Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Shaw Ali "Dziewczyna ze szkalnymi stopami"
Autor Wiadomość
Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-04-04, 11:11   Shaw Ali "Dziewczyna ze szkalnymi stopami"

Dziewczyna ze szklanymi stopami
Autor: Ali Shaw
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 24.04.2009

Powieść zgłoszona do prestiżowych nagród literackich: Guardian First Books Award, John Llewellyn Rhys Prize i Dylan Thomas Prize.
Dziwne rzeczy dzieją się na odległym mroźnym archipelagu. Niezwykłe skrzydlate stworzenia latają nad skutymi lodem mokradłami, zwierzęta-albinosy kryją się w ośnieżonych lasach, białe meduzy jarzą się w głębinach oceanu. A Ida MacLaird powoli zamienia się w szkło...
Midas Crook stroni od ludzi. Z pasją uwiecznia na fotografiach swój czarno-biały świat. Dzięki Idzie odkrywa inne kolory? Za wszelką cenę muszą powstrzymać jej zagadkową przemianę. Ale czas ucieka nieubłaganie...

Za: Merlin.pl

Lektury Kawoholiczki

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2009-11-02, 19:53   

Wczoraj książkę połknęłam, wciągnęła mnie, zainteresowała na tyle, że nie porzuciłam, dopóki nie doczytałam ostatniego zdania. Może nie zrobiła na mnie jakiegoś wrażenia, ale ma swój klimat i można sporo rzeczy z niej "wyciągnąć" dla siebie. Trochę o uwikłaniu w przeszłość i w miejsce, o maskach, które nosimy, pojawia się pytanie o to, co człowieka określa, przez jaki pryzmat widzimy siebie, trochę tu skonfliktowanych pokoleń, niespełniona miłość i tajemnica. Kilka ciekawych zagadnień, w dość luźnej formie. Bohaterowie interesujący, wszyscy w jakiś sposób obciążeni przeszłością i zdecydowanie nieszczęśliwi (jedynie Ida zdaje się czerpać radość z chwili), czasem aż chciało się nimi przez to potrząsnąć. Szkoda mi było Carla, choć normalnie tego typu obsesyjna osobowość mnie drażni. Zakończenie było przewidywalne, spodziewałam się dokładnie takiego, a nawet mocniejszego, ale mimo to, cały czas miałam nadzieję, że autor pójdzie w inną stronę :p
Nieszczęśliwi, destrukcyjni bohaterowie, klaustrofobiczny klimat małej mieściny na wyspie, jakaś tajemnica, niezdrowe relacje bohaterów, wszystko to powinno sprawić, że atmosfera książki będzie ponura i dołująca, ale tak nie jest. To chyba przez wprowadzone w fabułę baśniowe elementy i magiczną otoczkę. W dodatku podaną tak, że idealnie wkomponowuje się w krajobraz, choć takie rzeczy, jak zmieniająca się w szkło dziewczyna, niesamowita fauna powinny były dziwić, to jakoś idealnie pasowały do obrazu wyspy, który stworzył autor.
"Dziewczyna o szklanych stopach" spodobała mi się na tyle, że mogę ją polecać. Piorunującego wrażenia nie zrobiła ale bardzo fajnie się czytało :D

Lektury Kawoholiczki

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2015-02-13, 08:34   

Przeczytalam jakis czas temu. Ksiazka mi sie podobala. Do dzis pamietam ten smutny, bardzo nostalgiczny nastroj.

Odpowiedz do tematu