Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stasiuk Andrzej
Autor Wiadomość
Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-01-09, 22:10   Stasiuk Andrzej

Niezwykłej sławy prozaik, poeta i dramaturg, Andrzej Stasiuk, znany jest chyba wszystkim krytykom literackim na całym świecie. Człowiek ten urodził się w roku 1960 w samym sercu Warszawy, rozpoczynał od krótkich utworów, zaś dziś stał się jedną z najgłośniejszych postaci literackich, jakie pojawiły się w ostatnich latach. Andrzej Stasiuk jest człowiekiem, który podczas wielu lat swojej pracy, został uhonorowany bardzo liczną ilością nagród. Jedną z najważniejszych była nagroda Fundacji im Kościelskich, którą otrzymał w roku 1995. Współpracował z wieloma pismami, wydaniami literackimi, także z tymi należącymi do polskiego undergroundu.
Największą sławę osiągnął pisarz w roku, 1999 kiedy to opublikował swą powieść pod tytułem "Dziewięć". Wielu krytyków literackich porównuje ową powieść, ze sławami takimi jak: Nowakowski, Hłasko, czy też z Tyrmandem. Jest również autorem m.in: ''Murów Hebronu'', ''Opowieści galicyjskich'', ''Białego kruka''.

Na styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki jako lekturę wybraliśmy ''Dziennik pisany później''. Było to moje pierwsze spotkanie ze Stasiukiem. Nie umiem określić czy do końca udane. Książka jest stosunkowo cienka, jej czytanie zajęło mi jednak kilka dni. Robiłam przerwy co kilka stron. Jak dla mnie jest to jedna z tych pozycji, do których trzeba podchodzić etapami, bo po prostu nie da się jej od razu skończyć. Duże wrażenie wywarły na mnie zamieszczone w środku fotografie. Wszystkie czarno- białe, zwracające uwagę. Autor ma specyficzny styl pisania- bardzo krótkie zdania, cześć myśli jest jakby urwana w połowie. Po pewnym czasie było to trochę męczące. Zamierzam mimo to zapoznać się z innymi jego reportażami.

Miałam problem czy umieścić ten temat tu czy w prozie

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-01-10, 09:12   

Nie określiłabym Stasiuka jako reportażysty. To bez wątpienia świetny obserwator, lubię u niego tę zdolność dostrzegania detali i spraw, nad którymi zwykle mało kto się zatrzymuje (to akurat cecha dobrego pisarza w ogóle?). Ale przyznam, że ostatnie jego książki jakoś pomijam, niekoniecznie specjalnie, ale nie czuję jakiegoś nacisku, żeby już i teraz czytać.
Do osoby pisarza mam sentyment od czasu spotkania autorskiego, świetny gawędziarz i taki "swojski" człowiek :) No i cenię go za to, że zainicjował powstanie Czarnego oraz niejako "wprowadził" autorów i tematykę bałkańską do współczesnej polskiej literatury.

Lektury Kawoholiczki

aniulek

Wysłany: 2014-11-24, 15:48   

Stasiuk kojarzy mi się przede wszystkim z ekranizacją "Opowieści galicyjskich", czyli "Winem truskawkowym" :lol:

Gorm1 
Gorm

Wysłany: 2014-11-26, 13:01   

Wina nie czytałam , ale większość jego książek tak, teraz Wschód czytam (sama pochodzę z Podlasia to od razu po to sięgnęłam)

Odpowiedz do tematu