Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Clarke, Arthur C.
Autor Wiadomość
Czarna Stopa 

Wysłany: 2010-05-26, 20:56   Clarke, Arthur C.

Arthur Charles Clarke (1917-2008), urodzony w Minehead (hrabstwo Somerset, południowo-zachodnia Anglia). W Londynie studiował fizykę i matematykę. Autor licznych książek SF, artykułów z zakresu astronomii, astronautyki, matematyki, elektroniki i futurologii.

Wybrana bibliografia:

Spotkanie z Ramą
Rama II (z Gentry Lee)
Ogród Ramy (z Gentry Lee)
Tajemnica Ramy (z Gentry Lee)

2001: Odyseja kosmiczna
2010: Odyseja kosmiczna
2061: Odyseja kosmiczna
3001: Odyseja kosmiczna. Finał

Oko Czasu (z Baxterem)
Burza Słoneczna (z Baxterem)
Pierworodni (z Baxterem)

Fontanny raju
Gwiazda
Opowieści z dziesięciu światów
Piaski marsa
Spotkanie z meduzą
Wyspy na niebie
Koniec dzieciństwa
Miasto i gwiazdy
Kowboje oceanu
Wyspa delfinów
Pieśni dalekiej Ziemi
Kolebka (z Gentry Lee)
Młot Boga
10 w skali Richtera (z McQuayem)
Detonator (z Kube-McDowellem)
Światło minionych dni (z Baxterem)
Ostatnie twierdzenie (z Pohlem)

Autor bardzo znany, jeden z wielkich klasyków literatury SF. Najbardziej cenię go za "Spotkanie z Ramą" - historię bliskiego kontaktu z nieznanym kosmicznym obiektem, pełnym zagadek i tajemnic. Kontynuacje były już takie sobie, można przeczytać, lecz daleko im (moim zdaniem) do wrażenia, jakie pozostawiła część pierwsza.

"Odyseja kosmiczna" - chyba najbardziej rozpoznawalna książka (a raczej jej tytuł), znana głównie dzięki świetnemu filmowi. Jedno i drugie mogę tylko szczerze polecić, choć film lub przynajmniej jego fragmenty widzieli już chyba wszyscy. Całą serię można kupić (albo do niedawna można było to zrobić) w taniej książce.

"Miasto i gwiazdy" - nie znam wersji książkowej, czytałem jedynie dawno temu w miesięczniku "Fantastyka" (w środku numeru, składałem potem z tego osobne książeczki :) ). Bardzo ciekawa wizja przyszłości, choć szczegóły nieco mi się już w pamięci zatarły.

Na pewno warto sięgnąć po zbiory opowiadań - "Gwiazda", "Spotkanie z meduzą". To wciąż doskonałe opowieści SF. Czy się zestarzały? A gdzie tam! Zresztą łatwo się o tym przekonać, bo opowiadania Clarke'a można znaleźć w wielu antologiach, m.in. w "Krokach w nieznane" (w których dokładnie częściach, niestety nie pamiętam).

Jakiś czas temu wydawnictwo Vis-á-vis/Etiuda wydało "Ostatnie twierdzenie", które Clarke napisał wspólnie z Pohlem (autorem "Gateway. Brama do gwiazd" - świetna rzecz). Cieszy, że wciąż na rynku pojawiają się jego książki, choć wypadałoby chyba wznowić w końcu serię o Ramie, a przynajmniej część pierwszą, bo ostatnie było, zdaje się, jeszcze amberowskie z lat 90-tych ubiegłego wieku.
Ostatnio zmieniony przez Czarna Stopa 2010-05-28, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  

tubi 
Kłobuk

Wysłany: 2010-05-28, 13:26   

Poleciłbym serie o Ramie - kontakt z obcą cywilizacją, który przybiera dziwną formę
Koniec dzieciństwa - bardzo fajna książeczka o kontakcie ludzkości z kosmitami i jego następstwach
zbiory opowiadań : gwiazda i spotkanie z meduzą
i Pieśń dalekiej ziemi - też hard sf
oczywiście odyseję kosmiczną 2001 - ale to tylko scenariusz adoptowany na książkę
autor pisze tylko sf, a ponadto te książki czytałem dość dawno więc za wiele nie napiszę
ale poruszenie jakie zrobiły pamiętam do dziś :)

