Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Arturo Perez-Reverte
Autor Wiadomość
ambroziak

Wysłany: 2014-06-08, 08:20   Arturo Perez-Reverte

Nie mam na tyle zapału, aby przetrząsnąć całe forum i ustalić, czy ktoś poświęcił już wpis temu autorowi. W tym miejscu natomiast wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Arturo Perez-Reverte, polecam gorąco tomiki z cyklu przygód Kapitana Alatriste; znakomita lektura dla miłośników literatury historycznej i przygodowej! A przy tym prawie całość w genialnym tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Cykl utrzymany w starym, znakomitym kanonie tego typu sztuki: szerokie tło historyczne i potężny bagaż wiedzy o stosunkach politycznych i społecznych epoki, a przy tym wciągająca, intrygująca, wartka i zapierająca dech akcja. W całości tego dziełka daje się idealnie wyczuć fascynację autora starą literaturą iberyjską - nowelą hiszpańską, romansem rycerskim, romansem pasterskim i powieścią łotrzykowską. Perez-Reverte to teki współczesny, hiszpański Sienkiewicz czy Dumas.

Miłośnikom podobnej literatury chciałem pochwalić się opowiadankiem mojego autorstwa, utrzymanym właśnie w klimacie starej noweli hiszpańskiej:

http://fantazja-sensacja-...emnicy/#more-50

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-06-08, 19:36   

Jestem wielką fanką Perez-Reverte, ale czytałam tylko wydane najwcześniej powieści, czyli "Klub Dumas", "Szachownica flamandzka", Ostatnia bitwa templariusza" i "Fechtmistrz".
Potem pojawiło się "Cmentarzysko bezimiennych statków" i jakoś sobie odpuściłam, nie przepadam za tematyką "marynistyczną", że tak to ujmę. Czy to już jest o kapitanie Alatriste?

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

ambroziak

Wysłany: 2014-06-09, 08:15   

Nie!

Z cyklu przygód Kapitana Alatriste lecą:

Kapitan Alatriste
W cieniu inkwizycji
Słońce nad Bredą
Złoto króla
Kawaler w żółtym kaftanie
Korsarze Lewantu

i jeszcze jedna pozycja, nie tłumaczona jeszcze - niestety - na nasz ojczysty język.

Z tego cyklu, do literatury marynistycznej możemy zakwalifikować - od biedy - Korsarzy Lewantu, bo częściowo akcja tej powieści rozgrywa się na morzu. Niemniej, jak to u Pereza-Reverte, dowiadujemy się masy ciekawych rzeczy: chociażby samego faktu, że było coś takiego - jak korsarstwo śródziemnomorskie, bo przeciętny Kowalski zna tylko piratów z Karaibów.

Odpowiedz do tematu