Forum Książki Strona Główna Forum Książki
Witamy w Księgogrodzie!

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PILIPIUK, Andrzej - Jakub Wędrowycz, Kuzynki...
Autor Wiadomość
Kamil 

Wysłany: 2013-01-16, 16:44   

keram napisał/a:
Tutaj trzeba raczej założyć, że będą z każdą kolejną książki słabsze, a nie, że trafiło się słabiej...

Nieeeee. To co publikuje Pilipiuk jest nierówne, raz gorsze, raz lepsze. Z jednej strony kiepska "Trucizna", z drugiej bardzo fajny "Szewc z Lichtenrade".

keram napisał/a:
A Szewca nie czytałem.. Ktoś coś o tym może powiedzieć? Warto?

Wg mnie warto, ale jak nie podobał Ci sie Aparatus... to chyba w ogóle nie sięgaj po bezwędrowyczowe opowiadania Pilipiuka. (Choć w moim odczuciu Szewc jest troche lepszy od Aparatusa).

Uczeń Czarnoksiężnika 

Wysłany: 2013-01-16, 19:17   

W tych bezjakubowych zbiorach cenię Pilipiuka za pomysły, trzeba przyznać, że ma wyobraźnię bez żadnych ram czy ograniczeń. :) W większości przypadków spodobały mi się opowiedziane historie, tak jak kenaz wspominał, o doktorze Skórzewskim czy Robercie Stormie. Z drugiej mógłbym mieć czasem zastrzeżenia, że świetny pomysł nie został do końca rozwinięty i po dobrym wstępie i rozwinięciu nagle za 2 strony opowiadanie się kończy, tak nagle z jakimś wymyślonym na poczekaniu zakończeniem.

Ale wole te pogodne grafomaństwo Pilipiuka niż opowiadania, w których autorzy na siłę silą się na nowoczesność i powstaje tekst nie bardzo wiadomo o czym, napakowany wulgaryzmami, jakiś taki z którym ciężko się zidentyfikować czy dobrze przyswoić.

Dotychczasowe moje zetknięcia z Pilipiukiem skłaniają mnie ku przekonaniu, że z opowiadaniami autor radzi sobie lepiej niż z powieściami. Ale oczywiście czytałem tylko wybiórczo jego twórczość.

Kamil 

Wysłany: 2013-01-16, 19:40   

Uczeń Czarnoksiężnika napisał/a:
Dotychczasowe moje zetknięcia z Pilipiukiem skłaniają mnie ku przekonaniu, że z opowiadaniami autor radzi sobie lepiej niż z powieściami. Ale oczywiście czytałem tylko wybiórczo jego twórczość.

Czytałeś Oko Jelenia? Ja jestem po całej serii. Po pierwszym tomie wcale nie miałem chęci sięgać dalej, ale jakoś tak w bibliotece sie pojawiła Srebrna Łania i poleciałem dalej. Dobrze mi sie to czytało do końca :) Fajnie Pilipiuk przedstawił realia życia zwykłych ludzi w tamtych czasach w Polsce i Norwegii (i jestem skłonny wierzyć, że dość wiernie), najbardziej podobało mi sie że nie chodziło o żadne suche historyczne fakty, polityke i gospodarke, tylko tak zwyczajnie... z punktu widzenia normalnego człowieka.

Czytałem wszystko oprócz Norweskiego Dziennika i patrząc tak ogólnie na jego dorobek mogę powiedzieć, że dla mnie to w większości książki dobre na każdą pore, w każdym miejscu (do czytania na hamaku nad jeziorem, w trakcie choroby w łóżku, w autobusie, wieczorem w domu...), po prostu zawsze miło sie czytają.
Lubie wszelkie archeologiczne wstawki (po Panu Samochodziku mi to zostało), lubie absurdalne pomysły (ten helikopter z chińczykami w średniowiecznej Norwegii... 8-) ), lubie różne ciekawostki które Pilipiuk przemyca (np. fragment o piwie w Kuzynkach).
Za to irytują mnie pewne powtarzane do znudzenia motywy (np. o tych normach ISO uczepił się), nie przepadam za politycznymi wstawkami (nawet jak sie zgadzam to jakoś mi nie leżą), niektóre postacie (które często są płaskie i zwyczajne).

No dobra, to chyba tyle jeśli chodzi o Pilipiuka. Po następne książki też pewnie sięgne, ale "Trucizną" nadwyrężył moje zaufanie i już w ciemno nic nie kupie.

