33   Eric - Emmanuel Schmitt

Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w Sainte-Foy-lès-Lyon) jest francuskim dramaturgiem, eseista i powieściopisarzem, z wykształcenia filozofem.
Swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Uczęszczał do École Normale Supérieure, jednej z przodujących francuskich uczelni humanistycznych. Zdobył tam najbardziej prestiżowy z francuskich certyfikatów nauczycielskich oraz doktorat z filozofii.
Na świecie jest znany głównie jako twórca teatralny. Pierwszym krokiem do sławy była sztuka Don Juan on Trial wystawiona w 1991 i następnie wspierana przez Royal Shakespeare Company. Następna sztuka, The Visitor z 1993, była triumfem, który przyniósł autorowi trzy Moliery (dla najlepszego aktora, odkrycia teatralnego i przedstawienia). Sztuka była tłumaczona i wystawiana na całym świecie. Wersja muzyczna została przygotowana przez Théâtre Impérial de Compiègne i wystawiana w Operze Londyńskiej.
Po dwóch sukcesach Schmitt porzucił pracę wykładowcy filozofii na Uniwersytecie w Savoir, aby zostać pisarzem pełnoetatowym. Następnym osiągnięciem stała się sztuka Enigma Variations, uznawana za najbardziej popularną pracę Schmitta na świecie.
W ciągu zaledwie dekady stał się jednym z najpoczytniejszych francuskojęzycznych autorów na świecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Książki Schmitta w większości bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach.
Poza dziedziną teatru, Eric-Emmanuel Schmitt w 1997 napisał doktorat na temat "Diderot i filozofia uwodzenia". Ponadto, jako meloman z zamiłowania, przetłumaczył na francuski Wesele Figara. W październiku 2005 jego nowa powieść Moje życie z Mozartem została wydana w kilku państwach.
We Francji wszystkie jego prace wydawane są przez wydawnictwo Albin Michel.
W Polsce jego twórczość tłumaczyli: Maria Braunstein, Barbara Grzegorzewska, Krystyna Rodowska i Ewa Wieleżyńska.

Powieści
La Secte des égoïstes (1994)
L'Évangile selon Pilate (Ewangelia według Piłata) (2000)
Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Pan Ibrahim i kwiaty Koranu) (2001) (również ekranizacja)
La Part de l'autre ("Przypadek Adolfa H.") (2001)
Lorsque j'étais une œuvre d'art (Kiedy byłem dziełem sztuki) (2002)
Oscar et la dame Rose (Oskar i pani Róża) (2002)
L'Enfant de Noé (Dziecko Noego) (2004)
Odette Toulemonde et autres histoires ("Odette i inne historie miłosne") (2006)
Ma Vie avec Mozart (Moje życie z Mozartem) (2008)
La rêveuse d'Ostende (Marzycielka z Ostendy) (2009)
Ulysse from Bagdad (Ulisses z Bagdadu) (2010)
Le Sumo qui ne pouvait pas grossir (Zapasy z życiem) (2010)
Concerto a'la memoire d'un ange (Trucicielka) (2010)
Sztuki teatralne
La Nuit de Valognes (1991)
Le Visiteur (1993)
Golden Joe (1995)
Variations énigmatiques (1996)
Le Libertin (1997)
Milarepa (1997)
Frédérick ou le boulevard du crime (1998)
Hôtel des deux mondes (1999)
Petits crimes conjugaux (Małe zbrodnie małżeńskie) (2003)
Mes Évangiles (Moje Ewangelie) (2004), adaptacja teatralna powieści Ewangelia według Piłata
La tectonicque des sentiments (Tektonika uczuć) (2007)
zrodlo: Wikipedia

