Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obca - Diana Gabaldon
Autor Wiadomość
jagus 

Wysłany: 2012-05-28, 20:07   Obca - Diana Gabaldon

Wpadłam zaczerpnąć informacji. Nie wiem czy w dobrym dziale piszę, więc z góry przepraszam Władze. :roll:

Natrafiłam na opasłe tomiszcze buszując między półkami. Na naszym forum znalazłam tylko poniższą wzmiankę.

Ravena napisał/a:

Autor: Diana Gabaldon
Tytuł: Obca
Tytuł oryginału: The Outlander
Wydawca: Świat Książki
Data wydania: Maj 2010

Doskonałe połączenie powieści przygodowej, historycznej, fantastyki i romansu. Opowieść o wielkiej miłości, rozgrywająca się w dwóch planach czasowych: współcześnie i w XVIII wieku. Jest rok 1945. Claire Randall, niedawno wojenna pielęgniarka, niespodziewanie przenosi się w czasie do roku 1743. Obca w nowej dla siebie rzeczywistości, poznaje miłość swego życia: walecznego szkockiego górala, Jamiego Frasera... Wartka, pomysłowa akcja, doskonale opisane szczegóły życia w XVIII-wiecznej Szkocji. (Za: merlin.pl)

Nareszcie! Strasznie długo czekałam na tę książkę :)

Możecie coś więcej powiedzieć?

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2012-05-28, 21:24   

Mnie osobiście bardzo się podoba. Połączenie romansu z historią plus akcent fantastyczny w postaci przeskoku w czasie. Bohaterka jest konkretna, żadna tam płacząca mimoza, dobre rozeznanie w historii, a dla miłośników kultury szkockiej miły bonus. Całość składa się obecnie bodaj z siedmiu części (tych wydanych po polsku) i jednej powieści z bohaterem epizodycznym. Postaci ( :-P) są żywe, barwne, nieszablonowe. Wprawdzie im dalej tym wątki robią się trochę mało prawdopodobne, ale czyta się przyjemnie i mnie wyjątkowo wciągnęła ^^ Tyle, że fantastyki to tam jak na lekarstwo, więc jeśli szukasz czegoś z tego akurat gatunku, to "Obca" niespecjalnie się wpisuje w nurt ^^

Lektury Kawoholiczki

jagus 

Wysłany: 2012-06-03, 11:20   

Ravena napisał/a:
Tyle, że fantastyki to tam jak na lekarstwo, więc jeśli szukasz czegoś z tego akurat gatunku, to "Obca" niespecjalnie się wpisuje w nurt ^^

Przeczytałam gdzieś, że jest to powieść z gatunku fantastyki historycznej (cokolwiek to znaczy). Może powinnaś przenieść temat...

Belial

Wysłany: 2014-11-28, 21:58   

Właśnie toto czytam. Fakt, czyta się szybko, bo prawie tam nie ma miejsca na zastanowienie się i rozmyślanie postaci, a babka łyka wszystko bez problemu. Co tam, że babka jej w 1945 przepowiedziała bigamię, bo przecież ani razu jej nie wpadło to do głowy, gdy miała faktycznie popełnić bigamię. A gdy zabiła faceta, który miał ją zgwałcić, wyżywała się tylko na swoim drugim mężu, że przecież miał ją chronić a tego nie zrobił. Żadnego "własnoręcznie zadźgałam faceta, który na mnie leżał i muszę to odchorować".

Bohaterka jest wielką niezależną kobietą, dopóki nie spotyka dzikusa, macho, który ją sobie podporządkowuje, a ona z radością mu się poddaje. Prawiczek nagle staje się ogierem seksu, po paru stosunkach. A ona oczywiście dla niego rezygnuje z powrotu do swojej czasoprzestrzeni, bo przecież są tacy w sobie zakochani.

Książka jest trochę lepsza od dziełek Elizabeth Moon (wojskowe sf), ale też raczej należy do gatunku "przeczytaj szybko, szybko zapomnisz". Czemu to się stało takim bestsellerem, po ponad pół książki nadal tego nie wiem.

Odpowiedz do tematu