Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Potwory
Autor Wiadomość
JednoPytanie 

Wysłany: 2013-10-23, 00:50   Potwory

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad pewną sprawą. Czytam bardzo dużo fantasy i co jakiś czas spotykam stwory które niby dobrze już znam. Ich najważniejsze cechy z reguły się powtarzają choć każdy autor próbuje dodać coś od siebie i tak u jednych wampir jest bardziej straszny, elf wyższy a jednorożec piękniejszy. Pomyślałem, że fajnie byłoby zapoznać się z najwcześniejszymi spisanymi opisami danych istot. Nie liczę oczywiście na grube, szczegółowe i łatwo dostępne książki. Spodziewam się, że większość z tego co mnie interesuje znajdę w jakiś zbiorach ludowych opowieści, wzmiankach starożytnych historyków i tego typu dziełach. Tak więc poniżej lista a ja jeszcze raz powtarzam, chodzi mi o najwcześniejsze powstałe teksty. Tak więc nie np o Drakule Stokera bo przypuszczam, że on też nie wymyślił swojego wampira ot tak z powietrza tylko na czymś się wzorował i z czegoś korzystał. Niestety w grę wchodzą tylko książki po polsku lub angielsku. To lecimy.

Wilkołak
Jednorożec
Trol
Chimera
Driada
Wampir
Smok
Strzyga. Sapkowski kiedyś gdzieś się przyznał, że pomysł na swoje pierwsze opowiadanie o Wiedźminie który odczarowuje strzygę wziął z jakiejś bajki w której tego czynu dokonuje szewc czy tam pastuch. A i wcześniej pewnie coś było.
Elf choć tu uściślę bo pewnie poszukiwania doprowadziłyby Was do duszków. Mi chodzi o elfy jak u Tolkiena. No właśnie, przez długi czas myślałem, że on był pierwszy ale potem przypadkowo wpadłem na Córkę Króla Elfów którą napisał Lord Dunsany i teraz już nie wiem czy kogoś przed nim jeszcze nie było.

To na razie tyle bo nie wiem czy w ogóle pomysł wypali.

heidi 
palladyn

Wysłany: 2013-11-01, 10:37   

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Vampyre

Massmedium 

Wysłany: 2014-01-22, 21:58   

Czatownik z WP to jednak bestia nad bestie;)

Ravnar 
Master of Disaster

Wysłany: 2014-10-24, 12:39   

Może nie najwcześniejsza, ale jeżeli o wampiry chodzi, to na pewno trzeba się zaznajomić z Draculą Brama Stokera ;)

Odpowiedz do tematu