Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Haruki Murakami
Autor Wiadomość
Ribati 
Leniwiec Pospolity

Wysłany: 2013-07-18, 12:21   

Ravena napisał/a:

Ja bym zaczęła od "Norwegian wood", chyba najbardziej strawne na początek. Oczywiście zależy od tego, jak i czy lubisz właściwie absurdalną i dość specyficzną prozę, jaką prezentuje Murakami.

tak, tak, tak, tak :P i ten jego stały element w postaci whiskacza :d

Saule 

Wysłany: 2013-07-18, 18:58   

Ravena napisał/a:
Na pewno nie od "Kroniki ptaka nakręcacza" :D

To właśnie była moja pierwsza jego książka. Mnie tam się podobało:D

Kamil 

Wysłany: 2013-07-21, 21:25   

Ravena napisał/a:
Ja bym zaczęła od "Norwegian wood", chyba najbardziej strawne na początek. Oczywiście zależy od tego, jak i czy lubisz właściwie absurdalną i dość specyficzną prozę, jaką prezentuje Murakami.

Hm, ja zacząłem od "Po zmierzchu" (bo krótkie) i nie mogłem sie oderwać od Murakamiego przez jakies kolejne kilka książek (z 5?). Faza mineła i już nigdy do autora nie wróciłem, ale ostatnio coś znowu zaczynam mieć ochotę... :)

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-07-22, 11:08   

Ja jeszcze obiecałam sobie, że sięgnę po IQ84 - ostatnia próba pogodzenia się z autorem (i ma bardzo przychylne recenzje osób, z którymi dzielę gusta literackie), a jeśli mi się nie spodoba, żegnam się z Murakamim na zawsze ;)

Lektury Kawoholiczki

Kamil 

Wysłany: 2013-07-22, 11:34   

Ravena napisał/a:
IQ84

1Q84.
Musze do tego wrócić, bo słabo pamiętam a trzeciego tomu nie czytałem. Pierwsza dwa wspominam dobrze, ale były momenty że sie nudziłem. "Kronika.." chyba wciągneła mnie bardziej.

Ravena 
Wiedźma Dyplomowana

Wysłany: 2013-07-22, 12:04   

No super. Mnie "Kronika" nie wciągnęła wcale i w końcu zniechęcona odłożyłam. Mam złe przeczucia co do tej w takim razie... Tam jest 1 na początku? Żyłam w nieświadomości :D

Lektury Kawoholiczki

czwartaoslpoj 

Wysłany: 2013-07-29, 13:19   

ja wszystkim polecam Sputnik Sweetheart jako wstęp do Murakamiego. krótka, bez rozbudowanej, skomplikowanej fabuły ale zdecydowanie esencja jego stylu. jest ten surrealizm, jest ta tajemnica, niewyjaśnione historie, niezwykłe postacie, książki, kawa, papierosy, zakochania i ten specyficzny rodzaj odnajdywania się w świecie/rozumienia go - tak charakterystyczny dla Murakamiego.

jak nie czytaliście, to w łapki, trzy godziny w godzinach raczej wieczornych (przy włączonych wiatrakach, otwartych oknach, albo przy dobrej klimatyzacji) i już zostaliście oczarowani.

:mrgreen:

Kamil 

Wysłany: 2013-07-29, 18:22   

Potwierdzam, Sputnik fajny :) Tylko że druga połowa lepsza.

elfrun 
Wojowniczka

Wysłany: 2013-08-02, 19:46   

Jak na poczatek przygody z Murakamim to bym polecila podobnie jak Kenaz "Po zmierzchu", krotka, bardzo klimatyczna, daje dobry przedsmak jego prozy. Chyba ze lubisz dluzsze powiesci, to polecam zdecydowanie: "Tancz, tancz, tancz".

Goldi_91 

Wysłany: 2013-10-23, 18:58   

Zacząłem od "Koniec świata i hard-boiled wonderland", potem był "Kafka nad morzem", a aktualnie jestem na "1q84" - dokładnie na 3 tomie. Podoba mi się twórczość Murakami. Mam wrażenie, że jego literatura jest troszkę inna od reszty. Jego książki wciągają mnie dość mocno. Po przeczytanej mam ochotę sięgnąć po następną. Co prawda można co nieco zarzucić autorowi, na przykład lekko przesadzony patetyczny styl, który pojawia się w dość dziwnych momentach,ale całokształt wypada bardzo pozytywnie.
Następnym jego czytadłem będą właśnie "Kroniki ptaka nakręcacza".

Thordun 

Wysłany: 2014-07-23, 17:10   

Widzę, że zdania na jego temat są jednak podzielone. Osobiście jestem członkinią klubu fanów do grobowej deski :D .

Murakami ma swoje wzloty i upadki, jak każdy pisarz. Niektóre książki, czy opowiadania są tak napakowane symboliką, że można się pogubić, a niektóre wręcz przeciwnie - proste i przyjemne. Uwielbiam go w każdym wydaniu. Nawet te zawiłe historie mają w sobie niesamowity czar. Murakami jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, za każdym razem jak biorę jego książkę do ręki to wiem, że będzie dobra i że pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto.

Moją pierwszą książką była chyba powieść Po zmierzchu. Oczarowała mnie jej niejednoznaczność i za niedługo zabieram się za nią ponownie, żeby odkryć coś nowego.

Irmina 
Potterhead

Wysłany: 2014-08-09, 18:33   

Ja jak na razie przeczytałam dwie książki Murakamiego i jakoś nie potrafię się do niego przekonać.

Na początek przygody z tym autorem wybrałam Na południe od granicy, na zachód od słońca i bardzo się zawiodłam. Książka wcale mnie nie zachwyciła. Owszem, była dobra, ale spodziewałam się czegoś o wiele lepszego! Irytowało mnie to, że autor najpierw pisze filozoficzne przemyślenia, żeby zaraz po tym zacząć opisywać (zupełnie bez subtelności) spełnianie żądz głównego bohatera. Zdenerwował mnie fakt, że na końcu nic się nie wyjaśniło w związku z Shimamoto. I kiedy przeczytałam zakończenie, to zastanawiałam się, czy czasami w moim egzemplarzu nie brakuje kilku kartek, bo pozostawiło ono wielki niedosyt.

Postanowiłam sięgnąć po inne książki Murakamiego, żeby przekonać się, czy nie odpowiada mi styl pisarza, czy tylko jedna książka. Wybrałam Po zmierzchu. Po tej książce zmieniłam trochę zdanie o tym pisarzu na lepsze, gdyż ta książka podobała mi się bardziej niż poprzednia. Jednak nadal nie jestem zachwycona czy chociażby oczarowana. Rozumiem, że denne zakończenia są zamierzone, ale jak dla mnie jest to bezsensowne. Nie lubię, jak książka kończy się w ten sposób, szczególnie, że zostawia takie błahe niedopowiedzenia.

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-09-01, 16:16   

W Realu jest wyprzedaż Murakamiego w wydaniach kieszonkowych po 9,99 ;) Zakupiłam "Norwegian Wood", bo kolega twierdzi, że jeżeli to mi się nie spodoba, to mogę sobie dać z nim spokój (z Murakamim, nie z kolegą :P ).

Odpowiedz do tematu