Kamil 

Wysłany: 2013-12-30, 20:22   

Przeczytałem kolejnego Pilipiuka: "Carska manierka".
Zbiór poświęcony głównie Robertowi Stormowi (taki uwspółcześniony Pan Samochodzik, ale młodszy i pojawiają się wątki fantastyczne i działa prywatnie). Dwa opowiadania ze Skórzewskim (m.in. jego wycieczka do Rosji tuż po rewolucji, świetne) i na koniec wizja innego świata (pustynna Polska i takie tam:)).
Całość czytało mi sie szybko i przyjemnie. W opowiadaniach o Stormie cały czas jest atmosfera tajemnicy, pojawia się wątek Domu Czterech Liści (było w "Sercu kamienia" w "Rzeźniku drzew" - jeden z lepszych tekstów z "Rzeźnika").

Podobało mi się, jak zawsze :) W tego typu opowiadaniach Pilipiuk sprawdza się najlepiej. Niestety Wędrowycza już sie czytać nie da (od dwóch tomów) a seria z Wampirami jest słaba (choć Wampir z MO lepszy od M3). Zbiory opowiadań wciąż trzymają poziom.

Tylko dałby już spokój z tymi żarcikami o normach ISO.... ile można?

Boli tylko fakt że cena tych zbiorów rośnie a liczba stron maleje...

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2013-12-31, 16:28   

Podarowałam bratu ''Carską manierkę'' pod choinkę, czytamy teraz na zmianę. :P Jestem dopiero po pierwszym opowiadaniu o albumie i na razie trudno mi stwierdzić czy dobra książka.
Ale fakt, smucą mnie ceny książek Pilipiuka w porównaniu do liczby stron.

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-05-21, 22:07   

Mam za sobą "Oko jelenia. Droga do Nidaros". Przeczytałam w dwa dni i muszę przyznać, że nawet mnie wciągnęło. Co prawda
Spoiler:
do bladej furii doprowadziły mnie dyskusje na temat sweterków, kiedy dwie chałupy dalej torturują dziewczynę, ale takich już chyba mamy po prostu chłopów w naszych czasach. :P

Trochę dla mnie ta książka "odczarowała" Pilipiuka, który do tej pory kojarzył mi się wyłącznie z obleśnym Wędrowyczem.

Jestem tylko małym modkiem z wielkim Tasakiem.

Kamil 

Wysłany: 2014-06-05, 16:59   

"Oko Jelenia". Pierwszy tom troche mnie przynudził, po kilku miesiącach w bibliotece rzucił mi sie w oczy drugi tom, wziąłem i się wciągnąłem. Nie jest to porywająca lektura, ale miło wspominam i z chęcią kupowałem kolejne.
Pierwotnie miało być 7 tomów, ale Pilipiuk stwierdził że nie ma sensu "pompować balonika" nadmiernie (czy jakoś tak :) ), a ja musze powiedzieć że jakby sie postarał to zrobiłby z tego fajne 5 tomów, bo jednak troche dłużyzn jest (np. w tomie numer 5).

Sporo absurdalnych pomysłów, które dla wielu są wadą a dla mnie zaletą.
Spoiler:
Kto by sie spodziewał helikopterów z Chińczykami w średniowiecznej Skandynawii? :D

Córka Lavransa napisał/a:
Trochę dla mnie ta książka "odczarowała" Pilipiuka, który do tej pory kojarzył mi się wyłącznie z obleśnym Wędrowyczem.

Sięgnij po opowiadania, w tych sześciu zbiorach jest naprawdę sporo perełek (gniotów też troche) i to wg mnie jest najlepsze co napisał Pilipiuk (a zwykle unikam zbiorów i sięgam po powieści).

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-06-05, 21:32   

Podobało mi się całe "Oko". Jeśli opowiadania są lepsze, to sięgam po nie spokojnie.
A "Kuzynki" czytałeś?

Kamil napisał/a:
Pilipiuk stwierdził że nie ma sensu "pompować balonika" nadmiernie

Godne. :)

Raziel 
Jukka Sarasti

Wysłany: 2014-06-05, 22:51   

"Kuzynki" znacznie słabsze. O ile mnie pamięć nie myli, bo czytałem w podstawówce ;)
www.lowking.pl

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2014-06-06, 22:32   

To zacznę od opowiadań. Choć nie wiem, kiedy, bo nagle mnie wzięło na "Sagę o Ludziach Lodu" :hehe: .

