Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jacq Christian i starożytny Egipt
Autor Wiadomość
Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-25, 09:18   Jacq Christian i starożytny Egipt

Kto czytał egipskie książki Christiana Jacq? :D Ja je uwielbiam. Autor pokazuje codzienne życie Egipcjan, z wgłębianiem się w zwyczaje tego życia, pracę, religię i medycynę. A wszystko w na przykład otoczce kryminału w przypadku "Egipskiego Sędziego" albo wojny i władzy w "Ramzesie".

Bardzo mi się podoba prosty język autora i to, że rzeczywiście zna się na Egipcie, gdyż jest dyrektorem Instytutu Ramzesa.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2011-09-25, 22:21   

Ja czytałam, moja mam jest fanką i ma chyba wszystkie.
U Jacqa podoba mi się lekkie pióro - nie ma tam nic na siłę, żadnego wtłaczania w czytelnika dat czy sekwencji zdarzeń, żadnego moralizatorstwa czy oceniania postaw - przynajmniej ja to tak odbieram. Ciekawe opowieści z ciekawymi postaciami. I czuje się w tekście solidne przygotowanie naukowe. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Loki 
Viking Redhead

Wysłany: 2011-09-26, 07:55   

zZkoda, że już "Mozart" nie jest taki dobry...ale przecież nie można znać się na wszystkim.

"Egipskiego Sędziego" czytałam chyba z osiem razy. Uwielbiam Pazera :) Jacq ma w nim najbardziej lekkei pióro, jakby to była jego popisowa powieść.
You can't feel a battle
in your bones
or foresee a fight.

Juana 

Wysłany: 2013-08-12, 20:39   

Czytałam, a jakże! Najbardziej lubię "Ostatnią świątynię" oraz "Egipskiego sędziego". :)

1mirinda 

Wysłany: 2014-10-14, 17:55   

Przeczytałem pierwszy cykl Jacqa "Egipski sędzia".Książki czytało się szybko i przyjemnie dzięki ciekawej fabule i dobrze oddanym realiom starożytnego Egiptu.Jedynie do czego można by się było doczepić to zbyt krystaliczny główny bohater.

Bruixa 

Wysłany: 2014-11-30, 20:59   

Po tym, co tu wyczytałam, zainteresowałam się twórczością Jacqa. W bibliotece trafiłam na powieść "Tutanchamon – ostatni sekret", która przyprawiła mnie o konsternację. Z jednej strony - autor ma solidną wiedzę o starożytnym Egipcie, wykopaliskach archeologicznych, a także o historii najnowszej (zamach wojskowy z 1952, który obalił króla Fu’ada II). Z drugiej strony - fabuła przypomina hollywoodzkie filmy typu "Mumia", Indiana Jones albo "Kod Leonarda da Vinci" (rodzinne sekrety, romans, szpiedzy + elementy ezoteryczne i starożytny demon, który ożył i znów morduje). Nie tego oczekiwałam.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2014-12-01, 01:08   

Bruixo prosze nie zniechecaj sie tak szybko. Mysle, ze warto dac temu autorowi jeszcze jedna szanse. Nie wszystkie jego powiesci maja jakis naciagany watek sensacyjno - kryminalny. Autor potrafi tak pieknie oddac ducha Starozytnego Egiptu, tak malowniczo i z detalami wszystko opisac, ze czytajac jego ksiazki ma sie wrazenie, ze jest sie tam, w tamtym czasie i miejscu. Niektore jego ksiazki sa naprawde magiczne i szkoda byloby gdybys miala nie doswiadczyc radosci plynacej z ich lektury. Z powiesci Jacq'a przeczytalam: cykl Swietlisty kamien (zawierajacy powiesci: "Nefer Milczek", "Mądra Kobieta", "Paneb Ognik", "Miasto Prawdy") oraz powiesci: "Czarny Faraon", "Krolowa Slonce", "Na tropie Tutenchamona" i "Ostatnia swiatynia". Z wyzej wymienionych szczegolnie polecilabym cykl Swietlisty Kamien, "Czarnego Faraona" i "Krolowa Slonce".

Procella 

Wysłany: 2014-12-01, 08:34   

Ja też rozczarowałam się tym autorem - może to wina tłumaczenia, ale po prostu nie udało mi się skończyć "Czarnego faraona", tak strasznie denerwował mnie język i sposób, w jaki została napisana - w sumie do końca umiem to uzasadnić, wskazać konkretne niedoróbki (zwłaszcza że nie mam książki pod ręką, a minęło już parę miesięcy), ale po prostu się nie dało. Na razie po więcej nie sięgnę, bo u mnie w bibliotece było tylko to, a kupować czegoś, co z dużym prawdopodobieństwiem mi nie podejdzie, nie za bardzo mam ochotę.

1mirinda 

Wysłany: 2014-12-01, 17:43   

Ostatnio przeczytałem cykl "Ramzes" jest on ciekawszy od cyklu "Egipski sędzia",ale nadal jest on z tych książek lekkich które czyta się jednym tchem,bez zadumy,przemyśleń."Ramzesa" zaliczyłbym do gatunku historyczno-fantasy bo w świecie historycznym mamy również sporo magi.

Na półce czeka na swoją kolej jeszcze cykl "Świetlisty kamień"

Bruixa 

Wysłany: 2014-12-01, 22:15   

Procella napisał/a:
Na razie po więcej nie sięgnę, bo u mnie w bibliotece było tylko to, a kupować czegoś, co z dużym prawdopodobieństwiem mi nie podejdzie, nie za bardzo mam ochotę.
Tak samo w moim przypadku, chociaż miałabym ochotę spróbować czegoś ze starożytnego Egiptu. Doceniam wiedzę Ch.J i wierzę, że ta powieść była nietypowa dla jego twórczości.

Odpowiedz do tematu