Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nesser, Hakan
Autor Wiadomość
Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-02-17, 13:04   

Właśnie jestem w połowie "Komisarza i ciszy", piątej części z cyklu o Van Veeterenie, i bardzo mi się podoba. Mam wrażenie, że autor bardzo się rozwinął w tym cyklu, który przecież poprzedza serię o Barbarottim - pierwszych trzech części właściwie nie pamiętam, "Kobieta ze znamieniem" była już znacznie lepsza, natomiast "Komisarz i cisza" zapowiada się na razie najlepiej ze wszystkich. Bardzo lubię prostotę Nessera (żadnych tam wydumanych problemów egzystencjalnych, nabzdyczenia i autopromocji, jego bohaterowie zawsze są bardzo prostolinijni i mają duży dystans do siebie), a także jego umiejętność wprowadzenia czytelnika w klimat - niby takie nic, kilka banalnych zdań na temat pogody i otoczenia, a ja już czuję ten letni upał, zapach jeziora i trawy. Świetna książka na zimę :)

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2015-02-25, 11:59   

W ramach planu oszczędnościowego w tym roku mam książkowy recykling i wracam do tych opowieści, które już kiedyś czytałam i polubiłam. Wciągnęłam całego Barbarottiego za jednym zamachem i dochodzę do wniosku, że "Całkiem inna historia" za drugim przeczytaniem traci na wrażeniu, natomiast "Drugie życie pana Roosa" zyskuje z czasem. To chyba jednak moja ulubiona książka tego autora, mimo iż (a może właśnie dlatego) właściwie nie jest kryminałem.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2015-05-14, 16:07   

No i stało się, ostatnia część cyklu z Van Veeterenem przeczytana :( Więcej nie będzie. "Sprawa G" to godne zakończenie serii. Nawet jeśli wolałam bardziej sympatycznego Barbarottiego, to będzie mi tęskno także i za tym starym prykiem ;)

Bruixa 

Wysłany: 2015-05-26, 21:20   

Eemoonia napisał/a:
Seria z Van Veeterenem też mi się podoba, choć nieco mniej
Mnie też, może być, że Nesser w międzyczasie dojrzał jako pisarz, a ja zaczęłam od Barbarottiego. Przeczytałam wszystkie książki o nim, a o Van Veeterenie 5, w przypadkowej kolejności. I nuży mnie pewna powtarzalność tych historii - wydaje mi się, że te o Barbarottim są bardziej urozmaicone. Z serii o VV najbardziej zapadła mi w pamięć "Kobieta ze znamieniem".
Córka Lavransa napisał/a:
Inspektor Barbarotti pojawia się dopiero w 1/3 książki - przed tym momentem właściwie można zapomnieć, że czyta się kryminał. Po prostu świetna, wciągająca powieść o "zwyczajnej" rodzinie.
Miałam identyczne wrażenie :)

Odpowiedz do tematu