Aura 
dama z książką

Wysłany: 2014-06-07, 13:25   

"Kuzynki" mi się nie podobały, przede wszystkim główna bohaterka, Monika, jest tak wkurzająca, że szok. Typowa Mary Sue :)

Cenię Pilipiuka za jego rady dla początkujących pisarzy, ale nie podpasował mi jako autor.

Kamil 

Wysłany: 2014-06-08, 17:55   

A "Kuzynki" czytałeś?

Czytałem. Jedna z tych książek które mi sie bardzo przyjemnie czytało (szczególnie tom pierwszy), ale nie pamiętam o czym to właściwie było... Pamiętam scene o przygotowywaniu zacieru na piwo :) Pierwszy tom czytałem w pociągu z Ełku do Katowic jakoś z 6 lat temu, nie wystarczył na całą podróż.

To zacznę od opowiadań.

Pierwsze tomy są mocno w kratkę: fajne, słabe, fajne, słabe. Te nowsze są krótsze, ale w większości skupiają sie na znajomych bohaterach (Storm, Skórzewski, Olszakowski) i tematyce którą wole (archeologia, legendy, ogólnie pojęta przeszłość), więc odbieram je troche lepiej. Wole powieści więc wracanie do znajomych postaci w opowiadaniach jest dla mnie przyjemniejsze niż całkiem nowe opowiadania.

Operacja "Dzień wskrzeszenia" też całkiem niezła (bo szybko łyknąłem, w miare miło spędziłem czas, ale nie pamiętam o co tam chodziło), ale pamiętam że odebrałem ją jako przekombinowaną i czegoś mi w niej brakowało, autor nie poradził sobie ze stworzeniem odpowiedniej atmosfery, może po części przez ograniczenie opisów i zbytnie skupianie się na akcji.
Wampiry - można przeczytać, ale też szybko sie zapomina. Nie podoba mi sie jak Pilipiuk potraktował Pana Samochodzika (który pojawia sie w Wampir z M-3) ;)
Nie czytałem tylko Norweskich dzienników i raczej nie będę tego nadrabiał po tym jak przeczytałem opinię Tify.

Kamil 

Wysłany: 2015-04-22, 20:40   

Oko Jelenia - Sowie zwierciadło (7 tom)

Cała seria mi sie podobała (bywały gorsze i lepsze momenty, ale ogólnie czytało sie przyjemnie), więc nowy tom mnie ucieszył. Na początku jest całkiem dobrze, troche się dzieje, na plus XIX-wieczna Polska, ciekawe czasy i miejsca. Potem robi sie gorzej - po prostu dzieje się zbyt mało. Mniej więcej od połowy wieje nudą, ale na szczęście nie na tyle, żeby książkę rzucić.
Seria spokojnie mogła skończyć sie na szóstym tomie i siódmy nie jest potrzebny, ale jednak nie ma co narzekać, bo kilka wieczorów miło spędziłem.

No i nie mam pojęcia co to te tytułowe Sowie zwierciadło...

Córka Lavransa 
Ma na imię Dżeny...

Wysłany: 2015-04-23, 01:43   

Kamil napisał/a:
No i nie mam pojęcia co to te tytułowe Sowie zwierciadło...

To koniecznie muszę przeczytać. :P

Tifa Lockhart 

Wysłany: 2015-05-08, 09:33   

Kilka dni skończyłam wreszcie "Zaginioną". Jest to czwarta, napisania po długiej przerwie część "Kuzynek". Niestety, ale było bardzo marnie. Męczyłam się z lekturą od lutego. Pewnie gdyby nie jazda nocnym autobusem do Krakowa i z powrotem, to nadal bym stała w miejscu.
Fabuła nie porywa. Wyspa, której nie widać na mapach, mogą dotrzeć tam tylko wybrani o czystym sercu. Brakuje mi księżniczki Moniki, za Pilipiuk zaserwował wiecznie marudzące Katarzynę i Stanisławę. I te normy ISO, to już zrobiło się naprawdę nudne... U Jakuba Wędrowycza też o tym często wspominał. W książce znajduje się też inne opowiadanie pt. "Czarne skrzypce". Również mi się nie podobało. Napisane jakby na siłę, bez polotu.

Odpowiedz do tematu