Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Marsjanin Andy Weir
Autor Wiadomość
Najaa 

Wysłany: 2015-01-18, 17:27   Marsjanin Andy Weir

" Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, zapasami powietrza i żywności, bez łączności z Ziemią."

Tak pokrótce streszcza tę powieść na swoich stronach polski wydawca. Na mnie ta książka zrobiła wyjątkowo dobre wrażenie. Po pierwsze po długiej przerwie Mars wraca do literatury s-f i to w dobrym stylu. Po drugie przedstawiona sytuacja w powieści nie jest nieprawdopodobna. Po trzeci jest to twz. fantastyka bliskiego zasięgu, czyli przedstawione wydarzenia nie obiegają zbytnio czasowo od naszych własnych - czyli jest to świat gdzie czytelnicy nawet nie lubiący na co dzień fantastyki mogą się odnaleźć.
Mamy więc bohatera, którego największym wrogiem jest dość spore ciało niebieskie i próbuje on tam przeżyć mino różnych wpadek i paru niepowodzeń. Nie jest to też jednak dramat psychologiczny, gdzie bohater walczy sam ze sobą. Mi książka ta osobiście przypominała Robinsona Crusoe, do którego mam dość spory sentyment. Powieść to po prostu dobre czytało.

Chciała bym poznać opinie innych Forumowiczów na temat tej powieści.

Kamil 

Wysłany: 2015-11-06, 19:07   

Niedawno przeczytałem, dobra książka. Czyta sie bardzo przyjemnie i lekko, bohatera da sie lubić (humor :) ), wszystko tu gra: opisy sprzętu i otoczenia, zmagania botaniczne Marka, jego próbne wyjścia i różne wypadki, podróże po powierzchni, wątek na Ziemii - jak się skończyło to było mi smutno, że to już :) Polecam nie tylko fanom SF (ja sam SF raczej bardzo rzadko).

Nieznany 
Carrot Monster

Wysłany: 2015-11-07, 17:43   

A widziałeś film?

NN o książce napisał/a:
Niedawno skończyłem "Marsjanina", książkę Andy'ego Weira, która została niedawno zekranizowana przez Ridleya Scotta. Kiedy czytałem książkę nie wiedziałem, że powstał film, niedługo będzie w moim kinie i się wybieram, chcę zobaczyć jak to sfilmowali. :) A książka opowiada o pewnym kosmonaucie (Marku Watneyu), który poleciał wraz z kilkoma towarzyszami na Marsa. Ich misja miała trwać dwa miesiące, ale już po kilku dniach rozpętała się straszna burza piaskowa, która zagroziła ich modułowi, który miał wywieźć ich na orbitę planety i poza nią (rakieta zaczęła się przechylać). Wyruszyli więc z wielkiego namiotu, w którym mieszkali na Marsie, ale wiatr zerwał wielką antenę nadawczą, która przewróciła kolejne mniejsze anteny a jedna z nich uderzyła w tego kosmonautę, raniąc go i rozszczelniając jego kombinezon, a dodatkowo uderzenie odrzuciło go kawałek dalej. Pozostali szukali go przez chwilę, choć ze względu na rozszczelnienie uznali, że on nie żyje, ale musieli odlecieć, bo rakieta zaczęła sie przechylać pod niebezpiecznym kątem. Okazało się jednak, że mark przeżył, krew z rany tymczasowo uszczelniła kombinezon a kiedy odzyskał przytomność udało mu się przykleić łatę z szybkoschnącym klejem i wyjść z tego. Jednak jego towarzysze sądzili, że nie żyje a on (przez zerwane anteny) nie miał łączności z nimi ani z Houston. Został sam na Marsie...

Dobra książka, choć nie jest to hard SF to bardzo ciekawie i z dużą dozą szczegółowości opisane zostało, co dalej robił, żeby przeżyć i co robiła Ziemia, żeby go uratować. Polecam! Ocena: 5/6

Trailer filmu:
https://youtu.be/FFPStWFY6rQ

NN o filmie napisał/a:
"Marsjanin" - niedawno czytałem książkę i mocno mi tu widać różnicę między powieścią a jej ekranizacją. Książkę polecam, bo nawet warto by (autor: Andy Weir) a film... da się, ale się nie musi.
Caroline*

Kamil 

Wysłany: 2015-11-08, 00:37   

Nie widziałem jeszcze, nadrobię :) po książke sięgnąłem po obejrzeniu zwiastuna.

Odpowiedz do tematu