Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zofia Kossak-Szczucka
Autor Wiadomość
Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-06-03, 22:44   Zofia Kossak-Szczucka

Zapoznaję się obecnie z cyklem tej autorki o pierwszej wyprawie krzyżowej. Są to kolejno:
1. "Krzyżowcy" - t.1-4
2. "Król trędowaty"
3. "Bez oręża"

Jestem w trakcie lektury "Krzyżowców".
Zofia Kossak pisząc "Krzyżowców", wykorzystując obraz Europy Zachodniej, Bizancjum i Bliskiego Wschodu z okresu I wyprawy krzyżowej, stworzyła powieść o Człowieku. Nie takim, jakim chciałby siebie widzieć, lecz takim, jakim był on naprawdę. Święci i złodzieje żyli obok siebie, troszcząc się z taką samą gorliwością o wyzwolenie Grobu Świętego, jak o zawartość swojego skarbca. W warunkach wieloletniej podróży, ciągłych zmagań z Saracenami, przyrodą i samym sobą, święci rycerze stawali się demonami, zaś złoczyńcy zdobywali się na gesty przekraczające granice człowieczeństwa. W istocie - nic co ludzkie nie było im obce.
lubimyczytac.pl

Powieść bardzo mi się podoba. Przede wszystkim piękny, archaiczny język - niestety, dziś już nikt nie potrafi albo nie chce w ten sposób pisać. Jak napisałam na LC - mam wrażenie, że wracam do świata "Starej baśni". Niesamowite.
Druga rzecz - autorka przedstawia zjawisko, więc bohaterów powieści jest wielu. Co prawda zaczynamy od losów rycerzy śląskich, ale jeśli ktoś myśli, że będą oni główną grupą w powieści, rozczaruje się. Barwnych postaci autorka kreuje mnóstwo, jest z czego wybierać ulubieńców.
Ja sama mam ich kilkoro (nie tylko mężczyzn, ponieważ w wyprawie uczestniczą także kobiety) i drżę o ich losy z każdą przewracaną kartką. :)
Polecam.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

alibaba 

Wysłany: 2014-06-05, 22:28   

Przeczytała już wiele powieści historycznych i pytam się samą siebie dlaczego nie przeczytałam jeszcze ani jednej tej autorki?
Dzięki Córko za podpowiedź. Muszę to nadrobić.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-06-06, 22:33   

Alibabo, koniecznie. Ja dziś skończyłam "Krzyżowców" i naprawdę jestem pod wrażeniem. Niestety, na "Króla trędowatego" muszę trochę poczekać, bo jest wypożyczony, ale czekam niecierpliwie. :)

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Odpowiedz do tematu