Bardzo dawno temu przeczytalam dwie ksiazki tego autora: "Oskar i pani Roza" oraz "Ibrahim i kwiaty Koranu. Pierwsza z nudow, a druga dlatego ze dziwnym zbiegiem okolicznosci wpadl mi w tamtym czasie w oko pewien urodziwy Ibrahim. Byl muzulmaninem wiec chcialam sie dowiedziec czegos wiecej o jego wierze. Ksiazki spodobaly mi sie, jednak nie na tyle zeby siegnac po kolejne. Kiedy jednak po latach trafilam na to forum zwrocilam uwage na posty Raveny i opisy ksiazek Schmitta. Zafrapowaly mnie. Podczas pobytu w Polsce kupilam dwie ksiazki Schmitta: "Marzycielke z Ostendy" oraz "Odette i inne historie milosne" poniewaz juz dawno odkrylam ze wszystkie ksiazki ktorymi zachwycaja sie Ravena i Nula moge kupowac w ciemno bo przypadna mi do gustu. Przeczytalam obie po powrocie do Norwegii i zakochalam sie w nich. Od tej pory delektuje sie kazdym napisanym przez tego autora slowem, a kazda lektura zyje jeszcze dlugo, dlugo po jej odlozeniu na polke. Ksiazki Schmitta nie maja pokaznej ilosci stron, jednak posiadaja jedna niezwykla wlasciwosc ; kazde ich zdanie jest odrebnym wszechswiatem pelnym znaczen, mozna bawic sie w doszukiwanie glebszych tresci lub skupic na powierzchownym opisie. Czytalam kiedys fragmenty dziennika autora, w ktorych wspominal o swoim procesie tworczym, o tym ze ta skondensowana forma jest niezwykle przemyslana. Mozna to wyczuc podczas lektury. Moje ulubione ksiazki Schmitta to:
Zapasy z zyciem, Marzycielka z Ostendy, Odette i inne historie milosne oraz Trucicielka. Przede mna wciaz kilka jego cudownych ksiazek - perelek do odkrycia.

A jaka jest wasza opinia na temat Erica - Emmanuela Schmitta? Poznaliscie go? Przypadl wam do gustu, a moze wlasnie nie? Podzielcie sie prosze. :)

króliczek 
lękliwy

Wysłany: 2012-03-21, 23:05   

Mi się bardzo podobały 'Małe zbrodnie małżeńskie'. Ta książka jest przecudowna i fantastyczna. Poza nią czytałam tylko Oskara... (który zresztą też mi się dosyć podobał) , Pana Ibrahima.. i Dziecko Noego, więc nie mogę powiedzieć jak Zbrodnie wypadają na tle całej twórczości.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2012-03-22, 15:34   

Próbowałem "Przypadek Adolfa H." przeczytać, ale nie dałem rady. Nadęty styl, Hitler w tej lepszej wersji był skrajnie zniewieściały, a w tej gorszej niewiele lepszy.
www.lowking.pl

Saule 

Wysłany: 2012-03-25, 13:19   

Przeczytałam dwie książki Schmitta. Pierwsza to był zbiór opowiadań "Trucicielka". Każde z opowiadań to prosta historia, która jest pretekstem do przedstawienia różnorodnych emocji, które nami żądzą i wpływają na nasze decyzje. Jedne opowiadania były lepsze, drugie gorsze, ale generalnie dobrze się czytało. Schmitt pisze językiem przystępnym i unika zbędnego rozwlekania. Stara się przedstawić to, co według niego najistotniejsze. Trochę drażnił mnie, zawarty we wszystkich opowiadaniach, motyw św. Rity.
Druga to był "Oskar i Pani Róża". Przyznam, że gdy ją czytałam, zrobiła na mnie wrażenie. Niekoniecznie mam na myśli, że jakoś bardzo mną wstrząsnęła, odmieniła życie, nie - raczej podziałała jako swego rodzaju katalizator i przypomniała o paru sprawach. Chociażby o tym, tak uogólniając, że nie zawsze jest tak źle jak mogłoby mi się wydawać. Albo, że jeśli człowiek stara się zauważać jakieś plusy, pozytywy, nawet jeśli są to jakieś drobnostki - to może zrobić się łatwiej i jaśniej w codziennym życiu. Styl, język całej historii, sposób przedstawienia bohaterów zeszły jakoś na dalszy plan. Czasem książka nie musi być rewelacyjna, świetnie napisana, ale trafia akurat w nasz nastrój, ma w sobie coś, na co szczególnie zwrócimy uwagę czy poruszy jakieś struny wewnątrz nas. Ja tak przynajmniej mam:) Myślę, że "Oskar.... " był dla mnie właśnie taką książką.
Nie znam całej twórczości Schmitta, ale na podstawie tych dwóch pozycji, wydaje mi się, że mogę zgodzić się z elfrun, że w jego książkach "mozna bawic sie w doszukiwanie glebszych tresci lub skupic na powierzchownym opisie". Wszystko zależy czego szukamy, albo raczej czego w danej chwili potrzebujemy.