andy 

Wysłany: 2010-05-28, 14:04   

Znowu niekompletna :-(

Tina 

Wysłany: 2010-06-15, 19:36   

Ciężko ostatnio znaleźć coś Clarke'a w księgarniach. Znaczy, coś oprócz tego co przeczytałam ;-)
Bardzo dobrze oceniam "Odyseję kosmiczną" choć chyba dlatego, że najpierw przeczytałam książkę, a potem obejrzałam film, nie do końca doceniłam to drugie (książka przedstawia bardziej naukowe podejście, a film można interpretować na wiele sposobów). Szczególnie zwrócił moją uwagę czytnik, na którym bohater czytał gazetę, no tak jak współczesne czytniki e-booków!
Opowiadania z "Gwiazdy" też mi się spodobały, choć najbardziej zapadło mi w pamięć jedno... a nie, właściwie nie zapadło, bo nie jestem w stanie przypomnieć sobie więcej niż to, że było o kosmicie, który przybywa na Ziemię i kontaktuje się z mieszkańcami jakiegoś miasteczka; w każdym razie zwróciło moją uwagę podczas czytania.
"Koniec dzieciństwa" również był interesujący, choć też nie do końca potrafię sobie przypomnieć o czym był. W każdym razie, zainspirował mnie nawet do napisania recenzji, a to już jest coś.

Ogólnie, chętnie zapoznałabym się z resztą twórczości tego autora. Mogłoby jakieś wydawnictwo wznowić choć parę jego powieści.

metasearcher 

Wysłany: 2010-10-09, 17:13   

Clarke to jeden z najważniejszych dla mnie pisarzy s-f. Odyseja i Rama to jedne z pierwszych s-f, jakie czytałem. Zresztą większość książek Clarke'a przeczytałem. Ostatnio poświęcam czas na czytanie klasyków literatury s-f i uzupełnianiu kolekcji książek, których jeszcze nie miałem okazji wziąć do ręki. Ostatnio pożyczyłem od kolegi "Pierworodnych" i będzie ona następna w kolejce.

andy 

Wysłany: 2010-10-10, 16:19   

Clarke to w sumie pisał jeszcze z Baxterem. No może nie do końca, bo pomysł Clarke'a a wykonanie Baxtera. Może i dobrze bo ten drubi lepiej rozumiał niuanse współczesnej fizyki

Emoonia 
Ja chcę herbatę!

Wysłany: 2014-08-28, 18:27   

Zdziwiło mnie trochę, że na forum brak osobnej kategorii dla S-F, bo fantastyka to jednak kompletnie inna dziedzina ;)

"Odyseja kosmiczna" zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Czytałam ją prawie miesiąc, choć jak już się wciągnęłam, to poszło całkiem szybko. Moim zdaniem najlepszą częścią jest pierwsza, ale prawie równie wysoko oceniam część ostatnią - przewidywania autora, jak będzie wyglądał świat w roku 3001, były niesamowite :) Co ciekawe, w poprzednich częściach jego prognozy okazały się zaskakująco trafne (choć chyba nie wymyślił internetu). Warstwa filozoficzna książki też jest nie do przecenienia; jest to jedna z tych książek, o których myśli się jeszcze długo po jej przeczytaniu. No i zdecydowanie moim ulubionym bohaterem całej sagi jest HAL 9000 ;)

Bruixa 

Wysłany: 2014-08-28, 23:58   

Czytałam 2 pierwsze "Odyseje", wydaje mi się, ze i 3., ale nic z niej nie pamiętam, więc może mi się tylko zdaje. Pierwsza zrobiła największe wrażenie i zapamiętałam kluczowe sceny, ale nie mogę powiedzieć, żeby mnie jakoś mocno ruszyła. Zdaje mi się, że styl jest raczej chłodny i emocjonalnie nie angażuje.

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2014-08-29, 13:33   

"Spotkanie z meduzą" to całkiem przyjemny zbiór opowiadań, choć już nieco trąci myszką, tudzież jest ciut naiwny, ale wrażenia były pozytywne i planuję kiedyś nabyć angielski zbiór wszystkich krótkich form Clarke'a. Do "Odysei..." się przymierzam.
www.lowking.pl

Odpowiedz do tematu