Śrubokręt 

Wysłany: 2012-09-30, 22:27   

Przeczytałam dwie jego książki. ,,Oskar i Pani Róża'' była beznadziejnie sentymentalna i mdła, a ,,Ibrahim...'' zaintrygował mnie pierwszym zdaniem, ale okazał się dość pospolity.

Camena

Wysłany: 2013-02-01, 15:40   

Czytałam większość tego, co ukazało się w Polsce i bardzo sobie jego książki cenię.
Mają one tę wspaniałą zaletę, że są (w pewnym sensie) baśniami o współczesności.

Książki Schmitta uwrażliwiają, pozwalają spojrzeć z innej strony na problemy, które porusza. A przy tym pisze w rozbrajająco prosty i szczery sposób tak, że nawet przygodny czytelnik (taki, który sięga po książkę raz na ruski rok) nie powinien mieć powodu z podłapaniem rytmu, w jakim są pisane.

To lekkie lektury z przesłaniem. Takie, które czyta się, gdy uczulenie na świat powoduje ból głowy i chciałoby się czasem trochę odczarować smutną rzeczywistość.

Na podstawie "Pana Ibrahima i kwiatów Koranu" powstał bardzo miły dla oka film.
http://www.filmweb.pl/Pan.Ibrahim.I.Kwiaty.Koranu
Warto go obejrzeć.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2013-02-01, 17:44   

Camena napisał/a:
Książki Schmitta uwrażliwiają, pozwalają spojrzeć z innej strony na problemy, które porusza.

Hm, ja ze swej strony Schmitta zaliczam do tej samej kategorii, co Coelho, czyli wydmuszek. Czytałam jakiś zbiorek opowiadań, wszystkie były moim zdaniem wydumane i mdłe. Autor nie dotarł do mnie z żadnym przesłaniem, nie zauważyłam też żadnego problemu do poruszenia.
To raczej nie mój próg wrażliwości. ;)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-02-13, 08:31   

Córka Lavransa napisał/a:

Hm, ja ze swej strony Schmitta zaliczam do tej samej kategorii, co Coelho, czyli wydmuszek. Czytałam jakiś zbiorek opowiadań, wszystkie były moim zdaniem wydumane i mdłe. Autor nie dotarł do mnie z żadnym przesłaniem, nie zauważyłam też żadnego problemu do poruszenia.
To raczej nie mój próg wrażliwości. ;)

Cos w tym jest. Z biegiem lat coraz mniej lubie tego autora. Podczas ostatniego pobytu w Polsce przeczytalam jego najnowsza powiesc epistolarna - "Napoj milosny" poniewaz przyjaciolka bardzo goraco ja zachwalala. Rozczarowanie bylo dosc bolesne.

aybige 

Wysłany: 2016-04-22, 17:26   

Kilka lat temu przeczytałam "Oskara i panią Różę" oraz "Dziecko Noego" i byłam rozczarowana. Pierwsza opowieść miała świetny pomysł, kto czytał, ten wie, co mam na myśli, ale wykonanie mnie bardzo zniechęcało do czytania. Zwłaszcza język był aż nazbyt kolokwialny i miałam wrażenie, że to tak specjalnie, aby było chwytliwe, chętniej czytane przez ludzi. Uważam, że porównywanie tej książki do "Małego Księcia" jest nieporozumieniem, choćby dlatego, że "Mały Książę" jest napisany pięknym stylem.
"Dziecko Noego" z kolei to taka książka, którą raz się przeczyta i zapomina się, o czym była. Nic interesującego.
But we live in different ones”.
– Mark Knopfler, „Brothers In Arms”

castagna 

Wysłany: 2016-09-25, 18:54   

lubię tego autora, a Oskar i pani Róża oraz Małe zbrodnie małżeńskie to moje dwie ulubione książki Schmitta <3

przeczytałam również:
Trucicielka i inne opowiadania
Dziecko Noego
Kiedy byłem dziełem sztuki
Pan Ibrahim i kwiaty Koranu
Tektonika uczuć
Zapasy z życiem
Moje Ewangelie
Moje życie z Mozartem

jego książki czytałam głównie w gimnazjum, na pewno przeczytam jeszcze Przypadek Adolfa H.

byłam również na spotkaniu z autorem i jest to przemiły mężczyzna

Odpowiedz do tematu